Dopravní zpravodajství

Off-topic pokec
Lenny
Autor
Příspěvky: 10774
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od Lenny »

A říkat Teplické třeba u Panenské? Tak to mi přijde divné. Dálnici D1 po zprovoznění se taky říkalo budějovická a dnes by si každý podtím vybavil D3.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od Fox Mulder »

MPMP píše:
Fox Mulder píše:
MiKu píše:Ono stačí k tomu "teplická dálnice" ještě dodat D8 (= "teplická dálnice D8") a všichni jsou spokojení.
Nesouhlas! "Teplická dálnice" to není! Možná to kdysi byla "Teplická silnice", ale dálnice už ne. Když už tohle označení podle města kam vede od Prahy, tak "Ústecká dálnice", respektive "Drážďanská dálnice", tam už je to pak jednoznačný. "Teplická dálnice" by pak byla R63, která opravdu vede do Teplic.
A to je právě ten omyl. Ústeckou nebo Drážďanskou nikdo nezná, Teplickou ano. Je pravda, že je to špatně, ale je to název, který všichni znají a rozumí mu, proč ho tedy měnit, ne?
Jestli někdo neví která dálnice je Ústecká, resp. Drážďanská, tak nevim, na co potřebuje znát dopravní zpravodajství. A říkat to špatně kvůli tomu, že jsou někteří lidi hloupí? To budem nazývat Petrohrad Leningradem, aby hloupí lidi věděli stále oč jde? Při pohledu na mapu a prostudování čísel dálnic je navíc evidentní, že Teplická dálnice je R63, nikoli D8.

Je to prostě D8 a tak by se to mělo všude nazývat. Pro lepší orientaci k tomu ještě přidat přívlastek města, kam ta dálnice směřuje od svého počátku (nultého kilometru) - v tomto případě tedy Ústecká nebo ještě lépe Drážďanská. Obě varianty jsou možné. Ještě možná Lovosická, ale to asi neni nejvhodnější, protože Lovosice jsou malé město. Teplická je ale totální blbost.

Neni prostě možný se pořád přizpůsobovat hloupým a neznalým lidem, aby jsme jim neměnili jejich letité zvyky. Pokud nějakej neznalec to začal pojmenovávat před lety špatně (Teplická místo Ústecká), tak je to politováníhodné, ale teď, když každý ví (po dostavení D8 0807 přes Krušné hory a mediálním tahanicím o úseku 0805 přes Středohoří), že ta dálnice vede do Ústí a Drážďan, tak nechápu proč ještě stále trvat na tomhle starym a překonanym omylu.
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od Fox Mulder »

Lenny píše:A říkat Teplické třeba u Panenské? Tak to mi přijde divné. Dálnici D1 po zprovoznění se taky říkalo budějovická a dnes by si každý pod tím vybavil D3.
Hmm, dobrý poznatek. Souhlas.
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Ondra O.K.
Příspěvky: 339
Registrován: 11.3.2009 16:09:01

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od Ondra O.K. »

Jake mate zkusenosti s "dopravnim zpravodajstvim" RDS-TMC na GPS navigacich? Predevsim dalnice D1, funguje nebo ne?

A ktery kanal (radio) pouzivate?
MiKu
Příspěvky: 327
Registrován: 21.3.2009 21:01:00
Bydliště: u Kbelské, schovaný za PHS

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od MiKu »

Fox Mulder píše:
MiKu píše:Ono stačí k tomu "teplická dálnice" ještě dodat D8 (= "teplická dálnice D8")...
Nesouhlas! "Teplická dálnice" to není!
Já jsem samozřejmě také pro přesnější "Ústecká", když do Teplic nevede a nechceme za každou cenu používat označení D8. Ale:
MPMP píše:Ústeckou nebo Drážďanskou nikdo nezná, Teplickou ano. Je pravda, že je to špatně, ale je to název, který všichni znají a rozumí mu...
Věřte, že mnoha lidem by nedošlo o jakou dálnici se jedná. Označení dálnice jménem se používá hlavně tam, kde se předpokládá, že čtenář/posluchač nezná označení číselné. Takový člověk bohužel třeba ani neví, kam ta dálnice vede. Hlavně, že ví, kde z ní sjet.

