Dopravní značky všeobecně

Lynx
Příspěvky: 3702
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Dopravní značky všeobecně

Příspěvek od Lynx »

Aram96 píše:Vždyť máme i nespočet případů, kdy je na jedné značce dokonce sjezd s odpočívkou dohromady. Co pro tyhle laiky musí znamenat teprve toto ?
Ano, máte pravdu, to taky není dobré. Sám třeba často jezdím tudy:

https://goo.gl/maps/V8XtYekidQkFAagV8

A přestože to tam znám, tak mám někdy tendenci zmatkovat, kam se zařadit, když na poslední chvíli řeším, že jedu k McD (k pumpě). Přestože je předtím tahle cedule

https://goo.gl/maps/JbMaLyqDRGqq5n9S9

Ale u samotné rozbočky vyznačení chybí. Resp. je tam jen cedule doprava a že se k pumpě pokračuje podél hlavní trasy si ne vždy člověk uvědomí.
Aram96 píše:Měnit ale desetiletí zaběhlý název odpočívky kvůli 0,001% řidičů, kteří nepoznají rozdíl mezi modrou odpočívkou a zeleným sjezdem, je prostě zvrácené.
Jednak si myslím, že to může zmást mnohem více řidičů a druhak není nutné na odbočce název odpočívky uvádět (a tedy měnit), a lze to nechat tak, jak to bylo doteď.
Martin_L píše:To bychom za chvíli mohli řešit to, jestli řidiči rozeznají význam značek C 2a a IP 4b. Oboje jsou přeci šipky ukazující vzhůru, akorát jednou v kolečku a podruhé ve čtverečku.

Nemáte empatii, že existují lidé a není jich zrovna málo, kteří se o motorismus moc nezajímají a řidičák přitom mají. Zkuste se tedy vžít do situace, že tam jede někdo z těchto laiků, kdo neví jaký je rozdíl mezi modrým kolečkem a modrým čtverečkem. Před křižovatkou má jednu z nich a pod dalších pár metrech za křižovatkou je druhá. Pro laika je to matoucí. A není to podle mě obhajitelné z hlediska "má přece znát předpisy". Dvě šipky stejným směrem za sebou, jsou podle mě principiálně špatně.
Tady si myslím, že to velmi silně přeháníte vy. Jak jsem psal i výše, tak zákazové, příkazové značky jsou úplně něco jiného, než směrovky. Takže nemusí být nutně člověk z chráněné díly a dopravní analfabet, aby ho zmátlo, že jsou dvě odbočky na "Rudná" v podstatě těsně za sebou.
Martin_L píše:To bychom za chvíli mohli řešit to, jestli řidiči rozeznají význam značek C 2a a IP 4b.
Představte si, že drtivá většina lidí vůbec neví co je to značka C 2a a IP 4b. Ani já to takhle zpaměti podle kódu nevím a to se od dopravu zajímám.
Vy máte opravdu nulovou emapatii, když si myslíte že když vy znáte značky podle kódů, takže to zná každý. A kdo to nezná, tak patří do "chráněné dílny".
Lynx
Příspěvky: 3702
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Dopravní značky všeobecně

Příspěvek od Lynx »

Ještě dodám, že možnost jak tenhle "faul" na neznalé řidiče rozumně vyřešit je inspirovat se u sousedů:

https://goo.gl/maps/fFka4DdG4YiNB2rp9

Tedy uvést na odbočku, že se jedná o odpočívku. Pak by nevadil ani shodný název s nedalekým exitem. Možnost záměny v takovém případě prakticky není (alespoň tedy pro domácí řidiče)
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Dopravní značky všeobecně

Příspěvek od Honey72 »

Cizinec stejně neví, co to je odpočívka. Naše česká lidová varianta odpočívadla, dnes již oficiální novotvar, je nepřeložitelná :) Anebo v Polsku, ani Poláci většinou nevědí co je zkratka MOP :-) A v Německu se také na tabulích píše jen jméno odpočívky. Osobně jsem rád, že se názvy odpočívek na tabule dávají, protože to je vynikající orientační bod. Řidiči si názvy postupně podvědomě zapamatují a pokud uslyší v rádiu nebo z vysílačky hlášení, že u té či oné pumpy či odpočívky je nehoda, budou hned vědět. Už to není Benzina či Burger King někde u Počernic, ale na Berance. Ta je jen jedna. Tam se sejdeme. Anebo odtud volám, mám porouchané auto. Ne jako dřív, ptát se obsluhy na kterém jsem vlastně kilometru. I v mapách jsou již názvy odpočívek značeny.
Teď jsou na tahu názvy exitů .-)

