Novináři a jejich bláboly

Off-topic pokec
Odpovědět
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Novináři a jejich bláboly

Příspěvek od theodor less »

Pánové, nechcete se stát novináři? Snad by vám stačil prostor vyhrazený editorem. A nebojte se, na zjištění "čtenosti" článku neexistují v tištěných mediích metodiky.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Novináři a jejich bláboly

Příspěvek od krtek700 »

Aram96: Tak kritiku Babiše v tom těžko nelze cítit, když je hned v nadpisu.
A já psal o tom, že by mi dávalo smysl kritizovat ten návrh ve stylu toho, že nám toto EU těžko schválí, což by dávalo i smysl, ale ne strukturu peněz z pohledu ČR.

Je pravda, že jsem ovlivněn svým dlouhodobým názorem, že země jako ČR, Polsko atd by měly mít možnost čerpat třeba i 100% na infrastrukturu. Případně na to co potřebují.
Buď z fondů EU podporujeme projekty, které bychom jinak ČR nepodpořila(což se mi zdá jako špatná varianta). Nebo se hraje jenom o to, kdo co bude financovat.

Co jsem četl, tak třeba na Slovensku jsou v těch reformách zahrnuté i navýšení platů ve zdrav. a školství. To je v těch správných kolonkách fondu, ale je to naprosto stejné jako poslat prachy do betonu.

Ono je to trochu zbytečná debata, ale co už. :D Nevím no, mě příjde logičtější použít co nejvíce peněz z EU do nejjednoduších věcí a ušetřit tím peníze, které lze pak použít třeba na národní dotace, než přímo na dotace EU, kde systém komplikujeme o několik stupňů.
Aram96
Příspěvky: 7892
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Novináři a jejich bláboly

Příspěvek od Aram96 »

Jasny, rozumím, ale ty se na to díváš moc "selsky" a logicky. :) Jenže tohle mě přijde, že je právě i z části o (idiotské) ideologii EU.. prostě z EU dálnice už radši moc ne, vzdělávání ano. I když je to v našem státním rozpočtu ze stejné hromady :mrgreen:

Můj názor je ten, že na spoustu věcí, na které jdou z EU peníze (nejen z tohoto zamýšleného fondu), by naše vláda (možná ani jiné vlády) peníze nikdy nedala, takže jsem za to alespoň trochu rád, byť smysluplnější je samozřejmě ten tvůj scénář ..
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Novináři a jejich bláboly

Příspěvek od krtek700 »

Viz slavné rozhledny v údolí, ke kterým se ale nedostaneš, protože silnice okolo jsou tankodrom :D

Ono je to pochopitelné, pokud bych rozdával peníze, tak bych chtěl taky ovlivnit do čeho jdou. Ale asi se shodneme, že to moc logiky nepobírá. Nebylo by třeba jednodušší, aby ČR a ostatní státy neplatily nic do rozpočtu a dostaly o to méně. Stejně jako Německo by zaplatilo méně a nedostalo by z fondů nic. Takhle je to jenom obyčejné přerozdělování a ovlivňování národních rozpočtů.
Aram96
Příspěvky: 7892
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Novináři a jejich bláboly

Příspěvek od Aram96 »

Samozřejmě že bylo, alespoň podle mě :mrgreen: Mimochodem stejně jako by podobně dávalo smysl mít v našem státě některé fondy na některé daně. Např. fond na dopravní infrastrukturu (všech tříd) a tam by šla silniční, velká část spotřební z minerálních olejů atd. a ne že na ně jdou jen malinké části a zbytek jde na společnou hromadu a z té se můžou uplácet voliči atd. :D Podobně ihned po výběru daní vyplatit všechny kraje a to úplně jinými částkami než nyní. Navíc by to ušetřilo každoroční hádky a vyjednávání a žebrání krajů a dalších institucí u politiků a schvalování atd. Žel minimálně u EU to vypadá, že se bude ubírat přesně opačným směrem :evil:

