[D55] Kurovice - pilotní projekt korporátních toalet

Vše týkající se dálničních odpočívek.
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: D55 Kurovice

Příspěvek od kot »

Za mě velmi pozitivní to, že skoro každých "pár metrů" je další odpadkový koš. :ok:
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: D55 Kurovice

Příspěvek od Martin z Ostravy »

D1 Osek se pustí bez čerpačky, která by měla vzniknout příští rok, 10 leté prodlevy jako v případě Křenovic a Kurovic by se již opakovat neměly.
Ty gabiony jsou blbost, kterou vymyslel architekt, to už nikde nebude. Mobiliář bude podobný tomu na Devití křížích. Kamery se soutěží. Na všech nových odpočívkách budou kamery.
R48 -> D48 se podařilo!
zesp
Příspěvky: 1114
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: D55 Kurovice

Příspěvek od zesp »

Tak to je fajn. Protože už z preventivního hlediska by tam být měly... Stačí, když pojede o víkendu nějaké partička puberťáků se spreji, nebo fixami v batohu a je doslova vymalováno... Ty gabiony jsou sice jako nové hezké, ale bohužel dost nepraktické, takže je dobře, že už se s nimi nepočítá...

Jinak fotogalerie obou dvou směrů pohromadě:

Směr Otrokovice:
https://seta00121.rajce.idnes.cz/Odpoci ... Otrokovice

Směr Hulín:
https://seta00121.rajce.idnes.cz/Odpoci ... mer_Hulin/
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: D55 Kurovice

Příspěvek od Aram96 »

Martin z Ostravy píše:D1 Osek se pustí bez čerpačky, která by měla vzniknout příští rok, 10 leté prodlevy jako v případě Křenovic a Kurovic by se již opakovat neměly.
Ty gabiony jsou blbost, kterou vymyslel architekt, to už nikde nebude. Mobiliář bude podobný tomu na Devití křížích. Kamery se soutěží. Na všech nových odpočívkách budou kamery.
Díky za velmi pozitivní info :ok:
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: D55 Kurovice

Příspěvek od Honey72 »

Mě se líbí ve Francii na dálnicích (a nejen tam), že když vyjíždíte z odpočívky zpátky na dálnici, je tam takový velký odpadkový koš namířený k řidiči (takže to do něho můžete házet téměř za jízdy :-). Což má dva účely. Nemusíte shánět po odpočívce koše a ti lenoši, co nechtějí kvůli odpadkům ani vylézt z auta pak nevyhazují odpadky za jízdy. Samozřejmě u těch velkých košů je i upozornění, kolik je za to pokuta :-)

https://blog.ensci.com/sysmolab/files/2 ... oroute.jpg

https://www.virginradio.fr/virgin-tonic ... 22999.html

https://www.google.cz/maps/@43.9362425, ... 6656?hl=cs
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
zesp
Příspěvky: 1114
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: D55 Kurovice

Příspěvek od zesp »

Ty gabiony použité v Kurovicích jsou pro ty odpočívky asi fakt nevhodné... Už se to začíná sypat, chodníky jsou kolem nich plné malých kamínků, skoro jako po zimním inertním posypu. Někdo už si ty větší z jednoho gabionu v odpočinkové zóně vytáhl a jsou pohozené v příkopu... Sem tam leží matička, tu šroubeček, které vypadly ze zřejmě špatně dotažených spojů laviček a stolečků... Budky zatím v pohodě, akorát je nově ze tří wc vždy jeden trvale uzamčen. Tím samozřejmě nechci nic kritizovat, jen popisuji včerejší stav...
Přílohy
02.jpg
02.jpg (80.88 KiB) Zobrazeno 12403 x
01.jpg
01.jpg (76 KiB) Zobrazeno 12403 x
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: D55 Kurovice

Příspěvek od Honey72 »

Nebo si ty hezké kameny z gabionů některý stavbař donesl domů na skalku a vnitřní výplň co není vidět je z toho co našli kolem :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Lenny
Autor
Příspěvky: 10773
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: D55 Kurovice

Příspěvek od Lenny »

To se odladí a bude to fungovat dobře.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
ElWapp
Příspěvky: 1640
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: D55 Kurovice

Příspěvek od ElWapp »

Co ten text, "21,6 km vlevo"? Proč se to nenapíše podle zvyku jako "kilometr XY" tj. "km 21,6 vlevo". Sice detail ale nerozumím tomu. Co je těch 21,6 kilometrů...
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: D55 Kurovice

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Je to špatně, buď chybí tečka nebo to mělo být v opačném pořadí. Vychází to z neznalosti projektanta.
R48 -> D48 se podařilo!
zesp
Příspěvky: 1114
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: D55 Kurovice

Příspěvek od zesp »