Navíc v případě nedostavěné D8 asi naprostá většina lidí vůbec netuší, že jednou povede D8 do Ústí...
pavel.hrdina píše:...je to takovy trosku pragocentrismus. Ovem takova brnenska dalnice uz je pro okoli Brna absolutni nesmysl
Samozřejmě jsem nemyslel, že by se ty názvy používaly jako oficiální názvy pro dané dálnice. Jen jsem reagoval na příspěvek
MPMP píše:...když uslyším D8, musím si nejprve "srovnat v hlavě", která to vlastně je
Aby si to nemusel MPMP dlouho srovnávat v hlavě a my, co číselné označení známe, byli taky spokojení, stačí použít známé jméno a k tomu dodat i číselné označení.
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od martin »

K "teplické" dálnici asi toto. Nedivím, se že třeba lidi ve Státech nebo západní Evropě neví, kde je Česko. Aby taky jo, když lidi u nás nevědí, kam vede Ústecká dálnice...
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od Mike »

problém je v tom, že Ústecká jaksi do Ústí nevede, zatímco do Teplic po ní dojedete bez jediného odbočení ;)
jinak jsou mi Teplice celkem šumák, já bych v těch končinách bydlet nechtěl.
Tímto se omlouvám Foxovi, ale pro mne je sdělení "Teplická dálnice" naprosto srozumitelné.
stejně tak se D5 říká Plzeňská a ne Rozvadovská nebo Norimberská.
D11 je Poděbradská a ne Hradecká nebo snad Trutnovská :?:
Průmyslová směr do centra je z Hloubětína ( potažmo Proseka ) k Jižní spojce
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od martin »

Nevede, ale povede. Teď už je to dokonce i s tím odbočením ;)
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od Fox Mulder »

Mike píše:problém je v tom, že Ústecká jaksi do Ústí nevede, zatímco do Teplic po ní dojedete bez jediného odbočení ;)
?? Jakto, že nevede? A kam teda vede? Vy dojedete po D8 do Teplic? Buď nevíte kde jsou Teplice, nebo nevíte, kudy vede D8. Po D8 do Teplic prostě nedorazíte a bez odbočení už vůbec ne. Prostudujte si mapu včetně číselného označení dálnic.
Mike píše:jinak jsou mi Teplice celkem šumák, já bych v těch končinách bydlet nechtěl.
Tím se potvrzuje co jsem psal v předcházejícím odstavci: Buď nevíte kde jsou Teplice, nebo nevíte kudy vede D8. ;) Mimochodem - odkud vlastně jste?
Mike píše:Tímto se omlouvám Foxovi, ale pro mne je sdělení "Teplická dálnice" naprosto srozumitelné.
Pokud se domníváte, že "Teplická dálnice" vede do Teplic, pak ano. Mě je také srozumitelné "Plzeňská dálnice".
Mike píše:stejně tak se D5 říká Plzeňská a ne Rozvadovská nebo Norimberská.
Rozvadovská je blbost, protože Rozvadov je nějaká bezvýznamná vesnička někde v lesích u hranic. Norimberská už je lepší, ale také to není ono, protože Norimberk je příliš daleko od hranic a některý lidi by si pak nemuseli bejt jistý, jestli to neni třeba R6 nebo R4, které též vedou do Bavorska. Dresden je velkoměsto hned za hranicemi, takže je to jasné..
Mike píše:D11 je Poděbradská a ne Hradecká nebo snad Trutnovská :?:
O Poděbradský dálnici jsem neslyšel, znám (jako D11) jen Hradeckou. Trutnovská by mi nevadila.

