Začátky na cestách - autoškola: zážitky, historky, trapasy

Off-topic pokec
pedros
Příspěvky: 302
Registrován: 2.9.2009 14:40:53
Bydliště: Ostrava, Petřvald u NJ

Začátky na cestách - autoškola: zážitky, historky, trapasy

Příspěvek od pedros »

Jen vzpomeňte na vaše začátky v autoškole a jak vám bylo, když na vás někdo troubil, nebo vás předjížděl... Já teda jsem byl pak ještě více nervózní, připadal jsem si jako brzda provozu (oprávněně). Ale myslím, že tu chvilku, se za autoškolou jet dá... ;)
P.S. nejsem učitel, ani majitel autoškoly... 8-)

A s tou buzerací... záleží na člověku, jsou normální policajti a jsou ti, co si myslí, že pokutou zachrání svět :roll:

Odděleno z tématu o 4705, no řekl jsem si, že téma o našich začátcích na cestách ještě chybí a pedro to tak hezky načal. Martin z Ostravy
Ford S-Max MK 2
VW Golf VII variant
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: 4705 Bělotín – Hladké Životice

Příspěvek od Martin z Ostravy »

No já v autoškole brzdou provozu rozhodně nebyl :D
Na dálnici mě omezovala jen ta krabice na střeše a extra nízký výkon fabie sdi :D
Ale jinak na prvních jízdách po městě jsem měl taky docela bobky, ale jen než jsem se do toho dostal.
R48 -> D48 se podařilo!
pedros
Příspěvky: 302
Registrován: 2.9.2009 14:40:53
Bydliště: Ostrava, Petřvald u NJ

Re: 4705 Bělotín – Hladké Životice

Příspěvek od pedros »

Tak to já ze začátku brzda byl, bo mě neměl kdo učit řídit před autoškolou. Ale jezdil jsem starým zrezavělým Favoritem na plyn, takže i kdybych chtěl, tak to skoro nejelo... :D
Ford S-Max MK 2
VW Golf VII variant
Geo
Příspěvky: 800
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Začátky na cestách - autoškola: zážitky, historky, trapasy

Příspěvek od Geo »

V autoškole jsem jeydil ve Fáčku. Pamatuju si jak jsem se divil, že jedu nějak málo, když koukám na tacháč. Tak mi učitel řekl ať zastavím, a ať se podívám pořádně. No jo no, byl to otáčkoměr x100, takže cifry byly 10,20,.... Tou dobou měli rodiče ve Fáčku, a všechna normální auta, už otáčkoměry x1000, tak mě to poněkud zmátlo.

No a jednou mě prozměnu učitel nechal parkovat do řady před hospodou se zahrádkou, venku 30 stupňů, zahrádka narvaná. No místo to bylo na Favorita fakt těsné (hlavně každej soudnej člověk by si radši našel nějaké větší místo). Takže asi po deseti změnách směru se mi podařilo pěkně zaparkovat (a ukroutit to bez posilovače, fuj). pak zase hned vyparkovat. když se mi to konečně povedlo, tak se ze zahrádky ozval bouřlivý potlesk.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátky na cestách - autoškola: zážitky, historky, trapasy

Příspěvek od Martin z Ostravy »

To je dobrý fór s tou zahrádkou :D
Ještě jsi mohl vystoupit a uklonit se :D
Já jsem se nejvíc nasmál jak jsem jezdil v Přívoze a jak můj instruktor komentoval cigány :D
R48 -> D48 se podařilo!
jannnn
Příspěvky: 752
Registrován: 16.3.2009 22:12:01

Re: Začátky na cestách - autoškola: zážitky, historky, trapasy

Příspěvek od jannnn »

Zážitek z autoškoly, který si dodnes pamatuju byl paradoxně když jsem neřídil já. Vystřídal mě nějaký kluk a měl mě odvézt domů, asi 4km. Mělo mě varovat už znechucení učitele když zjistil o koho se jedná, protože to bylo neskutečné. A žádná první jízda, bylo to už tak v půlce kurzu..


Z parkoviště jsme vyjeli příkopem (netrefil se na výjezdovou cestu!), hned potom na hlavní jsme málem zapluli pod Tatru, kdyby mu to učitel na poslední chvíli nestrhnul a následkem toho jsme zas napůl navštívili příkop. Za ty 4km mu to 12x chcíplo včetně jednou přímo na železničním přejezdu. A to se nezmiňuju o stovce těch dalších drobností...

