Itálie

Země EU kromě Česka
Odpovědět
martini
VIP
Příspěvky: 3637
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: Itálie

Příspěvek od martini »

Ty zálivy i na dálnicích s odstavným mne také zaujali, nicméně obávám se, že u nás by fungovaly jako parkoviště, viz. předchozí foto, takže by zastavení bylo i v jiném, než nouzovém režimu, vzhledem k nedostatku parkovacích stání pro kamióny a to by asi nebylo úplně ok. Muselo by se striktně vymáhat, aby se tam nenocovalo.
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Itálie

Příspěvek od pp21 »

Přsně takhle to ale v Itálii funguje, zcela běžně tam kamiony nocují, značka neznačka,,,
Nosorožec
Příspěvky: 296
Registrován: 23.3.2009 10:13:51

Re: Itálie

Příspěvek od Nosorožec »

bohužel kamioňáci v Itálii nemají jinou možnost - když jsou všechna parkoviště plná a řidič je vyjetý (tozn. musí dát pauzu), tak co má dělat?
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: ZPI - Zařízení pro Provozní Informace

Příspěvek od pavel.hrdina »

Jeste se jednou vratim k tomu korektnimu zapisovani kilometraze mist na ZPI. V Italii jsem si vsiml na jejich promennem znaceni, ze to pouzivaji presne tak jak bychom si to tu my systematicni predstavovali, tedy "KM XYZ". Dve ukazky nize:
Italie-VMS-A13-km93.jpg
Italie-VMS-A13-km93.jpg (85.43 KiB) Zobrazeno 11664 x
[/url]
Italie-VMS-A14-km305.jpg
Italie-VMS-A14-km305.jpg (86.15 KiB) Zobrazeno 11666 x
[/url]
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: ZPI - Zařízení pro Provozní Informace

Příspěvek od Standa »

pavel.hrdina píše:Jeste se jednou vratim k tomu korektnimu zapisovani kilometraze mist na ZPI. V Italii jsem si vsiml na jejich promennem znaceni, ze to pouzivaji presne tak jak bychom si to tu my systematicni predstavovali, tedy "KM XYZ".
Doslova píšou PRÁCE / NA KM XXX / DÁVEJTE POZOR , což mi připadá naprosto srozumitelné.
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: ZPI - Zařízení pro Provozní Informace

Příspěvek od Bobek »

<blbost>Jakápak práce, já tam vidím nějaká umyvadla. :mrgreen: </blbost>
Království a půl princezny za 511.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: ZPI - Zařízení pro Provozní Informace

Příspěvek od jonáš »

pavel.hrdina píše:Jeste se jednou vratim k tomu korektnimu zapisovani kilometraze mist na ZPI.
No já bych si to představoval "korektní" asi tak, že by tam stálo "Km 129, Lavóry na km 133" a bylo by to jasný, všechny informace na jednom plátně. Ovšem operátor to tam psát nepotřebuje, protože přece ví, že ta tabule je na km 129.
Vono se to asi začne řešit až jako ty přejezdy u dráhy, až se kvůli nedorozumnění někde stane malér.
MiKu
Příspěvky: 327
Registrován: 21.3.2009 21:01:00
Bydliště: u Kbelské, schovaný za PHS

Re: ZPI - Zařízení pro Provozní Informace

Příspěvek od MiKu »

jonáš píše:No já bych si to představoval "korektní" asi tak, že by tam stálo "Km 129, Lavóry na km 133" a bylo by to jasný, všechny informace na jednom plátně. Ovšem operátor to tam psát nepotřebuje, protože přece ví, že ta tabule je na km 129.
A tabulka na kraji dálnice každý půlkilometr vám opravdu nepřijde dostatečná? :shock:
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: ZPI - Zařízení pro Provozní Informace

Příspěvek od jonáš »

Nejde o mne, ale o desítky tisíc lidí za den. Kolik promile myslíte, že na ně čučí (a kolik procent dokáže ty mrňata při rychlý jízdě přečíst) když prioritně sleduje provoz. Sorry, ale prioritní info pro reakci je vždycky "jak je to daleko".
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: ZPI - Zařízení pro Provozní Informace