PS: Odpočívka na Cínovecké za chaos nemůže, to je jen dost blbě vyznačené. A proto nemám rád kombinované odpočívky s exitem.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Martin_L
Příspěvky: 381
Registrován: 21.2.2010 19:39:20

Re: Dopravní značky všeobecně

Příspěvek od Martin_L »

Lynx píše:Vy máte opravdu nulovou emapatii, když si myslíte že když vy znáte značky podle kódů, takže to zná každý.
Ne, já opravdu neznám všechny značky podle kódů a ani si nemyslím, že by je měl znát každý, kdo řídí auto. Kódy značek jsem použil pro zkrácení sdělení, protože předpokládám, že když sedíte u internetové diskuse, tak si je případně dokážete dohledat. Pokud je pro to, abyste se zabýval podstatou mého sdělení a ne vlastnoručním slaměným panákem, nezbytné uvádět názvy značek, tak jsem měl na mysli Přikázaný směr jízdy přímo a Jednosměrný provoz. Pokud ani podle názvu netušíte, o co jde, a potřebujete obrázky tak ty už sem věšet nebudu :)
Lynx píše:Jak jsem psal i výše, tak zákazové, příkazové značky jsou úplně něco jiného, než směrovky.
Jsou něco jiného pouze v tom, že jsou zařazené do jiné skupiny značek. Nebo tím chcete říct, že budeme dopravní značky dělit na kategorie důležitá - řidič musí znát a nedůležitá - řidič nemusí znát? A víte, že i na těch směrovkách (tj. skupina informativní směrové) může být uveden symbol zákazové značky? Anebo, že nějaké zákazy (např. nemožnost najet na dálnici s vozidlem, které na to není konstrukčně uzpůsobené) vyplývají z barvy té směrovky?
Lynx píše:Ještě dodám, že možnost jak tenhle "faul" na neznalé řidiče rozumně vyřešit je inspirovat se u sousedů:
Není třeba se inspirovat, to nadbytečné slovo tam uvádějí proto, že:
1. Barvy tabulí směřujících na odpočívku jsou stejné jako tabulí pro výjezd
2. Názvy cílů uvádějí minuskulami stejně jako název odpočívky.
U nás je obojí vyřešeno jinak a tudíž tam nemusíme nic doplňovat.
Mimochodem, vy víte, jak se řekne "odpočívka" ve všech evropských jazycích? Já tedy ne. Projevte trochu empatie ;)
Mike
Příspěvky: 5003
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Dopravní značky všeobecně

Příspěvek od Mike »

Honey72 píše:...
Teď jsou na tahu názvy exitů .-)

...
jo, ty už byly a dávaly smysl
asi proto se zrušily....
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Aram96
Příspěvky: 7918
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Dopravní značky všeobecně

Příspěvek od Aram96 »

1) názvy odpočívek rozhodně :ok:
2) samotné slovo odpočívka/odpočívadlo - totální nesmysl zabírající akorát místo
3) když někdo vidí na značce "Rudná" a pod tím symboly P, ČSPH a restaurace a usoudí z toho, že to je výjezd do Rudné, tak je to hlupák a není potřeba kvůli takovým měnit zaběhlý název nebo nedejbože značení. Navíc celou dobu na dálnici u exitů potkává značky zelené, ale tahle je celá modrá
4) Končím, vzdávám to

edit: není to hlupák, je to nepozorný řidič, pro korektnost..
edit: dodám, že tahle zmíněná značka mě také trochu štve. Měl by ubýt ten "cancour" (ocásek) vlevo dole. Takhle to mate, protože to vypadá, že pruh pro čerpačku vzniká až v samotném odbočováku.
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Dopravní značky všeobecně

Příspěvek od Honey72 »

Cínovecká - Není to dálnice Arame a je to ke všemu v obci, takže tam musíme s podobnými výtvory počítat :-)

D5 Rudná - když odbočí řidič špatně, dá si nejdřív Hamburger a až potom sjede na Rudnou :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Lynx
Příspěvky: 3702
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Dopravní značky všeobecně

Příspěvek od Lynx »

