Cyklisté, cyklostezky a související

Off-topic pokec
Odpovědět
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od monin »

Jakub Šponar píše:Dneska sem potkal "magora" na kole, kterej jel z pankráce dolů po magistrále (předpisy neporušil - teoreticky tam fakt může). Na kole jezdím dost a provoz mi nevadí, ale sem bych fakt na kole nelez.
Mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že je to tak nejrychlejší. Pankrác - Hlavák (přes nástupiště) - Žižkov (10min). Ale je pravda, že tam nejezdím často a magor snad taky nejsem. No a taky člověk musí doufat, že naopak nepotká nějakého magora v káře. :)
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
Kubajsu
Příspěvky: 1309
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Kubajsu »

Paradoxně tyhle kapacitnější komunikace vnímám na kole (i autem) jako bezpečnější (ale smradlavé), protože mají dobré rozhledové poměry a široké jízdní pruhy, takže se auta mají kudy vyhnout bez vytváření zbytečných stresových situací. Kromě toho je to z kopce a v závětří souvislého proudu aut bych zřejmě rychlost kolem 50 km/h udržel i na kole...
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od adamos »

Jezdím po magistrále na kole pravidelně v úseku Spořilov - Pankrác, občas až na Nuselák. Je to z mého pohledu nejbezpečnější cyklotrasa v Praze - 3metrový odstavný pruh, kvalitní nový asfalt a všichni jedou opravdu max. padesát. To na Vyskočilově se jako cyklista cítím o poznání méně bezpečně,. tam padesátkou jedou ti nejpomalejší.
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Standa »

Jak řešíte odbočováky a připojováky?
Mosquit
Příspěvky: 922
Registrován: 14.5.2009 11:09:38
Bydliště: Mezi 2 dálnicema, mezi VRT a 231, vedle Družby

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Mosquit »

Magistrála pro mě také v pohodě.
Člověk si musí dávat trochu pozor, no. A jezdím v reflexní vestě.

Ráno jezdím třeba V Holešovičkách - MÚK Vychovatelna až nádraží Holešovice / Jankovcova, auta stojí v dvojřadu, já předjíždím taxi-bus pruhem (nelegálně - zde se nejedná o cyklo-taxi-bus pruh), na mostě propletu mezi nima. Jediné špatné místo je sjezdová rampa směr "Blanka", kde se člověk musí zařadit doleva na most.
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od adamos »

Standa píše:Jak řešíte odbočováky a připojováky?
Jako na jakékoliv jiné křižovatce na silniční síti: jedu dle předpisů u pravé strany průběžného pruhu , při odbočení "blikám" rukou a jako jinde si dávám většího majzla.
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
kik
Příspěvky: 1009
Registrován: 18.5.2009 15:27:52
Bydliště: Hradec Králové - Labská II

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od kik »

Ted o vikendu jsem potkal na tomto miste - http://mapy.cz/letecka?x=15.8034588&y=5 ... 2&z=20&l=0 - cyklistku jedouci na me, tedy z jejiho pohledu leve strane.... Protoze to tam znam, jel jsem neco mezi 30-40 km/hod, do te zatacky totiz neni poradne videt a pohybuje se tam dost chodcu, cyklistu a inlinistu. Kdybych nemel strach ze do me narazi, tak bych zastavil a od plic ji serval co tam proboha blbe. Asi jsem to mel udelat protoze pokud se takhle bude chovat dat bude jednou ze zhavych kandidatu na Bouchala...
Mosquit
Příspěvky: 922
Registrován: 14.5.2009 11:09:38
Bydliště: Mezi 2 dálnicema, mezi VRT a 231, vedle Družby

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Mosquit »

Já zase denně potkávám v Křižíkově v Karlíně velká SUV, jedoucí proti mě na mé (z jejich pohledu levé) straně...
Hejkal
Příspěvky: 54
Registrován: 21.1.2015 19:55:47

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Hejkal »

Je to tak, magistrála je nejpřímější spojnice sever - jih Prahy, ale také - a to je pro cyklistu důležitější - nejmírnější stoupání. Jezdím často Pavlák - Nuselák (nelegálně chodník, Nuselák legálně cyklochodník, ze Soudního nahoru na Pankrác po magistrále po "falešném cyklopruhu" = vedle parkujících aut za čárou, při jízdě do kopce se dá dveřní zóna uhlídat. Všichni jedou padesát po tichém asfaltu, pohoda džez.
Lenny
Autor
Příspěvky: 10800
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Lenny »

Cyklista s 2,5 promile a řidič, který ujel od nehody
http://olomouc.idnes.cz/nehoda-opily-cy ... zpravy_stk
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
MPMP
Příspěvky: 3305
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od MPMP »