Stavoval jsem se opět na odpočívce Kurovice, musím říct, že všude čisto, vše v doplněném stavu, opravdu na naše poměry nevídané... Mám jen možná takový malý poznatek.... Nad automaty na kávu a ty pochutiny je poměrně malý přesah střechy, takže celá spodní část je evidentně vystavena "šikmému" dešti. Za tlačítky a v těch plochách s "reklamou" a nabídkou je zatečeno, skla jsou zevnitř orosená. Je otázka, zda by se to dalo vyřešit nějak jinak, aby byly více chráněny před deštěm. Takto je otázka, jak ty automaty tam dlouho vydrží a když už vydrží, tak jak to bude vypadat... Tento jev jsem předevčírem pozoroval na obou stranách dálnice....
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: D55 Kurovice

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Bohužel je to klasika architekt něco navrhne, ale praxe ukáže, že řešení není ideální, ne-li přímo nefunčkní.
S těmi automaty bude ještě problém, prší na ně při větru a v pondělí to na levé odpočívce vyhodilo pojistky a levá strana záchodu nefungovala. Střecha prodloužit nepůjde, takže se řeší nějaký kryt přímo na automaty. Dost mě překvapilo, že to nemá Delikomat vyřešeno. Každopádně by byla škoda, kdyby tam nebyly.
R48 -> D48 se podařilo!
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: D55 Kurovice

Příspěvek od Honey72 »

Častý jev. S větrem při dešti asi nikdo nepočítá. V Trutnově máme zastřešené autobusové nádraží, kde se však nedalo sedět na lavicích, protože na ně při sebemenším zafoukání pršelo. Takže máme dodatečně nainstalované skleněné stříšky pod skleněnou střechou nástupišť. A když fouká hodně, cestující na nástupišti bojují o úzký pruh kde zůstanou v suchu :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: D55 Kurovice

Příspěvek od Sosa »

A jsou vůbec ty automaty určeny pro provoz venku? Očividně ne.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: D55 Kurovice

Příspěvek od Martin z Ostravy »

No to mě právě překvapilo, že nemají automaty na ven respektive do exponovaných míst.
R48 -> D48 se podařilo!
TiVa
Příspěvky: 69
Registrován: 24.8.2019 21:54:50

Re: D55 Kurovice

Příspěvek od TiVa »

Mě tedy spíš překvapuje, že i když bylo Rakousko s řešením Asfinagu zmiňováno jako vzor, tak zde narozdíl od rakouského řešení chybí jakýkoli přístřešek, třeba i na vypití onoho kafe z automatu - možností posezení tu jsou, ale vše na otevřeném prostranství, ostatně lavičky by pod přístřeškem možná ani být nemusely - stačily by stolky pro stojící. Uplně stačí, když by náhodou někdo čekal na uvolnění toalety, tak za nepříznivého počasí bude muset čekat na dešti. Docela by mně zajímalo zda to byl záměr a jaký je k tomu důvod?
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: D55 Kurovice

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Střecha má po celém obvodu nemalý přesah, kde se dá před deštem schovat/počkat na volnou kabinku.
Posezení s přístřeškem se taky bude postupně objevovat. Letos na 4 odpočívkách.
Bude asi doplněno i na Kurovice.
R48 -> D48 se podařilo!
TiVa
Příspěvky: 69
Registrován: 24.8.2019 21:54:50

Re: D55 Kurovice

Příspěvek od TiVa »

Přístřešek je určitě dobrá zpráva, střecha sice pravda přesah má, ale zrovna v sobotu když pršelo a stál jsem tam tak to na schování nebylo - respektive pršelo na mě zboku i když jsem byl pod střechou :) Ale jinak celou koncepci považuji osobně za povedenou.
zesp
Příspěvky: 1114
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: D55 Kurovice

Příspěvek od zesp »

Z dnešní návštěvy odpočívky Kurovice jsem vyloženě zklamaný. Sice konečně probíhalo sečení již hodně přerostlé trávy kolem WC a odpočinkové zóny, ale ve směru na Hulín bylo použití wc pro silnější povahy. Zjevně nefungovalo splachování, takže pohled do mís byl docela nevábný. Ani na jedné kabince nebyl k dispozici papír. Jsou zde sice instalovány jakési "zásobníky" na více rolí, ty ale byly prázdné (bylo tomu tak v obou směrech). Vždy ale byla uvnitř podavače jedna téměř dobraná rulička "šprajclá", ale vytáhnout se nedala. Je to udělané tak, aby se tam běžným způsobem nedalo dostat (což ja správně). Samozřejmě se nabízí otázka, že si někdo všechny role odmotal, ale vzhledem k oné šprajclé rolce se spíš jedná o problém nedostatečné obsluhy... K tomu ty zarosené automaty... Tento stav jsem sice v našich podmínkách očekával (jak jsem již uvedl v příspěvku výše), ale ne, že to bude tak rychle... Možná to byla ale jen nějaká mimořádnost, a já se tam zrovna trefil... Alespoň v to doufám...