Jinak ještě trochu k článku obecně: musíme si také ale uvědomit, že na tom ČR není v rámci ekonomik EU nějak špatně, resp. dostali jsme už dost a holt budou přicházet období, kdy už nebudeme muset být nutně čistými příjemci a je to docela logické po přijmutí nových zemí. ;)
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Novináři a jejich bláboly

Příspěvek od Standa »

Aram96 píše:Samozřejmě že bylo, alespoň podle mě :mrgreen: Mimochodem stejně jako by podobně dávalo smysl mít v našem státě některé fondy na některé daně. Např. fond na dopravní infrastrukturu (všech tříd) a tam by šla silniční, velká část spotřební z minerálních olejů atd. a ne že na ně jdou jen malinké části a zbytek jde na společnou hromadu a z té se můžou uplácet voliči atd. :D Podobně ihned po výběru daní vyplatit všechny kraje a to úplně jinými částkami než nyní. Navíc by to ušetřilo každoroční hádky a vyjednávání a žebrání krajů a dalších institucí u politiků a schvalování atd. Žel minimálně u EU to vypadá, že se bude ubírat přesně opačným směrem :evil:
...
A mohl by se jmenovat třeba SFDI ;) .
Aram96
Příspěvky: 7892
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Novináři a jejich bláboly

Příspěvek od Aram96 »

Přesně :D Ale nejde o název, ale o to, aby tam šly ty peníze, které se na to vybírají, a ne tak jak je to teď, kdy tam jde pouhý zlomek a to jen některých daní..
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Novináři a jejich bláboly

Příspěvek od theodor less »

Aram96 píše:...zbytek jde na společnou hromadu a z té se můžou uplácet voliči atd.
...ihned po výběru daní vyplatit všechny kraje a to úplně jinými částkami než nyní.
...Navíc by to ušetřilo každoroční hádky a vyjednávání a žebrání u politiků a schvalování atd
Tak se mi zdá, že smysl politiky zůstal mnohým utajen. Místo volné soutěže vytvoříme jakýsi automat, který bude peníze rozdělovat bez ohledu na signály hospodářství, veřejnosti a krajů. Ten automat bude dokonce vědět, co ještě je podpora segmentu obyvatel a co už je uplácení voličů. Státní rozpočet je nejdůležitějším zákonem roku, není tedy divu, že jeho schválení je těžký porod. Hádky a vyjednávání jsou něco, čemu se říká demokracie. Myslím, že časy, kdy schvalování státního rozpočtu proběhlo nepovšimnuto, si už nepřejeme.
Většina rozpočtu je paradoxně "schválena" již před jeho sestavením; podívejte se na mandatorní výdaje. Pak už jenom přicházejí kreativci, kteří chtějí přidat například krajům. Nikdy ale neřeknou, komu by ubrali.
Aram96
Příspěvky: 7892
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Novináři a jejich bláboly

Příspěvek od Aram96 »

I po tady těch některých "automatech" (nebylo by jich zase tolik .. nemáme zase tolik daní, které jsou udělané čistě "kvůli něčemu") zbyde na společné hromadě tolik peněz, že budou hádky a debaty a ta demokracie i tak ;) Víceméně hlavní je podle mě posílit rozpočty krajů a to znatelně a poté navýšit radikálně přísun peněz z těch daní co se týkají silnic atd. do např. SFDI a z něj platit opravy silnic všech tříd. Poté se budou moci opravy dvojek apod. plánovat podobně jako ŘSD dálnice, tudíž např. opravovat 5-10% sítě ročně, protože budu vědět, že za 3 roky na to peníze budou a ne že přijde jiná vláda, třeba pirátská, a budeme jezdit po tankodromech, protože hejtmani už nic u vlády nevyškemrají na silnice :crazy: Čili ono je to tak, že poslední roky se ty peníze na dvojky našly, jenže to bylo po mnoha jednáních. Ten "automat" by ušetřil čas, nejistotu a umožnil lepší plánování oprav. Peníze jsou to ale pořád ty samé.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Novináři a jejich bláboly

Příspěvek od krtek700 »

