Dopravní značení vs. Navigace

Značka se "škrtnutým GPS"...

Je to dobrý nápad, nemám připomínky
12
34%
Je to dobrý nápad, ale chce to trochu doladit
13
37%
Je to nesmysl
8
23%
Nevím, nemohu posoudit
2
6%
 
Celkem hlasů: 35

obr
Příspěvky: 763
Registrován: 15.3.2009 11:03:03

Dopravní značení vs. Navigace

Příspěvek od obr »

jonáš píše:No já zas díky němu chytám stihomam, že to tady budujeme z dobrýho srdce pro německý dálkový šoféry .. z kasiček českých daňových poplatníků. Každej máme svou ouchylku, voni nás jednou velký bratři srovnaj :lol:
Včera jsem s GPS jel taky, byla bezpečně zavřená v šuplíku. Proč nezrušit i jména obcí a ulic, když se to dá líp a podrobnějc zapsat GPS koordináty? A jména taky nebudem potřebovat, až každej bude mít unikátní číslo identifikačního čipu :P
jonáši specielně pro vás - značky označující začátek a konec obce mají i další význam, nežli jen info jak se to místo jmenuje. Kdo nemá řidičák "z Plzně", tak ví jaký.
Taky nikde nepíšu, aby se tyhle značky s dalším významem něžli je ukázání směru rušily. Píšu, že nemá v době GPS smysl dělat podrobné a drahé značení. Navigaci značkami nelze nikdy udělat tak účelnou, aby někdo bez dalších doplňujích informací našel nějakou adresu. Dobrá mapa v GPS každého na místo navede.
miho
Příspěvky: 244
Registrován: 6.6.2010 16:23:33
Bydliště: Spořilov

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od miho »

obr píše: Píšu, že nemá v době GPS smysl dělat podrobné a drahé značení.
Co je na tom drahého na Jižní spojce nechat stávající značení a zakrýt jen E50?
obr
Příspěvky: 763
Registrován: 15.3.2009 11:03:03

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od obr »

miho píše:
obr píše: Píšu, že nemá v době GPS smysl dělat podrobné a drahé značení.
Co je na tom drahého na Jižní spojce nechat stávající značení a zakrýt jen E50?
bude se jen zakrývat nebo budou nové cedule ? Jde hlavně o ty nově budované cedule. Obecně - jedna ta tabule stojí tolik jako GPS do několika aut. Navíc GPS je bezpečnější - hlásí vám např. "za ... metrů se řaďte do levého pruhu" , atd. máte informaci s předstihem. Navíc ve spojení s TMC vás informuje zcela aktuálně o objížďkách, Stau, nehodách, optimální trase atd. Dnes jsou už k dispozici aktualizace map zdarma a vysílání TMC dopravního provozu, také ve všech vyspělých zemích běžné.
Dnes každý povinně musí zasviňovat za drahé peníze vlastní auto a přírodu biopalivy. Oproti tomu by byla povinná GPS velice levná a hlavně opravdu něco účelného a dobrého i pro bezpečnost provozu.
Navíc většina lidí jezdí dokola známé trasy a nepotřebuje opakovaně se z cedule dozvídat, že ta silnice vede do Brna či Michle a jezdí ty známé trasy s vypnutou GPS i když jí má, tedy pokud nechce info z TMC.Ty kdo to neznají GPS navede.
A ještě ke značení - třeba v USA je zcela běžné, že se značí jen číslo dálnice/silnice, číslo sjezdu...
miho
Příspěvky: 244
Registrován: 6.6.2010 16:23:33
Bydliště: Spořilov

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od miho »

Tady si přečtěte, co taková navigace dovede:
denik.cz píše:Řidič pokračoval podle navigace, která jej naváděla směrem na Studénku, a nerespektoval dopravní značení. Vzápětí s vozidlem vjel do asi padesátimetrového stanu

Nebo tady
tn.nova.cz píše:Kvůli chybě navigace záchranka spletla vesnici. Pacientka zemřela
Tak to opravdu mít nemusím.
Geo
Příspěvky: 806
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od Geo »

No obrovu viru v navigaci rozhodne nezdilim. Jsem opravdu zvedav jak bude navigace na rondelu na muk R1xR4 stihat rikat odboceni a razeni do pruhu na tech kratkych prupletech. Obcas je to vesele i na ctyrlistku s kolektorama, kdyz si navigace urci spatne to zda po nem jedete. To se pak jen ozve "prepocitavam" a nez je hotovo, tak jste davno za MUK.

proste nejake inteligentni znaceni na cedulich bude vzdy potreba.
obr
Příspěvky: 763
Registrován: 15.3.2009 11:03:03

