Dopravní zpravodajství

Off-topic pokec
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od Bobek »

Fox Mulder píše:Tak tohle bych si vážně netroufl, sjíždět někam po okrskách.
...
A z dálnice bych nesjížděl, když vůbec nevim co je tam za silnice a jestli to jde objet.
Od toho tu máme navigace.
Fox Mulder píše:Mě přijde hlavně pošahaný X hodin poslouchat rádio, abych jednou za hodinu slyšet minutový zpravodajství, ve kterym se stejně nic nedozvim. :)
Od toho tu máme RDS-TMC. Kdybych měl v autě cestou poslouchat rádio, do hodiny mi z těch keců vybouchne hlava. :)

Ale samozřejmě nikdo nikoho nenutí ty dopravní informace poslouchat. :)
Království a půl princezny za 511.
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od Fox Mulder »

Bobek píše:
Fox Mulder píše:Tak tohle bych si vážně netroufl, sjíždět někam po okrskách.
...
A z dálnice bych nesjížděl, když vůbec nevim co je tam za silnice a jestli to jde objet.
Od toho tu máme navigace.
Ono tam jde nějak nastavit "úsek od-do neprůjezdný, najít alternativní trasu"? Nevím, jen se ptám.
Bobek píše:
Fox Mulder píše:Mě přijde hlavně pošahaný X hodin poslouchat rádio, abych jednou za hodinu slyšet minutový zpravodajství, ve kterym se stejně nic nedozvim. :)
Od toho tu máme RDS-TMC.
Co to je?
Bobek píše:Kdybych měl v autě cestou poslouchat rádio, do hodiny mi z těch keců vybouchne hlava. :)
:D Přesně tak! To je důvod, proč rádio neposlouchám. Jediný rádio, který strávim, je Radiožurnál, tam se i něco dozvim (mám na mysli zpravodajství).
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od Bobek »

Navigace: samozřejmě.

RDS-TMC: to by bylo na delší povídání, odkážu na Google ;) Praktický účinek je zejména ten, že v okamžiku, kdy autorádio přijme na aktuálně naladěné stanici informaci "začátek dopravního zpravodajství", přepne se na něj. Pochopitelně umí-li to a je-li to uživatelem povolené.
Typický příklad: v klidu si poslouchám něco z CD/karty a když rádio chytne dopravní zpravodajství, přepne se na něj (a po skončení zase zpět).

Prostřednictvím RDS-TMC se dostávají aktuální dopravní informace i do navigací, leč moje touto vymožeností nedisponuje, tudíž nejsem schopný říct, jak moc spolehlivé/aktuální údaje se tam objevují.
Království a půl princezny za 511.
banjo
Příspěvky: 219
Registrován: 14.3.2009 16:06:15

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od banjo »

podepisuju se pod Foxovy prispevky tykajici se dopravniho zpravodajstvi i nesouhlasu s D8=teplicka dalnice (to me vytaci, kdyz se opakujou hlouposti jen kvuli tomu, ze se to tak dela uz leta). ale uz na tohle tema mlcim :|
mapman píše:No upřímně řečeno, já to osobně vítám a při cestách i dost používám, protože pokud člověk jezdí po D1 a ví že je někde problém, tak už automaticky sjede a raději místo objede po okreskách, a že to teda sakra jde!
no jo, to se to objizdi s timhle v hlave :D
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od Fox Mulder »

Bobek píše:Navigace: samozřejmě.
OK. Nevím, neznám, nepoužívám. :oops: :) ;)
Bobek píše:RDS-TMC: to by bylo na delší povídání, odkážu na Google ;) Praktický účinek je zejména ten, že v okamžiku, kdy autorádio přijme na aktuálně naladěné stanici informaci "začátek dopravního zpravodajství", přepne se na něj. Pochopitelně umí-li to a je-li to uživatelem povolené.
Typický příklad: v klidu si poslouchám něco z CD/karty a když rádio chytne dopravní zpravodajství, přepne se na něj (a po skončení zase zpět).