Martin_L píše:Pokud ani podle názvu netušíte, o co jde, a potřebujete obrázky tak ty už sem věšet nebudu :)
Zbytečně to hrotíte a urážlivě provokujete. Vy jste neuvedl název značky, ale jen kód. Takže to jednoznačně naznačovalo, že si myslíte, že všichni přece znají značku podle kódu, jinak jsou to hlupáci. Tedy jakási "chráněná dílna" jak jste uvedl. Kdybyste chtěl diskutovat normálně, bez invektiv, tak byste uvedl název značky.
Martin_L píše:Nebo tím chcete říct, že budeme dopravní značky dělit na kategorie důležitá - řidič musí znát a nedůležitá - řidič nemusí znát?
Reálně to tak je. Různé skupiny informativích značek a jejich nuance většina řidičů nerozlišuje. Zatímco důležité značky, jako jsou zákazy, příkazy, dej přednost v jízdě apod. ty doufám téměř 100 procent řidičů zná dobře.
Tím, spíš, že se tyto značky (informativní) dost často mění, někdy se dávají bílé, někde modré, a to ještě v každém kraji a období jinak ...... A často jsou samotnými autory umísťovány nesprávně - viz spory zde na fóru o to co smí být na hnědé značce s kulturním cílem a co nikoliv a že je to v reálu špatně. Nebo jak jsem se dozvěděl zde na fóru, že je v Čechách , v některých regionech většina směrovek špatně, v rozporu s vyhláškou - jak se v tom má pak orientovat běžný řidič, co se o to zas tak nezajímá ? Když to neznají ani ti co se tím profesionálně zabývají a umísťují značky ?
Martin_L píše:
Lynx píše:Ještě dodám, že možnost jak tenhle "faul" na neznalé řidiče rozumně vyřešit je inspirovat se u sousedů:
Není třeba se inspirovat, to nadbytečné slovo tam uvádějí proto, že:
1. Barvy tabulí směřujících na odpočívku jsou stejné jako tabulí pro výjezd
2. Názvy cílů uvádějí minuskulami stejně jako název odpočívky.
U nás je obojí vyřešeno jinak a tudíž tam nemusíme nic doplňovat.
Mimochodem, vy víte, jak se řekne "odpočívka" ve všech evropských jazycích? Já tedy ne. Projevte trochu empatie ;)
ad 1 - ty barvy jsou u nás nelogicky. Odpočívka co je na dálnici je modrá a výjezd mimo dálnici je zelený. Mělo by to být přesně naopak. Dálnice přeci má být zeleně a ne naopak. To je jen další zmatení.
Osobně když jsem například viděl modrou ceduli na "Záluží" (což je název jedné z odpočívek), tak jsem si v první chvíli pomyslel, že je tam nová odbočka na místní silnici. Dovedu si představit, že to někoho z místních řidičů zmate.

ad 2 - toho si všimne opravdu málokdo, takové nuance, že je jiný styl písma. Zatímco slovo "Odpočívka" jasně určuje o co se jedná, na první pohled.
Martin_L píše:Mimochodem, vy víte, jak se řekne "odpočívka" ve všech evropských jazycích? Já tedy ne. Projevte trochu empatie ;)
Empatii jsem použil, sebe si v té situaci představil a domnívám se, že už to samotné (případně neznámé) slovo by pro mě bylo informací, že se jedná o něco jiného, než o klasický exit. Rozhodně je to mnohem lepší, než když je na obou šipkách těsně za sebou pro dvě různé odbočení, napsáno jedno a to samé slovo, například "Rudná".
Lynx
Příspěvky: 3702
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Dopravní značky všeobecně

Příspěvek od Lynx »

Honey72 píše:Cizinec stejně neví, co to je odpočívka. Naše česká lidová varianta odpočívadla, dnes již oficiální novotvar, je nepřeložitelná :) ..............
PS: Odpočívka na Cínovecké za chaos nemůže, to je jen dost blbě vyznačené. A proto nemám rád kombinované odpočívky s exitem.
To první už jsem vysvětlil kolegovi, že je lepší, že je tam alespoň to slovo navíc, než jedno a to samé slovo na dvou odbočkách za sebou. I když cizinec tomu slovu nerozumí, tak ho napadne, že to je něco jiného.

Ta odbočka na Cínovecké je zákeřná tím, že pro jeden směr (k pumpě) vlastně pokračujete podél hlavní trasy, aniž by tam byl kolektor, takže jakoby nesjedete ještě z hlavní trasy a sjíždíte až o kousek dál. To člověka mate, protože jakoby pocitově zůstává ještě na dálnici a přitom už je konfrontován s odbočkou - výjezdem mimo dálnici.

