Dálniční odpočívky - nová koncepce

Vše týkající se dálničních odpočívek.
Odpovědět

Jste pro návrat malých odpočívek na dálniční síť?

Ano
76
87%
Ne
6
7%
Nevím
5
6%
 
Celkem hlasů: 87

Aram96
Příspěvky: 7892
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: [D52] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od Aram96 »

Přesně tak, pokud se taková odpočívadla začnou objevovat, bude spousta řidičů vyhledávat pro zastavení právě ty bez čerpačky. Pokud se to dostane do obecného povědomí, což je podmíněno právě tím počtem těch malých odpočívek .. jinak bude efekt opačný, že občas někdo zajede na odpočívadlo a teprve zjistí, že tam není čerpačka :mrgreen: Za mě by to chtělo v nějaké dohledné době zanést do zákona, že na malých odpočívkách může být i 0 stání pro kamiony a tudíž ta odpočívka potom může zabírat mnohem méně místa a jen pro osobní automobily, schovaná někde v lese, ideálně u nějaké místní zajímavosti, protože odpočívadlo, kde bude mít místo byť jen jediný kamion v lese, už dnes horko těžko projde. Jé to jsem se zasnil .. :mrgreen:
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: [D52] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od Honey72 »

Arame, já jsem chtěl naznačit, že jsou řidiči, kteří si chtějí odpočinout na malé odpočívce, odskočit jen na záchod, sníst si jablko. Ale velká řada řidičů bude stále zastavovat na velké odpočívce, kde si chce dát kafe, něco k jídlu a odskočit si na normálním záchodě (hlavně ženy) a ne v uni-budce. Takže dělat velké odpočívky přednostně pro kamiony a malé zase pro osobáky není možné.
Stejně tak dělat malé odpočívky výhradně pro osobáky není žádoucí. I řidiči kamionů si potřebují odskočit anebo něco narychlo zkontrolovat a nebudou kvůli tomu pod sedadlem za jízdy plnit lahve a vylévat je někde po padesáti kilometrech. Pár míst pro krátké stání náklaďáků prostě musí být na každé odpočívce. Také se nesmí zapomínat, že naloženým kamionem ujedete vzdálenost mezi velkými odpočívkami o trochu déle než osobákem a pokud nebude na velké odpočívce místo, má jet další desítky kilometrů, protože chcete idylku na lesní odpočívce ? :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Aram96
Příspěvky: 7892
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

1106-1107, Hradec Králové - Jaroměř

Příspěvek od Aram96 »

Ano, bohužel. Ale jak psal Kot, my musíme být opravdu rádi za jakékoli nové odpočívky. :(
Mike
Příspěvky: 4983
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: 1106-1107, Hradec Králové - Jaroměř

Příspěvek od Mike »

já tedy nevím, to všichni jezdíte kamionem nebo co ?
když už náhodou jedu po jediné nějak dlouhé dálnici, tak stavím u Velkého Meziříčí
na západ mi stačí Rozvadov
do Chomutova a Ústí to nějak není potřeba
v Liberci jsem 8let nebyl :(
a Hradeckou bych odjel i ve spánku

když bylo mladému 2,5 a jeli jsme na lyže do GaPa, tak jsem stavěl cestou třikrát
tak nevím, proč odpočívka co 30km....
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
michal
Příspěvky: 4572
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: 1106-1107, Hradec Králové - Jaroměř

Příspěvek od michal »

Neměl jste jezdit do Ga-Pa, ale do Krkonoš, a nemusel jste zastavovat vůbec. Trošku se ale bojím, že ten příspěvek myslíte vážně...
jozka
Příspěvky: 2777
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: 1106-1107, Hradec Králové - Jaroměř

Příspěvek od jozka »

tak nevím, proč odpočívka co 30km....
Protoze odpocivky nejsou prvotne pro kratke trasy (coz je drtiva vetsina vnitrostatni dopravy), ale pro transit. Kdyz jedu z Uzhorodu, vyjde mi potreba zastavky jinde nez kdyz jedu z Ziliny. Taky jsem na ceske dalnicni odpocivce nebyl ani nepamatuji. Ale kdyz jsme jezdili do Pyreneji, ocenili jsme francouzske"Aire de..." vice nez dostatecne.

