Právě je 15.4.2021 16:16:00
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
 doprava ve volebních programech 
Autor Zpráva
 

Příspěvky: 4292
Bydliště: Snad někdy 13 km od D(S)43
Příspěvek Re: doprava ve volebních programech
Ono je to z určitého pohledu podobné jako s těmi Piráty. Oni nemají v programu vyloženě napsané: postavíme xxx km dálnic, dálnice jsou priorita atd. Ono na to už dnes spousta voličů opravdu neslyší. A to pochopitelně, když se podíváme, jak to bylo s předvolebními sliby ohledně dálnic v minulosti. ;) Já tudíž KDU i TOP09 v tomto beru tak nějak neutrálně - dálnice/MD prostě nejsou vyloženě to, po čem tyto strany prahnou. Podobně jako Piráti, jak někdo zmínil výše. Lze očekávat, že priority budou mít na jiných ministerstvech. Naopak bych řekl, jak to vnímám já, že třeba pro ODS bude MD dosti prioritní.

Důležité, a mělo by to zde být zmíněno, že až na pár jednotlivců (myslím že z TOP09 nebo STAN) byli Piráti JEDINÍ, kdo byli proti novele 416 :!: a to si myslím, že už je docela zásadnější věc, než větičky v programech. Že třeba KDU či TOP09 budou více prosazovat železnici než dálnice, to docela chápu, jsou to přecejen více enviro strany, TOP navíc ještě proEU, tudíž tam to odpovídá celkovému smyšlení EU. Důležité je, aby se výstavba dálnic nezastavila, aby se neřeklo, že už jsou za zenitem a teď už jen koleje .. tohle hrozí (a stejně si nemyslím, že to nastane) jedině u Pirátů (či zelených).

Jinak to, že TOP09 se bude ubírat přesně tímto směrem, se dalo naprosto očekávat po zvolení Pekarové, takhle strana míří na voliče, kterým jsou dálnice z většiny úplně jedno. U KDU mě to trochu ale překvapilo, že tam nic není.
Na druhou stranu, ono ani v programu třeba SPD není k dálnicím nic víc než tohle. Je to skoro všude stejné. :)
Citace:
Státní rozpočet musí realizovat zásadní a strategické investice v dopravě a infrastruktuře, které podpoří podnikatelské prostředí a možnosti.


8.4.2021 21:06:50
Profil
 

Příspěvky: 3742
Bydliště: Praha
Příspěvek Re: doprava ve volebních programech
Warcz: Přesně tak, zejména před volbami se těm politickým diskusím stejně nevyhneme, takže je lepší na to mít vlastní téma v odpočívce (a občas ho třeba trochu promazat ;) ), než aby se to neustále otevíralo v jiných tématech.

Anonym: Právě programy KDU a TOP třeba u mě jako tradičního voliče ODS vyvolávají velké pochybnosti, jestli to tam můžu téhle koalici hodit...


9.4.2021 7:07:41
Profil
 

Příspěvky: 309
Příspěvek Re: doprava ve volebních programech
Standa píše:
Právě programy KDU a TOP třeba u mě jako tradičního voliče ODS vyvolávají velké pochybnosti, jestli to tam můžu téhle koalici hodit...

Doporučuji nespekulovat a počkat si na program koalice SPOLU, který bude zveřejněn 18. dubna. Myslím, že po stránce postoje k výstavbě dálniční a silniční sítě se není třeba ničeho obávat.


