Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Odpovědět

Na kolik byste stanovil nejvyšší povolenou rychlost na dálnicích?

100 km/h, jako autobusy
0
Žádná hlasování
110 km/h
0
Žádná hlasování
120 km/h, jako ve Švýcarsku
2
1%
zachovat 130 km/h
57
35%
140 km/h
14
9%
150 km/h
14
9%
160 km/h
34
21%
180 km/h
0
Žádná hlasování
200 km/h
1
1%
neomezeně, jako v Německu
42
26%
 
Celkem hlasů: 164

bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

Nemusí, mají tempomat :-)

Je jasné, že 140 je v podstatě jen gesto pro řidiče, když chtějí utahovat šrouby v bodovém systému. Navíc to asi vyhodnotili tak, že odpůrci zvyšování rychlosti nemají pádný argument proti (jinak argumenty by pochopitelně byly).
Už to tu několikrát zaznělo.
I kdyby to zvedli na 150 s lokálním případně i časovým omezením kdy je to relevantní, v podstatě se v reálu na našich dálnicích nic nezmění.
A na druhé straně byla by to zpráva pro řidiče, že nás obecně nepovažují za blbce
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Mike »

nevím v jaké sociální bublině se pohybujete, ale většina mých známých tempomat v autě nemá
já jej mám taky až v tom nejmladším
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

Co se týká sociální bubliny, nic moc.
Mám tři roky starou Oktávku (1.4) a její cenu jsem skousával opravdu dlouho.

Rozhodla nutnost absolvovat dlouhé jízdy po nocích a potřeba mít něco spolehlivého. Z volitelných věcí jsem přidal máloco, tempomat ale ano - podle mě výborná volba (mám obyčejný nikoli adaptivní)

Tempomat se dal pořídit i předtím, ale já byl proti, považoval jsem to za zbytečnost
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Warcz »

Klidne at se jezdi 150, ale pouze at je to pres promenlive znacky. Lidi jsou idioti zacne prset daji tempomatovych 140 a leti... na suche ceste a dobrem provoze se da bez problemu 160.
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

Proč ne, klidně přes proměnlivé značky ....

Na druhou stranu volba rychlosti není otázkou tempomatu ale rozhodnutí konkrétního řidiče. A nemyslím, že by to u nás bylo tak špatné. Nedávná zkušenost (cca před 3 týdny na D11). Za Hradcem docela blbé počasí, déšť, pomalu se stmívalo - velká většina aut zpomamlila (včetně mě :-) - něco okolo 100 - 110. Někteří jeli ještě pomaleji. A pochopitelně našli se (výjimečně) i "borci" kterým byla možná i 130 málo - a zde ani proměnlivé značky nepomohou
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
bojler
Příspěvky: 272
Registrován: 24.8.2017 21:18:12

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bojler »

Warcz píše:Klidne at se jezdi 150, ale pouze at je to pres promenlive znacky. Lidi jsou idioti zacne prset daji tempomatovych 140 a leti...
Tak jestli hledate spasu v tomto systemu, tak co proboha chudak ridic na okresce? Tam pojede jen pod dohledem Pomocne straze SNB? Jestli jsou lide idioti nevim. Zato vim, ze tudy cesta opravdu nevede a jsme toho svedky kazdy den.
AF-1
Příspěvky: 560
Registrován: 16.3.2009 13:54:56

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od AF-1 »

Vloudila se Vam tam mala chybka. Spravne melo byt tempomatovych 150.
O par prispevku je jasne sdeleno, ze pokud se povoli 140, pojedou vsichni 150..
: o )
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Warcz »

Jestli to je na mě tak jak jsem psal nemám problém se 140-150, klidně i 160 ( Více už bych nedával ), ale dal bych do zákona podmínky kdy to bude platit. Třeba teplota nad 7 stupňů, vlhkost menší než 70% a pokud to nebude splněno tak značka změní ze 150 na 130. Hotovo.

Pokud bude na dálnici svítit 130 a řidič pojede 160 tak hold dostane body a po čase se vyboduje.
kyk
Příspěvky: 954
Registrován: 22.7.2011 10:54:46
Bydliště: Praha, SOKP km 50 st.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od kyk »

S proměnlivými značkami bych namontoval na brány ABS - automatický bodovací systém. A je po problému.
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Warcz »

Zajímavá otázka. Vyměnit 160Km/h na dálnici za úsekové měření ? :-)
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Martin z Ostravy »

To radši nechám současný stav.
S PDZ to navíc bude zneužíváno stejně jako v tunelových komplexech v Praze.
R48 -> D48 se podařilo!
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

I kdyby šli na 160 ???? .... to snad ne :-)
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od krtek700 »

bhs píše:Proč ne, klidně přes proměnlivé značky ....

