Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Odpovědět

Na kolik byste stanovil nejvyšší povolenou rychlost na dálnicích?

100 km/h, jako autobusy
0
Žádná hlasování
110 km/h
0
Žádná hlasování
120 km/h, jako ve Švýcarsku
2
1%
zachovat 130 km/h
57
35%
140 km/h
14
9%
150 km/h
14
9%
160 km/h
34
21%
180 km/h
0
Žádná hlasování
200 km/h
1
1%
neomezeně, jako v Německu
42
26%
 
Celkem hlasů: 164

Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Mike »

Warcz píše:Já jsem pro 160km/h pouze za sucha při teplotách nad 15 stupňů na dálnici která je oplocena. Chápej proměnné značení...
možná by ještě měla mít SOS hlásky po 50metrech, měl byste mít v autě alespoň 8airbagů, nad dálnicí by neměly být mosty a auto by mělo mít 8k/kg

prostě NO LIMIT, a tvrdé vymáhání neohrozíš/neomezíš
toť vše
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Fox Mulder »

Mike píše:
Warcz píše:Já jsem pro 160km/h pouze za sucha při teplotách nad 15 stupňů na dálnici která je oplocena. Chápej proměnné značení...
možná by ještě měla mít SOS hlásky po 50metrech, měl byste mít v autě alespoň 8airbagů, nad dálnicí by neměly být mosty a auto by mělo mít 8k/kg
:lol: ;)
Mike píše:prostě NO LIMIT, a tvrdé vymáhání neohrozíš/neomezíš
toť vše
Přesně tak a tak by to mělo být nastaveno. ;)
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Warcz
Příspěvky: 2080
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Warcz »

Chtěl jsem těmi teplotami říct že mě děsí představa že v zimě někteří řidiči s 4x4 SUV budou valit po dálnici 160 při teplotách blížících se nule s pocitem ja na to mám auto. 160Km/h je už pořádná rychlost a docela by mě zajímalo jaka by byla brzdná dráha za sucha/mokra/sněhu...
P_V
Příspěvky: 1708
Registrován: 14.3.2009 15:26:14
Bydliště: Praha

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od P_V »

Na dálnici jezdí také kamiony a autobusy, které z principu nemohou jet maximální dovolenou rychlostí. Bezpečný provoz je plynulý provoz, a čím vyšší bude dovolená rychlost, tím větší rozdíly v rychlosti, kratší časové rezervy při předjíždění.
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od martin »

Zrovna bych neřekl, že plynulý provoz implikuje bezpečný provoz, spíše je to něco jiného. Když jedu, řekněme těch sto šedesát, v levém pruhu, tak neustále počítám s tím, že mi tam nějaký idiot může vlítnout bez blinkru nebo i s ním na poslední chvilku - tedy prakticky neustále ve vysoké pohotovosti, abych byl schopen ještě nějak reagovat. Naopak, když někdo chce předjet a díky vysokým rychlostem předjíždějících aut nemůže, je vhodné zpomalit a pustit ho a udělám to. To jsou naprosto elementární pravidla, bez kterých to nikdy nemůže fungovat.

Je zajímavé, že tady část lidí pláče, že to nejde dohromady - rychlá auta přes 130 km/h a například ty kamiony. Kdyby to nikde nefungovalo, skoro bych vám to uvěřil, ale ono to v tom Německu funguje. Je to jenom o té ohleduplnosti a předvídavosti. Bohužel spousta českých řidičů má zafixováno ať jede jakoukoli rychlosti, že prostě teď jedou oni a co se děje okolo nich mě nezajímá. A ještě líp jedu "předpisových" 130 s naprosto vypnutým mozkem a dva metry někomu za kufrem... :evil:
Warcz
Příspěvky: 2080
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Warcz »