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od obr »

miho a geo - nevím jakou navigaci používáte, ale ta moje gps ukáže dostatečně dopředu mapku/plánek křižovatky a cestu kudy jet a navíc mi to česky říká také dosti dopředu. Taky dopředu hodně kilometrů na dálnici/silnici říká, kde budu odobočovat..
Když tady uvádíte ty příklady popletenců s gps, je třeba dodat, že mapy se stále vylepšují a hlavně - můžete samozřejmě uvést příklady ještě více bloudících bez gps, těch spoléhajících na tradiční dopravní značky/cedule....
je velký cenový rozdíl mezi tabulí s názvy mnoha cílů a cedulkou s číslem exitu/silnice...kdy gps řekne - "řaďte za 500 m se vpravo odbočíte na třetím výjezdu, to je číslo 3/silnice 603...", pak vám to s blížícím se cílem a těsně před odbočením opakuje..
Stavění velkých cedulí je jednou ze situací, kdy ti schopnější ze svých daní dotují ty línější a méně přizpůsobivé. A hlavně znova - navigaci/směrové značky a gps potřebujete jen tam, kde to neznáte
Web
Příspěvky: 410
Registrován: 2.6.2009 11:43:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od Web »

Vidíte obře, já jsem si doteď myslel že línější je ten s gps a schopnější ten co umí použít mapu :-) Hlavně v noci mě fascinuje množství schopnějších co si nechávaj svítit GPSku zprostřed předního skla rovnou do obličeje, to se pak nedivím že chtějí osvětlené dálnice :-)
obr
Příspěvky: 763
Registrován: 15.3.2009 11:03:03

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od obr »

Web píše:Vidíte obře, já jsem si doteď myslel že línější je ten s gps a schopnější ten co umí použít mapu :-) Hlavně v noci mě fascinuje množství schopnějších co si nechávaj svítit GPSku zprostřed předního skla rovnou do obličeje, to se pak nedivím že chtějí osvětlené dálnice :-)
:) podle vaší filosofie by byl línější ten s motorovou pilou, oproti tomu¨, kdo používá klasickou pilu kaprovku

displej GPS lze ztlumit či zjasnit, dle potřeby, stejně jako jiné ciferníky v autě.
Web
Příspěvky: 410
Registrován: 2.6.2009 11:43:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od Web »

Ne, podle mojí logiky je nesmysl něco takovýho vypouštět z klávesnice (nebo si myslíte o tom s kaprovkou, že je línější??). Někomu vyhovuje to, jinému ono, s leností, nebo "schopností" to nemá nic společného. Značky jsou velmi užitečný doplněk navigace, ať už mapové, nebo elektronické. I v době map by "stačilo" mít číslo exitu, v mapách byly taky, tak co. Naštěstí to žádnýho blázna nenapadlo.

Že se dá ztlumit říkejte těm u kterejch přečtu kam jedou skrz další dvě auta :-D
obr
Příspěvky: 763
Registrován: 15.3.2009 11:03:03

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od obr »

Web píše:Ne, podle mojí logiky je nesmysl něco takovýho vypouštět z klávesnice (nebo si myslíte o tom s kaprovkou, že je línější??). Někomu vyhovuje to, jinému ono, s leností, nebo "schopností" to nemá nic společného. Značky jsou velmi užitečný doplněk navigace, ať už mapové, nebo elektronické. I v době map by "stačilo" mít číslo exitu, v mapách byly taky, tak co. Naštěstí to žádnýho blázna nenapadlo.

Že se dá ztlumit říkejte těm u kterejch přečtu kam jedou skrz další dvě auta :-D
webe, jak komu vyhovují nastavené ciferníky je snad každého věc.
Blázen o nějaké efektivnosti (tj. účelnosti a hospodárnosti) jistě neuvažuje - zejména, když je to "zadarmo" , to máte pravdu.
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od Bobek »

Dopravní značení nerušit. Navigační strojky mě obtěžují. Konec hlášení. :)

Myšlenka: oddělit do vlastního vlákna, přidat hlasování?
Království a půl princezny za 511.
obr
Příspěvky: 763
Registrován: 15.3.2009 11:03:03

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od obr »

Bobek píše:Dopravní značení nerušit. Navigační strojky mě obtěžují. Konec hlášení. :)

Myšlenka: oddělit do vlastního vlákna, přidat hlasování?
nejlepší je hlasování penězi - kdo chce navigaci, koho obtěžují strojky, tak ať si připlatí :ok:
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od Bobek »

Pokud jste schopen předložit řešení, které zamezí "nadlidem", kteří si za cedule připlácet nepotřebují, aby jich v praxi neužívali, tak jsem snad i pro. :lol:
Království a půl princezny za 511.
obr
Příspěvky: 763
Registrován: 15.3.2009 11:03:03

