Cyklisté, cyklostezky a související

Off-topic pokec
Odpovědět
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Standa »

Používám občas cyklostezku Rokytka jako pěší i jako cyklista a podle mě je to jenom o vzájemné ohleduplnosti - potom se tam poskládají bez problému všichni. Stačí nejet tam jako na Závodě míru v místech, kde vidím pěšáky, a neroztahovat se při chůzi po celé šíři jako na prvomájovém průvodu. Zákaz a vyhnání všech cyklistů (včetně dětí) do ulice je samozřejmě nesmysl (takže má v našem prostředí šanci :shock: ), ale někteří bezohlední cyklisté si o to koledují.
Geo
Příspěvky: 800
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Geo »

At si tam postavi normalni ulice. (mapy.cz). Pak budou mit kde chodit, a nebudou se muset motat mezi cyklistama.

Tyhle (polo)uzavrene mestske compoundy jsou zlo, a je vleka skoda, ze ta brana z nich nemuze fungovat obema smery. Nepustis dovnitr? Nepustime ven.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Standa »

Včera odpoledne, ovlivněn příjemným počasím, jsem si vyrazil na zmíněnou cyklostezku, tentokrát na kole, a mohu potvrdit, že pohyb zde je opravdu dost náročný :jidlo: . Při dodržování základních pravidel (chodíme/jezdíme vpravo, co nejblíže ke kraji, předjíždíme jen pokud je v protisměru místo, dodržujeme odstupy...) se to ale dá zvládnout i bez nehody. Díky tomu, že se tím všichni skutečně i řídili, a skutečnosti, že tato cyklostezka má uprostřed namalovanou podélnou čáru přerušovanou V2a, jsem si za chvíli připadal jako na normální silnici a to do té míry, že jsem při čekání před zahájením předjíždění jedné koloběžky začal na řídítkách hledat přepínač do "S" režimu převodovky, jak jsem zvyklý z auta :) .
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od kot »

A přepnul jsi alespoň nohy na S ?
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Standa »

Nakonec jsem to utáhl i bez podřazování, na 3/8 (to je u mého kola max), ale samozřejmě ten krouticí moment tam byl o něco slabší :) .
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od kot »

Dobrá práce ! Budu to s tím auto S zkoušet častěji - v rámci inspirace...
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Tímto stylem jezdím na cyklostezce standardně, akorát si podřazuji (pak to zrychlení z 20 na 35 i nějak vypadá :D). Je to solidní trénink, ale moc to nevyhledávám, protože přeci jen většinou tam jsou všichni roztahaní a člověk se pořád musí prosit o průjezd.
R48 -> D48 se podařilo!
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Standa »

No já zas tak rychle nejezdím (alespoň ne pořád), při návratu jsem včera byl líný předjíždět nějaké bruslařky, tak jsem jel na pohodu a najednou koukám, že mě předbíhá běžec :) .
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Tak jestli to byly nějaké mladé a oku lahodící bruslařky, tak za nimi si to předjíždění taky rozmýšlím delší dobu :)
R48 -> D48 se podařilo!
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Aram96 »

Asi budu muset vyzkoušet nějaké cyklostezky a nejezdit pořád jen lesem a polňačkama, tam bruslařky moc nepotkávám. :)
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Kubajsu »

Geo píše:At si tam postavi normalni ulice. Pak budou mit kde chodit, a nebudou se muset motat mezi cyklistama.
Přesně. Všude si nastrkali ploty a branky a teď mají strašný problém s tím, že se nedokážou vejít na 2m asfaltu, který byl postaven jako část páteřní cyklotrasy východ-západ...
Pokud se tam všichni chovají jako na komunikaci není problém, ale nemálo rodičů to pojímá jako dětské hřiště a to už je dost nebezpečné.

Další kapitola je po setmění; nějaký reflexní prvek nebo nedej bože světlo tam má tak každý desátý chodec a zhruba polovina je pro jistotu v černém (stezka nemá osvětlení)...
Mroz
Příspěvky: 317
Registrován: 13.9.2016 22:04:48

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Mroz »

Kubajsu píše: Přesně. Všude si nastrkali ploty a branky a teď mají strašný problém s tím, že se nedokážou vejít na 2m asfaltu, který byl postaven jako část páteřní cyklotrasy východ-západ...
Pokud se tam všichni chovají jako na komunikaci není problém, ale nemálo rodičů to pojímá jako dětské hřiště a to už je dost nebezpečné.
Znám několik lidí co "dojíždí" do práce do centra na silničce z tohoto směru (Z Hloubětína a dále na východ) a nikdo nejezdí po této cyklostezce. Když jsem se jich dřív na to zeptal (ta stezka totiž stála skoro 50mil/km !!!), tak na mě koukali, jako bych nikdy neseděl na kole.

Pokud se má kolo používat jako dopravní prostředek do práce, tak se na cyklostezkách nemůžou motat bruslaři a chodci. To je jako na dálnici pustit traktory.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od jozka »

Pokud se má kolo používat jako dopravní prostředek do práce, tak se na cyklostezkách nemůžou motat bruslaři a chodci. To je jako na dálnici pustit traktory.
Zajimave... a cyklista na magistrale... v pohode?
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Kubajsu »

Mroz píše: Znám několik lidí co "dojíždí" do práce do centra na silničce z tohoto směru.
Já tam jezdím na silničce téměř denně do práce (teda teď jsem většinou na HO). Jezdím tudy hlavně proto, že tam nejsou semafory a koleje. Ráno je to úplně bez problému, odpoledne trochu horší (dokud teda lidi chodili na výlety do nákupáku, jak začali courat venku je to slabší :)).
Blbé jsou samozřejmě nedořešené nájezdy na obou stranách a vyloženě nebezpeční jsou ti nindžové v noci.