Vidim že máme na věc stejný nazor - Ještě doplním že když jede kolona tak se dívám skrz auta na to co dělá auto vepředu, držím si odstup a předvídám za ostatní. Nerad jezdím za SUV a tranzitama protože skrz ty není vidět...
banjo
Příspěvky: 219
Registrován: 14.3.2009 16:06:15

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od banjo »

martin píše:Zrovna bych neřekl, že plynulý provoz implikuje bezpečný provoz, spíše je to něco jiného. Když jedu, řekněme těch sto šedesát, v levém pruhu, tak neustále počítám s tím, že mi tam nějaký idiot může vlítnout bez blinkru nebo i s ním na poslední chvilku - tedy prakticky neustále ve vysoké pohotovosti, abych byl schopen ještě nějak reagovat. Naopak, když někdo chce předjet a díky vysokým rychlostem předjíždějících aut nemůže, je vhodné zpomalit a pustit ho a udělám to. To jsou naprosto elementární pravidla, bez kterých to nikdy nemůže fungovat.

Je zajímavé, že tady část lidí pláče, že to nejde dohromady - rychlá auta přes 130 km/h a například ty kamiony. Kdyby to nikde nefungovalo, skoro bych vám to uvěřil, ale ono to v tom Německu funguje. Je to jenom o té ohleduplnosti a předvídavosti. Bohužel spousta českých řidičů má zafixováno ať jede jakoukoli rychlosti, že prostě teď jedou oni a co se děje okolo nich mě nezajímá. A ještě líp jedu "předpisových" 130 s naprosto vypnutým mozkem a dva metry někomu za kufrem... :evil:
az tady bude u vetsiny ucastniku silnicniho provozu fungovat slusnost, predvidavost a ohleduplnost, klidne at je na smerove delenych ctyrpruzich neomezena rychlost. za dnesniho stavu by to podle meho nazoru bylo nerozumne. tyto vlastnosti totiz ridice nejde naucit tim, ze se odstrani rychlostni limit.
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Mike »

já teda krom normálního, tedy +130 osobáku jezdím i offem, kde je opimálních 115-120kmh
takže koukám, abych to tam zbytečně nikomu neposlal, a používám ono autoškolácké
blinkr
zrcátko
jedu
občas mně někdo blikne, ať jedu, pak tedy koně nakrmím, abych ho moc nebrzdil.

druhý případ prudké akcelerace je, když vidím ten blinkr na kamionu před sebou
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od martin »

banjo píše:az tady bude u vetsiny ucastniku silnicniho provozu fungovat slusnost, predvidavost a ohleduplnost, klidne at je na smerove delenych ctyrpruzich neomezena rychlost. za dnesniho stavu by to podle meho nazoru bylo nerozumne. tyto vlastnosti totiz ridice nejde naucit tim, ze se odstrani rychlostni limit.
A to si myslíte, že to limity jako vyřešíte? Až tady nebuda "osoba blízká", až se změní práce policie, až se piráti nebudou smát pokutám a mazat si body, pak se to možná změní. Ale v 99 % procentech případů je současný systém jenom past na obyčejné lidi, protože skuteční piráti silnic si už dnes dělají, co chtějí a jenom se nám smějou. Zatímco vás bude policie šikanovat za 50ku někde v polích nebo 140 na prázdné dálnici.
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od martin »

A propo, na Velikonoce jsem jel z Prahy do Německa. Po sjezdu D5 u Boru jsem pokračoval po I/21 na Cheb, ihned po sjezdu z dálnice je krátký nový úsek, kde světě div se policie zkoušela svoje nádobíčko. Nový, přehledný úsek ideální pro 100 km/h a naši páni se tam musejí ihned nastěhovat a buzerovat řidiče, přičemž o pár km dál je stará, nebezpečná, nepřehledná silnice, která by ten dohled zasluhovala. Proč to ale dělat, že...
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Fox Mulder »