Ten pocit úlevy když jsem vystupoval byl nepopsatelný :lol:
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátky na cestách - autoškola: zážitky, historky, trapasy

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Já jezdil vždy jen s instruktorem, nikdy nás nebylo v autě víc.
No nechtěl bych to zažít jezdit s nějakým takovým kopytem, snad jen doufat, že ten řidičák nedostal.

Domů jsem se vozil sám, hezky z Ostravy po R56 a až před barák, takže jsem toho v autoškole najel dost co se do počtu km týče.
Největší sranda byla s autem, jak mi instruktor na R56 řekl, ať dám blinkr, přejedu do levého a dám plný plyn, což nebylo v těch 120 vůbec poznat (fabia 1.9 sdi), načež to okomentoval slovy: "To je forsáž, co?" :D
R48 -> D48 se podařilo!
Web
Příspěvky: 410
Registrován: 2.6.2009 11:43:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátky na cestách - autoškola: zážitky, historky, trapasy

Příspěvek od Web »

Já měl to štěstí, že jsem se už před autoškolou naučil jezdit na traktoru a trabantu. Takže moje hodiny obvykle probíhaly tak, že jsem instruktora vozil a) po vrakovištích kde sháněl díly do auta :-) b) po supermarketech :-)

Zábavnější bylo dělat kondičky sestrám, třeba na povel "na kruháku doleva" si od jisté doby dávám velký pozor :-D

A snad nebudu příliš od tématu http://www.youtube.com/watch?v=x2j8meemW9A
flames
Příspěvky: 576
Registrován: 15.3.2009 14:56:24
Bydliště: teď už zas ValMez

Re: Začátky na cestách - autoškola: zážitky, historky, trapasy

Příspěvek od flames »

V autoškole bylo hodně srandy (jeden instruktor byl trochu uchyl, osahával holky, druhý si zas vozil skrze jízdy materiál na stavbu atd, vlastně celá tehdejší nechvalně proslulá valašskomeziříčská autoškola byla jedna kupa švandy), nicméně vrcholem byly jízdy, největší frajer ze všech totiž hned za výjezdem z areálu autoškoly na přechodě přejel nějakou seniorku. :roll:
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Začátky na cestách - autoškola: zážitky, historky, trapasy

Příspěvek od Warcz »

Začátky... Jeje. Ještě než jsem nastoupil do autoškoly tak jsem parkoval dědového žigulika u něho na klíně. Potom mě tata posadil za Ford tranzita cca 70 rok ( zrcátka na přední kapotě, nafta bez posilovače ) což byl užasný stroj. Pak jsem ukecal cca pul roku před 18 narozeninama, že budu parkovat auto do garáže ( couvat ) no a pak jsem nastoupil do autoškoly. parkování nebyl problém, zkusili jsme to 2x a učitel při rychlosti jakou jsem to couval jenom zíral.

Horší byla jízda. Blížil jsem se k přejezdu a bylo na obě strany hovno vidět. Přibrzdim, pořad blbě, přibrzdím... Njn LPG, zhaslo to na přejezdu :-)

Jinak mi ale nejvíce trnulo, když na Rudné do Ostravy řekl. Tak si podřaď na 2ku Já:"Tady ????" a On "Proč ne neni tady minimální rychlost..." Já:"hmm oki..." hned jak řekl dobrý jsem šel po plynu jak v rally. Fakt hnusný pocit...
Pavel_t
Příspěvky: 126
Registrován: 14.3.2009 18:30:48
Bydliště: Praha

Re: Začátky na cestách - autoškola: zážitky, historky, trapasy

Příspěvek od Pavel_t »

No ja delal ridicak v Praze pred 18 narozeninam na jare 1995, tehdy se jeste v obci jezdilo 60 a nemuselo se svitit ale nekteri lide uz to tak delali a instruktor nechaval zaky jezdit taky se svetly a i to nejak komentoval ale uz si nepamatuju jak. Faktem je, ze tech 15 let jezdim vzdy se svetly. Tata mi jednou rekl, ze ma z nejakych uspor pro me 10.000kc a jestli si tedy za ne nechci udelat A (komplet) ,B a C (k nemu bylo i T). Tato kombinace tehdy vysla asi na 9.000 i s lekarskou prohlidkou a poplatky.