Příspěvek od Standa »

Kilometráž by se nemusela zadávat na proměnnou tabuli, stačil by fixní nápis nad ní, třeba "INFOTABULE km 129" (případně poněkud explicitněji "TATO INFOTABULE NA KM 129 ŘÍKÁ:" :) ). Podobně jako je pod tou italskou ta ne příliš nápadná výstraha "Elektronická kontrola rychlosti systémem Tutor" - schválně, kolik z nás si toho všimlo hned napoprvé :) ! (já ne :D ) BTW, pěkná multifunkčnost tohoto zařízení !
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: ZPI - Zařízení pro Provozní Informace

Příspěvek od dd »

Já si toho všiml hned, i na živo. Ale až teď jsem si dohledal, co je to za ďábelský systém :evil: Úsekovka na dálnici na úseku o délce 10-25km.

http://www.autostrade.it/assistenza-al- ... PosAra=3_4
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: ZPI - Zařízení pro Provozní Informace

Příspěvek od Standa »

Díky za odkaz, to je opravdu maso, chudáci Íčka :shock: . Na té mapce už to vypadá děsivě a přiložený seznam měřených úseků je přímo horor: http://www.autostrade.it/pdf/autovelox/Elenco-TUTOR.pdf. Například na A1: začátek měřeného úseku km 489,9, konec km 732,8 :o . Bylo by asi zajímavé zjistit přesné polohy úsekových radarů, protože pokud jsou jen na začátku a na konci, stačí se cestou někde naobědvat :) !

Pozn.: Tu reakci trochu přeháním, stejně jezdím po dálnicích 120 kvůli spotřebě :) .
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 22.4.2016 9:03:36, celkem upraveno 1 x.
Důvod: necitujte, když reagujete na předchozí příspěvek
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: ZPI - Zařízení pro Provozní Informace

Příspěvek od Standa »

Tak jsem se pustil do čtení a luštění (umím pouze španělsky, takže bez záruky :) ) a už jsem pochopil ten systém (psal to už dd), je to horší a horší :( : ty vyhodnocované úseky jsou vždy v rozmezí 10-25 km v rámci celé té trasy (třeba těch 240 km na A1 bude minimálně deset úseků za sebou), čímž varianta s obědem podá. A obávám se, že je jen otázkou času, kdy se něco takového nainstaluje i na našich ZPI nebo mýtných branách...
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: Itálie

Příspěvek od pavel.hrdina »

martini píše:Ty zálivy i na dálnicích s odstavným mne také zaujali, nicméně obávám se, že u nás by fungovaly jako parkoviště, viz. předchozí foto, takže by zastavení bylo i v jiném, než nouzovém režimu, vzhledem k nedostatku parkovacích stání pro kamióny a to by asi nebylo úplně ok.
No hele, vcera jsem zazil na parkovisti na D1 u Ujezda takovej natresk, ze kamiony staly vsude i v postoru pred benzinkou a na sjezdu z dalnice. Dokonce tesne prede mnou sjizdel kamion, ktery to zapichnul zhruba tady a donutil me objet ho castecne pres pravy pruh a samozrejme pres plnou caru. Mimoradne nebezpecny pocin, vsak jsem taky pekne kur*oval! Kdyz vidim, ze tam nemuzu zaparkovat, tak snad jedu nekam dal a nezastavim to na konci odpojovaciho pruhu i kdybych uz mel pretazeno o libovolnou dobu. To muze udelat opravdu jen kreten.
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Itálie