Prostřednictvím RDS-TMC se dostávají aktuální dopravní informace i do navigací, leč moje touto vymožeností nedisponuje, tudíž nejsem schopný říct, jak moc spolehlivé/aktuální údaje se tam objevují.
Jo aha, už si vzpomínám co to je, jen jsem nevěděl, že se ta technologie takto nazývám. ;)
banjo píše:podepisuju se pod Foxovy prispevky tykajici se dopravniho zpravodajstvi i nesouhlasu s D8=teplicka dalnice (to me vytaci, kdyz se opakujou hlouposti jen kvuli tomu, ze se to tak dela uz leta). ale uz na tohle tema mlcim :|
Díky. ;)
banjo píše:
mapman píše:No upřímně řečeno, já to osobně vítám a při cestách i dost používám, protože pokud člověk jezdí po D1 a ví že je někde problém, tak už automaticky sjede a raději místo objede po okreskách, a že to teda sakra jde!
no jo, to se to objizdi s timhle v hlave :D
:) No.. :D
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
flames
Příspěvky: 576
Registrován: 15.3.2009 14:56:24
Bydliště: teď už zas ValMez

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od flames »

Fox Mulder píše: Nevim, nač tuhle samozřejmou informaci potřebuje slyšet v rádiu. To je jako kdyby každej den každou hodinu hlásili, že ve Vltavě teče voda..
Hlásilo se i tohle, ne? "Medveďov, tristopädesiatosem..."

Jinak jedině RDS, akorát jen, že to má jen ČRo...
jannnn
Příspěvky: 752
Registrován: 16.3.2009 22:12:01

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od jannnn »

Bobek píše:Prostřednictvím RDS-TMC se dostávají aktuální dopravní informace i do navigací, leč moje touto vymožeností nedisponuje, tudíž nejsem schopný říct, jak moc spolehlivé/aktuální údaje se tam objevují.
V ČR je to docela bída. Sice je to již o kus lepší, než před dvěma roky, kdy tam nebylo skoro žádné info, ale stejně. Často jsou tam například uzavírky, které už nejsou platné (hlavně na silnicích nižších tříd), na dálnici je třeba sice nehoda včas zanesena, ale do špatného směru atd...

V Německu to ale prý funguje výborně...
Mike
Příspěvky: 4994
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od Mike »

nevím jak vám, mě RDS resp. dopravní zpravodajství samo přidá na hlasitosti, bohužel v tomto zesíleném bloku jsou i reklamy, takže jsem celou funkci vypnul.
takže tam mám flešku a když nastane problém, jezdím po těch okreskách.
proto mi vadí ty ploty kolem dálnic 8-)
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
flames
Příspěvky: 576
Registrován: 15.3.2009 14:56:24
Bydliště: teď už zas ValMez

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od flames »

Někdy se mi stává, že se zapomene vypnout...
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od Fox Mulder »

flames píše:
Fox Mulder píše: Nevim, nač tuhle samozřejmou informaci potřebuje slyšet v rádiu. To je jako kdyby každej den každou hodinu hlásili, že ve Vltavě teče voda..
Hlásilo se i tohle, ne? "Medveďov, tristopädesiatosem..."
Co? :shock: :?: Nechápu..
flames píše:Jinak jedině RDS, akorát jen, že to má jen ČRo...
Tim líp, ne? Lepší ČRo, než nějaký komerční shit radio, ne? ;) Nebo ne? Nebo jak jste to myslel?
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od JirkaS »

Fox Mulder píše:
flames píše:Hlásilo se i tohle, ne? "Medveďov, tristopädesiatosem..."
Co? :shock: :?: Nechápu..?
Kdysi dávno (ještě za komančů a chvíli po) se v rádiu hlásil stav vodních toků a synoptická situace. Byla to doba předinternetová, takže to byl jeden z mála rychlých způsobů, jak rozeslat hromadnou zprávu většímu množství uživatelů.
Fox Mulder píše:Tak tohle bych si vážně netroufl, sjíždět někam po okrskách.
...
A z dálnice bych nesjížděl, když vůbec nevim co je tam za silnice a jestli to jde objet.
D1 od Jihlavy, D2, D5, D8 do Lovosic a D11 mají vedle sebe původní staré silnice první třídy. Takže tam není žádný problém, pouze ukazatele směrují zpět na dálnici. Pouze D1 mezi Mirošovicemi a Jihlavou je spíše pro znalé.
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od Fox Mulder »

JirkaS píše:
Fox Mulder píše:
flames píše:Hlásilo se i tohle, ne? "Medveďov, tristopädesiatosem..."
Co? :shock: :?: Nechápu..?
Kdysi dávno (ještě za komančů a chvíli po) se v rádiu hlásil stav vodních toků a synoptická situace. Byla to doba předinternetová, takže to byl jeden z mála rychlých způsobů, jak rozeslat hromadnou zprávu většímu množství uživatelů.
Aha, tak to už já nepamatuju. Co je to synoptická situace?
JirkaS píše:
Fox Mulder píše:Tak tohle bych si vážně netroufl, sjíždět někam po okrskách.
...
A z dálnice bych nesjížděl, když vůbec nevim co je tam za silnice a jestli to jde objet.
D1 od Jihlavy, D2, D5, D8 do Lovosic a D11 mají vedle sebe původní staré silnice první třídy. Takže tam není žádný problém, pouze ukazatele směrují zpět na dálnici. Pouze D1 mezi Mirošovicemi a Jihlavou je spíše pro znalé.
Právě, no.. :|
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od Bobek »