Aram96: No tak mašličkování daní a výdajů už je trochu na vyšší debatu. To je skoro nabourání politiky v jejím smyslu. Udělat ze všeho co kam jede, všechno určovat automaticky a z politiků(ministrů) udělat jenom správce resortů, což vlastně v dnešní době ani moc nejde, protože služební zákon. Takže úplně bez politiků :D.
O krajích bych se radši nebavil, nezažil jsem vznik krajů(abych to vnímal), ale nějak nechápu, jak se mohlo něco takového stát, aniž by se dobře propočítaly finance. Jako největší WTF mi příjdou záchranky. Z jakého důvodu je mají kraje a ne stát jako hasiče a PČR, význam decentralizace úplně nevidím.


PS.: K těm částkám a příjemcům atd. Jestli jsem se koukal správně, tak Slovensko z toho fondu dostane jenom o něco méně, než my. (Než počet obyvatel a HDP). To je ten paskvil, jak tam počítají i nezamětnanost atd. co, to už je úplně na hlavu :D
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Novináři a jejich bláboly

Příspěvek od Standa »

Přes SFDI se původně platily i silnice II. a III. třídy, ale někdy kolem roku 2005 si kraje prosadily, že chtějí své silnice obhospodařovat samy. Následně se jim na úkor SFDI přihodilo do rozpočtu cca 5% ze spotřební daně z paliv, ovšem bez závazného určení využití (což SFDI pro své příjmy má poměrně striktně definováno v zákoně o SFDI), takže někde se z toho dotovaly školní autobusy (tuším ve Středočeském kraji za Dr. Ratha), zatímco jinde to poměrně poctivě využívaly na ty silnice a dnes je to docela znát (jako pozitivní příklad bývala uváděna Vysočina).
Aram96
Příspěvky: 7892
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Novináři a jejich bláboly

Příspěvek od Aram96 »

krtek700 píše:Aram96: No tak mašličkování daní a výdajů už je trochu na vyšší debatu. To je skoro nabourání politiky v jejím smyslu. Udělat ze všeho co kam jede, všechno určovat automaticky a z politiků(ministrů) udělat jenom správce resortů, což vlastně v dnešní době ani moc nejde, protože služební zákon. Takže úplně bez politiků :D.
O krajích bych se radši nebavil, nezažil jsem vznik krajů(abych to vnímal), ale nějak nechápu, jak se mohlo něco takového stát, aniž by se dobře propočítaly finance. Jako největší WTF mi příjdou záchranky. Z jakého důvodu je mají kraje a ne stát jako hasiče a PČR, význam decentralizace úplně nevidím.


PS.: K těm částkám a příjemcům atd. Jestli jsem se koukal správně, tak Slovensko z toho fondu dostane jenom o něco méně, než my. (Než počet obyvatel a HDP). To je ten paskvil, jak tam počítají i nezamětnanost atd. co, to už je úplně na hlavu :D
Souhlas, to je na jinou debatu, jen jsem použil ten příměr k EU :mrgreen: Jak jsem psal .. pořád i po některých automatech, by bylo peněz fůra na rozdělování, takže smysl politiky ani ničeho by snížen nebyl...
U vzniku krajů jsem také nebyl .. po bitvě myslím lze říci, že to byl krok asi správný, nicméně jich mělo vzniknout tak polovina nebo max 10. I to by určitě ušetřilo nemalé mandatorní výdaje země. Každopádně teď to redukovat by vyšlo určitě dráž než následné úspory, tudíž návratnost by byla na desetiletí, takže chápu a souhlasím, že kraje by měly již zůstat tak, jak jsou nyní. Navíc není zdravé pro nikoho, s tím každých 20 let hýbat :mrgreen: Záchranky a některé další věci to je jiná věc. obecně ale naopak jsem zastánce krajů a přiměřené decentralizace. Peníze, které rozdělí kraj pro "své" občany, často ti občané totiž pocítí více, než peníze z centra (myslím v dobrém slova smyslu). A ještě více se našich životů dotkne to, co dělá přímo naše obec/město. Jen je nejspíš potřeba si na ty kraje navyknout, což ještě minimálně generaci potrvá a bez pořádných rozpočtů nebudou kraje mít váhu nikdy ..
Stando: souhlasím. Právě nějaký ten automat by zajistil, že se ty silnice opravovat budou a ne že to bude podle toho, kdo zrovna vládne ať už v centru nebo na kraji. Prostě jednou ty silnice používám, platím spotřební, podnikám platím silniční, (DPH nepočítám, to jde logicky ze všeho na společnou hromadu), tak by se ty peníze měly dávat zpět do silnic a případně do nových obchvatů. Přijde mě právě nespravedlivé platit ze spotřební daně z paliv autobusy, nebo u nás v JMK např. integrovaný systém. Věc je to parádní, ale proboha ne na úkor silnic, to je špatně ..
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Novináři a jejich bláboly