Je to sice svinstvo, ale kdo ví, jak to bylo.
Sám nevím, co bych udělal, kdyby mi takhle sjetý cyklista vjel pod auto. Asi bych mu pomohl, ale od začátku bych musel myslet na to, že všichni se budou snažit dát vinu mně.
Možná to ten řidič neunesl a raději odjel. Kdo ví?
Dr.Fe1
Příspěvky: 1886
Registrován: 6.8.2010 22:09:08

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Dr.Fe1 »

Nepřipadá mi jako dobrý nápad sem kopírovat každý střet cyklista versus auto. To pak můžete téma přejmenovat na "černá kronika". Řekl bych, že je to docela mimo základní téma.
evilcleaner
Příspěvky: 1073
Registrován: 7.1.2013 17:57:52
Bydliště: ostrava

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od evilcleaner »

pozvánka na cyklojízdu:

Noční cyklojízda Ostravou k planetáriu

Ještě před prázdninami si užijeme už v pořadí druhou noční cyklojízdu. Tentokrát je cílem Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy. Pojedeme od Kulturního domu města Ostravy, naproti Krajskému úřadu, a to v sobotu 27.6. od 21:15 hod.
ODKUD: Dům kultury města Ostravy, mapka zde
KDY: Sraz v 21:15 v sobotu 27.6.2015
KAM: Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy

Přijeďte, šiřte, sdílejte, pozvěte své známé, ať je ten náš svítící, blikající a usmívající se had pěkně dlouhý. A kdo ví, třeba Vás na konci čeká i nějaká hvězdná show..
Čas startu se může změnit, sledujte proto pozorně webovky nebo FB událost.

P.S. Na cyklojízdu hledáme dobrovolníky, kteří by nám pomáhali s blokováním dopravy v křižovatkách, tzv. "špuntaře" a fotografa, jež by náš cyklistický počin zvěčnil. Chcete-li nám pomoci s organizací nebo máte jakékoliv jiné nápady, ozvěte se nám prosím na mail: michal@ostravounakole.cz

S pozdravem a přáním hezkého dne

Bc. Michal Bača
předseda OSTRAVOUNAKOLE, o.s.

http://ostravounakole.cz
http://www.facebook.com/ostravounakole.cz


kdyby to náhodou někdo v textu přehlédl:
P.S. Na cyklojízdu hledáme dobrovolníky, kteří by nám pomáhali s blokováním dopravy v křižovatkách, tzv. "špuntaře" a fotografa, jež by náš cyklistický počin zvěčnil. Chcete-li nám pomoci s organizací nebo máte jakékoliv jiné nápady, ozvěte se nám prosím na mail: michal@ostravounakole.cz

podepsán předseda ostravounakole o.s.


:zvraci:
Svoboda neznamená nutit ostatní do něčeho, co považujete za správné.
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od ML90 »

evilcleaner píše:kdyby to náhodou někdo v textu přehlédl:
P.S. Na cyklojízdu hledáme dobrovolníky, kteří by nám pomáhali s blokováním dopravy v křižovatkách, tzv. "špuntaře" a fotografa, jež by náš cyklistický počin zvěčnil. Chcete-li nám pomoci s organizací nebo máte jakékoliv jiné nápady, ozvěte se nám prosím na mail: michal@ostravounakole.cz

podepsán předseda ostravounakole o.s.


:zvraci:
Pardon, ale tady to pohoršení nechápu. Hlídat na křižovatkách dopravu (pokud tedy nejde o nic jiného) dokud podobná akce neprojede mi přijde jako standardní bezpečnostní opatření.
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od JirkaS »

Hlídat dopravu přece není to samé co blokování dopravy, jak tam přímo píšou.
pivko
Příspěvky: 1019
Registrován: 15.3.2009 23:17:26

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od pivko »

Ano, to je jeden z případů, kdy si proponenti té nejsluníčkovější dopravy ohýbají zákon, jak se jim hodí.

Cyklojízdy (pokud k nim vůbec mají povolení ke zvláštnímu užívání komunikace) zpravidla nemají vyřízeno uzavření komunikací, po kterých jedou, pro ostatní provoz, nejsou tam žádné přenosné značky, atd. Čili jedou za plného provozu v režimu zákona č. 361/2000 Sb. Kdo je v režimu tohoto zákona oprávněn zastavovat vozidla upravuje taxativně § 79 tohoto zákona a last time I checked, "špuntaři" ani žádní podobní samozvanci mezi tam vyjmenovanými osobami nebyli. Oni tam sice mají policejní doprovod, který dle zákona smí zastavovat vozidla, nicméně ten samozřejmě není na všech ulicích, jen na nejdůležitějších křižovatkách. To znamená, že z ostatních křižovatek lze na komunikaci, na níž probíhá cyklojízda zcela legálně (za respektování ostatních pravidel, jako je např. přednost v jízdě) vjet a tzv. "špuntaři" nebo jiní pohůnci, kteří tomu brání, se sami chovají protiprávně.

