Slovinsko

Země EU kromě Česka
Odpovědět
rumpeak
Příspěvky: 809
Registrován: 29.5.2009 7:47:12
Bydliště: Ostrava (předtím Bruntál a předtím Havířov) - když se stěhuji, tak jedině někam, kudy vede I/11 :)

Re: Slovinsko

Příspěvek od rumpeak »

Dobrý den,
nevíte někdo, jestli už je v provozu tunel z Koperu do Izoly? Jedná se mi o to, kudy se dostat nejrychleji na Chorvatskou část Istrie.
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Slovinsko

Příspěvek od Diaľničiar »

Diskutuje se o navýšení cen mýtného (známek) :arrow:

*provozovatel dálniční sítě, DARS, má poskytnuty úvěry se st. zárukami v hodnotě 3,4 mld. € a je nutno aby do 5 let zplatil celkem 1,6 mld. €
*DARS má nyní problém toto utáhnout a potřebuje vyrokovat s vládou nová finanční opatření, pokud se to nestane, státní záruky se aktivují a úvěry dolehnou na všechny Slovince - co je pro všechny nepřijatelné vzhledem k fin. situaci
*jedná se o zvýšení mýtného pro tři kategorie EURO, emisní normy, pro nákladní automobily :idea:

EURO 0-III tvoří 77% dopravy z nákladních vozů, z teho je 83% zahraničních
podíl z fin. příjmů je 43% pro viněty (os. auta) a 57% pro nákladní vozy (mýtné)
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 27.12.2020 12:58:43, celkem upraveno 2 x.
Důvod: odstranění neplatného odkazu
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
dvs
Příspěvky: 3621
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Slovinsko

Příspěvek od dvs »

Tak jsem si projel slovinské dálnice. Jsou kvalitní, ale zarazilo mne, že člověk musí brzdit a projíždět mýtnicemi i když mají dálničniční známky pro osobáky. Navíc ty mýtnice (CESTARINA) jsou tam docela často. Sice se tam nemusí zastavit, ale musí se zpomalit na 60km/h a někde i méně. Zbylé pruhy více vpravo slouží pro výběr z náklaďáků. Je pravda, že provoz nebyl nikdy tak hustý, aby to způsobovalo kolonu, ale překvapilo mne to.
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Slovinsko

Příspěvek od Diaľničiar »

Slovinci uvažují o zdražení nálepek za své dálnice.

*týdenní by stála v rozmezí 20 až 30€ (nyní 15€)
*dvou-měsíční by stála 50€ (nyní 1 měsíc 30€)
*roční by stála 125€ (nyní 95€)

Již nyní má Slovinsko nejdrahší dálniční známku, 15€ za týden a i to po tlaku z Bruselu, který pohrozil, že pozastaví financování dálnic z evropských fondů. Slovinská dálniční síť má něco málo přes 600 km, ovšem výnos za rok 2012 dosáhl až 294 mil. €. A to nejen ze známek, ale i z mýtného, které se pohybuje průmerně na sazbě 0,29€ za 1 km dle emisní třídy. Denně projede po 1 km slovinské dálnice 22.600 vozidel (6.400 těžkých vozidel, hlavně kamiony). Slovinsko je tak silně tranzitní země a snaží se na tem maximálně vydělat.

Návrh na navýšení známek přichází v časech, kdy je nutno splácet dluhy za výstavbu dálnic a státní rozpočet je v problémech. Kromě teho se poukazuje i na okolité navyšování známek/mýtného po celé Evropě.

Inu, uvidíme. :idea:
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
rumpeak
Příspěvky: 809
Registrován: 29.5.2009 7:47:12
Bydliště: Ostrava (předtím Bruntál a předtím Havířov) - když se stěhuji, tak jedině někam, kudy vede I/11 :)

Re: Slovinsko

Příspěvek od rumpeak »

To si dělají prdel, ne? Už tak jsou neskutečným prodražením cesty na Jadran, ale chtí za dvoměsíční známku 50€? Příště jedu na Istrii přes Udine a Terst...
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 6.4.2016 22:49:10, celkem upraveno 1 x.
Důvod: necitujte, když navazujete na předchozí příspěvek
hh
Autor
Příspěvky: 2553
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: Slovinsko

Příspěvek od hh »

Pěkná města - doporučuji.
dvs
Příspěvky: 3621
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Slovinsko

Příspěvek od dvs »

Já jim kašlu na dvouměsíční...