Nektere byly moje oblibene, treba Aire de Pech-Loubat nebo Aire de Pic-du-Midi.
Mike
Příspěvky: 4983
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Dálniční odpočívky - nová koncepce

Příspěvek od Mike »

2 michal:
ano, myslel jsem to vážně
není to zas tak dávno a GaPa stálo míň než Krkonoše

u té Francie
Aire du viaduc de Millau
byla jediná zastávka na trase ze Saumuru do Montpelier
vidět jsem to opravdu chtěl, nelitoval jsem ani extra mýta za přejezd
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
milanek
Příspěvky: 204
Registrován: 25.12.2015 23:43:50

Re: Dálniční odpočívky - nová koncepce

Příspěvek od milanek »

Mike, asi jste z Prahy nebo někde ze středu republiky, ale myslete i na nás z okrajů. Při cestě Budějovice - Trutnov nebo Plzeň - Trutnov už cesta trvá přes tři hodiny a to už zastavuji i když jedu služebně a nemusím brát ohled na rodinu v autě. A to se mi pak nepřeplněná odpočívka hodí a dokonce si vybírám jestli na té D11 to bude burgerking, mekáč nebo kfc. To nemluvím o WC, které je při naší hustotě zalidnění dobré mít cca. po 20 minutách jízdy. Ale chápu, že je to svým způsobem luxus, který pro cestu Trutnov - Praha většinou není zajímavý, ale luxus jsou v podstatě dálnice obecně.

Já osobně vždy stavím na odpočívce u Mondsee v Rakousku. Stavěl tam už táta, když jsme jezdili do Itálie v devadesátých letech a já tam teď stavím, když jedu na jih také :)
Lynx
Příspěvky: 3695
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Dálniční odpočívky - nová koncepce

Příspěvek od Lynx »

milanek píše:Já osobně vždy stavím na odpočívce u Mondsee v Rakousku. Stavěl tam už táta, když jsme jezdili do Itálie v devadesátých letech a já tam teď stavím, když jedu na jih také :)
Hezká rodinná tradice. Souhlas i se zbytkem příspěvku.

Nezapomeňme, že podle kvality odpočívek mnohdy člověk mimoděk soudí kulturní úroveň toho či onoho národa a státu. Často při delší tranzitní cestě ani nic jiného z toho státu na blízko nevidí, než tu odpočívku. Proto je to obzvlášť smutné, že náš stát má v tomhle velký dluh a spousta cizinců si po návštěvě některých našich odpočívek myslí, že patříme kulturně někam k Balkánu.

Takže vítám každou změnu k lepšímu. Je to nejen účelová věc , ale v jistém smyslu i výkladní skříň naší úrovně. Takže bych nebyl proti, abychom to třeba i částečně dotovali jako "luxus". Luxus, který je ale zároveň velmi důležitou reklamou (nebo antireklamou) pro nás všechny. Důležitější než veškeré kapaně různých vládních agentur, které mají za cíl nalákat turisty.
Naposledy upravil(a) Lynx dne 17.4.2020 23:01:41, celkem upraveno 1 x.
michal
Příspěvky: 4572
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: Dálniční odpočívky - nová koncepce

Příspěvek od michal »

Mike píše:2 michal: ano, myslel jsem to vážně
Zkuste popřemýšlet nad tím, že jsou kolem Vás i jiní lidé než jen Vy. A ti lidé třeba pracují. A třeba vyjíždějí ráno v pět z domu, stráví za ten den 9 hodin v autě a 7 hodin na jednáních. Pak možná budete i Vy rád, že si tito lidé můžou odpočinout i 10 kilometrů od startu/cíle Vaší cesty, nebo 10 kilometrů od Vašeho oblíbeného "mekáče". Protože oni toho mají plné zuby, a tak zastaví, kde potřebují, ne kde jim to Vy dovolíte. I oni se chtějí dostat v pořádku domú.
zesp
Příspěvky: 1115
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: Dálniční odpočívky - nová koncepce

Příspěvek od zesp »

Mike: Také patřím k těm, co se zastaví klidně častěji a uvítám nějakou nepřeplněnou odpočívku. Jak by to vypadalo na takové odpočívce, pokud by byla třeba na D1 jen jedna. Nepatřím k těm divočíkům, co vyjedou a třeba pět hodin jedou v kuse s vidinou, už ať tam jsem. Ale znám jich pár, co jedou tzv. "na jeden zátah". Pdle mě to dobře není.. Ten koncept odpočívek po "pár" km je jedině dobrý a správný. Ten "dav" se alespoň nějak rozmělní a nekoncentruje se na pár místech.... I při té naší dle tvého názoru velké hustotě odpočívek se mi nezdá, že by na nich bylo jen v níznaku někdy prázdno (až na výjimky, jako třeba Osek, či Křenovice)...
Mike
Příspěvky: 4983
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Dálniční odpočívky - nová koncepce