Samozřejmě, budeme-li věc posuzovat ne z hlediska zákona, ale z hlediska zdravého rozumu, je cyklojízda v sobotu večer ve 21:15 něčím, co ve svém světě bez problému dokážu tolerovat a pomůže-li někdo policii s organizací dopravy v místě a čase cyklojízdy, aby to nebylo celé pro srandu králíkům, zlobit se na něj nebudu. Ale velmi často na zdejším fóru čtu, že zdravý rozum nemá být povyšován nad zákon, tak já vám už nevím....
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od ML90 »

JirkaS: Tak to asi záleží na tom, co si člověk představí pod pojmem "blokování dopravy". Pokud to znamená zablokování konkrétní křižovatky na dobu, než všichni účastníci projedou, tak to je podle mě naprosto v pořádku.
Mike
Příspěvky: 4994
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Mike »

jestliže tu dopravu zablokuje osoba oprávněná, pak ano
jinak je to porušení zákona a to je přeci špatně

nebo tu snad nekřičíte, že jezdit na přehledné komunikaci v obci 70 je smrtelný hřích a pohrdání právním řádem :?
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
kik
Příspěvky: 1009
Registrován: 18.5.2009 15:27:52
Bydliště: Hradec Králové - Labská II

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od kik »

Mike, souhlas, tohle je poruseni zakona. A pak uz je jen krucek k tomu, ze nekde nekomu selzou nervy a dojde k nestesti. A to bych nepral ani nikomu z cyklistu, kteri se toho zucastni, tak ani nikomu z ridicu, ktere to postihne.
At si zajisti policejni doprovod a nikdo nic nerekne.
Lenny
Autor
Příspěvky: 10800
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Lenny »

Blokování dopravy bude probíhat stylem jako v Praze, kdy cyklista bude stát před autem a bude odmítat uhnout, dokud peloton neprojede bez ohledu na nějaké značky a přednosti.
Nefungují náhodou ještě o půl desáté večer semafory na 28. října? Pokud ano, budou cyklisti dodržovat červené? A dále budou pouštět chodce na přechodu?
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Semafory hlavně pořád fungují na křižovatce Plzeňskáx28.října, tam jsem na ně zvědav, jestli tam teda pojedou, jakože tipuji, že ano, protože jet jako normální cyklista po cyklostezkách a vedlejších cestách by nebylo tak bezva.
R48 -> D48 se podařilo!
Lenny
Autor
Příspěvky: 10800
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Lenny »

Cyklista jel na červenou a naboural auto, od škody za 30 tisíc ujel
Zdroj: http://olomouc.idnes.cz/cyklista-jel-na ... zpravy_stk
Kdyby to byl řidič, už je z něho pirát a je vláčen tiskem...
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Dr.Fe1
Příspěvky: 1886
Registrován: 6.8.2010 22:09:08

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Dr.Fe1 »

Lenny píše:Kdyby to byl řidič, už je z něho pirát a je vláčen tiskem...
No a to je přece ten cyklista taky, vždyť jste sem právě vložil odkaz na článek, kde je "vláčen tiskem". Nerozumím vaší touze vyvolávat rozbroje řidiči kontra cyklisti. Je jasné, že bezohlední lidé jsou mezi všemi skupinami účastníků silničního provozu, tak o co vám jde, že sem lifrujete pořád takovéto články ?
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Standa »

Dr.Fe 1: Tak jsem si prošel celé téma a nalezl jsem dva odkazy na konkrétní nehody způsobené cyklisty, přičemž se jednalo o docela zajímavé ne zcela běžné příklady, o nichž jsem si rád přečetl. To mi jako nějaké "lifrování černé kroniky" zrovna nepřipadá ;) ...
Dr.Fe1
Příspěvky: 1886
Registrován: 6.8.2010 22:09:08

Re: Cyklisté, cyklostezky a související

Příspěvek od Dr.Fe1 »

Mě to zase připadá zbytečné a nemoudré, vyvolávat konflikt cyklisti versus řidiči kopírováním sem odkazů na černou kroniku, kde figurují zlí cyklisté a stavět proti nim řidiče, kterým je údajně oproti nim ubližováno. Podle mě je těch bezohledných lidí v každé skupině zhruba stejně. Ty odkazované nehody jsou stejně (ne)zajímavé jako jakákoliv jiná zpráva z černé kroniky. Řekl bych, že to do tohoto tématu nepatří.
Odpovědět

Zpět na „Odpočívka Na České dálnici“