Právě je 2.12.2020 7:25:30

Fórum je zamknuté Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvek: 1 ] 
 Krize proměnila stavebnictví 
Autor Zpráva
VIP

Příspěvky: 14404
Bydliště: EU
Příspěvek Krize proměnila stavebnictví
Krize proměnila stavebnictví

18. 9. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Stavbaři se začínají znovu nadechovat k růstu. Firmy však budou muset klást větší důraz na ekonomiku, aby je zakázky vysoutěžené pod cenou neohrozily

České stavebnictví se odráží ode dna. Zatímco ještě loni bylo v propadu, letos konečně začíná růst. V roce 2016 odvětví kleslo o 7,6 procenta. „Je to číslo, které se blíží nejhoršímu krizovému roku 2012, kdy to bylo jen o jedno procento méně,“ komentuje výsledky loňského roku Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

Letos už přicházejí veselejší zprávy. „Za celý druhý kvartál přidala stavební výroba meziročně skoro šest procent, což znamená, že se stavebnictví v uvedeném období pravděpodobně stalo jedním z motorů ekonomiky s příspěvkem k meziročnímu růstu HDP kolem půl procenta,“ popisuje Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Přísná kontrola

I když stavebním firmám přibývají zakázky, nebudou moci fungovat stejně bezstarostně jako před krizí. Tehdy přetlak poptávky nad nabídkou i korupční prostředí zvyšovaly ceny zakázek vysoko nad jejich reálnou hodnotu a česká železnice a silnice byly pověstné jako jedny z nejdražších v Evropě.

Tato doba je pryč a stavbaři si budou muset mnohem více hlídat ekonomiku staveb. V tom jim může pomoci i kvalitní informační systém, který umožňuje vzájemně propojit jednotlivé pracovníky uvnitř stavební firmy tak, že se jejich informace dostávají okamžitě k ostatním pracovníkům, bez jakéhokoli zkreslení. Zpřístupnění informací šetří čas i náklady a zavádí do stavebních firem jasná, velmi snadno kontrolovatelná pravidla.

„ Pokud jsou nejen ekonomické, ale i technické informace uvnitř komplexního informačního a řídicího systému navíc procesně provázány, může stavební firma detailně sledovat každou stavební zakázku od zpracování cenové nabídky až po její dokončení a mít dokonalý přehled o předpokládaném i skutečném průběhu nákladů,“ vysvětluje Miroslav Novotný, ředitel společnosti Ipos-Soft, která informační systémy pro stavební firmy vyvíjí.

Firma tak podle jeho slov získá konkurenční výhodu, díky níž se může i při snížených cenách stavebních prací udržet v zisku. Průhledné toky nákladů také podniku umožňují zainteresovat zaměstnance na dosahování úspor.

Ajťáci na stavbě

Stavbaři by přitom podle Miroslava Novotného měli využívat specializované systémy. „Stavebnictví je specifický obor podnikání, který se liší například od strojírenství. Každá realizovaná stavba se v průběhu výstavby ještě dotváří a mění se zdroje i podmínky po celou dobu výstavby.

Proto při řízení stavební firmy selhávají obecné informační systémy a pro efektivní řízení je třeba využít informační systém, který dokáže respektovat všechna specifika stavební výroby,“ zdůrazňuje Miroslav Novotný. Za konkurenční výhodu považuje, že Ipos-Soft vyvíjí a modernizuje svůj systém pětadvacet let a navíc jeho tvůrci jsou původní profesí stavbaři, kteří mají zkušenosti se stavbami od těch malých až po ty největší. Systém tak umožňuje nahradit „operativní chaos“ na stavbách kvalitním projektovým řízením.

Konec zmatků

Stavbaři však kromě pořádku ve vlastním vedení stavby potřebují k dlouhodobé prosperitě i ukončení zmatků při vyhlašování stavebních zakázek státem. „Oblasti veřejných zakázek by velmi pomohlo plánování investic. Stále jsme svědky toho, že v jednom roce se staví v daném segmentu tak, že ani nejde sehnat potřebné kapacity, a ve druhém roce investice spadnou na třetinu. Na takovouto houpačku bohužel neumíme reagovat a brání nám to v rozvoji a koncepci společnosti,“ říká Radek Mrázek, generální ředitel a místopředseda představenstva BAK stavební společnosti.

Čekání na investice

Stavbaři stále čekají na vyšší státní investice. Zatímco produkce v pozemním stavitelství, kam patří výstavba bytů a kanceláří, meziročně vzrostla o 7,5 procenta, inženýrské stavitelství, kam spadá především výstavba silnic a železnic, naopak meziročně pokleslo o 10,2 procenta. I tady se snad schyluje k obratu. Počet vyhlášených veřejných zakázek za prvních sedm měsíců letošního roku totiž vzrostl o 91,2 procenta z hlediska objemu zakázek a o 173,6 procenta z hlediska jejich počtu.

Převzato z časopisu Profit. Autor článku: Dalibor Dostál.

http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/kr ... 95131.html

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2020
čtěte+hlasujte


1.10.2017 16:46:27
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Fórum je zamknuté Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvek: 1 ] 
Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Český překlad – phpBB.cz