martin píše:A to si myslíte, že to limity jako vyřešíte? Až tady nebuda "osoba blízká", až se změní práce policie, až se piráti nebudou smát pokutám a mazat si body, pak se to možná změní. Ale v 99 % procentech případů je současný systém jenom past na obyčejné lidi, protože skuteční piráti silnic si už dnes dělají, co chtějí a jenom se nám smějou. Zatímco vás bude policie šikanovat za 50ku někde v polích nebo 140 na prázdné dálnici.
+1 Přesně tak to chodí, mám stejné zkušenosti. Mě dvakrát měřili 90ku právě na 4proudé silnici I. třídy s oddělenými pruhy svodidlem a MÚK. Na "normální" silnici mi 90ku nikdy neměřili. 50ku mi zase měřili na 4proudé výpadovce z města také s oddělenými 4pruhy, mimo obytnou zástavbu. 50ku v obytné zástavbě mi nikdy neměřili.

Posledně jsem dostal kuriózní pokutu za "jízdu v jízdních pruzích", kdy jsem na 4proudé silnici I. třídy jel záměrně v levém pruhu, aby se auta napojující se připojovacím pruhem mohli volně napojovat a nevytvářely se tam zbytečné kolony (ta vedlejší je silnice I. třídy s vysokými intenzitami provozu, já měl za sebou volno, tak jsem neměl důvod proč bych nemohl jet v levym pruhu) a také nevznikaly zbytečné kolizní situace, když mám levý pruh volný. Prý je to špatně, mám povinnost za všech okolností když nepředjíždim jet v pravym pruhu, i kdyby tam byla kilometrová kolona. Ještě mi ten policajt řikal: "A víte vůbec do řikáte?". :roll: Vlastně jsem dostal pokutu za bezpečnou, plynulou a bezkolizní jízdu. Správně jsem měl jet nebezpečně, blokovat provoz na silnici I. třídy bezdůvodnou jízdou v pravém pruhu a vytvářet potenciál pro nebezpečné kolizní situace.
Naposledy upravil(a) Fox Mulder dne 1.5.2009 19:19:23, celkem upraveno 1 x.
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Diaľničiar »

Na českých dálnicích mimo ůseky, kde je vysoký provoz, bych ponechal 130 km/h, ovšem s tolerancii do 150 km/h.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
banjo
Příspěvky: 219
Registrován: 14.3.2009 16:06:15

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od banjo »

martin píše:A to si myslíte, že to limity jako vyřešíte? Až tady nebuda "osoba blízká", až se změní práce policie, až se piráti nebudou smát pokutám a mazat si body, pak se to možná změní. Ale v 99 % procentech případů je současný systém jenom past na obyčejné lidi, protože skuteční piráti silnic si už dnes dělají, co chtějí a jenom se nám smějou. Zatímco vás bude policie šikanovat za 50ku někde v polích nebo 140 na prázdné dálnici.
netreba se rozcilovat :) sam uznavate, ze staci zmenit praci PCR. s tim souhlasim, ale to se da udelat i s platnymi limity.
Majkii
Administrátor
Příspěvky: 2951
Registrován: 15.3.2009 14:41:26
Bydliště: SV Čechy

"vox populi" ke 160 km/h

Příspěvek od Majkii »

wazer.cz
Pište česky, prosím!
Kotislaw
Příspěvky: 80
Registrován: 16.4.2009 10:16:56

Re: Vláda nepodpoří 160 km/h na dálnici

Příspěvek od Kotislaw »

No to je skveli, oni tu 160ku snad nikdy neschvalej

Mod: Přesunuto z viewtopic.php?f=75&t=525
hh
Autor
Příspěvky: 2553
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: Vláda nepodpoří 160 km/h na dálnici

Příspěvek od hh »

Je to škoda, ale to jen tak nebude. Spousta lidí je proti (a hlavně ti, co nejezdí) a bude těžké, aby to přešlo přes Policii. I v jiných zemích se o tom mluvilo a nic :(