A co "Pardubická dálnice"? To by vám (u D11) vadilo?
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Lenny
Autor
Příspěvky: 10774
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od Lenny »

Myslím, že nemá cenu dále řešit jednotlivé pojmenování dálnic. Stejně to nezměníme, v rozhlase a televizi si budou dál mlít svoje a na naše řeči tady se oni vykašlou. Akorát se tímto rozhádáte. ;)

Řešme spíš kvalitu dopravního zpravodajství a včasnost a aktuálnost zpráv v nich.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od Bobek »

Zlatá slova, Lenny. Tady se vždycky začnou řešit takové marginálie, až mi přechází zrak. :)
Království a půl princezny za 511.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Ten pán co psal k té D1 měl pravdu, když nás častoval jako kecalisty :D
Ale tak je to fórum, a fórum je od plkání :)
R48 -> D48 se podařilo!
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od Mike »

D8 dnes vede do Lovosic, dále rovně dojedete do Teplic
do Ústí se jezdí podle Labe /I/30/, to že někdo rozhodl, že do Ústí se musí "skoro" přes Teplice, mě nezajímá.
samozřejmě jsem z Prahy, konkrétně P-9, Českobrodská ul, ačkoli dnes je to vlastně Praha 14 ;)
a do Teplic jsem jezdil 6let jedenkrát týdně na pojeb od "říšského" vedení.
začínal jsem sjezdem u "Mělníka" a návratem u "Bohušovic", pak si užíval otevření celého úseku do Lovosic, nedávno se naučil sjíždět před koncem, abych do toho Ústí nemusel přes Milešovku a "Teplice"
no a teď - pravda měsíc sem tam nebyl, takže poslední eviduji stav, kdy se zase sjíždělo na konci a u Lidlu odbočovalo, aby se najelo na starou /I/8/o vesnici dál, okolo skrývka atd.
ještě mně vlastně napadlo, D1 byla Brněnská dálnice - teda aspoň pro mě
začnejete ji za týden - nebo kdy to spojí - říkat Ostravská ?
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
dvs
Příspěvky: 3621
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od dvs »

Ještě si o té dálnici každý myslí, že vede na sever...

On je to spíš severozápad. Dokonce cca 30km od Prahy je rovnoběžná s R7.
Na sever vede I/9.

No a v Prosecká radiála je ulice Liberecká a pak už smysluplnější Cinovecká....
Lenny
Autor
Příspěvky: 10774
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od Lenny »

Jaké dopravní zpravodajství využíváte?

Ja to naše českodalničářské :P a pak při jízdě poslouchám ČRo 1.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od Martin z Ostravy »

No vzhledem k tomu, že zase nejezdím zas tak často někam dál, jen 2x týdne, tak neposlouchám nic, protože stejně se vyskytuji na severu Moravy a ta je v hlášení málokdy a když už tak je to neaktuální. Ono vůbec info na ČRo 1 je neaktuální, takže ho ani neposlouchám, poslouchám kazety :)
EDIT: Teď jsem si zvykl, podívat se před cestou na dopravniinfo.cz. 8-)
R48 -> D48 se podařilo!
Lenny
Autor
Příspěvky: 10774
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od Lenny »

Jak kdy, ted tam třeba hlásili nehodu jen 5 minut po tom, co se stala. Dobré dopravní info má ještě Impuls.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
flames
Příspěvky: 576
Registrován: 15.3.2009 14:56:24
Bydliště: teď už zas ValMez

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od flames »

(NE)poslouchám ČRo, mám ho nalazené, protože vysílá RDS-TMC a info se mi tak samo zapíná (jinak hudba z flashky).
martini
VIP
Příspěvky: 3635
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od martini »

Na Prahu je skutečně dobrý ČRo Regina 92,6. Mají i celkem online dopravní linku 800 900 500, kdy se Vaše zpráva dostane do vysílání cca do 6 minut a každé dvě tři písničky je vstup moderátorů s aktuálnostmi. Běží to ráno od 7 - 10 a odpoledne od 15-19 hodin.
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od Fox Mulder »