Příspěvek od Mike »

jasně že z Hlavního města ;)
jinak tedy Budějice- Trutnov, to musí být očistec

a mekáče za to nestojí, za ta léta už mám na trasách "normální" hospody s obědem a automaty na kafe už má dnes spousta benzínek ( myslím tedy na kafe z kafe, ne tu hnědou vodu z granulí )

2 michal:
jako že 16 hodin v terénu ?, no tam bych o nějaké bezpečnosti silně pochyboval a nezachrání to ani odpočívky
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
michal
Příspěvky: 4572
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: Dálniční odpočívky - nová koncepce

Příspěvek od michal »

Myslíte, že unavený řidič, který si zastaví na pauzu, protože zná své limity, je nebezpečnější než střelec, co se lepí metr za nárazník nebo než střelec podjíždějící kolonu v odstavném pruhu stovkou? Já si to nemyslím. Naopak si myslím, že takový řidič jede velmi bezpečně a soustředěně. Na rozdíl od jiných, které cestou potkává...
Lynx
Příspěvky: 3695
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Dálniční odpočívky - nová koncepce

Příspěvek od Lynx »

Hlavně je podle mě docela dost lidí co dělají profese, kde se používá auto a kteří tráví část dne na cestách. To nejsou zdaleka jen řidiči tiráků a dalších náklaďáků a pak už jen turisti.
To jsou i různí obchodní zástupci , realiťáci, revizní technici a opraváři, řemeselníci ......a řada z nich uvítá odpočívku, protože svoje domovské zázemí mají daleko a potřebují si během dne někde odfrknout, dojít na WC atd. např. mezi dvěma zakázkami. Proto nesuďme jen podle sebe, že když někdo osobně odpočívku nepotřebuje, tak že jí nepotřebuje nikdo ......
Aram96
Příspěvky: 7892
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Dálniční odpočívky - nová koncepce

Příspěvek od Aram96 »

Mám na to stejný pohled jako předřečníci. Obecně, ne doslova, je lepší mít 3 malé po 15 km než jednu mega odpočívku po 50 km, protože potřeba zastavit mnohdy vyvstane tehdy a tehdy a nemáte čas čekat dalších 50 km.
Uvažování "na co odpočívky", když každou dálnici až na hranice zvládnu na jeden zátah z Prahy, pobavilo :lol: :lol:
A jak píše Lynx, pro mnoho lidí lepší malá odpočívka s minimálním počtem kamionů a s malou frekvencí obecně, ideálně s nějakým výhledem nebo zajímavostí. To už je samozřejmě podle toho, kde se staví. Ale obecně si myslím, že je lepší mít třeba na jednu střední s čerpačkou klidně 3 malé s rozestupy 15-20 km. Víceméně tak jak je to na D1, tam akorát chybí místa, ne odpočívky :kladivo:
Aram96
Příspěvky: 7892
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Dálniční odpočívky - nová koncepce

Příspěvek od Aram96 »

Pardon, ještě dodám, že na D11 to vypadá na dobré cestě ty odpočívky. Rád bych viděl do budoucna ještě 2 malé na úseku mezi Jaroměří a hranicemi, ale opravdu až do budoucna, to co je v plánu teď je plně dostačující ve srovnání se zbytkem sítě. :ok:
Ovšem taková D35 má vyhlídky akorát tak k pláči, protože se staví jedna střední daleko od D11, malá v této mezeře vypadá bledě. Další na trase má být malá za Mýtem a i kdyby byla, tak je tam velká díra zase. Velká u Litomyšle když projde, tak to koupím ŘSD bečku piva !! malá u Svitav není zmíněná ani v letáku ke stavbě, střední u Starého města vypadá bledě (velký odpor přitom je to široko daleko v polích), malá u I/44 je zamítnuta ministerstvem vnitra a současná D35 je po Olomouc také bída, obzvlášť pokud nevyroste nic u Mohelnice.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6840
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dálniční odpočívky - nová koncepce

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Mezi Jaroměří a hranicí bude jen jedna oboustranná malá, pak u hranic oboustraná velká. Na mapě je to vidět. Ta malá by měla být tutovka, je součástí stavby hlavní trasy.
R48 -> D48 se podařilo!
Aram96
Příspěvky: 7892
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Dálniční odpočívky - nová koncepce