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od obr »

Bobek píše:Pokud jste schopen předložit řešení, které zamezí "nadlidem", kteří si za cedule připlácet nepotřebují, aby jich v praxi neužívali, tak jsem snad i pro. :lol:
trochu logiky Bobku.. :ko: kdo ceduli nepotřebuje, projede i bez ní
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od Bobek »

Nemějte péči, zrovna v oboru logiky jsem dokonce utrpěl nějaké formální vzdělání. Takže znovu:

Byla tu zmíněna myšlenka, aby si lidé, kteří chtějí plechové cedule, za ně připlatili. Budiž, připusťme tento model. Jak potom chcete rozlišit, zda člověk, který si za ceduli nepřiplatil, jede podle GPS, nebo "načerno"? ;)
Království a půl princezny za 511.
obr
Příspěvky: 763
Registrován: 15.3.2009 11:03:03

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od obr »

Bobek píše:Nemějte péči, zrovna v oboru logiky jsem dokonce utrpěl nějaké formální vzdělání. Takže znovu:

Byla tu zmíněna myšlenka, aby si lidé, kteří chtějí plechové cedule, za ně připlatili. Budiž, připusťme tento model. Jak potom chcete rozlišit, zda člověk, který si za ceduli nepřiplatil, jede podle GPS, nebo "načerno"? ;)
když už se o cedulích hypoteticky bavíme, že by se na ně vybíralo extra - jednoduché - pokud se na cedule nevybere, není o ně zájem. Pokud se vybere, tak ti kdo o ně nestojí se prostě svezou, na silnici si daně zaplatili.....
Jde ale o něco jiného - kdysi byly dětem zakazovány kalkulačky či mobily. Dnes už málokdo spočte z hlavy, kolik je 750:55 či 172x42 a nevadí to, stroje jsou. Stejně tak se ruší telefonní budky..tenhle vývoj čeká i dopravní značení.
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od dd »

obr píše:když už se o cedulích hypoteticky bavíme, že by se na ně vybíralo extra - jednoduché - pokud se na cedule nevybere, není o ně zájem. Pokud se vybere, tak ti kdo o ně nestojí se prostě svezou, na silnici si daně zaplatili.....
kam se na tebe hrabou extrémní liberalisté :)
obr píše:Jde ale o něco jiného - kdysi byly dětem zakazovány kalkulačky či mobily. Dnes už málokdo spočte z hlavy, kolik je 750:55 či 172x42 a nevadí to, stroje jsou. Stejně tak se ruší telefonní budky..tenhle vývoj čeká i dopravní značení.
I kdyby to tak mělo být (podle mě ne, možná za 150 let), tak já doufám, že ČR nebude průkopníkem tohoto vývoje.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od Standa »

Bobek píše:...Byla tu zmíněna myšlenka, aby si lidé, kteří chtějí plechové cedule, za ně připlatili. Budiž, připusťme tento model. Jak potom chcete rozlišit, zda člověk, který si za ceduli nepřiplatil, jede podle GPS, nebo "načerno"? ;)
To je prosté, každé značení bude digitálně rozmazané a teprve po vhození obolusu do kasičky se zjeví v plné své kráse :) ! Opěvovaný technologický vývoj časem umožní funkci na dálkové řízení (třeba mobilem) s odečtem rovnou z kreditu, takže nebudete muset ani zastavovat :) ! Jen si musíte dát pozor, aby zrovna po dálnici nikdo nejel a nestal se z něj "černý pasažér" :) !
egelebege
Příspěvky: 642
Registrován: 11.10.2009 0:33:26
Bydliště: dálnice v eu

Re: Dopravní značení vs. Navigace

Příspěvek od egelebege »

Z vlastní zkušenosti vim, že na navigaci se dá spoléhat tak na 70%
miho
Příspěvky: 244
Registrován: 6.6.2010 16:23:33
Bydliště: Spořilov

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od miho »

