Česko už nebude jako Moldavsko. Stavba dálnic se urychlí,...

Články z novin a internetu - domácí
Zamčeno
vodouch2000
Příspěvky: 1223
Registrován: 27.5.2014 14:28:00
Bydliště: D11 - exit 62

Česko už nebude jako Moldavsko. Stavba dálnic se urychlí,...

Příspěvek od vodouch2000 »

Česko už nebude jako Moldavsko. Stavba dálnic se urychlí, pomůže to živořícím stavařům.

Adam Váchal - redaktor 4. 4. 2017 00:00 (aktualizováno 09:57)

Novela stavebního zákona má být prvním krokem na cestě k růstu českého stavebnictví.
Umožní například stavět dálnice na nevyvlastněných pozemcích nebo jednodušeji získávat klíčová povolení.
Návrh novely budou ve středu schvalovat poslanci.

Kdo chce dnes v Česku postavit větší stavbu, jako třeba nákupní centrum nebo dálnici, musí nejdřív sehnat v průměru přes 50 razítek. Jednání s úřady navíc zabere více než pět let. Česko dlouhodobě patří mezi země, kde se na povolení stavět čeká nejdéle: v Evropě jsou na tom hůř už jen na Slovensku, Kypru a v Moldavsku. Ve světovém žebříčku Světové banky Česku patří až 130. místo.

Dlouhodobý problém se však má nyní začít měnit. Poslanci zítra budou schvalovat novelu stavebního zákona, která zdlouhavé povolování začne odbržďovat. Umožní například stavět dálnice na nevyvlastněných pozemcích nebo jednodušeji získávat klíčová povolení.

Jde o první pomocný krok pro české stavebnictví, které je v nejhorší kondici za posledních 15 let. Podle upravených paragrafů by se mělo stavět od Nového roku.

"Hlavní příčinou neutěšeného stavu stavebnictví je právě neúměrně dlouhá doba povolování staveb. Jak rychle se podaří tento problém řešit, na tom závisí oživení výstavby v příštích letech. A to ve všech oborech stavění, zejména však v oblasti infrastruktury a bytové výstavby," tvrdí prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Nová pravidla se nejvýrazněji dotknou výstavby dopravních staveb. Novela je umožní státu budovat výrazně rychleji než dosud: strategické dálnice nebo vysokorychlostní železnice bude možné začít stavět dřív, než se stát dohodne s vlastníky pozemků. To dnes není možné.

Právě dálnice nebo železnice jsou pro stavebnictví nejdůležitější a urychlení jejich stavby může odvětví výrazně pomoci. "Pád stavebního odvětví mohou zastavit pouze razantnější změny umožňující budování moderní infrastruktury," říká Matyáš.

Urychlit přípravu staveb má také další novinka. Investoři − ať už developeři, nebo obce − již nebudou muset obíhat několik klíčových úřadů, ale budou moct vše vyřídit najednou. Dnes musí kvůli jedné stavbě postupně žádat nejdříve o posouzení vlivu na životní prostředí, pak o územní rozhodnutí a až nakonec o stavební povolení. Jde přitom o naprosto zásadní kroky, bez kterých se příprava neobejde.

"Novelou stavebního zákona chceme docílit toho, aby zde byl jeden úřad, jedno povolení a jen jedna žaloba," prohlašuje ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO).

Právě zmíněné žaloby jsou další příčinou, proč se dnes povolování táhne. Odpůrci zamýšlených staveb se totiž mohou postupně odvolávat ke všem zmíněným úřadům, což celou věc protahuje. V některých případech trvají spory i více než 10 let. Možnost napadnout projekt jen u jediného úřadu by měla celou věc zrychlit.

Samotní stavaři sjednocení tří klíčových povolení do jednoho oceňují. Upozorňují ale, že se pravděpodobně bude využívat spíše pro menší projekty. U největších projektů, které jsou pro růst stavebního byznysu nejdůležitější, se obávají, že příprava by se oproti dnešku naopak prodražila.

Nyní stačí, když se projekt do největších detailů připraví až pro závěrečnou žádost o stavební povolení, kdy už investor vyřešil řadu připomínek. Nyní by však musel takto podrobný projekt udělat hned na začátku. A připomínky by mohly znamenat překopání celého projektu.

"Například u staveb dopravní infrastruktury existuje riziko, že se vynaloží veřejné peníze na projektování stavby ve velkém detailu a poté se v rámci řízení zjistí, že tato varianta není schůdná," vysvětluje Matyáš ze Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

Novela, která řeší jen nejpalčivější problémy, ale podle stavařů nestačí. "Českému stavebnictví to přinese jen částečné zlepšení. Podle nás je nezbytné neprodleně zahájit přípravu nového stavebního zákona," prohlašuje mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Na něm už tým ministryně Šlechtové začal pracovat. Šéfka ministerstva pro místní rozvoj představí jeho základní podobu v půlce roku, dokončí ho ale až po podzimních volbách nové vedení úřadu.

Zdroj: http://archiv.ihned.cz/c1-65683680-stav ... se-zrychli
Zamčeno

Zpět na „2017 Česko“