Zajímal by mne přepočet na cenu za 1km pro různé trasy.
Dr.Fe1
Příspěvky: 1886
Registrován: 6.8.2010 22:09:08

Re: Slovinsko

Příspěvek od Dr.Fe1 »

Moji známí jeli na Istrii přes Udine a Terst už letos. Nejenom, že je to přes Slovinsko drahé jako .... ale navíc nejkratší známka není desetidenní jako např. v Rakousku (tam je za pouhých 8,30 euro ! ), ale týdenní, takže s ní na týdenní dovolenou nevystačíte. Musíte si koupit měsíční a nově možná dvouměsíční...... To je opravdu zlodějna. EU by měla ukázat, že je k něčemu dobrá a utnout jim ty dotace.
dvs
Příspěvky: 3621
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Slovinsko

Příspěvek od dvs »

Doufám, že z toho bude zajímavá EU diskuse. Kromě Slovinska stojí za diskusi zrušení korridor známky u hranic se Švýcarskem. Nejhorší je, že výsledkem můžou být mýtnice. Jak jsem psal výše, tak Slovinsko je stále připraveno na jejich rychlé znovuzavedení. Schválně co na to Chorvatsko jako nový člen EU.

Docela mne zklamalo, že námi často používaný úsek Sentilj-Macelj cca 60km není např. v tomto podkladovém materiálu pro EU komisi z roku 2010 na mapce str 118
http://ec.europa.eu/transport/modes/roa ... hicles.pdf

Není tam ani ten obchvat Bregenz v Rakousku, Břeclav - Bratislava apod.
Redispero
Příspěvky: 382
Registrován: 28.10.2009 9:52:02

Re: Slovinsko

Příspěvek od Redispero »

Řidiči, zaplať! Slovinsko látá rozpočet pomalu s šuplerou v ruce
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/2 ... ou-v-ruce/
harmonica
Příspěvky: 223
Registrován: 26.4.2012 15:43:50
Bydliště: Ostrava

Re: Slovinsko

Příspěvek od harmonica »

To vypadá jak na 1.duben :)
Solidní nesmysl, hlavně už vidím jak každej řidič kupuje metr a bude přeměřovat. To je asi nejabsurdnější vyhláška vůbec ne?
BMW E61 530d
Ex. Ford Mondeo 2.0 TDCI

Život je bahno a jen svině v něm umí chodit.
Country
Příspěvky: 506
Registrován: 14.3.2009 21:29:32
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovinsko

Příspěvek od Country »

Diaľničiar píše:Slovinci uvažují o zdražení nálepek za své dálnice.

*týdenní by stála v rozmezí 20 až 30€ (nyní 15€)
*dvou-měsíční by stála 50€ (nyní 1 měsíc 30€)
*roční by stála 125€ (nyní 95€)

:idea:
Tak to je přímo výzva Slovinsku se vyhnout. Já jsem letos jel do Chorvatska z Cortiny D'Ampezzo a tudíž po dálnici z Tolmezza kolem Udine do Terstu, a obnos který jsem platil za dálnici nebyl nijak dramatický, už přesně nevím, ale asi to bylo méně než těch 15E co chtějí Slovinci za týdenní známku. A zpátky jsem jako vždycky jel přes Maďarsko, já Moravák s tím problém nemám. Akorát mně nepotěšili Slováci, ti si můžou se Slovincema potřást rukou, taky už nevědí, co by za tu známku chtěli .... ještě že je aspoň desetidenní. Chvilku jsem spekuloval, jestli bych ten kousek do Břeclavi neprojel "bez" , ale to by se tentokrát prodražilo, hned za Bratislavou kontrolovali ....
kik
Příspěvky: 1006
Registrován: 18.5.2009 15:27:52
Bydliště: Hradec Králové - Labská II

Re: Slovinsko

Příspěvek od kik »

Vcera jsem dokonce cetl o tydenni znamce ve vysi 40 EUR pro majitele velkych vozu kategorie SUV apod., jejichz vyska nad predni napravou presahne 130 cm - http://auto.idnes.cz/zdrazeni-dalnicni- ... tomoto_skr

Ja uz roky standardne odbocuji jeste v Rakousku z A9 na Mureck, kde prejedu reku za Ptuji se napojim na silnici k chorvatskym hranicim.
dvs
Příspěvky: 3621
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Slovinsko

Příspěvek od dvs »

Tak možná se stojí podívat na web společnosti dars. Ty ceny, které tu dával Dalničar, byly zamýšlené a pokud jsem to dobře pochopil, tak to dopadlo trochu jinak a zavedli další kategorii osobních vozů s u kterého nasadili vyšší ceny. Pro běžné osobáky s kapotou vepředu to zůstalo kupodivu při starém pro měsíční a týdení (pozitvní zprávy se ale v novinách nenesou). Zdražila roční z 95euro na 110euro. Navíc je potřeba poznamenat, že to Slovinci nevymyleli sami, ale asi se inspirovali od sousedů v Itálii. Co je asi novinka, že toto pravidlo implementovali u známek. Řekl bych, že to vyřešili hodně šalamounsky, protože to se těžko napadne u EU.

