Lanová x ocelová x betonová svodidla

Odpovědět
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Lanová x ocelová x betonová svodidla

Příspěvek od martin »

Přidával jsem do monitoringu internetu dva odkazy a při té příležitosti shlédl pořad Černých ovcí o lanových svodidlech na I/48 (http://www.ceskatelevize.cz/program/cer ... 35-24.html) a oba pánové "odborníci" na mě působili až hystericky. Lanová svodidla se zcela bežně používají ve Švédsku a Norsku, které jsou známy svým důsledným přístupem k bezpečnosti, tak nevím, jestli jsou opravdu ta svodidla tak špatná či jenom nevhodně zvolená z hlediska pevnosti anebo je chyba v pánech. Jasně, mně se taky líbí nejvíc NewJersey, ale jsou nejdražší a nejnáročnější na prostor.

Hodně se mi nelíbila myšlenka užších jízdních pruhů. To se mi vůbec nelíbí a mám pocit, že ten pán si něco popletl a sice, že užší pruhy zvyšují bezpečnost, což je pravda, ale v intraviliánu. Užší pruhy na dálnicích a silnicích (pseudo)dálničního typu jsou pro vyšší rychlosti naprostá krávovina. Nevyhovují mi, nedávají šanci manévrovat a cítím se přímo ohrožen. Na tom nezmění ani fakt snížení rychlosti z 90 na 75. Od toho, jak zvýšit bezpečnost nad 50 km/h, jsou zde jiná řešení, ale tento je přímo kontraproduktivní, nebo se to někomu zdá adekvátní?
Lenny
Autor
Příspěvky: 10800
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Lanová x ocelová x betonová svodidla

Příspěvek od Lenny »

Od doby co na na I/48 nainstalovaly lanové svodidla, tak se tam nestala ani jedna smrtelná nehoda, což je pozitivní efekt. ;) Mohli tam klidně dát i betonová, ale zabraly by více místa a efekt by to mělo stejný. ;)
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Lanová x ocelová x betonová svodidla

Příspěvek od Fox Mulder »

Nevím, taky bych řekl, že je lepší beton, než lana..

Ale co mě zaujalo nejvíc byl ten argument užších jídních pruhů!! :oops: Snad je kromě podélného odstupu důležitý také boční odstup, ne? Přál bych tyhle ****** posadit do kamionu a předjet jiný kamion. Asi by se divili, jak je to potom složitý, to máte pocit, že řídíte parník a ten jízdní pruh je užší, než vaše auto. Často se může stát řidiči, že nějak "zavrávorá" a může se pohybovat na koncích svého jízdního pruhu. Když bude tento pruh užší, je pak vyšší riziko, že bočně narazí např. do autobusu nebo jiného širokého vozidla. Nechápu, co je tohle za odborníky, když jim takové věci nedocházejí..
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6840
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Lanová x ocelová x betonová svodidla

Příspěvek od Martin z Ostravy »

No však na té I/48 je krásně vidět, jak jsou úzké pruhy nebezpečné.
Někteří lidé, tam vůbec nepředjíždějí, protože mají prostě pocit, že se tam nevlezou.
Jinak si myslím, že ty lanové svodidla mají něco do sebe a taky budou asi levnější než betonová. Použít na celé dálnici betonové mi přijde jako nesmysl, mělo by se to nějak zkombinovat. Ty betonové používat, třeba jen v zatáčkách které jsou v klesání a pak dále jen lanové nebo klasiku.
R48 -> D48 se podařilo!
P_V
Příspěvky: 1708
Registrován: 14.3.2009 15:26:14
Bydliště: Praha

Re: Lanová x ocelová x betonová svodidla

Příspěvek od P_V »

Užší pruhy bezpečnost technicky snižují, ale tím jak působí na řidiče, je nutí neblbnout, takže je ve výsledku nehodovost nižší. Což je ale v rozporu s rychlostmi jakými se obvykle jezdí mimo obec.
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Lanová x ocelová x betonová svodidla

Příspěvek od Fox Mulder »

P_V píše:Užší pruhy bezpečnost technicky snižují, ale tím jak působí na řidiče, je nutí neblbnout, takže je ve výsledku nehodovost nižší. Což je ale v rozporu s rychlostmi jakými se obvykle jezdí mimo obec.
Neblbnout?? Jak neblbnout? Jak chcete na 3,75 m širokém jízdním pruhu blbnout? Vysvětlete, prosím. Nechápu.
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Drak
Příspěvky: 198
Registrován: 15.3.2009 11:12:05

Re: Lanová x ocelová x betonová svodidla

Příspěvek od Drak »

Fox Mulder píše:Neblbnout?? Jak neblbnout? Jak chcete na 3,75 m širokém jízdním pruhu blbnout? Vysvětlete, prosím. Nechápu.
Jednoduše, v jedný ruce volant a v druhý bageta, kafe nebo noviny. Případně se řidič může kochat.
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Lanová x ocelová x betonová svodidla

Příspěvek od Fox Mulder »

Drak píše:
Fox Mulder píše:Neblbnout?? Jak neblbnout? Jak chcete na 3,75 m širokém jízdním pruhu blbnout? Vysvětlete, prosím. Nechápu.
Jednoduše, v jedný ruce volant a v druhý bageta, kafe nebo noviny. Případně se řidič může kochat.
Proč by se řidič nesměl za jízdy napít, do něčeho se zakousnout, otevřít nebo zavřít okno, apod.? To je přece normální při dálkové jízdě, ne?

Jinak bych chtěl vidět někoho, kdo si za jízdy čte noviny.. :P :D
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Lanová x ocelová x betonová svodidla

Příspěvek od martin »

Teda já je občas čtu, ale jenom při popojíždění v zácpách na MO :D
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Lanová x ocelová x betonová svodidla

Příspěvek od adamos »

Proč by se řidič nesměl za jízdy napít, do něčeho se zakousnout, otevřít nebo zavřít okno, apod.? To je přece normální při dálkové jízdě, ne?
Jo, to je normální. Hlavně u řidičů kamionů. Taky je normální jezdit mimo obec min. o 30 km/hod rychleji. A je i normální, že občas někdo nabourá a třeba i zablokuje na několik hodin hlavní dálniční tah. Naprosto normální. A sem tam u toho někdo zařve. Normálka.
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22544
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Lanová x ocelová x betonová svodidla

Příspěvek od Diaľničiar »

Na dálnicích by se mněl každý řidič soustredit na jízdu, tedy rozhodně nejíst a nepopíjet, když mu to nemá kdo podat. Proto to tak má být, že ve větších rychlostech se uděje něco podstatní a nemusíte si to pak všimnou a končí to pak většinou doktorem. Na jídlo/pití/noviny jsou vybudovány odpočívky.

Ad téma: betonové, typ NJ2 jsou nejbezpečnější svodidla na světě. Ocelové jsou bezpečné, pokud jsou uchyceny dvojmo a jsou zesílené. Lanová svodidla se neodporoučí tam, kde chcete jet více jak 120 km/h.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Odpovědět

Zpět na „Dopravní značky a zařízení, semafory“