Kdyz jsem sel do autoskoly mel jsem najeto jen par km a kazdy s jinym autem. Osobak jsem jezdil s Oplem Corsou tusim 1.5D. Prvni humorny zazitek byl, ze jsem z Harfy vyjel na Ceskobrodskou a protoze byl maly provoz a rovna silnice tak jsem proste pridaval plyn az mi intruktor klidnim hlasem jakoby mimochodem rika, ze tady se smi jen 60. Ja v ten okamzik mel na tachometru asi 90 ;) C jsem delal na Praga V3S a s tou jsem delal i jizdni zkousku, ta dopadla dobre ale kdyz jsem zajizdel do vrat autoskoly tak jsem je malem sejmul, vcas jsem nastesti sundal nohu z plynu a dotocil volant. Policajt (tehdy se zkousky delali s policajtem) rika, ze to byla nejlepsi jizda dnesniho dne a i ty vrata jsem zvladnul takze jsem jizdy udelal. Bohuzel jsem o bod (max. 55bodu, B 50, C 52 a ja mel 51) neudelal testy takze jsem si musel dat jeste repete.

Asi pred rokem, jsem jel chvilku za skolni Fabii, jela celkem svizne takze jsme nepredjizdel. Pak jsme prijeli k semaforu kde jsem prejel do leveho pruhu, za volantem vidim mladou holku a vedle chlapa (zrejme) instruktora. Na zelenou jsem se normalne rozjel a neminil nijak autoskolu resit ale prekvapeni bylo, ze ji stale vidim vedle sebe :shock: a az asi do 60kmh se mnou drzela krok, pak jsem schvalne pridal vic plyn a nechal je za sebou. Bud nekne meli skrytou kameru, nebo si jinak delali z lidi srandu a nebo ta holka byla opravdu dobra zakyne :ok: a instruktor mel dobrou naladu :D
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátky na cestách - autoškola: zážitky, historky, trapasy

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Warcz píše:Začátky... Jeje. Ještě než jsem nastoupil do autoškoly tak jsem parkoval dědového žigulika u něho na klíně. Potom mě tata posadil za Ford tranzita cca 70 rok ( zrcátka na přední kapotě, nafta bez posilovače ) což byl užasný stroj. Pak jsem ukecal cca pul roku před 18 narozeninama, že budu parkovat auto do garáže ( couvat ) no a pak jsem nastoupil do autoškoly.
Jo taky jsem parkoval auta, a ještě jsem jezdil po letišti, byl jsem tam asi 15x
A vystřídal jsem tam za tu dobu 4 auta. V autoškole mi instruktor řekl po první jízdě, že mě nemá, co se řízení týče co učit, ale naučil mě dost, protože v provozu jsem si tak jistý ze začátku nebyl.
Pavel_t píše: Asi pred rokem, jsem jel chvilku za skolni Fabii, jela celkem svizne takze jsme nepredjizdel. Pak jsme prijeli k semaforu kde jsem prejel do leveho pruhu, za volantem vidim mladou holku a vedle chlapa (zrejme) instruktora. Na zelenou jsem se normalne rozjel a neminil nijak autoskolu resit ale prekvapeni bylo, ze ji stale vidim vedle sebe :shock: a az asi do 60kmh se mnou drzela krok, pak jsem schvalne pridal vic plyn a nechal je za sebou. Bud nekne meli skrytou kameru, nebo si jinak delali z lidi srandu a nebo ta holka byla opravdu dobra zakyne :ok: a instruktor mel dobrou naladu :D
No taky byla sranda pozorovat lidi na R56 jak čumí, že je předjíždí autoškola :D
A na křižovatkách jsem taky nezůstával pozadu, v tom mě omezovala jen prokluzující spojka :D
R48 -> D48 se podařilo!
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Začátky na cestách - autoškola: zážitky, historky, trapasy

Příspěvek od Standa »