Mod: Přesunuto z http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=75&t=525, v monitoringu tisku nediskutovat, NEDISKUTOVAT!
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Mike »

hlavně se zamyslete nad tím, kde by ji asi tak povolili
mluví se především o nových úsecích
takže namátkou - pár úseků na D5, stěží na nové D11 a to je všechno
na D1 to nepovolí a stále o tom mluví a na D8 není 130 ani dnes - viz tunely a mosty
a víc dálnic tak nějak v čechách není
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Pavel_t
Příspěvky: 126
Registrován: 14.3.2009 18:30:48
Bydliště: Praha

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Pavel_t »

Mike píše:hlavně se zamyslete nad tím, kde by ji asi tak povolili
mluví se především o nových úsecích
takže namátkou - pár úseků na D5, stěží na nové D11 a to je všechno
na D1 to nepovolí a stále o tom mluví a na D8 není 130 ani dnes - viz tunely a mosty
a víc dálnic tak nějak v čechách není
No tak se nahlas zamyslim :) Sice se tim ted priznam k prestupku ale minule utery jsem byl sluzebne ve vychodnich cechach a projel jsem tak celou D11. Vracel jsem se az kolem 8 vecer a s kolegou jsme chteli byt co nejdrive v Praze, tak jsem na to hned jak to slo poradne slapl, prumer cele D11 mohl byt prave tech 160kmh, byl slaby provoz a az na usek u Prahy to byla bezproblemova jizda. Prvni cast jsem jel rychleji ale nad 180kmh uz to zacina byt za hranici meho auta, byt ma psanu maximalku 196kmh, takze jsem brzo zvolnil na cca 160kmh. Takze D11 muze byt 160kmh klidne cela. O dva dny pozdeji jsme si dali repete cesty ale cas nas netrapil a jel jsem klidnych cca 120kmh, brzo rano provoz nebyl, odpoledne zpet uz to bylo horsi ale opet bych si klidne na 160kmh troufl. Ovsem hned za Hradcem jsem potkali policejni R36 jak nekoho kasirovali...
O D5 si myslim, ze by 160kmh snesla. D8 ac ji mam za barakem tak krome useku kdy je to jeste R8 moc neznam ale co znam tak jsem taky pro. D1 je hlavne problem povrchu, po novem useku u Vyskova jsem pred par lety jel asi tyden po otevreni a take nevidim duvod nepovolit vyssi rychlost. Na kratkem useku D3 donedavna bylo a mozna jeste je dokonce jen 90kmh, ale na nove oteviranych usecich asi nebude problem povolit vice jak 130kmh. R by asi potrebovaly upravy jako prodlouzeni pripojovacich pruhu ale treba po R4 jsem v poslednich letech nekolikrat jel bez problemu kolem 140kmh.

To co me nuti jezdit prumerne jen 120kmh je spotreba, radsi nechci vedet kolik me tech rychlych 80km stalo, proplaceni cesty se pocita podle udaju v technicaku. Povoleni vyssich rychlosti mi je jen k tomu, ze az bude potreba spechat tak me zadne svestky v R36 nebudou sikanovat a kasirovat. A jak uz tu nekdo psal ani neni velky problem velkych rozdilu ve dvou pruzich, ten co jede rychle ale musi byt ve strehu.

BTW: na co je potreba zmena predpisu na povoleni 160kmh tam kde je ted obecny limit 130kmh? Zakon umoznuje navyseni mistni upravou o 30kmh takze staci vyrobit znacky a rozmistit je.
Geo
Příspěvky: 800
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Geo »

Já jsem rozhodně pro zvýšení, nebo i pro zrušení limitu. Zákon by měl odpovídat tomu co považují lidi za normální. Stačí se projet po dálnici a zjistíte, že většina lidí prostě jede zhruba těch 150. Pokud tedy nechceme pokutovat tuhle velkou skupinu lidí, pak by ta tak mělo být i v zákoně. Názor politiků, babiček z horní-dolní, různých expertů by měl být vpodstatě irelevantní. Jde mi o to, že když už padají různé argumenty pro a proti, tak je dobré si uvědomit, že už se těch 160 jezdí, a nezvednutí limitu tomu nezabrání. Možná by byla správnější debata zda-li by se neměla začít tvrdě postihovat 130.

