Stránka 1 z 1

Peníze na dopravní projekty jsou, ale ani letos se nestaví

Napsal: 14.3.2017 14:56:44
od Diaľničiar
Stavebnictví má za sebou černou sezonu, ani rok 2017 zřejmě nebude o moc lepší

10. 3. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Obor loni celkově klesl o 7,6 procenta. Zatímco ekonomové doufají, že se odvětví podaří letos alespoň stabilizovat, stavaři a developeři zůstávají skeptičtí. Legislativa povolující stavby je v zemi jedna z nejkomplikovanějších na světě.

Žádný jiný obor českého hospodářství nemá za sebou tolik hubených let, jako právě tuzemské stavebnictví. V zemi, kde patří k hlavním problémům ekonomiky katastrofální dopravní infrastruktura s nedokončenou základní sítí dálnic a bez jediného kilometru vysokorychlostních železnic, je to dvojnásob špatná zpráva.

Loni podle dat Českého statistického úřadu odvětví kleslo o dalších 7,6 procenta. „Je to číslo, které se blíží nejhoršímu krizovému roku 2012, kdy to bylo jen o 1 procento méně. To je pro stavebnictví velmi zlá zpráva,“ komentuje výsledky Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

Firmy z oboru mají jasno v tom, co je hlavní příčinou neutěšeného stavu. „Může za to extrémní složitost povolovacího procesu, která dopadá nejen na bytovou výstavbu, ale na stavebnictví jako celek. Vždyť povolit větší bytový dům trvá i celou dekádu, získat všechna razítka pro novou silnici či dálnici zabere i dvojnásobek času. V takovém prostředí se nedá reagovat na aktuální potřeby společnosti – ať už bytové, logistické či jakékoliv jiné,“ upozorňuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

Čekání na nový stavební zákon

Podoba nového stavebního zákona, která v současnosti vzniká, tak bude klíčová pro to, zda se podaří těžce zasažený obor oživit. Na jednání tripartity Svaz průmyslu a dopravy ČR vyzval vládu, aby nezdržovala plánované stavby silnic a dálnic a podnikatelům i široké veřejnosti prezentovala vládní shodu nad předloženými pozměňovacími návrhy novely stavebního zákonu.

"Výstavba v celé zemi nesmí stagnovat jenom proto, že nemáme adekvátní stavební zákon a nad pozměňovacími návrhy k novele stavebního zákona nepanuje ve vládě shoda. Požadujeme, aby vláda zveřejnila, které pozměňovací návrhy podpoří, aby bylo jasné její stanovisko,“ konstatuje 1. viceprezident SP ČR Jan Rafaj.

„Novelu kvůli urgentní situaci a potřebě staveb podpoříme, ale žádáme, aby vláda předložila harmonogram kroků směřujících k předložení věcného znění nového stavebního zákona a úpravy souvisejících zákonů," dodává Jan Rafaj.

Stavbařům se přitom stále nedaří dosáhnout toho, aby politici věnovali jejich oboru potřebnou pozornost. „Měla by to být alarmující zpráva pro naši vládu, zodpovědné ministry, ale zdá se, že jejich starost je upřena jiným směrem. Obávám se, že s přibližujícím se termínem voleb budou mít o osud stavebnictví ještě menší starost,“ stěžuje si Václav Matyáš.

„Obávám se, že se loňský černý rok českého stavebnictví bude opakovat i letos. Nic totiž nenasvědčuje tomu, že by měla přijít výraznější změna. Kosmetická změna stavebního zákona výraznější zlepšení nepřinese. Navíc je otázka, zda se ji podaří schválit ještě před letošními volbami,“ navazuje Evžen Korec.

Selhání politiků

To, že se politikům nepodařilo změnit stavební legislativu, považuje za hlavní rest končící vlády. „Doplácíme na ni úplně všichni. Ať už v podobě zanedbané a nedokončené dopravní infrastruktury či nedostatku nových bytů. Výrazně zjednodušit a urychlit stavební proces v Česku by proto mělo být jednou z hlavních priorit nové vlády, která vzejde z letošních voleb. Od té současné se toho už nedočkáme,“ doplňuje Evžen Korec.

„Nenaplnění volebního programu naší vlády má za následek mimo jiné i to, co nedávno zveřejnila Světová banka ve své zprávě, že Česká republika je na 130. místě na světě v délce povolování staveb. Z toho vyplývá situace přípravy staveb jak v oblasti pozemního stavitelství, včetně bytové výstavby, tak především v inženýrském stavitelství,“ připojuje Václav Matyáš.