Já nevim, mě dopravní informace vůbec nezajímají. Nevidím v nich žádný reálný přínos. Když prostě jedu na trase třeba Praha-Brno a tam se na D1ce něco děje, tak co mám dělat? Letět letadlem? Vzít to přes Vídeň? Jaká je jiná alternativa? Žádná, musim po D1 jet tak jako tak. A vlastně je to tak asi vždycky, že nemám možnost jiný trasy. Pokud je tam něco je, tak se stejně musim přizpůsobit daným podmínkám. Kolony, snížení rychlosti, uzavírka, objížďka. To jsou přece věci, který řešim až jako řidič na místě, ne? Jak se mám připravit na kolonu nebo na objížďku?

A vůbec, tyhle věci se dějou dost rychle, takže z nenadání může vzniknout kolona (moc aut, nehoda, silniční kontroly, atd.), naopak stávající situace se může zlepšit (odstranění nehody, konec silničních kontrol, zlepšení průjezdnosti, atd.), prostě stejně musí vždycky člověk reagovat na danou situaci právě teď. Krom toho tyhle "dopravní informace" bejvaj často již neaktuální a tím pak i matoucí.

A neskutečně mě **** dopravní zpravodajství někde v rádiu a televizi, protože mě prostě vůbec nezajímá a nevidím v něm přínos. Zvlášť, když poslouchám o nějaký nehodě někde na opačnym konci republiky, kde jsem ani nikdy nebyl. :roll: Řekl bych, že to množství dopravních informací, co jsem kdy za život v rádiích a televizích slyšel, mělo pro mě přínos pod 0,001%. Zkrátka hustěj do lidí nějaký informace, který to většinou stejně nezajímá.
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Foxi přesně tak, chápal bych dopravní info v regionálních rádii, kdy by to bylo to nějakého okruhu, ale v celostátních je to na nic.
R48 -> D48 se podařilo!
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od mapman »

No upřímně řečeno, já to osobně vítám a při cestách i dost používám, protože pokud člověk jezdí po D1 a ví že je někde problém, tak už automaticky sjede a raději místo objede po okreskách, a že to teda sakra jde!

Minule jsem takhle dokonce poslouchal celochorvatské vysílání dopravního zpravodajství a úspěšně se vyhnul kvůli kontrolám ucpanému úseku někde u Krapiny, a byl jsem za to rád.

A pak, je jedno o jakou jde komunikace, minimálně to třeba člověk může využít k tomu, že se místo stání v koloně, která většinou do dvou tří hodin zmizí, může jít najíst nebo si něco koupit atp atd...
flames
Příspěvky: 576
Registrován: 15.3.2009 14:56:24
Bydliště: teď už zas ValMez

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od flames »

Jo, na Impulsu hlásí občas hlídky, to je ok, když jezdíte pro frekventovaných jedničkách.

Jinak souhlas s celostátníma zprávama, hehe, hlavně ´podívejme se na situaci ve městech´ a pak půlsekundové naprosto nicneříjající prostřihy několika notoricky známých křižovatek a mostů, na kterých to stojí tak nějak už od přírody.

Ale někdy je to sranda - pamatujete toho strýčka do uváděl dopravní info ve Snídani s Novou začátkem devadesátých? Co mluvil jak legionář po šesti ofenzivách a za pasem měl pendrek? To se na to každý díval jen kvůli němu "eeee....eeee..na třicááááááátém...eeee... sedmém...eee...uuuuhhhhh....kilometru..za prahoooooou...eeee..." :lol: :lol:
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od mapman »