Příspěvek od pp21 »

pavel.hrdina píše:Kdyz vidim, ze tam nemuzu zaparkovat, tak snad jedu nekam dal a nezastavim to na konci odpojovaciho pruhu i kdybych uz mel pretazeno o libovolnou dobu. To muze udelat opravdu jen kreten.
Chce to i pohled z druhé strany. Jsem řidič kamionu, vím jak dlouho můžu jet a kdy musím zastavit. je jaksi blbost zastavit hodinu předem a jít spát, to mi u žádného zaměstnavatele neprojde. Takže jedu, a když mám tak 20 minut do odpočinku, začnu hledat kde spát. Projedu parkoviště v Rokycanech, projíždím ho 10 minut, ale nenajdu místo, kde bych to mohl rozumně nechat. OK, jedu dál, třeba bude něco dál. Rudná u Prahy. Totéž v bledě modrém. Zkusím to ještě dál ... ale tam nic není, takže první možnost za Prahou ... a je mi úplně ukradený že budu stát třeba uprostřed silnice, protože už 45 minut nesmím řídit. A protože mám tachograf se záznamem na X dní, umím si živě představit jak budu za týden nějakýmu aktivnímu šťouravýmu policajtovy (třeba i na druhý straně evropy) vysvětlovat, že jsem míst max 4,5 hodiny v kuse jel daleko přes 5 hodin. Jasně, vysvětlit mu to nejde, takže by mě pokuta neminula. A proto zastavím a ať mi vlezou třeba na záda. Bohužel takhle to funguje. A to není u nás ta situace ani zdaleka tak vyhrocená jako třeba v Německu, tam není opravdu kde zastavit. Parkoviště jsou tam tak našvihaný, že jen 15 minut stráví člověk průjezdem a hledáním místa...
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: Itálie

Příspěvek od pavel.hrdina »

Petr Pokorný píše:Chce to i pohled z druhé strany.
Jejda, ja chapu, ze on proste nekde MUSI zastavit. Ale aby zastavil v podstate na dalnici a nutil delat NEBEZPECNE veci vsechny kdoz chteji na odpocivku najet, tak to uz je vazne MOC a melo by byt natolik zavazne posuzovano, ze by to nikdo nemel ani zkusit. Kdyz uz musi nekde zastavit a nekoho blokovat, tak at blokuje treba kus pruhu na parkovisti, byt i neurceny k parkovani. I kdyby tama nekdo nemohl projet, tak by to bylo radovne mene nebezpecne pro ostatni, nez to co provedl.
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Itálie

Příspěvek od pp21 »

pavel.hrdina píše:Kdyz uz musi nekde zastavit a nekoho blokovat, tak at blokuje treba kus pruhu na parkovisti, byt i neurceny k parkovani. I kdyby tama nekdo nemohl projet, tak by to bylo radovne mene nebezpecne pro ostatni, nez to co provedl.
A zase to chce pohled z druhe strany ;o). Všechny místa kde se nesmí zastavit, ale zastavit se tam dá už jsou obvykle obsazený, takže zbývá jen zastavit v jediném volném místě a tím je průjezd. Co bys dělal, kdyby před tebou na tom parkovišti v jediném volném průjezdu stál kamión a kroutil si 30 minut pauzy? Odpověď je jednoduchá, každý druhý by dřív nebo později vyrazil za řidičem a pokud by tam neuspěl, měl by prakticky jedinou možnost ... vyjet nebo vycouvat z pumpy vjezdem, tj v protisměru ... tak a co je teď méně nebezpečné? ;o)
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: Itálie

Příspěvek od dd »

Je opravdu potřeba vidět situaci z druhé strany. Přetáhnout o 20 minut a za týden být kontrolovaný v Německu (tam to berou prý dost vážně) má pro řidiče daleko horší následky než zaparkovat v odstavným pruhu na dálnici nebo vedle značky zákaz zastavení. Většina řidičů si nedovolí ani "dorazit" posledních 30 km do cíle a dají si přestávku třeba 4 hodiny, když to zrovna blbě vyjde.
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: ZPI - Zařízení pro Provozní Informace

Příspěvek od dd »

A ještě sazebníček systému Tutor:

Se la velocità media è superiore a 136 km/h (cioè 130 km/h + il 5% di tolleranza), scatta la multa secondo la seguente tabella:

• fino a 147 km/h (130 km/h + 10 km/h + il 5% di tolleranza): multa di 35 euro senza decurtazione di punti
• tra i 148 e i 178 km/h (130 km/h + 40 km/h + il 5% di tolleranza): multa di 143 euro e decurtazione di 2 punti
• oltre 179 km/h: multa di 357 euro, decurtazione di 10 punti e sospensione della patente da 1 a 3 mesi.

