Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Odpovědět

Na kolik byste stanovil nejvyšší povolenou rychlost na dálnicích?

100 km/h, jako autobusy
0
Žádná hlasování
110 km/h
0
Žádná hlasování
120 km/h, jako ve Švýcarsku
2
1%
zachovat 130 km/h
57
35%
140 km/h
14
9%
150 km/h
14
9%
160 km/h
34
21%
180 km/h
0
Žádná hlasování
200 km/h
1
1%
neomezeně, jako v Německu
42
26%
 
Celkem hlasů: 164

martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od martin »

Mike píše: ale jinak je to omezení stejně nesmyslné, 100 se tam dá jet pohodlně, 120 bylo kdysi limitní v zatáčce před Z.Městem
Začínám mít pocit, že jste lehce zbláznil. Víc než 80 ve městě, to je snad špatný vtip.
Mike píše:a "osoba blízká", zaplaťpánbu, že je v ústavě, protože nejsme daleko od doby, kdy od 15 do 60 budete permanentně obviňován ze znásilnění, neekologického jednání a daňových přestupků
Můžete mi vysvětlit, jak to souvisí s výběrem pokut nebo jak byste to chtěl řešit? Věřím tomu, že trojkombinace "tak, jak to vyřešíme", osoba blízká a známý na úřadě mnohým vyhovuje...
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

2 WEB

1) Pochopitelně, že spousta řidičů u nás dodržuje limit na dálnicích nebo jezdí pod ním. Navíc stačí, když se podíváte na anketu v tomto vlákně. Ta většina, která je pro limity v převážné většině v praxi limity i dodržuje. Na druhé straně existuje skupina řidičů, kteří si budou jezdit jak chtějí, bez ohledu na limity. Přesto opakuji ještě jednou, i kdyby se v případě povolení neomezené rychlosti zvedl počet takto jezdících řidičů o desítky, je to špatně.

2) Argumentace se záměnou maximální a přikázané rychlosti je častá, ale podle mě irelevantní. Když zůstanu jen na dálnici tak proto, že spousta aut (Felicie, .. ) až na výjimky 160-kou prostě delší trasy nejezdí, spousta řidičů dává přednost ekonomice jízdy, .... a znovu odkazuji na anketu - cca 50 procent respondentů stačí 130 jako max rychlost
Pochopitelně se najde skupina řidičů, která uvažuje podle Vámi uvedeného pravidla - je to ale minorita, je mnohem víc těch, kteří max rychlost překračují

3) Lekla se předjíždějícího auta v protisměru, dupla na brzdu (možná i zavřela oči), její audo se dostalo do protisměru, kde se srazila s tím předjíždějícím autem, které se mezitím stačilo zařadit na svoji polovinu ....
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Fox Mulder »

Já mám úplně stejný názor, jako Lenny. :) Super, Lenny! ;)

Jinak bych chtěl vysvětlit především od Mika, který ten pojem použil, co je to tzv. nový úsek dálnice. Často se s ním v diskuzi hází jako s uzavřeným a zcela jasným pojmem, avšak nikdy nebyl jakkoli blíže definován. Člověk si pod tím teoreticky může představit dálnice, které byly projektovány po roce 1963, případně dálnice otevřené po roce 2009. :) Vše záleží na fantazii, nikoli na přesných datech, definici. :roll:
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od MPMP »

Mike píše: ale jinak je to omezení stejně nesmyslné, 100 se tam dá jet pohodlně, 120 bylo kdysi limitní v zatáčce před Z.Městem
a o kousek dále
Mike píše: ... a "osoba blízká", zaplaťpánbu, že je v ústavě, protože nejsme daleko od doby, kdy od 15 do 60 budete permanentně obviňován ze znásilnění, neekologického jednání a daňových přestupků
pochopil jsem Váš pohled na svět jako "hlavně, že se jde ze všeho vykroutit, kdyby to nešlo musel bych, proboha, dodržovat zákony (!!!)" (pokud se pletu, tak se omluvám, ale Váš příspěvek to vyjadřuje docela přesně). Vám teda rozhodně nefandím a označte si prosím viditelně své vozidlo jako "pirát silnic", ať se od Vás můžu držet dál.
Ono totiž nejde o to "kolik se tam dá jet", ale co od Vás očekávají ostatní účastníci silničního provozu. Je-li někde limit 80, rozhodně nebudu čekat, že auto v zrcátku jede rychleji a může se snadno stát, že tam vjedu. :-(
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Bobek »