Poz. - vím že to ještě není v těch místech dálnice, ale pro zjednodušení používám to slovo. Asi je tam "autíčko".
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Dopravní značky všeobecně

Příspěvek od Honey72 »

Jojo, znám jí. Ale namísto na Hambáči jsem se několikrát ocitnul v jakýchsi Čakovicích :) Tam ovšem za blbé odbočení nemůže jméno odpočívky, ale blb na dopravním :-)
Ano, samozřejmě při jízdě cizinou si za chvíli na jejich značení přivyknete a dojde Vám, že např. odmorište nemá nic společného s jaderným výbuchem :-)
No, v poslední době je spíše tendence nahrazovat spoustu opakujících se obecných slov na značkách piktogramem. A vedle nádraží, centrum, stadion patří vlastně i odpočívka. A navíc u nás jsou na sdružených návěstech cíle a symboly pro odpočívku, benzínku, WC poměrně dobře odlišeny. A není jich moc. Takže i na toto si cizinec zvykne. ;)
Naposledy upravil(a) Honey72 dne 4.2.2022 15:55:58, celkem upraveno 1 x.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Lynx
Příspěvky: 3702
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Dopravní značky všeobecně

Příspěvek od Lynx »

Nejlepší by asi bylo, kdyby tam byl kolektor, tedy jelo se odděleně od hlavní trasy dálnice. Bohužel tam na něj asi není místo.

I když na jakýsi "polokolektor" tedy oddělení od hlavní trasy už před první odbočkou by se asi místo našlo. Pak kolem pumpy a McD už to místo asi není. Tam by to muselo být stejně jako dnes, tedy průjezd skrz pumpu. Ale pomohlo by to i takhle.
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Dopravní značky všeobecně

Příspěvek od Honey72 »

Mnohem jednodušší a levnější by byl nájezd k benzínce z pravé strany, tedy udělat odbočku k benzínce až ze sjezdové větve. A samozřejmě, nutně prodloužit odbočovací pruh, protože to co tam je dnes možná stačí benzínce, ale ne exitu.
Absolutní hrůza je pak z té benzínky najet zpátky na SMV. Takhle v pátek odpoledne, fakt paráda.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Aram96
Příspěvky: 7918
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Dopravní značky všeobecně

Příspěvek od Aram96 »

Honey72 píše:Cínovecká - Není to dálnice Arame a je to ke všemu v obci, takže tam musíme s podobnými výtvory počítat :-)

D5 Rudná - když odbočí řidič špatně, dá si nejdřív Hamburger a až potom sjede na Rudnou :-)
Ne ne. Já myslel obecně tuhle konkrétní šipku. U těch případů, kdy se vyjíždí z odbočováku, bych tu šipku udělal prostě jinak. Takhle to působí, že odbočovací pruh se oddělí od dálnice a z něj poté bude začínat nový pruh dál rovně. Prostě bych na těchto značkách umazal ten kousek šipky, co “přebývá” vlevo dole. Pak by to působilo tak, že je pruh rovně a z něj vyjíždí nějaké odbočení. Tak jak je to v reálu.

Jinak co se týče blízkosti exitu a odpočívky Rudné, to je na jinou debatu do jiného tématu. Třeba se to bude s 6-pruhem řešit. Nedivil bych se.
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Dopravní značky všeobecně

Příspěvek od Honey72 »

https://www.google.cz/maps/@50.1442199, ... 8192?hl=cs
Ona je Arame ta současná dvoušipka správně, jenže málo obvyklá. Pár míst v ČR máme, např. zde https://www.google.cz/maps/@50.0562909, ... 8192?hl=cs Právě, že že ta spodní šipka ukazuje, že u tabule začíná odbočovací pruh. Když si odmyslíš tu horní šipku, jedná se o klasickou IS6g.

Problém vidím spíš v další tabuli. Ta je celá blbě včetně umístění.https://www.google.cz/maps/@50.1449919, ... 8192?hl=cs Zde by stačilo vlevo od tabule upevnit úzkou tabuli s benzínkou a šipkou nahoru. Ale nejlépe bych bych celou návěst vykopal a posunul namísto OMV, jako klasický rozštěp https://www.google.cz/maps/@50.0596396, ... 8192?hl=cs. Jenže rozštěp tam dát nelze, protože je to stále pruh patřící k "dálnici", nevede za svodidly. Tabule by musela být pouze nad jízdním pruhem a možná i další pruhy rovně mít svou šipku :-)

A proto ze stejných důvodů máme i na jiných místech stejný problém, kde řidiči zazmatkují a sjedou dřív, protože chybí šipka rovně a bojí se, že rovně pokračuje "dálnice". https://www.google.cz/maps/@50.0575384, ... 8192?hl=cs Tam to máme i s krásným billboardem za značkou - to už je fakt na popravu.

