České dálnice > Diskusní fórum
http://forum.ceskedalnice.cz/

(HR) Stavba Pelješackého mostu pokračuje podle plánu
http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=220&t=6593
Stránka 1 z 1

Autor:  Diaľničiar [ 28.5.2019 16:39:10 ]
Předmět příspěvku:  (HR) Stavba Pelješackého mostu pokračuje podle plánu

Publikováno: 17.05.2019

Minulý týden byla dokončena první etapa výstavby Pelješackého mostu (Pelješki most), dokonce dvanáct dní před plánovaným termínem. Do mořského dna bylo zaraženo 148 ocelových pilot – hlubinných základů pro pilíře budoucího mostu. Nejdelší pilota je dlouhá 128 metrů, těžká 230 tun a má průměr dva metry.

Most z pevniny na poloostrov Pelješac má vyřešit dlouholetý politický a dopravní problém Chorvatska – spojit nejjižnější část Chorvatska (Dubrovnický region), která je šestnáctikilometrovým pásem Bosny a Hercegoviny oddělena od většiny území Chorvatska (více informací najdete v článku: Pelješacký most spojí rozdělené území Chorvatska). Most dlouhý 2,4 kilometru povede z obce Komarna u Kleku na pevnině přes průliv Malého Stonu (kanal Malog Stona) na poloostrov Pelješac (severně od osady Brijesta).

V roce 2018 uzavřela chorvatská vláda smlouvu o výstavbě mostu s čínským konsorciem "China Road and Bridge Corporation" - CRBC, které se zavázalo dokončit most do konce července 2021.

Celý projekt "Silniční provázanost s jižní Dalmácií" zahrnuje kromě mostu také výstavbu třiceti kilometrů přístupových komunikací na pevnině a na poloostrově Pelješac. Od Jadranské magistrály se oddělí v uzlu Duboka u Komarny a zpět se napojí v uzlu Doli jihovýchodně od Stonu. Obtížný terén si vyžádá celou řadu dopravních staveb, mezi nimi čtyři mosty, tři tunely a dva viadukty. Nejnáročnější stavbou přístupových komunikací na poloostrově Pelješac bude most Ston dlouhý 400 metrů, který přemostí Stonský průliv (Stonski kanal), a navazující tunely na obou stranách.

Projekt má být dokončen do konce roku 2022. Nejenže stavba přístupových komunikací ještě nezačala, ale ani nebyl vybrán zhotovitel na první etapu výstavby.

https://chorvatsko.cz/aktual/190517-sta ... planu.html

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/