MPMP píše:Je-li někde limit 80, rozhodně nebudu čekat, že auto v zrcátku jede rychleji a může se snadno stát, že tam vjedu. :-(
No to je ale celkem chyba. Nějaké překročení (ať už z jakkoliv ušlechtilých či hanebných důvodů) je potřeba očekávat. Těžko samozřejmě chtít, aby člověk pořád myslel i na piloty prolétávajícími proklatě nízko rychlostmi těsně podzvukovými, ale pokud nepočítáme s tím, že někdo může jet rychleji, tak asi (nikdo) daleko nedojedeme.
Království a půl princezny za 511.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Standa »

bhs píše:...
2) Argumentace se záměnou maximální a přikázané rychlosti je častá, ale podle mě irelevantní. Když zůstanu jen na dálnici tak proto, že spousta aut (Felicie, .. ) až na výjimky 160-kou prostě delší trasy nejezdí, spousta řidičů dává přednost ekonomice jízdy, .... a znovu odkazuji na anketu - cca 50 procent respondentů stačí 130 jako max rychlost
...
Tak já jsem třeba hlasoval pro zachování plošné 130, ale s možností zvýšení na vhodných úsecích (třeba i s liniovým řízením) až na 170 (líbí se mi posloupnost lichých desítek :) ). Při dlouhých cestách taky jedu zpravidla 130 - 140, ale třeba v Německu si občas zpestřím jízdu nějakou rychlejší chvilkou.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Standa »

jonáš píše:... Ono i v tom Německu je na čtyřpruhu většinou fixní nebo proměnlivej limit ...
Tak třeba na A6 je mezi Norimberkem a Heilbronem limit 120 pouze na úsecích 3+3, protože nemají krajnici a je tam povoleno předjíždění kamionů i ve dne. Naopak, na úsecích 2+2 většinou žádný limit není (až na krátkou 130 ve dne ve směru na Norimberk za křížením s A7). Faktem ale je, že tu skoro souvislou řadu kamionů v pravém pruhu si málokdo troufne předjíždět víc, než 140, takže se tam žádné divočiny nekonají. Na A5 taky skoro žádné limity nejsou, přitom je to od Karlsruhe 2+2 (limit je až od Freiburgu, kvůli hranici).

http://www.autobahnatlas-online.de/Limitkarte.pdf
http://www.autobahnatlas-online.de/Auto ... OhneAS.pdf
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od MPMP »

Bobek píše:
MPMP píše:Je-li někde limit 80, rozhodně nebudu čekat, že auto v zrcátku jede rychleji a může se snadno stát, že tam vjedu. :-(
No to je ale celkem chyba. Nějaké překročení (ať už z jakkoliv ušlechtilých či hanebných důvodů) je potřeba očekávat. Těžko samozřejmě chtít, aby člověk pořád myslel i na piloty prolétávajícími proklatě nízko rychlostmi těsně podzvukovými, ale pokud nepočítáme s tím, že někdo může jet rychleji, tak asi (nikdo) daleko nedojedeme.
Souhlasím - to bylo míněno trochu jinak. V žádném případě nelze vjet někomu do pruhu, pokud je "na dosah". Mně šlo o případ, kdy auto v zrcátku je ještě dostatečně daleko při předpokládané rychlosti, kterou je rychlost maximální povolená (nebo doporučená, jako na německých dálnicích), a to tak daleko, že nebude muset dramaticky zpomalovat. Takže začínám předjíždět. A je-li to "závodník", je vzápětí na mém nárazníku a "tlačí". Koho je to podle Vás chyba?
Přikláním se k německému modelu - omezovat co nejméně, ale zároveň tvrdě postihovat "tlačiče" a to i v takovýchto případech. Chceš jet rychle? Jeď, ale měj na paměti, že ti tam může vjet kdokoli, kdo s tím nepočítá (protože nemusí), a bude na tobě, abys to zvládl. Při takto definované "neomezené" rychlosti s ní souhlasím. Při českém standardu, kdy v levém pruhu jedoucí auto "tlačí", "bliká" a "troubí" aby si udělalo cestu a nikdo proti němu nezasáhne jsem JENOZNAČNĚ PROTI.
Postihovat "tlačiče" a "blikače" lze už nyní (když to jde v tom vzývaném Německu, proč by to nešlo u nás?). Zaveďme ty postihy a potom můžeme uvolnit limity. V opačném pořadí je to pouze cesta do pekel.
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Fox Mulder »