9.4.2021 8:01:42
Profil
 

Příspěvky: 4292
Bydliště: Snad někdy 13 km od D(S)43
Příspěvek Re: doprava ve volebních programech
Vidím to stejně jako Martin_L, počkám si na ofiko program celé koalice, nicméně i když tam nebude vyloženě nic o dálnicích, tak to pro mě není znamení, že "dálnice NE". Popravdě nejvíce potřebné teď je něco ve smyslu: udržíme nebo navýšíme rozpočet ŘSD (či případně MD). Co bylo potřeba před minulými volbami už není zcela aktuální - mám na mysli rozhýbat přípravu staveb či liniový zákon.
Myslím ale, že to dopadne tak, že většina programů (všech stran) se bude týkat obecně covidu, obnovy ekonomiky po covidu, co s evropskými dotacemi, udržitelnost rozpočtů/dluhy/daně a potom krajina + životní prostředí a enviro sračky (záměrně píšu odděleně). Dopravní infrastruktura asi nebude zdaleka téma č.1. Budeme rádi, když se vleze do TOP10. :D Před minulými volbami bylo peněz habaděj a stavělo se prd a lidi to viděli, minule se infrastruktura docela řešila, se mě zdá. To teď bude jiné ..


9.4.2021 9:18:41
Profil
Online
 

Příspěvky: 589
Příspěvek Re: doprava ve volebních programech
jozka píše:
Citace:
Odmítáme povinné přerozdělovací kvóty, chceme funkční mechanismy.

Proste klasika Piratskeho programu. Reseni XY odmitame, chceme spolupraci s Evropou (ktera zatim nenavrhuje nic jineho nez XY stokrat jinak prebalene). Na jednu uvodni razantni vetu, kterou se da sermovat v diskusich navazuje kaskada odstavcu zaobalene i mene zaobalene sdelujici, ze si nic takoveho nenechamu vnutit. Udelame to dobrovolne.

Ta úvodní věta není mimo. EU již od povinných přerozdělovacích kvót ustoupila. Je to pododné jako s evropskou ústavou. Státy ji nechtěly, tak udělali pár malých změn, ústavu přejmenovaly na Lisabonskou smlouvu a ta již schválena byla. Podobně je to s kvótami, došlo pouze k přejmenování, ale piráti mohou říkat, že jsou proti kvótám.
Politické strany se již nedělí na levici a pravici, ale spíše na konzervativce a progresivní liberály. Za posledních 5 let progresivní liberálové pronikli do mnoha stran. TOP09 postupně opustili konzervativci, poslední odešel Kalousek. Ve straně zvítězilo liberálně progresivistické křídlo včele s Pekarovou Adamovou. Progresivní liberálové jsou dále ve vedení pirátů, STAN, KDU a ČSSD (lidé jako Foldyna stranu opouštějí). Progresivní liberálové jsou obecně pro ekologii a nadšení z výstavby silniční infrastruktury nejsou, protože auta nejsou ekologická. Pokud by se vlády ujala dvoukoalice společně s trojkoalicí, tak doufám, že ministerstvo dopravy dostane ODS, pokud ne, tak si firmy stavící silniční infrastrukturu rovnou mohou hledat jiný obor činnosti. Možná koalice SPOLU překvapí a zveřejní kolik km chtějí postavit dálnic. Obávám se ale, že zůstane jen u obecných frází a žádných konkrétních čísel.


9.4.2021 9:58:24
Profil
 

Příspěvky: 309
Příspěvek Re: doprava ve volebních programech
Aram96 píše:
počkám si na ofiko program celé koalice, nicméně i když tam nebude vyloženě nic o dálnicích, tak to pro mě není znamení, že "dálnice NE"

Myslím, že tam o dálnicích "něco" bude a určitě to nebude nic v tom smyslu, že by se ve výstavbě dálniční sítě nemělo pokračovat, nebo že by se měly opět přehodnocovat již stokrát vyhodnocené varianty a měnit stabilizované trasování navržené sítě.


9.4.2021 11:06:58
Profil
 

Příspěvky: 2210
Příspěvek Re: doprava ve volebních programech
Neco bych k tomu napsal, ale kdyz jsem ve vedlejsim vlaknu dal slusne napsany prsipevek s citacemi z oficialniho Piratskeho dokumentu, vydrzelo to tam s bidou ctvrthodinu, byl zrejme natolik zavadny, ze se nekvalifikoval ani doodpadkoveho kose.

Edit: jeste poznamka... jestli chcete videt jako se piratsky (mimojine) neprehodnocuje a nemeni stavajici trasy, sledujte deni v Praze (D0+PO).