Mike píše:nevím jak vám, mě RDS resp. dopravní zpravodajství samo přidá na hlasitosti
To je asi model od modelu, mě se pustí tak hlasitě, jak se vypnulo minule (prostě si tu hlasitost pamatuje). Občas se mi hlášení taky samo nevypne, ale to je pochopitelně jenom ten "klempíř, co spadl ze střechy" - toho, že se nezapne, si logicky všimnout nemůžu. :)
Království a půl princezny za 511.
flames
Příspěvky: 576
Registrován: 15.3.2009 14:56:24
Bydliště: teď už zas ValMez

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od flames »

Fox Mulder píše:
flames píše:Jinak jedině RDS, akorát jen, že to má jen ČRo...
Tim líp, ne? Lepší ČRo, než nějaký komerční shit radio, ne? ;) Nebo ne? Nebo jak jste to myslel?
No, jakože bych si rád vybral. To RDS funguje tak(alespoň u mě), že naladím stanici a nechám hrát hudbu z flashky. Když jsou zprávy dopravní(ale dají se nastavit různé typy zpráv), tak se zapnou samy a pak vypnou. Nicméně jen na té stanici, kterou mám nalazenou. A já bych třeba chtěl, když už, tak info třeba z Impulsu, kde je docela hutné. Ten ČRo hlásí občas nehody tam, kde už jsou dvě hodiny odklizené apod.
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od JirkaS »

Fox Mulder píše:Aha, tak to už já nepamatuju. Co je to synoptická situace?
Informace pro meteorology. Tlakové pole, poloha front, rosný bod. Byla to dost dlouhá řada čísel - v podstatě souřadnic, podle kterých se zakreslovalo do mapy.
Mike
Příspěvky: 4994
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od Mike »

JirkaS píše:
Fox Mulder píše:Aha, tak to už já nepamatuju. Co je to synoptická situace?
Informace pro meteorology. Tlakové pole, poloha front, rosný bod. Byla to dost dlouhá řada čísel - v podstatě souřadnic, podle kterých se zakreslovalo do mapy.
aneb Cimrmani / myslím že posel z Liptákova/
po 5minutové řadě čísel prohlášení
"sami uznáte, že lepší počasí jsme si ani nemohli přát"
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
kasme
VIP
Příspěvky: 3945
Registrován: 25.2.2009 23:11:18
Bydliště: ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od kasme »

trošku OT: Teď pěkně zabodovali na ČRo 1
pustili dohromady zřejmě pražskou a republikovou zelenou vlnu :) :)
dvs
Příspěvky: 3622
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od dvs »

Nepohyboval jste se v okolí Prahy a neposlouchal po ránu Radiožurnál:)

Přelaďování mezi pražskou a celoplošnou Zelenou vlnou
http://www.rozhlas.cz/zelenavlna/faq/_z ... odnoceni=4
Řidiči, kteří se pohybují na okrajích Prahy nebo v jejím blízkém okolí a poslouchají Český rozhlas 1 - Radiožurnál, se občas mohou s tímto jevem setkat. Je to tím, že jsou v dopravní špičce (po-pá ráno a dopoledne a v pátek odpoledne) souběžně vysílány různé relace Zelené vlny - na pražské frekvenci 94,6 MHz vysíláme informace zaměřené na řidiče v metropoli nebo do ní přijíždějící a na ostatních frekvencích klasickou Zelenou vlnu pro celou republiku mimo Prahy
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od martin »

Ježišmarjá, co je tohle za zase idiotizmus? To takhle opravdu funguje? Já jsem doposud žil v iluzi, že se na Radiožurnálu dozvím o dopravě v celé republice a o nejdůležitějších (řekněme mimořádných) problémech v metropolích (ne tedy, že je JS zase na 5 :) a ono zase ne. K čemu to je dobré, pokud chci přece detailní info o dopravě v Praze, pustím si třeba Reginu ne?
MPMP
Příspěvky: 3306
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od MPMP »