MPMP píše:Je-li někde limit 80, rozhodně nebudu čekat, že auto v zrcátku jede rychleji a může se snadno stát, že tam vjedu. :-(
Člověče máte vůbec řidičák? :shock: Jel jste někdy v životě po dálnici? Promiňte, že tak útočim, ale tohle co jste napsal nemůže napsat člověk, který má i jen malý zkušenosti, protože by jinak musel znát reálnou situaci v silničním provozu. Stačí vyrazit na kteroukoli českou dálnici, rychlostnici, nebo i jen 4proudou silnici I. třídy a doslova BĚŽNĚ tam uvidíte někoho, kdo jede vyšší rychlostí, než povoluje limit. Často se vám stane, že jediný, kdo dodržuje povolenou rychlost (130 km/h nebo 90 km/h) jsou kamiony.

Jestli tohle předpokládáte, tak jste velice nebezpečný účastník silničního provozu nejen pro sebe, ale i pro ostatní, protože nepřizpůsobujete jízdu a chování na silnici reálným podmínkám.

Nechápu, že existuje tak ******* a nezodpovědnej člověk, kterej "automaticky předpokládá", že všichni ostatní jedou pouze a jenom tolik, kolik stanoví limit, ani o 1 km/h více. :roll:
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Web
Příspěvky: 410
Registrován: 2.6.2009 11:43:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Web »

MPMP: Tak to teda prr. Myslím že každý člověk co má dvě oči dokáže poznat, jestli se k němu auto v zrcátku přibližuje, nebo ne. Pokud někdo tuhle schopnost nemá, neměl by dostat papíry protože může někoho zabít třeba při nájezdu na dálnici. Žádné měj na paměti že ti tam může kdokoliv vjet, snad tu ještě platí ten nejelementárnější předpis. Začít předjíždět tak, že musí rychlík postupně zpomalit je naprosto v pohodě. To co píšete vy "ti tam může vjet kdokoli, kdo s tím nepočítá" je cesta do pekel (respektive rychlík by se tak chovat měl, ale rozhodně by se podle toho neměl chovat ten pomalejší!).

Pokud na vás někdo na dálnici troubí, tak se zamyslete nad stylem jízdy. Já už jsem najezdil hodně, při delších cestách šetřivě 110-120, ale nikdy (!) na mě nikdo na dálnici netroubil.

A ještě dodám jednu věc k těm D dálnicím. Nevím kde se pořád berou ty zkušenosti s chrabrostí německých řidičů. Už se mi v německém provozu, kde nešlo uhnout, kolikrát nalepil na zadek D řidič. Nepozoroval sem žádný propastný rozdíl mezi D a CZ.
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Lenny »

bhs píše:Ad 1 - souhlasím, že zavedení neomezené rychlosti by neznamenalo, že v tu ránu začnou jezdit všichni s ručičkou "za rohem" - ani já bych tak nejezdil. Ale našli by se (i kvůli tomu skvělému vozovému parku, co se nám obměnil - jak správně zmiňujete na konci Vašeho komentáře). Procentuálně by jich sice byla minorita, v celkovém, absolutním počtu by jich bylo dost - desítky ???