Možná to zní jako, že říkám:"Když se vraždí a neumíme to trestat, tak proč to nepovolit.", ale spíš se snažím říct. "Když jsou tady všichni vrazi, tak je blbost je všechny trestat"-

Samozřejmě nelze uplatnit zvýšení limitu celoplošně, ale jen tam kde to jde z hlediska bezpečnosti. Naopak by to podle mě vedlo většímu respektování omezení, tam kde by byly potřeba.
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Fox Mulder »

Mike píše:hlavně se zamyslete nad tím, kde by ji asi tak povolili
mluví se především o nových úsecích
takže namátkou - pár úseků na D5, stěží na nové D11 a to je všechno
na D1 to nepovolí a stále o tom mluví a na D8 není 130 ani dnes - viz tunely a mosty
a víc dálnic tak nějak v čechách není
Nesouhlas. D11 do Poděbrad, stejně jako celá D2 má návrhovou rychlost 150 km/h, takže to by 160 km/h v pohodě sneslo, dokonce i mnohem víc.

Co se týče D8, tak je to demamagogie co říkáte, že tam není 130 km/h ani dnes. :roll: Je tam pár krátkých tunelů, ve kterých není ani 100 km/h (80 km/h), to je pravda. Ale kvůli těch pár km nepovolíme 130 km/h na zbytku? Co to má, probůh, za logiku? A samozřejmě se nejedná o povolení úseku přes Krušné hory (0807), ale především úsek Praha-Lovosice. Ten se dá celý ve 160 km/h projet i Felicií, natož nějakým lepším autem. Jinak nevím o jakých mostech mluvíte, slyším prvně, že by někde nebyla povolena vyšší rychlost kvůli mostu. :roll:
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Fox Mulder »

Geo píše:Já jsem rozhodně pro zvýšení, nebo i pro zrušení limitu. Zákon by měl odpovídat tomu co považují lidi za normální. Stačí se projet po dálnici a zjistíte, že většina lidí prostě jede zhruba těch 150. Pokud tedy nechceme pokutovat tuhle velkou skupinu lidí, pak by ta tak mělo být i v zákoně. Názor politiků, babiček z horní-dolní, různých expertů by měl být vpodstatě irelevantní. Jde mi o to, že když už padají různé argumenty pro a proti, tak je dobré si uvědomit, že už se těch 160 jezdí, a nezvednutí limitu tomu nezabrání. Možná by byla správnější debata zda-li by se neměla začít tvrdě postihovat 130.

Možná to zní jako, že říkám:"Když se vraždí a neumíme to trestat, tak proč to nepovolit.", ale spíš se snažím říct. "Když jsou tady všichni vrazi, tak je blbost je všechny trestat"
Souhlas. Vzhledem k tomu, že většina řidičů nejen u nás, ale i v zahraničí jezdí rychlostí cca 150-160 km/h a vzhledem k tomu, že je to relativně jen o málo vyšší rychlost než je dnes, nevidím důvod proč to nepovolit. Jestliže tak většina jezdí a funguje to, tak je to už vlastně i odzkoušené, ne? :) A komu vyhovuje 130 km/h, může tak jezdit i nadále, nikdo mu to nezakazuje! :idea:
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Standa »