Na poslední fotce je nafocené odlišné řešení "umývadla" v kabince pro invalidy. I zde záchod neplachuje a chybí papír. Voda a mýdlo ale je... Chtělo by to už ale řádně vypucovat, již je to nějaké zašlé... Je to vidět i na té fotce :cry:

Jinak se omlouvám za možná přílišně kritický a přísný pohled...
Přílohy
01.jpg
01.jpg (111.5 KiB) Zobrazeno 11502 x
02.jpg
02.jpg (129.11 KiB) Zobrazeno 11502 x
03.jpg
03.jpg (63.31 KiB) Zobrazeno 11502 x
zesp
Příspěvky: 1114
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: D55 Kurovice

Příspěvek od zesp »

Dnes probíhalo v prostorách kolem wc a odpočinkové zóny sečení již značně přerostlé trávy, kterou odváželi v pytlích. Dle loga na autě se tedy zřejmě jedná o firmu, která by se měla o tu odpočívku starat. Ale to jsou jen moje dohady...
Přílohy
04.jpg
04.jpg (43.21 KiB) Zobrazeno 11495 x
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: D55 Kurovice

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Byl jsem se tam podívat včera v 21:30 a už bylo vše uklizeno, je otázka v jaké časy tam uklidová četa jezdí. Podle smlouvy mají jezdit minimálně 1x denně, každý den. Bude to chtít minimálně 2x denně, na D1 určitě 3x denně.
IMG_20190910_215524.jpg
IMG_20190910_215524.jpg (101.67 KiB) Zobrazeno 11401 x
Na nedostatek toaletního papíru jsem už taky narazil, stejně jako na ucpané záchody. Vše je pokud vím v řešení. Problém vidím v malém tlaku vody v případě, že je puštěna více uživateli. Všechno jde za zhotovitelem.
Včera nesvítilo veřejné osvětlení ale jen to kolem chodníku, dnes by mělo být opraveno. Na levé straně bylo osvětlení poškozeno bleskem.
DSC_6250.JPG
DSC_6250.JPG (130 KiB) Zobrazeno 11401 x
Narazil jsem na problém s dveřmi na pravé odpočívce, prostřední dveře na obou stranách nejdou dovřít, patrně bude třeba seřídit zámky.
Odpočívku uklízí Johnny servis.
R48 -> D48 se podařilo!
zesp
Příspěvky: 1114
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: D55 Kurovice

Příspěvek od zesp »

Tak to už vypadá zcela jinak, než tomu bylo včera odpoledne. Také jsem si říkal přesně to samé - že až to bude stát někde na D1 mezi Prahou a Brnem, tak tam ty intervaly úklidu budou muset být hodně ostré... Protože na Kurovicích je zatím frekvence opravdu velmi nízká, nedá se to s D1 v jiných úsecích vůbec srovnávat... Jinak dveře jdou dovřít při použití trochu větší síly, ale dobře to samozřejmě není. No, snad se to co nejdříve vychytá...
zesp
Příspěvky: 1114
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: D55 Kurovice

Příspěvek od zesp »

Jel jsem o víkendu přes odpočívku, a bylo vše uklizeno a doplněno. Je ale fakt, že zažíná být problém s těmi dveřmi. Nedovírají, musí se s tím vyloženě bouchnout, červené světlo se rozsvítilo až na druhý pokus uzamčení... U jedněch dveří sice svítilo zelené světlo, ale otevřít zvenku nešly, byly zaseklé. Snad se to do dalších realizací vychytá. Martine, jak to vypadá s tou Rohlenkou vlevo a se Stráneckou Zhoří? Tam by mělo být to samé jako na Kurovicích? A kdy se předpokládá realizace?
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: D55 Kurovice

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Dveře se budou reklamovat.
U Rohlenky probíhá úprava zadávačky a projektuje se připojení vody. U Stránecké Zhoři bude třeba nejprve vyřešit připojení elektřiny a vody.
Rohlenka se vypíše určitě ještě letos s realizací příští rok, Stránecká Zhoř vypsání patrně z kraje příštího roku. Stejně jako D1 Studený a D5 Šlovice.
R48 -> D48 se podařilo!
zesp
Příspěvky: 1114
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: D55 Kurovice

Příspěvek od zesp »

U těch Šlovic to bude jako ono doplnění ke stávajícím pumpám na velké odpočívce? O na obou stranách?
Odpovědět

Zpět na „Dálniční odpočívky“