Ad 2 - nesouhlasím. Ani v systému s omezenou rychlostí nikdo nikoho nenutí jezdit maximální povolenou rychlostí. A dost řidíčů tak v praxi ani nejezdí, a to ani na dálnicích, ani na silnicích.

Ad 3 - k rovnici rychlá jízda = nebezpečná jízda. Vy říkáte, že neplatí, já dodávám neplatí, ale za předpokladu, že jsou na silnici jen dobří a ještě lepší řidíči, a že všechna auta jsou OK. V praxi tomu tak pochopitelně opět není a tak v některých případech výše uvedená rovnice PLATÍ. Jen namátkou - nedávná srážka bravurně předjíždějícího řidiče s mladou protijedoucí řidičkou, která jeho manévr psychicky nezvládla je nyní u soudu - dohadují se, kdo za to vlasně mohl.
Ad 1 - Tak nemůžu vyloučit, že by každý po zavedení neomezené rychlosti to nezkusil jet, co to jde, ale postupem času by zase zvolnili. Přirovnal bych to k tomu, když mobil měl jen málokdo, tak spousta lidí ho nosila za opaskem a jiným zúůsobem dávala na odiv, ale v dnešní době je takový člověk jen opravdová vyjímka. Mě to přirovnání přijde trefné. Lidi reagují na takové nové věci, velice podobně.
K těm číslům snad vám napoví jedno desetidenní měření rychlosti z roku 2005 na 60. km D1 směr Praha

ad 2 tady už někdo argumentoval web

ad 3 pokud se čelně srazila, tak se to nestalo na dálnici ani rych. silnici. Tam jsem zatím ještě neomezenou rychlost neobahoval.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Lenny »

jonáš píše:..... rozdíl rychlosti přes 50 totiž nesrovnáte, když ten zprava vyjede, protože vás neviděl vůbec, nebo viděl, ale předpokládal že jedete jen 130.
Ale mi se tu bavíme o neomezené rychlosti, tudíž řidič nemůže počítat s předpokladem rychlosti 130 km/h a musí odhadovat jeho rychlost (způsob přibližování). Pokud není schopen rozeznat, jestli se k němu auto přibližuje normálně, rychle nebo extremně rychle (pro jednoduchost a názornost) anebo se nedívá do zrcátek není hoden vlastnit řidičské oprávnění.

Ad vyblikávání, najíždění apod praktik: Velice často tu argumentujete, že toto se v Německu neděje, ale už zapomínate dodat, že v Německu není na kom uplatňovat tyto praktiky, bo tam se každý po předjetí vrací zpět a existuje tam takové slušné pravidlo, které se zde moc nectí (zvlášť někteří řidiči) jako je pouštění rychlejšího. Tady řidič jede v levém pruhu, vídí (resp. měl by podle zrcátek vidět), že ho dojíždí rychlejší. A on předjede jedno vozidlo, pak vidí, že o 100 m dál je další a on ne aby uhnul a pustil toho rychlejšího, tak jede dál v tom levým a předjede toho dalšího a takhle se to může opakovat a pak počase se zařadí. Ani se nedivím rychlejšímu, že po čase na něj začne blikat atd., kdyby se řadil a pouštěl tak je to bez toho.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Lenny »

bhs píše:2) Argumentace se záměnou maximální a přikázané rychlosti je častá, ale podle mě irelevantní. Když zůstanu jen na dálnici tak proto, že spousta aut (Felicie, .. ) až na výjimky 160-kou prostě delší trasy nejezdí, spousta řidičů dává přednost ekonomice jízdy, .... a znovu odkazuji na anketu - cca 50 procent respondentů stačí 130 jako max rychlost
Pochopitelně se najde skupina řidičů, která uvažuje podle Vámi uvedeného pravidla - je to ale minorita, je mnohem víc těch, kteří max rychlost překračují
A taky 53% respodentů by chtělo rychlost 150 km/h a 50% 160 km/h. ;)
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Mike »