Fox Mulder píše:...
Souhlas. Vzhledem k tomu, že většina řidičů nejen u nás, ale i v zahraničí jezdí rychlostí cca 150-160 km/h a vzhledem k tomu, že je to relativně jen o málo vyšší rychlost než je dnes, nevidím důvod proč to nepovolit. Jestliže tak většina jezdí a funguje to, tak je to už vlastně i odzkoušené, ne? :) A komu vyhovuje 130 km/h, může tak jezdit i nadále, nikdo mu to nezakazuje! :idea:
Jsem sice stoupenec umožnění úsekového zvýšení rychlosti na 160, ale s tím ježděním si myslím, že nemáš pravdu. Byl jsem před pár týdny ve Švýcarsku a tam se rozhodně na dálnici dodržuje 120, jinak jsou hodně velké pokuty. V Německu se jezdí rychleji, zejména na některých přehledných a kvalitních úsecích (nejlepší to bylo na A5 mezi A6 a Karlsruhe, 3+3 s krajnicí, super povrch, prostě paráda), ale dost aut jede i pouhých doporučených 130 nebo míň. Co mě docela překvapilo, že tam příliš nedodržovali limit v omezených úsecích (zejména 80 před Basilejí a to dokonce v hustém dešti !). Po D5 jsem jel od Rozvadova přesně 130 a rozhodně jsem víc aut předjížděl já, než kolik jich předjíždělo nás.
Jinak dneska vidím hlavní argument pro omezování rychlosti ve spotřebě, i když jako liberál bych to nejraději nechal na těch, kdo platí benzín. Pro zajímavost uvedu moje měření, předesílám, že naše přibližovadlo je poněkud žíznivější, ale ty proporce snad platí (tedy alespoň pro 5-ti rychlostní převodovky):
120 - do 9 l/100 km
130 - 10 l/100 km
140 - 11,5-12 l/100 km *
160 - 14-15 l/100 km *
200 - přes 20 l/100 km **
* odpozorováno z ukazatele momentální spotřeby na rovince s tempomatem;
** jako *, ale za příliš krátkou dobu a bez tempomatu, takže údaj není moc relevantní.
Zajímavý je průměr při zpáteční cestě přes Německo okolo Stuttgartu a Norimberku, kde bylo dost úseků s omezením (hodně 120, ale i 130), ale i jinak jsem jel vesměs do 140 a jen občas pro zpestření to rozkulil na 160 - bylo to jen 9,5 l/100 km. Z Rozvadova do Prahy jsem jel těch 130 prakticky pořád (kromě Valíka) a bylo to už za 10...
MPMP
Příspěvky: 3279
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od MPMP »

Ano, na přehledných úsecích zvýšit max. povolenou rychlost, ale s podmínkou "německého" modelu - kdo bude účastníkem dopravní nehody při rychlosti nad 130 km/h, bude považován za spoluviníka, ať už se stalo cokoliv. Souhlas?
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Standa »

MPMP píše:Ano, na přehledných úsecích zvýšit max. povolenou rychlost, ale s podmínkou "německého" modelu - kdo bude účastníkem dopravní nehody při rychlosti nad 130 km/h, bude považován za spoluviníka, ať už se stalo cokoliv. Souhlas?
No v tom vidím trochu problém té cesty "neměnit plošný limit, ale umožnit jeho úsekové zvýšení", protože potom by se musely dávat značky v kombinaci max. 160 + doporučeno 130, což klade vyšší nároky i na systém liniového řízení. Jinak souhlasím, vyšší míra svobody znamená vyšší míru odpovědnosti.
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od martin »

Pavel_t píše:BTW: na co je potreba zmena predpisu na povoleni 160kmh tam kde je ted obecny limit 130kmh? Zakon umoznuje navyseni mistni upravou o 30kmh takze staci vyrobit znacky a rozmistit je.
Tuším, že zrovna toto nelze, protože rychlost nad obecný limit lze zvýšit jenom v obci. To je ten zádrhel a odnáší to nejenom dálnice, viz I/20, I/13, I/27...
Odpovědět

Zpět na „Pravidla silničního provozu“