Příspěvek od krtek700 »

Dlouho tohle téma spalo, naštěstí PPP projekt přináší své ovoce.
Obrázek

Chápu, že máme záludný jazyk a nakonec lze i uznat ten titulek jako platný. Normálně staví ŘSD a stavbu provádí soukromník, tak se dá říct, že to staví stát i soukromník.
Na druhou stranu asi všichni uznáme, že když si kdokoli přečte tenhle nadpis, tak to pochopí úplně jinak. Takový titulek bych čekal u článku, kde oznamují, že se ŠKODA rozhodla postavit dálnici z Kvasin do MB. Jestli se nepletu, tak se prakticky od běžné stavby dálnice liší jenom model financování, jnak to pořád staví pro stát.

Hlavně to neberte jako hejt na ČT. Stejně jsou nejlepší komentáře na FB.
Tenhle bohužel není sám :D
proto ten výjimečný stav!!!!Zakázky bez výběrových řízení pro kamarády!!!A za miliardy...i do kapsy!
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Novináři a jejich bláboly

Příspěvek od theodor less »

Pro toho, kdo je z jiného světa (třeba se probudil z třicetiletého kómatu) je to skutečně zavádějící. Ostatní populace s tím problém nemá. I když čte jenom titulky, pochopí o co jde.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Novináři a jejich bláboly

Příspěvek od krtek700 »

theodor less píše:Pro toho, kdo je z jiného světa (třeba se probudil z třicetiletého kómatu) je to skutečně zavádějící. Ostatní populace s tím problém nemá. I když čte jenom titulky, pochopí o co jde.
A teď si odmysli, že víš o PPP. Kdybys nevěděl o PPP, tak budeš přemýšlet. A protože jsi 30 let nebyl v komatu, tak bych po takovém nadpisu čekal úplně soukromou dálnici :-(

Ale ať se na něčem shodneme, tak sem pošlu zase našeho oblíbence pana Holuba :D, sice to tentokrát nesouvisí s dopravou, ale skoro bych to označil za zatím "nejkvalitnější" počin na SZ :D.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nizs ... ice-133216
Aram96
Příspěvky: 7892
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Novináři a jejich bláboly

Příspěvek od Aram96 »

Tak tohle je fakt bizár .. musím se poplácat, že jsem zvládl prokousat se tím až do konce. Ten člověk opravdu není v pořádku, řekl bych .. I když nemám seznam v nějaké oblibě .. tohle individuum seznamu fakt nepřeji. :(
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Novináři a jejich bláboly

Příspěvek od krtek700 »

Aram96 píše:Tak tohle je fakt bizár .. musím se poplácat, že jsem zvládl prokousat se tím až do konce. Ten člověk opravdu není v pořádku, řekl bych .. I když nemám seznam v nějaké oblibě .. tohle individuum seznamu fakt nepřeji. :(
Něco takového jsem si taky říkal, vůbec nechápu, jak se to stalo, že píše na SZ články :D. Na iRozhlase působí jako komentátor, na Názorovém deníku Echo24.cz(to je jejich ofiko popisek) začne v Seznamu psát zprávy, které teda podle mě jsou spíše komentáře a ještě k tomu nesmyslné :D
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Novináři a jejich bláboly