MPMP píše:pochopil jsem Váš pohled na svět jako "hlavně, že se jde ze všeho vykroutit, kdyby to nešlo musel bych, proboha, dodržovat zákony (!!!)" (pokud se pletu, tak se omluvám, ale Váš příspěvek to vyjadřuje docela přesně). Vám teda rozhodně nefandím a označte si prosím viditelně své vozidlo jako "pirát silnic", ať se od Vás můžu držet dál.
Ono totiž nejde o to "kolik se tam dá jet", ale co od Vás očekávají ostatní účastníci silničního provozu. Je-li někde limit 80, rozhodně nebudu čekat, že auto v zrcátku jede rychleji a může se snadno stát, že tam vjedu. :-(
no vidím, že s vámi bych se na silnici opravdu potkat nechtěl.
jen pro informaci uvádím, že od 23 do 5 hod, je v mnou jmenovaném úseku povolena rychlost 100kmh.
Dodržovat zákony ???
Zatím jsem nikoho nezavraždil, neokradl, neznásilnil, neberu drogy ani je nedistribuju, alkohol za volantem odsuzuju...
ale asi bych se na to měl vykašlat, protože se ze všeho vykroutím.
Nedodržuje se to, co je špatně a jen proto, že to stanoví nějaký zákon se to nestane správným - plyne z toho jediné, je to špatný zákon.
všichni ví - a bylo to i několikrát napsáno - že PaCh mají sice nová, rychlá auta na "piráty silnic", ale jsou schopni vás perzekuovat za rychlost 145kmh
chápal bych to v případě, že troubíte, blikáte, či snad popostrkujete toho před sebou, ale to není smyslem této diskuse, třeba to Lenny popíše lépe ...
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

Lenny píše:
bhs píše:2) Argumentace se záměnou maximální a přikázané rychlosti je častá, ale podle mě irelevantní. Když zůstanu jen na dálnici tak proto, že spousta aut (Felicie, .. ) až na výjimky 160-kou prostě delší trasy nejezdí, spousta řidičů dává přednost ekonomice jízdy, .... a znovu odkazuji na anketu - cca 50 procent respondentů stačí 130 jako max rychlost
Pochopitelně se najde skupina řidičů, která uvažuje podle Vámi uvedeného pravidla - je to ale minorita, je mnohem víc těch, kteří max rychlost překračují
A taky 53% respodentů by chtělo rychlost 150 km/h a 50% 160 km/h. ;)
Protože je tema dané, viděl bych to v tuto chvíli jinak - na 78% pro omezenou rychlost do 160 a pro neomenzenou rychlost 22% .
A to platí v této komunitě, která má k autům velmi blízko.
Pokud by se tato anketa dělala mezi motoristickou veřejností, pak by se neomezená rychlost asi těžko dostala na 10%, spíš bych to viděl okolo pětky ;)
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od MPMP »

Fox Mulder píše:Jel jste někdy v životě po dálnici? Promiňte, že tak útočim, ale tohle co jste napsal nemůže napsat člověk, který má i jen malý zkušenosti, protože by jinak musel znát reálnou situaci v silničním provozu. Stačí vyrazit na kteroukoli českou dálnici, rychlostnici, nebo i jen 4proudou silnici I. třídy a doslova BĚŽNĚ tam uvidíte někoho, kdo jede vyšší rychlostí, než povoluje limit. Často se vám stane, že jediný, kdo dodržuje povolenou rychlost (130 km/h nebo 90 km/h) jsou kamiony.
Máte naprostou pravdu povolenou rychlost nedodržuje nikdo, znamená to snad, že ten, kdo ji dodržovat hodlá (co je na tom tak zavrženíhodného?), může jet jen za kamiony rychlostí 90 km/h, protože do levého pruhu se nedostane - tam se totiž jezdí 140 a víc - a překonat rozdíl 40 km/h během 2-4 vteřin jde dost těžko a tudíž toho rychlého prostě MUSÍTE trochu přibrzdit, ne?
Koneckonců, chovám-li se podle toho, co mne naučili v autoškole, nesmím předjiždějící auto OHROZIT, o nějakém omezování tam není řeč.
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od MPMP »

