Právě je 14.8.2020 18:05:07
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
 VINCI (stavební skupina) 
Autor Zpráva
VIP

Příspěvky: 13894
Bydliště: EU
Příspěvek Re: VINCI (stavební skupina)
In this unprecedented crisis, our absolute priority at VINCI is the safety and health of all our employees, customers and partners, through strict compliance with the instructions from public authorities in all the geographies where we operate.

Our companies play a major role in society and the economy, and our work is often essential to activity continuity. This is especially true as regards keeping transport, energy and communication infrastructure in operation. We are also doing everything within our reach to provide the public services we have been entrusted with under our concession contracts.

Notwithstanding our commitment, when circumstances so require, we have to interrupt some activities, some projects. And, of course, we are adjusting to developments in the situation day after day.

Please rest assured that our teams are entirely committed to ensuring VINCI fully participates in the collective effort required to stand up to this new type of challenge.

Xavier Huillard
Chairman and Chief Executive Officer
Dokument k výstavbě hlavního sídla: https://www.vinci.com/publi/docs/VINCI- ... sse-EN.pdf .

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2019
čtěte+hlasujte


21.3.2020 17:45:15
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 13894
Bydliště: EU
Příspěvek Re: VINCI (stavební skupina)
Impact of the Covid-19 epidemic

23 MARCH 2020 - 8:00 AM - FINANCES - FRANCE

In the rapidly changing situation caused by the current major health crisis, the safety of VINCI’s staff, partners, subcontractors, customers and stakeholders, along with the continuity of the public services for which VINCI is responsible, remain absolute priorities.

The Covid-19 pandemic is having a significant impact on VINCI’s activities.

Until 20 February 2020, passenger numbers at airports managed by VINCI Airports were stable relative to 2019, despite the sharp fall in air traffic in Asia. By the end of February, the decline remained limited (-1.4%), but passenger numbers have fallen sharply in March, with an estimated 40% decline in the first three weeks of the month. That decline has worsened in the last few days following containment measures and decisions taken by some countries to close their borders. A plan to reduce operating expenses and defer investments is currently being implemented across all airports in compliance with contractual and aeronautical obligations and government decisions.

At VINCI Autoroutes, traffic levels rose on the intercity network until late February (+8.8% overall; +10.0% for light vehicles +2.8% for heavy vehicles) but have since fallen (-16% estimated decrease from March 1 to 20 overall; -19.1% for light vehicles and -0.4% for heavy vehicles). Containment measures recently taken in France have intensified the decline in traffic levels. However, the fall in heavy vehicle traffic has been less severe, with France maintaining a basic level of economic activity.

In Contracting, after firm business levels in early 2020, the French containment measures have caused a large number of projects to be put on hold since 16 March. Industry organisations have held talks with the public authorities to define conditions under which works can resume gradually while ensuring the health of those involved.
Outside France, the situation is more varied. Despite significant logistical difficulties, it has been possible to maintain business activity in many countries, in compliance with health measures in force. That is particularly the case in Southeast Asia, Oceania, the Middle East, Africa and Latin America, along with certain European countries and US states.

VINCI has adopted remote working arrangements for staff members not required to be present on site, particularly at its head offices in France and in a number of other countries.
Many of the Group’s companies are also in discussions with the competent authorities to adopt measures allowing partial business activity.

Overall, the Group expects a pronounced but time-limited decline in its revenue. In its various business lines, it is taking measures to adjust expenditure and review the timing of investments.

However, it intends to be positioned to recover quickly, in both Contracting and Concessions, as soon as the health crisis is under control.

In this respect, it should be borne in mind that the Group’s order book at end-February stood at an all-time high of €37.9 billion, an increase of 8% over the previous 12 months.

The Group has a large amount of liquidity, with available net cash of €6.5 billion at end-February (including €4.2 billion centrally managed). In addition, VINCI SA has a confirmed €8 billion credit facility not due to expire until November 2024, which is currently unused and not subject to any financial covenants.

A further update on the situation will be provided in the Shareholders’ General Meeting due to be held on 9 April.

At this stage, given the uncertainty about the duration and scale of the health crisis, it is not possible to quantify its impact on the Group’s financial statements.
However, it appears that VINCI will be unable to meet its target, announced in February, of achieving revenue and earnings growth in 2020.

The VINCI Group has a long history: it has experienced many geopolitical, economic and financial crises, and it has emerged from them transformed and stronger than before. With its strong culture, its decentralised and agile organisation, its cautious financial policy and its long-term vision, VINCI will continue to show the wisdom and sturdiness of its business model.

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2019
čtěte+hlasujte


23.3.2020 22:15:11
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 13894
Bydliště: EU
Příspěvek Re: VINCI (stavební skupina)
Skupina VINCI koncem 03/2020 oznámila, že rozhodně nenaplní stanověné cíle pro rok 2020. Segment letištního biznisu (45 letišť) klesl o -40% a pro další dlouhodobá opatření bude problém vůbec udržet stávající stav. Na všech letištích se realizují programy odkladů investicí a snižování nákladů. Segment mýtních silnic klesl o -16%, ovšem alespoň ve Francii je situace stabilnější díky udržení nákladního provozu na dálnicích. Co se týče plánovaných investičních cílů, tak se čeká na postupy od francouzské vlády. Mimo Francie se prozatím neplánuje skupina stáhnout ze žádného kontinentu. Pokud to bude jakkoliv možné, tak se udrží základní podnikatelská činnost všude. Hodnota akcie zeslábla o -30%, prozatím poslední týden stagnuje. Skupina odložila na pozdější období zasedání akcionářů z důvodů nešíření viru a zároveň zavedla formu tele- mostů na divizních úrovních. Centrální nadace vyčlenila 10 mil. € pro podporu francouzských cílů v oblasti zdravotnictví. Ostatní národní nadace mají jít příkladem vždy v každé zemi. Skupina díky posledním letem je schopna čelit této výzvě díky dostatku kapitálu.