Je to přesně ukázka nesmyslného lpění na liteře zákona. Ze zkušenosti, v hustém provozu udělat průměr 150 znamená jet opravdu "na krev". Na prázdné dálnici není problém průměr 170 vcelku bezpečnou jízdou (pro slepé zastánce dodržování limitů - udělejte si exkurzi do Německa).
Naposledy upravil(a) dd dne 26.6.2010 19:51:38, celkem upraveno 1 x.
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: Itálie

Příspěvek od pavel.hrdina »

Petr Pokorný píše:A zase to chce pohled z druhe strany ;o). Všechny místa kde se nesmí zastavit, ale zastavit se tam dá už jsou obvykle obsazený, takže zbývá jen zastavit v jediném volném místě a tím je průjezd. Co bys dělal, kdyby před tebou na tom parkovišti v jediném volném průjezdu stál kamión a kroutil si 30 minut pauzy? Odpověď je jednoduchá, každý druhý by dřív nebo později vyrazil za řidičem a pokud by tam neuspěl, měl by prakticky jedinou možnost ... vyjet nebo vycouvat z pumpy vjezdem, tj v protisměru ... tak a co je teď méně nebezpečné? ;o)
Oboji je samozrejme na ... Pokemona (tusim Pikacu se jmenoval ;-)).
Pravidla jsou nastavena tak, ze nuti delat jine nebezpecne veci nez kvuli kterym byla zavedena. Tim, ze to ridici hroti na limit, tak se pak samozrejme muze stat, ze nenajdou kde zaparkovat a jsou nuceni udelat neco mnohem nebezpecnejsiho nez pretahnout aby nasli bezpecny parking. To, ze se pak na nich za takove jednani az tyden zpetne muze nekdo povozit, je samozrejme peklo, ktere je nuti delat zase jine peklo. Cely je to znacne shitozni... :-(
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Itálie

Příspěvek od jonáš »

Holt kamionová doprava narazila na limity dálničního "ekosystému" a bude se muset buď adaptovat nebo vyhynout .. je to takovej pokus v malym.
Ale ještě je rezerva, dá se sjet na nejbližší MUK a zablokovat nějakou obyčejnou silnici.
j.jakubse
Příspěvky: 86
Registrován: 22.10.2009 12:27:03

Re: Itálie

Příspěvek od j.jakubse »

Práce na stavbě dálničního a železničního mostu mezi pevninskou Itálií a Sicílií by měly začít před koncem letošního roku. Most, jehož výstavba má přijít na 6,1 miliardy eur (153 miliard Kč), bude dlouhý téměř 3,7 kilometru, široký 60 metrů a nad hladinou moře se bude tyčit ve výšce 64 metrů.
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 28.12.2020 13:56:53, celkem upraveno 1 x.
Důvod: odstranění neplatného odkazu
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: Itálie

Příspěvek od Bobek »

Sto... padesát... miliard?! :o :shock:
Království a půl princezny za 511.
honza86
Příspěvky: 5
Registrován: 31.1.2011 12:03:38

Re: Itálie, Praha – Řím, Variante di Valico

Příspěvek od honza86 »

V nedávné době (06/2010) jsem cestoval v Prahy do Říma (1295 km) a zpět
Praha – Plzeň – Rozvadov…D5 směr Nurnberg
Regensburg – Munchen…A6 – A93 – A9 – A99 – A8 – A93 směr Innsbruck
Innsbruck…A13 – A12 směr Brenner (platí se 1x 8€ Brenerský průsmyk + dálniční známka)
Brennero – Bolzano – Verona – Modena – Bologna – Firenze – Roma…A22 – A1 – A1DIR
Správný směr nebylo problém držet, za Mnichovem byl už ukazatel na Brenner (I)
V Itálii se jede směr Bolzano, Modena, Bologna, Firenze a Roma (bez problémů). Za Brenerským průsmykem se bere ticket, který je splatný před Římem na A1DIR (43,4 €). Za celou dobu jsem napočítal cca 60 tunelů (Aply + Apeniny), nejdelší však pouze 2,3 km (I).