Mike píše:Nedodržuje se to, co je špatně a jen proto, že to stanoví nějaký zákon se to nestane správným - plyne z toho jediné, je to špatný zákon.
Už to tady bylo a musím znovu - kdo rozhodne, který zákon je dobrý a který špatný? Vy? Řidič za Vámi? Řidič před Vámi? Každý podle sebe? A o to jde - je-li zákon špatný, snažme se jej změnit, ale nemůžeme ho přece porušovat :o
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od MPMP »

Web píše:Pokud na vás někdo na dálnici troubí, tak se zamyslete nad stylem jízdy. Já už jsem najezdil hodně, při delších cestách šetřivě 110-120, ale nikdy (!) na mě nikdo na dálnici netroubil.
Na mne taky nikdo netroubí :) , popisuji situace, které jsem viděl na našich silnicích a vůbec nejsem přesvědčen, že onen řidič, který jel pomaleji se choval neohleduplně :)
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od MPMP »

Lenny píše:Ad vyblikávání, najíždění apod praktik: Velice často tu argumentujete, že toto se v Německu neděje, ale už zapomínate dodat, že v Německu není na kom uplatňovat tyto praktiky, bo tam se každý po předjetí vrací zpět a existuje tam takové slušné pravidlo, které se zde moc nectí (zvlášť někteří řidiči) jako je pouštění rychlejšího. Tady řidič jede v levém pruhu, vídí (resp. měl by podle zrcátek vidět), že ho dojíždí rychlejší. A on předjede jedno vozidlo, pak vidí, že o 100 m dál je další a on ne aby uhnul a pustil toho rychlejšího, tak jede dál v tom levým a předjede toho dalšího a takhle se to může opakovat a pak počase se zařadí. Ani se nedivím rychlejšímu, že po čase na něj začne blikat atd., kdyby se řadil a pouštěl tak je to bez toho.
Tak to asi jezdíte do jiného Německa, než já. Je tam dost běžné, že kamion "vyhodí blinkr" a téměř ve stejném okamžiku vyjíždí do levého pruhu. Za jednu cestu Rozvadov - Kolín nad Rýnem cca 3x (dodávám za KAŽDOU takovou cestu). A s tím vracením to také není tak žhavé. Je to lepší než u nás, ano mnohem, ale ideální rozhodně ne.
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od MPMP »

Sesypali jste se na mne jako vosy a v lecčem máte pravdu. Úmyslně jsem napsal své příspěvky ostře proti "rychlojezdcům" a ti se podle očekávání ozvali. Sám bych též uvítal zvýšení či zrušení max. rychlosti na dálnicích, ale u vědomí, jaká džungle by nastata a že by šlo vpodstatě pouze o legalizaci bezohledné jízdy, jsem proti. Rád ušetřím na cestě z Prahy do Brna 20 minut, ale život a zdraví je mi mnohem přednější.
A jen pro připomínku - jezdím dlouho, pravidelně a bez konfliktů. Jen mi vytáčejí řidiči, kteří se mi nalepí na nárazník, i když jde o naprosto zaplněnou dálnici, kde technicky nelze jet rychleji. Jen proto, že si nechávám bezpečný odstup od vozidla přd sebou (v metrech cca polovinu rychlosti v km/h), zdá se jim, že "nejedu" a měl bych jim uhnout a "tlačí". Myslíte, že zrušení maximální rychlosti by je to odnaučilo?
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od MPMP »

Ještě jeden dotaz. Vezměme modelovou situaci, kdy je na dálnici omezení na 60 km/h (před výlukami docela běžně), zpomaluji tedy a zařazuji se do pravého pruhu a jedu cca 65 km/h. Dojíždí mne řidič TIR rychlostí cca 80 km/h a začíná blikat a tlačit (cca 2m za nárazníkem). Co Vy na to? Zrychlit? Zpomalit? Nechat se nabourat? Jak se zachováte Vy?
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Standa »