Příspěvek od theodor less »

krtek700 píše: ...sice to tentokrát nesouvisí s dopravou...
Měřme stejným metrem. Jak napsal mapman:
A tohle fórum není tematicky ani o politice a vystupování z EU, ani o autech. Běžte si to prosím řešit někam jinam.
Aram96
Příspěvky: 7892
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Novináři a jejich bláboly

Příspěvek od Aram96 »

Tady jsme v odpočívce, takže bych neřekl, že tady bylo něco mimo téma ..
Mroz
Příspěvky: 317
Registrován: 13.9.2016 22:04:48

Re: Novináři a jejich bláboly

Příspěvek od Mroz »

Příští rok by se měl v Pardubickém kraji otevřít první úsek D3 :-(
Přílohy
blabol.jpg
blabol.jpg (358.01 KiB) Zobrazeno 4132 x
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Novináři a jejich bláboly

Příspěvek od krtek700 »

Zjevně se nechytili pouze na Primě. Seznam to tam má celý den.
Je zajímavé, že tam mají zdroj ČTK, ale tam jsem to nenašel.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pris ... -internetu
Obrázek
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Novináři a jejich bláboly

Příspěvek od Trupman »

I kdyby ti diletanti napsali správně D35, tak je to furt blbost, protože v PCE kraji už první úsek D35 funguje 11 let.

Na druhou stranu bych se nedivil, kdyby tenhle blábol měl zdroj už někde na MDČR nebo ŘSD. Podobně, jako stokrát v novinách opakovaný blábol o "nejvýše položené silnici 1. třídy na Červenohorském sedle", který se obdobně šíří z ŘSD.
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Novináři a jejich bláboly

Příspěvek od krtek700 »

Video: Tudy povede rychlodráha na letiště. Lidé se bouří, bojí se další Blanky
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vide ... 0RJqVFw7FI
Sice to nejsou silnice, ale koleje. V reportáži aktivista kritizuje, že se nerekonstroavala povrchová trať a staví se tunel. To je dokonce podzemní NIMBY :D Ať má někdo radši u baráku frekventovanou trať, hlavně ať já nemám desítky metrů pod barákem tunel.

Jako aktivista ve videu vystupuje jistý Petr Ježek,pokud to není shoda podoby a jména(příbuznost?), tak je takové pracovní dvojče Pavla Teličky. Oba od 90. let vysoce postavení ve vztahu EU-ČR, řekl bych že oba jedni z nejvýznamějších při vyjednávání podmínek vstupu do EU. Pak naskočili za ANO do EU parmalentu, před koncem vyskočili, založili vlastní stranu, té se moc nedaří.
Zajímavé u takového člověka zmínit pouze to, že je aktivista, jsem si vždycky myslel, že když má někdo napsáno pouze aktivista, tak je to jeho poslání. Nechápu, proč mu tam nedali titulek obyvatel Střešovic a politik( teda chápu kvůli lepšímu vyznění).
Aram96
Příspěvky: 7892
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Novináři a jejich bláboly

Příspěvek od Aram96 »

Ano, tunel v 50-80 m pod povrchem naruší statiku budov na povrchu. Protestovat proti takovémuhle řešení, na to opravdu (a nechci tím nikoho urazit) musíte být asi pražák. :zvraci: a ještě železničnímu .. bohužel bych chápal NIMBY proti těm fuj autům, ale tohle.
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Novináři a jejich bláboly

Příspěvek od theodor less »

krtek700 píše: V reportáži aktivista kritizuje, že se nerekonstroavala povrchová trať a staví se tunel.
Napadlo tě, že úkolem novináře je předkládat názory různých stran? Novinář nechal mluvit aktivistu, nebyly to jeho názory, ani jeho bláboly. Už jsem konstatoval, že máš problém rozlišit komentář a zprávu. Nyní vidím, že máš problém rozlišit i jednotlivé aktéry.
Odpovědět

Zpět na „Odpočívka Na České dálnici“