Příspěvek od Aram96 »

Ano, o ní vím, ovšem si říkám, jestli to právě na takovou vzdálenost není málo. Že by to chtělo alespoň 2 nebo 3, ale jak říkám, super je i ta jedna malá uprostřed.
Krupp
Příspěvky: 209
Registrován: 4.12.2009 12:44:45
Bydliště: Těšín

Re: Dálniční odpočívky - nová koncepce

Příspěvek od Krupp »

Určitě lepší mnoho malých než velké. Klidně i úplně jednoduché. Jedu osobákem s vlekem s nákladem z Brna, na té panelce se mi něco nezdá tak chci zkontrolovat jestli jsou kurtny ok.. Nebo něco s autem.. Mám čekat 30km když mekáč nepotřebuju? Jasně, dá se sjet, naštěstí u nás to není daleko. Pamatuju z USA - "Next rest&fuel 120miles" :)
Zastavení u krajnice volím až jako nouzovku.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6840
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dálniční odpočívky - nová koncepce

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Aram96 píše:Ano, o ní vím, ovšem si říkám, jestli to právě na takovou vzdálenost není málo. Že by to chtělo alespoň 2 nebo 3, ale jak říkám, super je i ta jedna malá uprostřed.
Zase je třeba to mít vyvážené, provoz těch malých odpočívek není zadarmo. Na D11 v příhraničních úsecích nebude takový provoz a tím pádem ani potřeba parkovacích kapacit pro NA, aby se vyplatilo tam platit provoz tolika malých odpočívek.
Aktuálně to v koncepci vychází tak, že velké a střední odpočívky výnosy pokryjí provoz svůj a těch malých.
R48 -> D48 se podařilo!
michal
Příspěvky: 4572
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: Dálniční odpočívky - nová koncepce

Příspěvek od michal »

Martin z Ostravy píše:Na mapě je to vidět.
Kterou mapu máte na mysli? V té publikaci o odpočívkách z roku 2018 jsem nic takovéjo nenašel :oops: :oops: :oops:
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6840
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dálniční odpočívky - nová koncepce

Příspěvek od Martin z Ostravy »

https://www.rsd.cz/wps/wcm/connect/a5c6 ... OD=AJPERES

Oproti říjnu došlo k dílčím změnám, ale podstata zůstala stejná.
R48 -> D48 se podařilo!
kot
Příspěvky: 10489
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Dálniční odpočívky - nová koncepce

Příspěvek od kot »

Martine díky za mapku :ok: Hned jsem se na ní vrhl ....Ty 2 oboustranné malé na 1106 hned za MUK Plotiště ale budou později, že ? Neuvědomuji si, že bych je viděl na snímcích ze stavby...
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6840
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dálniční odpočívky - nová koncepce

Příspěvek od Martin z Ostravy »

http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic. ... 79#p211279
již řešeno v D11, odpočívka beží samostatně, v rámci stavby pouze snaha o přípravu
R48 -> D48 se podařilo!
Aram96
Příspěvky: 7892
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Dálniční odpočívky - nová koncepce

Příspěvek od Aram96 »

Martin z Ostravy píše:
Aram96 píše:Ano, o ní vím, ovšem si říkám, jestli to právě na takovou vzdálenost není málo. Že by to chtělo alespoň 2 nebo 3, ale jak říkám, super je i ta jedna malá uprostřed.
Zase je třeba to mít vyvážené, provoz těch malých odpočívek není zadarmo. Na D11 v příhraničních úsecích nebude takový provoz a tím pádem ani potřeba parkovacích kapacit pro NA, aby se vyplatilo tam platit provoz tolika malých odpočívek.
Aktuálně to v koncepci vychází tak, že velké a střední odpočívky výnosy pokryjí provoz svůj a těch malých.
Ano, z tohohle pohledu to chápu. Pomohlo by tomu však to, kdyby se tam, kde je menší provoz chystaly odpočívky jen na jedné straně, ale s připojením z obou stran, tak jak je myslím někde na D49 nakresleno, čili se za 20 let dočkáme. Na úsecích s malým provozem to může i přinést někdy to, že tam bude zájem o čerpačku, o kterou by na oboustranné odpočívce nebyl. :)
Odpovědět

Zpět na „Dálniční odpočívky“