To co ani podle mě nemá smysl je hlášení stupňů provozu na pražských komunikacích, kdy mi sice stupeň 4 nebo 5 řekne že je tam asi husto, ale to je ve špičkách furt, už mi to ale neřekne, kolik minut mi bude trvat průjezd skrz to místo, to by bylo mnohem užitečnější. Snad to s příchodem toho kamerového systému se čtením SPZ začnou používat víc... Bohatě by stačily informace o nehodách a nahodilých překážkách provozu, a ne pravidelně den co den informovat o tom, že je to tam furt stejně blbý.
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od Fox Mulder »

mapman píše:No upřímně řečeno, já to osobně vítám a při cestách i dost používám, protože pokud člověk jezdí po D1 a ví že je někde problém, tak už automaticky sjede a raději místo objede po okreskách, a že to teda sakra jde!
Tak tohle bych si vážně netroufl, sjíždět někam po okrskách..
mapman píše:Minule jsem takhle dokonce poslouchal celochorvatské vysílání dopravního zpravodajství a úspěšně se vyhnul kvůli kontrolám ucpanému úseku někde u Krapiny, a byl jsem za to rád.
Chorvatsky neumím. A z dálnice bych nesjížděl, když vůbec nevim co je tam za silnice a jestli to jde objet.
mapman píše:A pak, je jedno o jakou jde komunikace, minimálně to třeba člověk může využít k tomu, že se místo stání v koloně, která většinou do dvou tří hodin zmizí, může jít najíst nebo si něco koupit atp atd...
A jakou mám jistotu, že ta kolona tam ještě je a že bude trvat ještě 3 hodiny? A když potřebuju někam přijet v nějaký čas, tak mám zavolat, že "v rádiu řikali, že je to nějaký ucpaný, tak já vyjedu za 4 hodiny, teď se mi nechce", když ani nevím, zda ta kolona tam v reálném čase opravdu je? :|
Martin z Ostravy píše:Foxi přesně tak, chápal bych dopravní info v regionálních rádii, kdy by to bylo to nějakého okruhu, ale v celostátních je to na nic.
Mě přijde hlavně pošahaný X hodin poslouchat rádio, abych jednou za hodinu slyšet minutový zpravodajství, ve kterym se stejně nic nedozvim. :)
flames píše:Jinak souhlas s celostátníma zprávama, hehe, hlavně ´podívejme se na situaci ve městech´ a pak půlsekundové naprosto nicneříjající prostřihy několika notoricky známých křižovatek a mostů, na kterých to stojí tak nějak už od přírody.
Jo jo!! :D
mapman píše:To co ani podle mě nemá smysl je hlášení stupňů provozu na pražských komunikacích, kdy mi sice stupeň 4 nebo 5 řekne že je tam asi husto, ale to je ve špičkách furt, už mi to ale neřekne, kolik minut mi bude trvat průjezd skrz to místo, to by bylo mnohem užitečnější. Snad to s příchodem toho kamerového systému se čtením SPZ začnou používat víc... Bohatě by stačily informace o nehodách a nahodilých překážkách provozu, a ne pravidelně den co den informovat o tom, že je to tam furt stejně blbý.
Přesně tak. Je to tam každej den a každej řidič ví, že když pojede třeba po magistrále, že tam jsou v tuhle dobu kolony. Hotovo. Nevim, nač tuhle samozřejmou informaci potřebuje slyšet v rádiu. To je jako kdyby každej den každou hodinu hlásili, že ve Vltavě teče voda..

Jediný, co mi nevadí, je dopravní zpravodajství na internetu (mám na mysli hlavně Dopravniinfo.cz), protože to si za 1) vyhledá člověk, kterého to zajímá a nikdo mu to nehustí do hlavy jako v rádiích, případně televizi, kde to jsou nucený poslouchat i lidi bez řidičáku a auta 2) najde si tam tu svou trasu která ho zajímá a není otravován posloucháním uzavírek někde na opačnym konci republiky, kam vůbec nejede.
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Odpovědět

Zpět na „Odpočívka Na České dálnici“