Na druhou stranu volba rychlosti není otázkou tempomatu ale rozhodnutí konkrétního řidiče. A nemyslím, že by to u nás bylo tak špatné. Nedávná zkušenost (cca před 3 týdny na D11). Za Hradcem docela blbé počasí, déšť, pomalu se stmívalo - velká většina aut zpomamlila (včetně mě :-) - něco okolo 100 - 110. Někteří jeli ještě pomaleji. A pochopitelně našli se (výjimečně) i "borci" kterým byla možná i 130 málo - a zde ani proměnlivé značky nepomohou
Taky jsem byl překvapen nedávno při přívalech sněhu, když na D11 Jirny-Praha jeli všichni 80 a dokonce se tam neobjevil ani žádný zabiják, co by jel nad 100, a to byl tento směr poměrně dobře upravený. Horší to bylo D10 Praha-H.Počernice, tam byl protažen jenom pravý pruh a do levého pluh asi nezajel, všichni jeli tak 50 v pravém, tak jsem si je předjel 80 levým :D (4x4 jeep, ten s tím nemá problém a byl jsem v tu chvíli natrénován na krizovky a uklouznutí)

Jinak teda názor 160 na dálnici s klasickým tempomatem mi přijde trochu strašidelné. Pokud by to byl adaptivní tempomat, tak nemám žádný problém, případně "limitomat", kterým si nastavíte maximální rychlost a výš vás nepustí. Klasický tempomat na vysokou rychlost mi příjde masově fakt nebezpečné, pro auta co jedou pomaleji než okolí je to OK, ale nejrychlejší auta na silnici? To je o hubu pro všechny
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

Tady si dovolím nesouhlasit, a dokonce si myslím, že právě tento přístup je velmi nebezpečný - tedy jestli jsem pochopil správně tezi
" ... Jinak teda názor 160 na dálnici s klasickým tempomatem mi přijde trochu strašidelné. Pokud by to byl adaptivní tempomat, tak nemám žádný problém ".

Ono totiž to spoléhání se na asistenty už nejeden řidič odnesl
Princip je v tom, že (potenciálně) kritické situace musí řešit řidič, nikoli asistent.

Proto pokud si netroufám jezdit rychle, nejezdím rychle (a takových je hodně - nejezdí po dálnicích 130, i když by mohli).
Pokud jedu rychle (nad 130) a blížím se ke skupině aut (třeba kamion, dvě osobní auta) - tak přece zpomalím a snížím rozdílovou rychlost - a stejně dávám bacha, aby mi tam někdo z nich nevjel
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Martin z Ostravy »

bhs píše:I kdyby šli na 160 ???? .... to snad ne :-)
Pokud bude PDZ, tak tam těch 160 bude svítit 2x do roka. Ale úsekovka pojede pořád.
Teď mě nikdo neměří, takže za mě ok stav.
Prostě pandořina skřínka a ten vyšší limit je jen vějička.

Tempomat je za denního provozu nepoužitelný a tím spíš ten adaptivní, který aspoň v posledních vozech koncernu je hrozně pomalý co do reakce. Kamion uhne a tempomatu trvá tak 2s než začne zrychlovat zpět na nastavenou rychlost.
R48 -> D48 se podařilo!
AF-1
Příspěvky: 560
Registrován: 16.3.2009 13:54:56

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od AF-1 »

...Lidi jsou idioti
...automatický bodovací systém. A je po problému.
...Více už bych nedával

: o )
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

Martin z Ostravy píše: Pokud bude PDZ, tak tam těch 160 bude svítit 2x do roka. Ale úsekovka pojede pořád.
Teď mě nikdo neměří, takže za mě ok stav.
Prostě pandořina skřínka a ten vyšší limit je jen vějička.

[bhs]
Tak to jo, já myslel stav, kdy 160 je normál, který se za předem stanovených podmínek (hustý déšť, ... ) dá snížit

Tempomat je za denního provozu nepoužitelný a tím spíš ten adaptivní, který aspoň v posledních vozech koncernu je hrozně pomalý co do reakce. Kamion uhne a tempomatu trvá tak 2s než začne zrychlovat zpět na nastavenou rychlost.