Ale jak říkám, nejlépe by bylo zrušit pruh rovně a odbočovat na benzínku až po sjízdné větvi, jako např. zde: https://www.google.cz/maps/@49.6623113, ... !1e3?hl=cs



Já prostě sdružené odpočívky s MÚK nenávidím. Zrovna včera jsem špatně uhnul na A4 a přitom tam sjíždím až několikrát ročně. Jenže, přesně jak to bývá. Velký provoz, sjedete a máte sekundu na rozmyšlenou a velkou obavu, že pokud budete pokračovat, dojdete k mýtnici a ze šoku se proberete na ukrajinských hranicích :-)
https://www.google.cz/maps/@51.0501777, ... 8192?hl=cs
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Lynx
Příspěvky: 3702
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Dopravní značky všeobecně

Příspěvek od Lynx »

Tak tohle jsem ještě neviděl, jak to parkoviště u odbočky, tak tu zvláštní pumpu, mezi dvěma rampami. Já tedy nejsem žádnej cestovatel.

Podle jiné fotky na google je navíc vidět, že se jim tam dělají fronty vedoucí až na dálnici - podobně nebezpečné jako v Praze u Horních Počernic na začátku D10

https://goo.gl/maps/51Bu3uA4snCCzAhx7
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Dopravní značky všeobecně

Příspěvek od Honey72 »

Dříve tam býval jen sjezd a uprostřed rozvětvení benzínka. Je to technická památka, ta pumpa byla vybudována ještě za Hitlera a podobný vzor by stál i na naší D1. Na staré části A4 je ještě minimálně jedna benzínka tohoto typu.
Ale pak přistavěli to malé parkoviště a nechávají lidi srazit auty sjíždějící z dálnice.
Ano, kolona je tu pořád, často až do dálnice. A jen kvůli jedné pitomosti. Na konci sjezdu je stopka, čekáte dlouhé minuty nebo máte nervy z řidiče před vámi, který se bojí tam vjet, že to nestihne. Přitom 80% řidičů hned po pár metrech odbočuje do obrovského nákupního centra https://www.google.cz/maps/@51.0483499, ... 8192?hl=cs Stačilo by přistavět jednu větev přímo k centru.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Aram96
Příspěvky: 7918
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Dopravní značky všeobecně

Příspěvek od Aram96 »

Já neříkám, že ta šipka je na té značce špatně. Ale změnil bych to v předpisech. V zahraničí to mají značené lépe, co si tak vybavuju. Ale jde samozřejmě o kosmetiku. Navíc jde většinou o místa, kde sjíždí místní doprava, která to zná.

Jinak v ideálním případě samozřejmě odpočívky oddělené a v dostatečné vzdálenosti od sjezdů. Ale pokud není zbytí, tak se musí přistoupit k výjimkám, třeba z té vzdálenosti od MÚK. Já spíš obecně nesnáším ty samotné výjezdy z odbočovacího pruhu. Kdyby vznikl další odbočovák vedle, tak je po problému. Nejhorší je, že se takové řešení plánuje i na novostavbě (511).
Lynx
Příspěvky: 3702
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Dopravní značky všeobecně

Příspěvek od Lynx »

Honey72 píše:Dříve tam býval jen sjezd a uprostřed rozvětvení benzínka. Je to technická památka .....
Dík za vysvětlení. I naproti je ta samá benzinka. Bylo mi divné, že by v dnešní době tohle někdo připustil, tím že je to historické se to vysvětluje.

Jinak s tím sjezdem k nákupní zóně a chybějícím rozšířením nájezdu o další pruh je to podobné jako mnohde u nás. Místo tam přitom mají.
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Dopravní značky všeobecně

Příspěvek od Honey72 »

Jestli je to přímo prohlášené chráněnou památkou nevím, pro mě to památka je - přes 80 let starou benzínku bez jediné větší úpravy jen tak nikde nenajdete. Dlažba a stojany už původní nebudou.
Ovšem to přistavěné parkoviště, aby lidi museli přebíhat rušný sjezd a bez jediného chodníku :-0 Vždy jsem se divil, proč spíš neudělali parkoviště se sjezdové větve a sjezd neposunuli dřív. Napadlo mne, že možná právě kvůli zachování originality starého dálničního typu MÚK s benzinkou.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22562
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Dopravní značky všeobecně

Příspěvek od Diaľničiar »

pro inspiraci z BRA
Snímka.JPG
Snímka.JPG (123.93 KiB) Zobrazeno 340 x
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Odpovědět

Zpět na „Dopravní značky a zařízení, semafory“