Chodci a bruslaři obecně mi nevadí, pokud dodržují nějaká základní pravidla (chůze alespoň trochu u kraje, před náhlými změnami směru ohlédnutí, diskusní kroužky mimo stezku a tak).
StavošUskanski
Příspěvky: 97
Registrován: 3.2.2018 15:09:56

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od StavošUskanski »

Toto by mělo být snad trestné...
https://mapy.cz/zakladni?x=16.4228590&y ... itch=0.053
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od jozka »

Zrejme tam chybi cedulka "cyklisto, ved kolo" :-D

Tipuju, ze to zjednosmerneni probehlo az jako druhe (navic neni v celem prubehu), takze bych docela rad vedel jakym zpusobem probehlo jeho schvaleni.
StavošUskanski
Příspěvky: 97
Registrován: 3.2.2018 15:09:56

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od StavošUskanski »

Psst! Nebo to tak nějaký blbec vyřeší...
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od jozka »

Omlouvam se za drobny preklep, melo to byt "Neplati pro cyklisty"...
ElWapp
Příspěvky: 1640
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od ElWapp »

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/ri ... i-40356962

Tuší někdo víc? Když pojede cyklista ve vyhrazeném pruhu, tak ta vzdálenost platí taky? To pak ty ochranné pruhy co jsou všude v Praze stejně nutí řidiče předjíždět protisměrem?

Edit: jízda cyklisty ve vlastním pruhu asi nebude předjíždění. Tzn. bude paradox, že pokud bude široká silnice bez pruhu pro cyklisty, tak bude cyklista předjížděn s větším odstupem než když bude mít vyznačen svůj pruh...

zná někdo skutečné paragrafové znění?
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od jozka »

Tak ja hlavne doufam, ze cajti budou tohle pravidlo dusledne a nekompromisne kontrolovat a jeho nedodrzeni bez milosti postihovat. A az se treba v Praze sesype provoz, treba si i Dolinek polozi otazku, jestli to je to, co chtel.

Tak, zase zpatky do reality, dopadne to jako vzdycky. Stane se z toho klacek pouzitelny v potrebne situaci, jiny efekt to mit nebude.
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Warcz »

Tohle je věc která v reálu nic moc nezmění dokud se něco nestane. Asi jako že řidič se smí přibližovat k přechodu aby dokázal zastavit před ním. Taky věc teoretická a v praxi trochu jiná. Bude na řidiči dávat si majzla při předjíždění a počítat s tím, že kolo může vybočit, protože zrovna tam bude kanál, nebo předmět na vozovce.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od jozka »

Takze se nezmeni vubec nic?

Veru potrebny paragraf. Jesteze nemame zadne velke problemy a muzeme se venovat vecem, ktere nic nemeni.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Honey72 »

Hlavně si těch 1,5 metru v praxi neumím představit. Schválně si to už nějakou chvíli nacvičuji cestou do práce a málem jsem vjel do levého příkopu. Dojedete cyklistu, couráte se za ním, protože proti jezdí auta a pak udělat rychle esíčko, protože proti už zase něco přijíždí. Ke všemu se často stane, že někdo začne dřív předjíždět mě, protože cyklistu nevidí nebo to už nemohl vydržet. A to mluvím o pomalém cyklistovi. Takoví ti závodníci v trikotech, co nikdy nejezdí u kraje, cyklostezka je pro ně urážkou a na hlavní vjedou zásadně bez rozhlédnutí, tak u nich to esíčko je ještě delší a ještě ve větší rychlosti. A to vše na hlavních silnicích, protože na vedlejškách bych 1,5 metru od cyklisty už brousil louku. Takže na silničkách zřejmě musíte jet za cyklistou až na konec anebo ho slušně požádat, aby sesedl z kola a nechal vás ho objet.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Likas
Příspěvky: 808
Registrován: 21.9.2011 10:08:48

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Likas »

jozka píše:Zrejme tam chybi cedulka "cyklisto, ved kolo" :-D

Tipuju, ze to zjednosmerneni probehlo az jako druhe (navic neni v celem prubehu), takze bych docela rad vedel jakym zpusobem probehlo jeho schvaleni.

Je to tak, značení cyklotrasy je tam x-let a zjednosměrnění proběhlo nedávno.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od jozka »

Takze:

Cyklista 0,5m od kraje (rozumna mira, nic proti)
Sirka cyklisty cca 0,75m (od lokte po loket)
Odstup auta 1,5m
Sirka auta cca 2m (rekneme prumer)

0,5 +(0,75/2)+1,5+2= cca 4,25m

Pokud nemate tohle ve svem jizdnim pruhu k dispozici, kdyz je na silnici plna cara nebo proti jedou auta, legalne ho NESMITE predjet. Kdo z vas pojede za nim tech 15-20 (30, kdyz to bude zdatny cyklista a nebude kopec), dokud nebudou splneny zakonne pozadavky?
Odpovědět

Zpět na „Odpočívka Na České dálnici“