[bhs]
Tempomat (normální) používám zcela standardně (dálnice, tunel, obec), dělá jen to, že hlídá mnou nastavenou rychlost, kterou mohu kdykoli, když potřebuji, bez zásahu do nastavení zvýšit. Přibrždění jej vyřadí z činnosti, znovuobnovení funkce je triviální.
Proč by měl být nepoužitelný ?
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od jozka »

Jen blbnete... dokud budou mit dalnice dva pruhy a pravy bude trvale zasekany strudlem kamionu jedoucich 90 je jakekoliv zvysovani rychlosti akorat poukazem na problemy.
MPMP
Příspěvky: 3279
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od MPMP »

Martin z Ostravy píše:Tempomat je za denního provozu nepoužitelný
Můžu se zeptat, z čeho vychází tento názor? Jezdím denně po Praze a okolí a z toho cca 80-90% času na tempomat. A je jedno, jestli 130, 100, 80 nebo 50 km/h a považuju to za jednoznačnou výhodu. Po najetí na odpovídající komunikaci nastavím rychlost a pokud je volno, tak se k ní "automaticky vracím" a nemusím "čumět na rychloměr".
michal
Příspěvky: 4517
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od michal »

Tak on už není tempomat jako tempomat. Nicméně protože znám jen ten "starý tempomat" a vyrostl jsem na autech, která musí řidič řídit a ovládat, nedovedu si moc představit, že si sednu za volant a nechám se vézt...
dvs
Příspěvky: 3621
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od dvs »

Tem co to chteji resit pomoci PDZ doporucuji projet se Rakouskem. Tamni 100km/h a kdyz zacne trochu prset tak 80km/h je prima.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od krtek700 »

MPMP píše:
Martin z Ostravy píše:Tempomat je za denního provozu nepoužitelný
Můžu se zeptat, z čeho vychází tento názor? Jezdím denně po Praze a okolí a z toho cca 80-90% času na tempomat. A je jedno, jestli 130, 100, 80 nebo 50 km/h a považuju to za jednoznačnou výhodu. Po najetí na odpovídající komunikaci nastavím rychlost a pokud je volno, tak se k ní "automaticky vracím" a nemusím "čumět na rychloměr".
A je to klasický hloupý tempomat, který drží rychlost, nebo na ni zrychluje? Samozřejmě že záleží na řidiči, ale obyč po Praze nebo nějak zaplněné dálnici 130 mi nepřijde pohodlné. Když je na dálnici prostor, tak to je jiná. Po Praze pro mě existuje jen limitomat, nebo dobrý adaptivní.
MPMP
Příspěvky: 3279
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od MPMP »

krtek700: ano, klasický, hloupý. Řídím pořád "manuálně", jen jsem se zbavil nutnosti hlídat max. povolenou rychlost. ;)
Michal R
Příspěvky: 1464
Registrován: 17.4.2009 14:10:52
Bydliště: Děčín - Praha - České Budějovice

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Michal R »

Dle mého názoru by optimum bylo na 150 km/h max. Spousta řidičů by jezdila něco mezi 110 - 140 a to v závislosti na denní či roční době, déšť, mlha a podobně... Prostě jako doposud. U těch, kteří objektivně spěchají, dnes jim to technická kvalita aut v pohodě umožňuje a na vhodných místech dálniční sítě, pojednou 150 - 160.... Prostě jako doposud. Jenom legálně. Jezdit v tuzemsku rychleji už nedává smysl vzhledem k hustotě provozu a neúměrně rostou všechna související rizika.

Mimochodem je zajímavé, že rychlostní limity v této podobě platí více než čtvrt století. Moje první auto (Opel 1,6 benzín 1996) mělo !5x! nižší výkon, než moje auto současné. Jasný, vím že je to extrém :) ale u srovnatelně velkých aut je dnešní výkon, oproti tomu Opelu, běžně 2-3x vyšší. Provozní bezpečnost vozu (řízení, podvozek, asistenti) snad raději ani nesrovnávat. Auto jsou skutečně dnes výrazně bezpečnější, uživatelsky přívětivější a v mnohém dělají práci za řidiče. Zvýšení maximální povolené rychlosti je racionální a logické, navíc to reflektuje skutečně většinové počínání lidu....

No, ukončeme sentimentálně filozofické okénko. Reálně je to buď vějička pro lid, zatímco se utáhnou šrouby. Nebo to má Andrej dobře spočítané tak, že zvýšení rychlosti vejde v platnost před volbama (jakože je to časově skutečně tak akorát) a pěkně nám to prodá....
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Lynx »

Nevím jestli je to tím že stárnu, ale mě 130 km/hod přijde jako dostatečně vysoká rychlost.

Rychleji mi to přijde jako zbytečný risk, hlavně tím jak se zvyšuje rychlostní rozdíl mezi některými pomalu jedoucími "osmdesátkaři" a tím potencionálním "rychlíkem" co pojede třeba 160. Z velkých rozdílů rychlostí pak vznikají nebezpečné situace, zejména když někdo pomalý nečekaně mění pruh. Ale ani nemusí měnit pruh, ono stačí když se k němu příliš rychle přibližujete a úplně neodhadnete jak moc pomalu jede.
Odpovědět

Zpět na „Pravidla silničního provozu“