České dálnice > Diskusní fórum
http://forum.ceskedalnice.cz/

Norsko po podpoře elektromobilů zavede daň z Tesly
http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=213&t=6108
Stránka 1 z 1

Autor:  P_V [ 17.10.2017 8:34:53 ]
Předmět příspěvku:  Norsko po podpoře elektromobilů zavede daň z Tesly

Norsko po podpoře elektromobilů zavede daň z Tesly
https://www.novinky.cz/auto/452069-norsko-po-podpore-elektromobilu-zavede-dan-z-tesly.html

Norsko je evropský (a patrně i světový) lídr v prodejích elektromobilů na hlavu. Mohla za to štědrá podpora těchto aut a naopak vysoká daňová zátěž vozidel se spalovacím motorem. Teď je vše ale jinak, uvedl britský web Business Insider s odkazem na norská média.

Norská vláda před několika měsíci zastavila svou politiku podpory elektromobilů a zcela ji přepracovala. Zjistilo se totiž několik věcí. Sice se podporoval prodej elektromobilů a v Norsku jich bylo registrováno nejvíc na světě (29 % ze všech nových registrací), ale zároveň to přineslo mnoho zajímavých souvislostí. Například původní projekt, že elektromobily budou moci využívat pruhy pro autobusy, padl po několika měsících, kdy se autobusy dostaly do „elektrických“ kolon.

Druhým velkým problémem se stalo dobíjení. Infrastruktura není tak rozvinutá, aby dokázala najednou uspokojit tolik aut. I proto v několika norských městech apelovali na zákazníky, aby si elektromobil nekupovali, pokud ho akutně nepotřebují, protože se prostě může stát, že si auto nenabijí.

Třetí problém, který pak byl reflektován právě novou daní, je, že lidé silně využívali pobídky k nákupu velkých a luxusních elektromobilů, jako je Tesla Model X nebo Tesla Model S. A jak říká norské ministerstvo životního prostředí, „velké elektromobily opotřebovávají silnice úplně stejně jako velká auta se spalovacím motorem“.

„Jedinou jejich výhodou je, že produkují méně emisí,” řekl Hans Andreas Limi z norské konzervativní Pokrokové strany.

A tak vznikne daň na auta nad hmotnost dvě tuny, kterou už dnes mnozí překřtili na „daň za Teslu“, protože dosavadní prodávané a výše uvedené modely přesahují tuto hranici. Daň by měla čítat v přepočtu přibližně 190 000 Kč u vozu Tesla Model X. Přesto by pořízení elektromobilu mělo být výhodnější než pořízení srovnatelného vozu se spalovacím motorem.

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/