Z hlediska zaměstnanců byl kladen uplynulý měsíc na zajištění maximální osobní ochrany. V mnoha státech světa jednotlivé, hlavně stavební a silniční podniky přerušili činnost tak, aby se nejdříve zajistila osobní ochrana a musel se upravit jasný postup s jednotlivými státy. Cílem skupiny ale není blokovat výstavbu, pokud se tak nerozhodla některá vláda v rámci světa. Problémy momentálně způsobují jednotlivá vládní opatření, která blokují přesun pracovní síly. V menších problémech je segment producentů stavebních materiálů, kde ale skupina nemá neřešitelné problémy vzhledem ke vlastní síti výroben a i díky kapitálu, který je ve stávající době hlavní výhodou jakýchkoliv jednání s novými (často dočasnými) dodavatelskými řetězcemi.

Jednotlivé divize si ve stávající době dokáží v rámci států vypomáhat lidským i strojním vybavením vzhledem k částečně uvolněným kapacitám. Je velmi těžké odhadovat následující vývoj; bude velmi záležet od postupů jednotlivých vlád. Skupina se dokáže nad i několika měsíčními výpadky pronést bez citelnějších změn ve svém zázemí. Ekonomicky se očekával pro letošní rok slabší růst, takže se připravila řada kroků, díky kterým je teď skupina připravená i finančně čelit stávající virové krizi.

Agentura Fitch vydala pro VINCI pro jednotlivé stavby v souhrnu stabilní výhled z posledního pozitivního, což je proti vícero dalším větším firmám v Evropě ještě vnímáno jako úspěch. Z hlediska písmena jde o A- a dle Fitch je to právě pro vysokou firemní hotovost (6,5 mld. €) a schopnost vysokých úvěrových linek (8 mld. €). Fitch očekává, že divize koncesí a výstavby v letech 2021 - 2023 prudce zesilní stejně jako nyní prudce zeslábla. Pokud by ovšem pandemie přetrvávala i s opatřeními až do další poloviny roku, tak přehodnotí stávající hodnocení i vizi pro VINCI dle i dalších kroků, které by skupina realizovala.

výstavba HQ nepatrně zpomalila, což se dalo očekávat, tady širší pohled:

https://www.lemoniteur.fr/mediatheque/4 ... 065114.jpg

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2019
čtěte+hlasujte


13.4.2020 17:47:29
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 13894
Bydliště: EU
Příspěvek Re: VINCI (stavební skupina)
Linie skupiny VINCI: https://www.vinci.com/vinci.nsf/en/item ... tation.htm

Společnost VINCI předloží koncem měsíce zprávu o finančních ukazatelech od začátku roku tak jako každý rok.

L’archipel in full swing (hlavní sídlo, které se staví)

https://www.vinci.com/vinci.nsf/en/news ... 072020.htm

záběry staré 2 měsíce:

https://live.staticflickr.com/65535/498 ... 617c_b.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/498 ... be49_b.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/498 ... 5477_b.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/498 ... 1fbd_b.jpg

a před měsícem:

https://live.staticflickr.com/65535/500 ... 7baf_k.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/500 ... 5fe6_k.jpg

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2019
čtěte+hlasujte


27.7.2020 18:01:22
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 13894
Bydliště: EU
Příspěvek Re: VINCI (stavební skupina)
Pololetní výsledky hospodaření a výhledu na zbytek roku skupiny VINCI:

· Contraction in revenue and sharp decrease in earnings because of the Covid-19 pandemic
· Substantial large-project order intake in the second quarter – all-time high order book
· Very high level of liquidity – sharp year-on-year reduction in debt
· Update at end-July 2020:
- VINCI Autoroutes: confirmation of the improving trend in traffic levels
- VINCI Airports: slow recovery
- Contracting (VINCI Energies, Eurovia, VINCI Construction): business activity close to estimated normal levels
· Outlook: earnings expected to fall significantly in 2020 – confidence in the Group's ability to bounce back in 2021
Key figures

https://www.vinci.com/vinci.nsf/en/pres ... 1-0731.htm

Skupina je z nejhoršího venku, ačkoliv ten několikaměsíční výpadek fungování se odrazí za celý rok, tak se v zásadě udrží zaměstnanost. Proti roku 2019 je to nárůst, pač skupina již zaměstnává na 220 tisíc lidí. Cíle se nemění: pokračovat v ekologizaci stavebnictví (u silnic třeba čím dal tím vyšší podíl recyklace materiálů, až do 100%) a pokračovat v obchodních modelech. Skupina má finanční důvěru, co jí pomůže se vrátit k výsledkům z roku 2019 ovšem nejdříve v roce 2021. Ve 2.Q 2020 se zaznamenal růst zakázek.

Skupina nevyplatí tzv. dočasní dividendu, ovšem to prozatím nemá nic společné s dividendou za celý rok. Rozhodla tak základní rada 30.7.2020.

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2019
čtěte+hlasujte


31.7.2020 20:14:14
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Český překlad – phpBB.cz