(SK) O pozemky pod dálnicí D4 se bije vícero firem

Články z novin a internetu - zahraniční
Zamčeno
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22550
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

(SK) O pozemky pod dálnicí D4 se bije vícero firem

Příspěvek od Diaľničiar »

O pozemky pod diaľnicou sa bijú viaceré firmy

Listami aj osobnými návštevami sa špekulanti snažia obmäkčiť obyvateľov bratislavských Vajnôr, aby predali svoje pozemky v okolí budúceho diaľničného obchvatu D4.

Takéto ponuky na odpredaj pozemkov dostali v uplynulých týždňoch občania Vajnôr.

Denník Pravda získal listy od viacerých spoločností a hovoril s človekom, ku ktorému obchodníci prišli priamo domov. Pozemky chcú získať čo najlacnejšie a neskôr ich draho odpredať štátu. Tento scenár sa opakuje pravidelne na celom Slovensku vždy, keď sa pripravuje väčšia výstavba.

Jozef z bratislavských Vajnôr dostal prvý list minulý pondelok. „Prišiel v obálke na moje meno. Nejaký muž s titulom inžinier mi núkal odkúpenie môjho pozemku. Všetky informácie mal vytiahnuté z katastra, bolo tam číslo parcely, výmera aj číslo listu vlastníctva. Dobre sa na mňa pripravil,“ hovorí. Jozef vlastní v katastri Vajnôr vyše 13-árov ornej pôdy. Predať sa ju nechystá, iba keď bude musieť. Keďže touto pôdou má zrejme prechádzať budúca diaľnica D4, chce si počkať na oficiálnu ponuku štátu.

Hneď na druhý deň mu prišiel ďalší list. Odoslala ho iná firma, bol dôveryhodnejší a podrobnejší. Spoločnosť, ktorá skupuje poľnohospodársku pôdu, ho priateľsky vyzvala, aby si preveril, či jeho pozemkom nebude prechádzať diaľnica. Ak áno, má zvážiť jej predaj. „Najprv som nad tým rozmýšľal, ale potom nás starosta upozornil, že to môže byť podvod. Listy som odložil a ďalej sa tým nezaoberal,“ pokračuje Jozef.

Do tretice prišiel do ich ulice dobre oblečený, vysoký holohlavý muž. „Zvonil na každý dom a presviedčal nás, aby sme svoje pozemky predali. Vraj ak to neurobíme teraz, potom prídeme o veľa peňazí. Pokiaľ viem, nikto s ním nič nepodpísal, nechal nám len kontakt na seba,“ hovorí Vajnorčan.

Denník Pravda anonymne oslovil obe firmy, ktoré Jozefovi listy poslali. Na telefón nereagovali. Po oslovení mailom si firmy chceli overiť meno. Cenu pôdy za štvorcový meter plánovali povedať až po poskytnutí telefonického kontaktu.

Na podozrivých obchodníkov upozornil starosta Vajnôr Ján Mrva. Sťažovali sa mu občania, vraj za ich starými rodičmi chodia cudzí ľudia a chcú od nich skupovať pozemky. Podľa jeho informácií núkajú 25-tisíc eur za hektár, čo je však v prepočte 2,50 eura za štvorcový meter. Od štátu pritom môžu dostať niekoľkonásobne viac, cena sa môže podľa realitného makléra začínať od 20 eur. Mestský úrad preto vyzýva Vajnorčanov, aby predaj svojej pôdy zvážili. „Prvý podnet som dostal už v septembri. Zatiaľ som nepočul, že by niekto takúto zmluvu podpísal. Ľudí sa snažíme upozorňovať na množiacich sa obchodníkov cez rozhlas, miestne noviny aj našu webovú stránku,“ hovorí starosta.

Diaľnica D4, ktorá bude slúžiť ako obchvat hlavného mesta a odbremení dopravu, sa začne stavať v budúcom roku. V dotknutých lokalitách v súčasnosti prebieha majetkovoprávne vyrovnanie. S vlastníkmi pozemkov sa na konci marca plánuje stretnúť Národná diaľničná spoločnosť. Tá ich oboznámi s výstavbou diaľnice a oficiálnymi podmienkami výkupu pozemkov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ, Jana Trebulová | 26.02.2015 16:00

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/3 ... ere-firmy/
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Zamčeno

Zpět na „2015 Svět“