Jak bude v oboru vypadat rok 2017, na tom se ekonomové a stavaři neshodnou. Někteří věří, že zdecimovaný obor má naději alespoň na minimální optimismus. „Výhled na rok 2017 zatím vypadá pozitivně, naše firma už eviduje několik projektů, další by měly přibývat. Ke konci roku 2016 se čekalo s vypisováním veřejných tendrů kvůli novému zákonu o veřejných zakázkách. Investoři se museli seznámit s novinkami, měli strach, aby něco nezanedbali. Proto očekávám, že veřejných tendrů by teď mělo začít vycházet podstatně více," věří Ondřej Wachal, zástupce ředitele české stavební firmy VW Wachal.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka zažívá pozemní stavitelství pozvolný nárůst díky neutuchajícímu zájmu o komerční i bytové nemovitosti. „Nicméně stále se musí potýkat s administrativními překážkami, které prodlužují start nových projektů, čímž se vlastně přispívá především ke zvyšování cen realit v důsledku zaostávající nabídky,“ popisuje Petr Dufek.

Inženýrské stavitelství podle něj nadále zůstává v útlumu. „Přetrvávající nedostatek zakázek, respektive jejich nepřipravenost zanechává tuto část stavebnictví stále ještě v hluboké depresi, která je srovnatelná s nejhorším obdobím okolo přelomu roku 2013. A vývoj nových stavebních zakázek za poslední čtvrtletí loňského roku této části stavebnictví zatím nevěstí obrat k lepšímu. A to dokonce penězům navzdory,“ dodává Petr Dufek.

Lidé chtějí utrácet za bydlení

Celkově by však podle něj mohlo stavebnictví letos růst zhruba o 2,5 procenta. „Zda se podaří nastartovat i výstavbu infrastruktury je velkou otázkou. Nicméně v tomto případě by mělo dojít alespoň k zastavení propadu, minimálně už proto, že příliš padat už není kam,“ konstatuje Petr Dufek.

V růst odvětví věří také analytik Komerční banky David Kocourek. „Stavebnictví letos podle našeho odhadu vzroste o 1,7 procenta. Ve srovnání s loňským rokem je to růst, ač relativně střídmý. Stavebnictví se bude letos moci spolehnout na dále rostoucí poptávku po bydlení a na vládní investice do infrastruktury, jejichž plány volební rok určitě podpoří,“ odhaduje David Kocourek.

„Řadě lidí už skončily hypotéky z devadesátých let a uvažují o jiném pro sebe vhodnějším bydlení. Trh nemovitostí se tím roztáčí a ceny rostou. Čekám, že minimálně první polovina roku 2017 bude ve znamení růstu. Řada lidí vidí i při vyšších cenách vhodnou dobu k nákupu, protože se obávají, že časem bude kvůli regulaci komplikovanější sehnat úvěr. Navíc úrokové sazby hypoték už nižší nebudou. V roce 2017 proto po delší době čekáme růst stavebnictví kolem 2 procent,“ navazuje Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance.

Nadějné vyhlídky přinášejí také analýzy společností CEEC Research, podle kterých v průběhu roku 2016 vypsali veřejní investoři celkem 8860 výběrových řízení v hodnotě 392,2 miliardy korun, což představuje nejvyšší počet vyhlášených soutěží a zároveň největší objem investic za posledních pět let.

„Vývoj ve druhé polovině roku byl ovlivněn změnou zákona o zadávání veřejných zakázek. Řada investorů se snažila vypsat zakázky ještě před změnou zákona, což se projevilo velkým nárůstem ve třetím čtvrtletí, a naopak útlumem ve čtvrtém čtvrtletí 2016,“ uvádí Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.

Zakázky se propadly na polovinu

Developeři a stavbaři jsou však k vývoji v letošním roce skeptičtí. Upozorňují, že vypsané stavební zakázky se nemusí změnit na skutečně zadané projekty. „Nemyslím si tedy, že by se letos tristní stav českého stavebnictví výrazněji zlepšil. A tak jen optimisticky doufám, že se ještě nezhorší,“ konstatuje Evžen Korec.

„Bohužel nemůžeme být velkými optimisty ani pro letošní rok, nedává nám k tomu příležitost znalost zadané veřejné zakázky, která byla na konci roku 2016 poprvé pod hodnotou 100 miliard,“ připojuje se Václav Matyáš.

„Jen pro srovnání – v roce 2008 byla přes 200 miliard, v roce 2015 byla již jen 132 miliard. Tato relativně nízká hodnota se projevila na špatném výsledku roku 2016. Co asi přinese oněch necelých 100 miliard?“ uzavírá prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

Dalibor Dostál

http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/st ... 87596.html