9.4.2021 11:16:52
Profil
 

Příspěvky: 3742
Bydliště: Praha
Příspěvek Re: doprava ve volebních programech
Martin_L píše:
Standa píše:
Právě programy KDU a TOP třeba u mě jako tradičního voliče ODS vyvolávají velké pochybnosti, jestli to tam můžu téhle koalici hodit...
Doporučuji nespekulovat a počkat si na program koalice SPOLU, který bude zveřejněn 18. dubna. Myslím, že po stránce postoje k výstavbě dálniční a silniční sítě se není třeba ničeho obávat.
Myslím, že mé pochyby nejsou založeny ani tak na spekulacích, jako spíš na důvěře v konkrétní lidi (v tomto případě tedy spíš nedůvěře :twisted: ). Jedna věc je společný program (na který se samozřejmě podívám, nicméně pochybuji, že v mých očích trumfne program Trikolóry :) ), druhá věc, nakolik se dá konkrétním politikům (třeba Pekarové Adamové) věřit, že se budou opravdu snažit jej naplnit, případně jak moc budou schopni je tímto směrem tlačit jejich koaliční partneři, kterým bych zrovna v oblasti dopravní infrastruktury věřil kapánek více (třeba Kuba). To druhé samozřejmě platí dvojnásob pro politiky neznámé (alespoň pro mě), tedy třeba i pro zmíněnou Trikolóru po odchodu Klause. Existuje ještě Strana přátel piva :) ?


9.4.2021 11:56:59
Profil
Online
 

Příspěvky: 228
Příspěvek Re: doprava ve volebních programech
Volební program snese všechno, ale například u Pirátů je jasné, že co si odhlasují u sebe v referendu tak přes to pak nejede vlak.

Co se týče jejich vztahu k dopravě, tak mi dosti připomínají Věci veřejné (VV), které po éře Řebíčka primárně cílili na boj proti korupci. To ale byla poslední éra, kdy platilo kam teče beton tam tečou peníze. Regionálně ještě možná, ale posledních 15 let peníze státu utíkají primárně přes IT a menší částky, ale ve větším počtu přes různá školení, posudky, poradce, analýzy, atd ...

Ještě k VV, schválně se podívejte na kapitolu DOPRAVA v jejich programu z 2010
https://www.olympic.cz/financovani/docs/VV.pdf
Když to čtu, tak to nezní blbě, ale jaké mělo vedlejší důsledky působení VV na MD všichni ví a přitom se o tom v programu nepsalo ...


9.4.2021 12:09:11
Profil
 

Příspěvky: 403
Příspěvek Re: doprava ve volebních programech
Chápu že politický vlákno asi nikdy nebude přehlídka korektní gentlemanské diskuze, ale mohli bychom se alespoň držet tématu, kterým je doprava?

Já vím, je to blbý, že jsou zavřený hospody a nejde nadávat u piva na mladý hlupáky, ale zkuste to vydržet, díky

_________________
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.


9.4.2021 19:43:57
Profil
 

Příspěvky: 478
Příspěvek Re: doprava ve volebních programech
Nechápu, že tady někdo tak fandíte ODS, že ti jsou pro dopravu spásou. ODS už není, co byla ta dřívější ODS. Už to sakra pochopte, zamyslete se nad tím. Fiala, takový suchar. Prostě je tady Trikolora se Svobodnými a Soukromníky. Tak se nad tím už zamyslete. Dobře jeden názor tady například, ti nemají šanci. Tak sakra buď tomu programu věřím a nebo nevěřím. Když si řekne každý, ti nemají šanci, no tak tu šanci mít prostě nebudou. Tak jim tu šanci prostě dejte a věřte tomu, že se tam dostanou. "Pěkně" umí řešit dopravu přeci i Řeporyjský starosta, víme kdo. Tak se nad tím zamyslete, apropo ty kecy, vaše že je to o dopravě tohle téma. No jasně má pravdu, ale přeci nebudu někoho volit kvůli tomu, že má dobrou dopravu, tak věřím celému programu. A já teda věřím, to si pište.