obr píše:bude se jen zakrývat nebo budou nové cedule ? Jde hlavně o ty nově budované cedule.
Ne nikoli. V diskuzi "Navigace na okruhu" mi šlo hlavně o ty staré cedule, které nebyly vůbec ještě na konci životnosti. Všechny dálkové cíle na nich s otevřením části Pražského okruhu zůstávají v platnosti, akorát E50 je vedena jinudy. Vy jste tu diskuzi stočil jinam, na nové cedule, které by se musely někde budovat a o to vůbec v tématu "Navigace na okruhu" nešlo.
obr píše: je velký cenový rozdíl mezi tabulí s názvy mnoha cílů a cedulkou s číslem exitu/silnice
Ano to máte pravdu. Ale je taky velký cenový rozdíl zakrýt nápis E50 nebo tam dát úplně nové cedule o stejné ploše, z nich je velká část jen zelená a bez nápisů a jen s místními cíly. Daleko levnější by bylo nechat tam ty staré cedule až do skončení jejich živitnosti. Proč se mají z mých daní platit cedule nové ?
obr píše: ... je třeba dodat, že mapy se stále vylepšují ...
To máte pravdu. Veškerý software na světě se neustále vylepšuje a tím se do něj zavádí stále větší množství chyb. Je to veliký byznis dělat stále nové verze. A jde jen o ten byznis, o nic jiného.
Ty cedule se stále taky vylepšují, místo dálkových cílů se tam nechá obrovská prázdná zelená plocha. Je to taky byznis dát tam nové stejně velké cedule pod záminkou zprovoznění Pražského okruhu.
obr píše: když už se o cedulích hypoteticky bavíme, že by se na ně vybíralo extra - jednoduché - pokud se na cedule nevybere, není o ně zájem.
Na co bych měl připlácet, když tam chci nechat ty stávající dobré cedule? A nemění se dnes jen na Městském okruhu, ale na spoustě míst v Praze. Cedule jsou stejně veliké a stejně drahé jako ty původní.
Naposledy upravil(a) miho dne 13.7.2010 17:52:59, celkem upraveno 1 x.
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od adamos »

obr píše: když už se o cedulích hypoteticky bavíme, že by se na ně vybíralo extra - jednoduché - pokud se na cedule nevybere, není o ně zájem.
Pravdou je, že vývoj se asi ubere cestou navigací v každém autě a omezování dopravního značení. Nelze ale skokově zrušit všechny ukazatele a násilím zavést GPSku ke každému řidičáku.

A s tím vybíráním na cedule... Je to opravdu správná cesta? Na co všechno budeme vybírat? Na svodidla, pokud mě zachrání život? Na spravený asfalt, pokud po něm objedu výmol? Na semafor? Děkuju, nechci!
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
obr
Příspěvky: 763
Registrován: 15.3.2009 11:03:03

Re: Dopravní značení vs. Navigace

Příspěvek od obr »

s vybíráním na cedule to byla jen taková reakce na ty, co nemají jasno o nákladech a si myslí, že když to rovnou neplatí, tak je to "zadarmo".

Dnes je několik článků o liniovém řízení dopravy na novém úseku 512-514. Umožní to plynulejší dopravu a vyšší průjezdnost. Do řízení silničního provozu se stále intenzivněji dostává něco podobnému tomu, co je běžné třeba na železnici.

A GPS s TMC umožňuje právě přesně tohle - řidič má informaci o optimální cestě. Už dnes "znalí" nejezdí nejkratší cestou, ale tou "optimální" - GPS s TMC k tomu dodá ty nejaktuálnější informace i s mapou a i pro ty, kdo nejsou domácí.
Kdyby ekoteroristům opravdu šlo o ekologii tak, by GPS s TMC prosazovali - optimalizovala by se tak doprava, dálnice by mohly být u pruh užší a spořeba a emise aut by se snížily.
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Dopravní značení vs. Navigace

Příspěvek od pp21 »

obr píše:Kdyby ekoteroristům opravdu šlo o ekologii tak, by GPS s TMC prosazovali - optimalizovala by se tak doprava, dálnice by mohly být u pruh užší a spořeba a emise aut by se snížily.
:ok: :ok: :ok:
D1 v konfiguraci 1+1 by byla skvělá myšlenka :lol:
Web
Příspěvky: 410
Registrován: 2.6.2009 11:43:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopravní značení vs. Navigace

Příspěvek od Web »

s vybíráním na cedule to byla jen taková reakce na ty, co nemají jasno o nákladech a si myslí, že když to rovnou neplatí, tak je to "zadarmo".
Což ste si vycucal z levého palce vážený.
Kdyby ekoteroristům opravdu šlo o ekologii tak, by GPS s TMC prosazovali - optimalizovala by se tak doprava, dálnice by mohly být u pruh užší a spořeba a emise aut by se snížily.
Která dálnice v ČR by mohla být díky TMC o pruh užší? A ten TMC bude doufám komerční, ne že se vám na to budeme skládat my!
obr
Příspěvky: 763
Registrován: 15.3.2009 11:03:03

Re: Dopravní značení vs. Navigace

Příspěvek od obr »

myslím, že několik takových dálnic už bylo postaveno. Naposled 512-514.
V každém případě, liniové řízení, zelená vlna v radiu i GPS s TMC zefektivňuje provoz.
Odpovědět

Zpět na „Dopravní značky a zařízení, semafory“