No, on ten článek je pravdivý, ale ne úplný (jak už je v těchto končinách zvykem ;) ). S odpoledním vysíláním zkušenosti nemám, ale v ranní špičce to funguje tak, že každých 30 minut je na frekvenci 94.6 vysílána celorepubliková verze a ve čtvrthodinách mezitím ta lokální. Máte-li naladěnu tuto frekvenci, dozvíte se tedy oboje. Sice každé info jednou za 1/2 hodiny, ale oboje. "Přeskakování" na přijímači potvrzuji a obzvlášť pikantní je to na "moderních" přijímačích, které nenabízejí jinou možnost než příjem přes RDS (jak já nemám rád nová zařízení, kterým nelze nijak vysvětlit, co po nich chci a ony si to stejně udělají po svém :roll: )
MPMP
Příspěvky: 3306
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od MPMP »

martin píše:Ježišmarjá, co je tohle za zase idiotizmus? To takhle opravdu funguje? Já jsem doposud žil v iluzi, že se na Radiožurnálu dozvím o dopravě v celé republice a o nejdůležitějších (řekněme mimořádných) problémech v metropolích (ne tedy, že je JS zase na 5 :) a ono zase ne. K čemu to je dobré, pokud chci přece detailní info o dopravě v Praze, pustím si třeba Reginu ne?
Hmmm. Jenže když mi Regina jako stanice nevyhovuje (já totiž neposlouchám rádiu jen kvůli dopravnímu zpravodajství) tak nemám nárok na zprávy z Prahy?
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od martin »

Je normální přelaďovat. Celostátní rádio přeci nemůže z principu vysílat info o dopravě detailně pro každé město, to by nedělalo něco jiného :) a v Praze info o dopravě vysílají i jiná rádia. Já Radiožurnál moc neposlouchám, ale pokud je to vysílání navíc mimo půl a celou pro Prahu, pak je to ok, ale to výše zmíněné buď a nebo, navíc v celostátním rádiu, považuju za šílenost.

BR 3 nebo OE 3 taky vysílá převážně jenom celostátní zpravodajství, taky tam není jenom zpravodajství pro Mnichov nebo zbytek země...
egelebege
Příspěvky: 642
Registrován: 11.10.2009 0:33:26
Bydliště: dálnice v eu

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od egelebege »

Radiožurnál se snažim neposlouchat. S... mě, že od rána do večera melou to samý dokola a z těch písníček co hrajou bych střílel. Dopravní info je většinou neaktualní. Jednou nějaký zpravodaj-nadšenec hlásil čerstvou uzavírku mostu na trase Humpolec-Pelhřimov, že se tam prudce dobržďuje a že si tam lidi počkaj tak 20 minut. Náhodou jsem tam zrovna jel a stáli tam akorád tři auta před semaforem. Nemluvim o tom, že ta uzavírka tam byla minimalně už pul roku. Co mě ale drtí nejvíc je, že podle zelené vlny od 20.00 do 6.00 neni na siilnicích ani kolo. Jediný na co se můžu spolehnout je CB10 8-)
egelebege
Příspěvky: 642
Registrován: 11.10.2009 0:33:26
Bydliště: dálnice v eu

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od egelebege »

Fox Mulder píše:I když pokud vim, tak v USA mají dálnice názvy, ne čísla, ale u ulic zase mají čísla, ne názvy. :)
I v usa maji dálnice očíslovaný
http://maps.google.cz/maps?hl=cs&ie=UTF ... 31842&z=10
Jinak názvy dálnic najdete i v evropě
http://maps.google.cz/maps?hl=cs&ie=UTF ... 38495&z=15
http://maps.google.cz/maps?hl=cs&ie=UTF ... 09624&z=17
http://maps.google.cz/maps?hl=cs&ie=UTF ... 19248&z=16
http://maps.google.cz/maps?hl=cs&ie=UTF ... 19248&z=16
MPMP
Příspěvky: 3306
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Dopravní zpravodajství

Příspěvek od MPMP »

egelebege píše:Radiožurnál se snažim neposlouchat. S... mě, že od rána do večera melou to samý dokola a z těch písníček co hrajou bych střílel. ...
Pokud jezdíte autem celý den, tak naprosto souhlasím. já jej používám ráno na cetu do práce a vpodvečer zpět a to jde o zpravodajství, které je pro mě nové. Ale komu co vyhovuje, to je jeho věc. Proto existuje tolik stanic, každý si vybere "tu svou". :)
Odpovědět

Zpět na „Odpočívka Na České dálnici“