9.4.2021 22:20:04
Profil
 

Příspěvky: 280
Příspěvek Re: doprava ve volebních programech
Věř a víra tvá tě povznese. Teda dokud nenarazí na realitu. Stačí si nakonec přečíst třeba politický program Svobodných k dopravě. S jejich ideály bysme nepostavili už vůbec nic. Díky, ale nechci. Všechny extrémy jsou k ničemu.


10.4.2021 8:26:52
Profil
Moderátor

Příspěvky: 1447
Příspěvek Re: doprava ve volebních programech
Téma opět promazáno. Chci jen ujistit, že tady opravu žádné politické téma, které nesouvisí s dopravou, nebude. Mějte pochopení pro ty, kteří chtějí zjistit nějaké nové informace a taky pro ty, kteří musí číst všechno. Pokud to tady za chvíli bude vypadat podobně, jako příspěvky přesunuté do koše, tak bude celé téma smazáno a tím pádem tu nebude místo ani pro příspěvky související s názvem tématu. A pokud sem bude někdo opakovaně tahat migrační politiku a podobné věci, tak existují i jiné eliminační nástroje než přesun do koše.


10.4.2021 16:31:30
Profil
 

Příspěvky: 403
Příspěvek Re: doprava ve volebních programech
Jirka L píše:
Téma opět promazáno...

:ok: :ok:


mstitek píše:
Věř a víra tvá tě povznese. Teda dokud nenarazí na realitu. Stačí si nakonec přečíst třeba politický program Svobodných k dopravě. S jejich ideály bysme nepostavili už vůbec nic. Díky, ale nechci. Všechny extrémy jsou k ničemu.


No tady narážíme na obecný problém - je silniční doprava ve své podstatě pravicová nebo levicová?
V Česku, zejména u lidí staršího a středního věku, převládá sentiment automobilové dopravy jako něčeho, co zajišťuje osobní svobodu pohybu, co se rozvinulo v kapitalistické USA a naopak v komunismu to nefungovalo. Tj. Automobilismus = pravicovost. Když si ale vezmu následující body:
  • Infrastrukturu staví a provozuje stát, kraj, obec z našich daní. Automobilista se částečně podílí na nákladech podle výkonu (daň z PHM), částečně taxou která nehledí na výkon (dálniční známka)
  • Externality související s dopravou (hluk, znečištění) málokdy odnese provozovatel vozidla. Narušení pravicového pravidla "moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhých".
  • Narušení vlastnických práv při stavbě infrastruktury, v extrému až vyvlastnění.
  • Zapojení veřejnosti do procesu přípravy stavby - ať se nám to líbí nebo ne, tak NIMBY jsou čistě jen svobodný hlas lidu. Pro rychlejší stavby by byl potřeba potlačit.

No nezlobte se na mě, ale mně tedy přijde automobil jako velmi "levičáckej dopravní prostředek", jak by řekl bývalý prezident.

_________________
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.


12.4.2021 9:06:56
Profil
 

Příspěvky: 4292
Bydliště: Snad někdy 13 km od D(S)43
Příspěvek Re: doprava ve volebních programech
Infrastruktura by měla být důležitá právě bez ohledu na politické zakotvení dané strany. A ona "na hubu" asi je. Jenže když se k tomu přidají už právě ty ideologické kraviny kolem, tak je to špatné. A to jak vlevo - Piráti, tak i vpravo - právě třeba ti Svobodní. Také jsem četl jejich program a jejich pohled na věc by vedle tak akorát k tomu, že by se nestavělo vůbec nic. Naprostý souhlas s tím, že všechny extrémy jsou k ničemu. :ok: (tím teď nechci říct a nezabředávat do toho, že by Piráti měli být extrém, ne aby se toho někdo chytil).


12.4.2021 10:05:32
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Anonym, kollma, kot a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Český překlad – phpBB.cz