MPMP píše:
Lenny píše:Ad vyblikávání, najíždění apod praktik: Velice často tu argumentujete, že toto se v Německu neděje, ale už zapomínate dodat, že v Německu není na kom uplatňovat tyto praktiky, bo tam se každý po předjetí vrací zpět a existuje tam takové slušné pravidlo, které se zde moc nectí (zvlášť někteří řidiči) jako je pouštění rychlejšího. Tady řidič jede v levém pruhu, vídí (resp. měl by podle zrcátek vidět), že ho dojíždí rychlejší. A on předjede jedno vozidlo, pak vidí, že o 100 m dál je další a on ne aby uhnul a pustil toho rychlejšího, tak jede dál v tom levým a předjede toho dalšího a takhle se to může opakovat a pak počase se zařadí. Ani se nedivím rychlejšímu, že po čase na něj začne blikat atd., kdyby se řadil a pouštěl tak je to bez toho.
Tak to asi jezdíte do jiného Německa, než já. Je tam dost běžné, že kamion "vyhodí blinkr" a téměř ve stejném okamžiku vyjíždí do levého pruhu. Za jednu cestu Rozvadov - Kolín nad Rýnem cca 3x (dodávám za KAŽDOU takovou cestu). A s tím vracením to také není tak žhavé. Je to lepší než u nás, ano mnohem, ale ideální rozhodně ne.
Souhlasím, je to tam asi lepší, než u nás, ale horší než dříve (co se týče respektu k rychleji jedoucím vozidlům). To není jen můj názor, to tvrdí i příbuzenstvo ze Švýcar, které přes Německo jezdí nějakých 40 let. Holt se s tím my občas rychleji jezdící budeme muset vyrovnat :) . Stejně tak jsem na úseku 3+3 zažil řidiče mikrobusu, který jel úplně zbytečně v prostředním pruhu a auta ze dvou pruhů se musela kvůli němu cpát doleva, na jiném úseku 3+3 jsem se zase při zařazování z levého do prostředního po předjetí málem srazil s řidičkou, která celkem bezdůvodně přejížděla do prostředního z prázdného pravého (naštěstí jsem to nějak očekával)...
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Standa »

MPMP píše:Ještě jeden dotaz. Vezměme modelovou situaci, kdy je na dálnici omezení na 60 km/h (před výlukami docela běžně), zpomaluji tedy a zařazuji se do pravého pruhu a jedu cca 65 km/h. Dojíždí mne řidič TIR rychlostí cca 80 km/h a začíná blikat a tlačit (cca 2m za nárazníkem). Co Vy na to? Zrychlit? Zpomalit? Nechat se nabourat? Jak se zachováte Vy?
Taky se mi to stalo, shodou okolností zrovna v Německu, takže TIR neblikal, nicméně tlačil. Řešili jsme to kompromisem, já malinko přidal, asi na 70, on malinko ubral a všichni byli happy :) . Faktem je, že v Německu se tahle omezení na opravách až tak nerespektují, pokud tam není napsáno, že se měří. Ve Švýcarsku by takový incident nehrozil, tam se limity dost dodržují.
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Fox Mulder »