Kategorie výšky Francie
http://www.autoroutes.fr/en/vehicle-classification.htm

PS: Slyším trávu růst, aby se to neokopírovalo i k nám, protože toto je způsob jak zdražit dálnice pro podnikatele (s dodávkami) a bohaté (s SUV).
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 6.4.2016 22:51:41, celkem upraveno 1 x.
Důvod: odstranění neplatného odkazu
seque
Příspěvky: 201
Registrován: 15.7.2010 22:08:55

Re: Slovinsko

Příspěvek od seque »

celkem tomu rozumim že Auto třeba Fabia 1200kg by měla dvakrát míň než Audi Q7 2400kg,,,,
Segue 1.4 tce Grand Scenic
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Slovinsko

Příspěvek od Diaľničiar »

DARS informoval :arrow:

*zahajuje se příprava pro začatí stavebních prací na dálničném úseku Draženci - Gruškovje
*půjde o 2x2 pruhovou komunikaci v trase vedení silničního koridoru G1-9 (Hajdina /Ptuj/–Gruškovje)
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 27.12.2020 13:01:09, celkem upraveno 1 x.
Důvod: odstranění neplatného odkazu
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
dvs
Příspěvky: 3621
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Slovinsko

Příspěvek od dvs »

Potěšující zpráva, protože se jedná o ten chybějící úsek k hranici s Chorvatskem. Podle info v tom odkazu se hovoří o dokončení v roce 2017.
kik
Příspěvky: 1006
Registrován: 18.5.2009 15:27:52
Bydliště: Hradec Králové - Labská II

Re: Slovinsko

Příspěvek od kik »

Tak to by pak bylo zajimave protoze pak by se vyplatilo pouziti dalnice. Nejvetsi zrychleni ale nastane po vstupu Chorvatska do Schengenu...
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 6.4.2016 22:52:15, celkem upraveno 1 x.
Důvod: necitujte, když navazujete na předchozí příspěvek
dvs
Příspěvky: 3621
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Slovinsko

Příspěvek od dvs »

Tak několik odkazů ke Slovinsku:
předpověď provozu lze nalézt (vypsané i začátky a konce svátků okolních zemí)
http://www.promet.si/portal/en/traffic-forecast.aspx
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 6.4.2016 22:52:40, celkem upraveno 1 x.
Důvod: odstranění neplatného odkazu
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Příspěvek od Diaľničiar »

Slovinci se zas jednou ukazují ve správném světle. I za 10 km úsek, aby člověk platil. Všude stříhne policie, čistě jen jestli každý natrefí přes Lendavu na kruhovém objezdu a zda nenajede na dálnici. Úsek až po Chorvatsko od Lendavy je v dezolátním stavu. Lendava přetížena v sobotu. Korektní by bylo ten krátký úsek dát zdarma pro osobní vozy. :P Objíždí to stejně všichni, více Rakušanů a Němců, než ostatních. Tranzit si SLO pojistilo umístněním cedule limitující vše nad 7,5t.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Hanes
Příspěvky: 1052
Registrován: 25.2.2014 11:34:01
Bydliště: Javorník/Obertaufkirchen
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovinsko

Příspěvek od Hanes »

Kdyby to ti tupci neměli tak drahé, tak by to nikdo neobjížděl a nesnažil by se to nějak jinak řešit. Když už za to chtějí takové peníze, tak by ten tranzit měl být už dávno dostavěný...........
Na konci světa: I/60 a kousek od civilizace: A 94, jinak na cestě mezi nimi.
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Slovinsko

Příspěvek od Diaľničiar »

Slovinci žádají postavit 13 km úsek dálnice Draženci-Gruškovje, vláda by tento projekt za 250 mil. € nejraději odsunula :arrow:

http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=201&t=4631
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Hanes
Příspěvky: 1052
Registrován: 25.2.2014 11:34:01
Bydliště: Javorník/Obertaufkirchen
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovinsko

Příspěvek od Hanes »

Tak ten ministr je "riadny ***". Měli by ho tam přestěhovat na chvilku. Za týden už by našel prachy.
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 23.9.2014 19:22:26, celkem upraveno 1 x.
Důvod: prosím, nenadávejte
Na konci světa: I/60 a kousek od civilizace: A 94, jinak na cestě mezi nimi.
NoOne
Příspěvky: 129
Registrován: 19.12.2011 21:09:20

Re: Slovinsko

Příspěvek od NoOne »

Ja se panovi starostovi Podlehniku obracene divim. Po dostavbe dalnice se mu bude obci projizdet vcelku velka cast aut kterym se nebude chtit nechat za par km dalnice 80EUR (obytne vozy a dodavky).
Hanes
Příspěvky: 1052
Registrován: 25.2.2014 11:34:01
Bydliště: Javorník/Obertaufkirchen
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovinsko

Příspěvek od Hanes »

Já se mu nedivím, pokud to udělá jak v Rakousku, že jestli sjedeš z dálnice, tak tou následující dědinou neprojedeš, protože je tam nad 3,5 tuny zákaz (kromě linkových busů a zásobování), tak je v pohodě. Pochybuju, že by to daný exot ukecal na linkový bus nebo zásobování, navíc s cizí SPZ.
Na konci světa: I/60 a kousek od civilizace: A 94, jinak na cestě mezi nimi.
Odpovědět

Zpět na „Evropská unie“