Provoz na tuzemských dálnicích roste, nejvytíženější je Praž

Články z novin a internetu - domácí
Zamčeno
rumpeak
Příspěvky: 809
Registrován: 29.5.2009 7:47:12
Bydliště: Ostrava (předtím Bruntál a předtím Havířov) - když se stěhuji, tak jedině někam, kudy vede I/11 :)

Provoz na tuzemských dálnicích roste, nejvytíženější je Praž

Příspěvek od rumpeak »

(Ilustrační snímek)Další 3 fotografie v galerii
(Ilustrační snímek) | foto: Reuters
Státní organizace porovnala loňská data s těmi z roku 2010, kdy byla ekonomická krize a provoz menší. Nárůst dopravy navíc potvrdily další údaje, například z provozu mýtných bran nebo spotřeby pohonných hmot.

ŘSD zatím zveřejnilo údaje pouze za dálnice. Na stejných úsecích provoz osobních aut stoupl v průměru o 29 procent, v případě nákladních vozidel o více než 36 procent.

Vytíženost dálnic a silnic 1. tříd v roce 2016. Čím širší je čára reprezentující dopravní tepnu, tím vytíženější byla,
Vytíženost dálnic a silnic 1. tříd v roce 2016. Čím širší je čára reprezentující dopravní tepnu, tím vytíženější byla,
Stejná mapa ukazuje vytíženost hlavních tahů v roce 2010.
Stejná mapa ukazuje vytíženost hlavních tahů v roce 2010.
„Jsou to důležitá data pro dopravní plánování. Nejen pro samotnou stavbu dálnic, ale i pro četnost oprav,“ vysvětluje dopravní expert Petr Moos z Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze. Podobná měření by podle něj měla být častější, aby reagovala například na rozdílný hospodářský vývoj regionů.

Nejzatíženějším dálničním úsekem v Česku je stále začátek dálnice D1 ze Spořilova do Chodova, kde denně v obou směrech projede téměř sto tisíc aut. Provoz na tomto místě během šesti let narostl o 12 procent, přestože po tomto úseku nejezdí kvůli odklonu nákladní dopravy na Pražský okruh tolik nákladních vozů jako v minulosti.

Jižní část Pražského okruhu, označovaná jako D0, také výrazně zhoustla. Na některých úsecích už dosahuje intenzita provozu 75 tisíc aut denně.

Pražský okruh je jedním z mála úseků dálnic otevřených za posledních deset let, které se řadí do kategorie s provozem nad 40 tisíc vozů denně. Ostatní zdaleka tak vytížené nejsou. Po dálnici D3 z Tábora do Veselí nad Lužnicí jezdí denně kolem 13 tisíc aut.

Nejméně aut je na D7
Největší nárůsty provozu vykazuje v dálniční síti dálnice D10 z Prahy do Turnova, která obsluhuje největší tuzemskou firmu Škoda Auto. „Vyplývá z toho i potřeba přistupovat systémově k celému úseku z Prahy do Mladé Boleslavi, a to jak z hlediska údržby a oprav, tak z hlediska jeho modernizace,“ tvrdí mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Provoz na D10 v této části je srovnatelný s D1 nebo s D11 u Prahy.

Zatímco na D11 chystá ŘSD v příštích letech rozšíření na třípruhové uspořádání, na D10 si musí ještě řidiči počkat. Podle Moose záleží i na tom, jak je možné silnici rozšířit do krajiny, nejen na dopravních intenzitách.

Fotogalerie
(Ilustrační snímek)Vytíženost dálnic a silnic 1. tříd v roce 2016. Čím širší je čára reprezentující dopravní tepnu, tím vytíženější byla,
Stejná mapa ukazuje vytíženost hlavních tahů v roce 2010.Porovnání obou map: zelenou je vyznačena intenzita dopravy v roce 2016, vínovou v roce 2010
Zobrazit fotogalerii

Naopak na řadě úseků dálnic je slabší provoz než na některých silnicích první třídy. Nejméně aut jezdí po dálnici D7 mezi Droužkovicemi a Spořicemi, kde za den ŘSD napočítalo v průměru necelých šest tisíc vozidel. Relativně malé vytížení je i na D6 mezi Chebem a Karlovými Vary nebo úseku D1 u Kroměříže, který čeká na dostavbu dálnice u Přerova.

Na Moravě se nachází rovněž jedna z mála dálnic, kde provoz oproti situaci před šesti lety oslabil. Jde o silnici D48 od Bělotína do Frýdku-Místku. ŘSD to vysvětluje tím, že z této silnice se nákladní auta přesunula na D1, protože byla v mezidobí protažena do Polska. Na většině úseků této části D1 stoupl provoz nákladních aut dvojnásobně.

V Čechách výrazně klesl provoz na D7, což ŘSD zdůvodňuje skutečností, že značnou část provozu převzala na inkriminované trase dálnice D6.

ŘSD chystá zveřejnění kompletních výsledků v druhém čtvrtletí. Sčítání prováděla společnost Ipsor, která poprvé v historii použila speciální mobilní aplikaci v chytrých telefonech pro sběr dat ručním způsobem. Stát za sčítání zaplatil 57 milionů korun. Původně chtěl počítat auta v roce 2015 po pěti letech, ale nestihl včas dodavatele vysoutěžit.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/doprava-dalni ... nomika_ekl
Zamčeno

Zpět na „2017 Česko“