V Itálii jsou dálnice v dobrém stavu, povrch je rovný a provoz je na přijatelné úrovni kromě úseku Bologna – Firenze. Zde se projíždí Apeninami, kde je plno tunelů, dálnice A1 je ve špatném stavu, úzké pruhy, samá zatáčka a provoz je na stupni 4. Je to způsobeno také tím, že v tunelech je omezená rychlost a na těchto 60 km je jich asi 25 a jedná se také o jeden z mála dálničních průjezdů Apeninami.

Tento „problematický úsek“ mezi Bolognou a Firenze má řešení v podobě „VARIANTE DI VALICO“.
Práce je rozdělena do dvou hlavních tras o celkové délce 62,5 km a 22 tunelech, které tvoří 29,2 km.
1. Sasso Marconi - La Quercia
Jedná se o rozšíření stávající dálnice na 3 pruhy v délce cca 20 km. Dne 9. 6. 2007 byly stavební práce ukončeny a úsek je v provozu. Nalézá se na ni zatím nejdelší tunel trasy 2294 km.
2. La Quercia – Barberino (43 km)
První projekt byl již v roce 1985 a byl nakonec schválen Radou ministrů v srpnu 2001. Vybuduje se nová dálnice, která se bude skládat ze dvou pruhů plus nouzového v každém směru v délce téměř 37 km. Jedná se o složité konstrukční řešení, které je v současné době ve výstavbě. Počítá se s dvěma novými křižovatkami (Badia Nuova a Poggiolino). Trasa bude v mnohem nižší nadmořské výšce než doposavad a bude se jednat téměř o samé tunely. Nejdelší bude 8590 m, který umožňuje projet Apeniny v nadmořské výšce 490 m (původně v 716 m). Předpokládá se dokončení v roce 2013.
Zbylé kilometry budou řešeny rozšíření stávající dálnice A1 (již v provozu)
Údajně si budou moci motoristé vybrat zda „novou“ nebo „starou dálnici“.

Ještě malá poznámka k A22: jel jsem v pondělí v noci, kdy bylo na Brenerské dálnici A22 plno oprav – snížená rychlost, průjezd jedním pruhem (samozřejmě se pracuje i v noci) a v sobotu, když jsem se vracel bylo již vše opraveno! :ok:

Jezdit autem v Římě není vůbec jednoduché (obzvláště za tmy). Italové nerespektují základní pravidla provozu (červená je pouze návrh) :o a něco jako namalované pruhy na vozovce opravdu v centru Říma nenajdete. Kolem celého města je obchvat – dálnice A90, která je nazývána a označována jako GRA (Grande Raccordo Anulare) a je dlouhé 68,2 km. Provoz je zde velmi silný! V roce 2011 by měly být dálniční pruhy rozšířeny.
Informace na Internetu o Variante di Valico (v italštině):

- http://www.osservatoriovariantedivalico ... sp?c=intro
- http://it.wikipedia.org/wiki/Variante_di_Valico
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 22.4.2016 9:04:32, celkem upraveno 1 x.
Důvod: odstranění neplatného odkazu
hh
Autor
Příspěvky: 2554
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: Itálie, Praha – Řím, Variante di Valico

Příspěvek od hh »

honza86 píše:Údajně si budou moci motoristé vybrat zda „novou“ nebo „starou dálnici“.
Zajímavé, já jsem čekal, že starou zavřou (jak to leckde u nich bylo). Nevíte ještě, jestli to pak bude modrá či zelená dálnice pak?
Odpovědět

Zpět na „Evropská unie“