MPMP píše:
Fox Mulder píše:Jel jste někdy v životě po dálnici? Promiňte, že tak útočim, ale tohle co jste napsal nemůže napsat člověk, který má i jen malý zkušenosti, protože by jinak musel znát reálnou situaci v silničním provozu. Stačí vyrazit na kteroukoli českou dálnici, rychlostnici, nebo i jen 4proudou silnici I. třídy a doslova BĚŽNĚ tam uvidíte někoho, kdo jede vyšší rychlostí, než povoluje limit. Často se vám stane, že jediný, kdo dodržuje povolenou rychlost (130 km/h nebo 90 km/h) jsou kamiony.
Máte naprostou pravdu povolenou rychlost nedodržuje nikdo, znamená to snad, že ten, kdo ji dodržovat hodlá (co je na tom tak zavrženíhodného?), může jet jen za kamiony rychlostí 90 km/h, protože do levého pruhu se nedostane - tam se totiž jezdí 140 a víc - a překonat rozdíl 40 km/h během 2-4 vteřin jde dost těžko a tudíž toho rychlého prostě MUSÍTE trochu přibrzdit, ne?
Koneckonců, chovám-li se podle toho, co mne naučili v autoškole, nesmím předjiždějící auto OHROZIT, o nějakém omezování tam není řeč.
Pokud někdo jede v pravém pruhu 130 km/h a chce předjet třeba kamion, jedoucí 80-90 km/h, tak prostě musí počkat, než v levém pruhu bude volno (co je "volno" snad nemusím blíže vysvětlovat) a pak teprve předjíždět. Po předjetí se zase zařadit. To je snad jasné. Pokud ho při tom předjíždění dojede někdo o hodně rychlejší, tak ten rychlejší holt musí počkat, než ten pomalejší dokončí svůj předjížděcí manévr. Standardní situace, kdy ani jeden nedělá nic špatně.

Jinak na dodržování předepsané rychlosti není nic zavrženíhodného. Zavrženíhodného je, když ten "dodržovač předpisů" se chová arogantně a ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu. Prioritou je slušnost, bezpečnost, plynulost a pokud možno bezkoliznost. Dodržování rychlosti je až nejnižší priorita. Bohužel naše policie má ten žebříček hodnot obráceně.
MPMP píše:"..do levého pruhu se nedostane - tam se totiž jezdí 140 a víc - a překonat rozdíl 40 km/h během 2-4 vteřin jde dost těžko a tudíž toho rychlého prostě MUSÍTE trochu přibrzdit.."
Tohle jsem vůbec nepochopil co jste tím myslel - "jezdí se 140 a víc" a "překonat rozdíl 40 km/h" - prostě musí počkat, až bude volno, ne? A vjet tam jako idiot z pravého pruhu někomu rychlejšímu, který pak musí dupat na brzdu aby do vás nenapálil je prostě špatný a nebezpečný! I mě se stává (především na D1), že jsem někdy "uvězněn" v pravém pruhu mezi kamiony a nemůžu vjet do levého, protože je plný o dost rychlejších aut. V tom případě musím počkat, než se to tam trochu uvolní a PAK teprve můžu vjet do levého pruhu. Určitě nebudu vjíždět náhle "protože tam mám kamion" a pak způsobovat nebezpečné a kolizní situace. Tyhle lidi co tam takhle vjížděj mám chuť vytáhnout z auta a dát jim pěstí do obličeje.
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Mike »

MPMP píše:Ještě jeden dotaz. Vezměme modelovou situaci, kdy je na dálnici omezení na 60 km/h (před výlukami docela běžně), zpomaluji tedy a zařazuji se do pravého pruhu a jedu cca 65 km/h. Dojíždí mne řidič TIR rychlostí cca 80 km/h a začíná blikat a tlačit (cca 2m za nárazníkem). Co Vy na to? Zrychlit? Zpomalit? Nechat se nabourat? Jak se zachováte Vy?
jde o to jak kde, když to bude 200km od domova, tak drobátko přidám nebo ho budu ignorovat.
když to bude někde okolo Prahy, volil bych razantní snížení rychlosti

a stím předjížděním, nelítám jen osobákem a teréňáku mi stačí ten autoškolácký postup, blinkr - podívat se - jedu
v 90% případů mi v těch 105-115 někdo blikne, ať jedu
pročež se přesunu do levého, akceleruji na nějakých 130-135 a po zařazení do pravého chvilku plachtím k těm 110.
je to dost rozdíl a někteří mi i bliknou všema 4
co mi ovšem poslední dobou dostává, je nevyužívání připojovacích pruhů v celé délce.
v úterý mi borec na Poděbradech málem vletěl do vleku / není za teréňákem vidět / a dnes kamion na Jirnech se v 60kmh nacpe do pruhu, ačkoli má před sebou spoustu místa. A samozřejmě PaCh tam nikdy nikdo neviděl
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Odpovědět

Zpět na „Pravidla silničního provozu“