Než jsem dělal autoškolu, měl jsem už docela rozsáhlé teoretické znalosti, protože jsem cca od 12 jezdil s tátou vždycky vepředu a "řídil" taky. Díky tomu jsem se, mimo jiné, naučil docela dobře rozpoznávat problematické řidiče a dávat si na ně pozor. Párkrát jsem už také řídil v reálu, jezdil jsem stodvacítkou (pod dozorem) na nákup uličkami na starém Spořilově - bylo to v roce 1990, kdy byl respekt k předpisům asi na nejnižší úrovni. V autoškole jsme jezdili taky stodvacítkou, instruktor mi kladl na srdce hlavně moc nepřekračovat rychlost, protože jsme taky jednou jeli po Vršovicích 80 (tehdy bylo 60 a jeli jsme "s davem" - no prostě divoká devadesátá!). Při jízdě s policistou jsem byl varován, že tenhle nemá rád nejisté řidiče, tak jsem dělal suveréna a rozjel se s tou plně obsazenou stodvácou se zahrabáním gum (s rodinným vozem téže značky se mi to nikdy nepovedlo), až se i ten policista musel chytit madla a málem mě vyrazil...

Dneska mi to připadá jako jedna velká ostuda :oops: , ale tehdy to asi bylo úplně 8-) ... Znal jsem člověka, který tehdy jezdil několik let bez řidičáku a procházelo mu to - když ho zastavili policisté, dal jim rovnou 1000 Kč a omluvil se, že strašně spěchá :shock: ...
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Začátky na cestách - autoškola: zážitky, historky, trapasy

Příspěvek od Mike »

no tak první řidičák jsem dělal ještě podle "100", sice jen na cvičáku, ale tenkrát se s "fichtlem" po ulicích nejezdilo, Autoškola v Lupáčově ulici, cvičák v Hloubětíně.
s velkou mašinou už jsem jezdil ve Vršovicích, musel se stíhat kurz, aby se závěrečky nejezdily v zimě.
odsud je veselá historka s kubáncem, který přijel do křižovatky, zastavil, ale nesundal nohy ze stupaček 8-)
po úspěšném absolvování jsme se za rok s kamarádem hlásili tamtéž, abychom osedlali Š125 a propracovali s k "B", motocyklové znalosti byly vidět, takže po najetí na jižní spojku, sešlápnutí plynu a zařazení 5.kvaltu se z vedlejší sedadla ozvalo "kolik se tu může ?" .... ..... .... " tak se tím řiď "
inu, zůstalo mi to do dneška ;)
určitou jistotou se pak jevilo rozšíření na sk. "C", poněvadž, kdyby nevyšla modrá, byla vetší pravděpodobnost prožití ZVS v teple kabiny a ne v zimě buzeráku.
nakonec vyšla ta modrá, takže krom "D" můžu se vším
"C" bylo zahájeno výcvikem na plácku v Malešicích, kde jsem v prvním sněhu driftoval s traktorem, ubezpečen, že couvat s vlekem nebudu, poněvadž mu včerejší kurz ohnul oj.
následovaly vršovické uličky s PV3S, kolega měl víc štestí, dostalo se mu modernější IFY.
z veselých historek připomenu jen závěrečné jizdy na "B", kde slečny před námi nedokázaly odjet od chodníku - zatažená ruční brzda - takže jejích jízda vlastně ani nezačla
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Začátky na cestách - autoškola: zážitky, historky, trapasy

Příspěvek od Sosa »

No nejlepší zážitek měl jeden kamarád,kterému zůstala řadící páka na Š120 v ruce.No pak si ode všech vyslechl... :lol:
Pája K
Příspěvky: 89
Registrován: 17.8.2009 16:29:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátky na cestách - autoškola: zážitky, historky, trapasy

Příspěvek od Pája K »

Web píše:Já měl to štěstí, že jsem se už před autoškolou naučil jezdit na traktoru a trabantu. Takže moje hodiny obvykle probíhaly tak, že jsem instruktora vozil a) po vrakovištích kde sháněl díly do auta :-) b) po supermarketech :-)

Zábavnější bylo dělat kondičky sestrám, třeba na povel "na kruháku doleva" si od jisté doby dávám velký pozor :-D

A snad nebudu příliš od tématu http://www.youtube.com/watch?v=x2j8meemW9A
Ale nejlepší je Aša http://www.youtube.com/watch?v=tW3_pFrGSe0
Jak tak na ní koukám, jak ji to při rozjíždění poskakuje, tak jsem si všiml, že některé autoškoly používají v OA diesel, což je podle mě chyba, protože ten se rozjede i bez přidání plynu a potom přesednou do benzínu a mají problém zrozjížděním.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Začátky na cestách - autoškola: zážitky, historky, trapasy

Příspěvek od jonáš »

Jak kterej diesel .. ty moderní 1.5 chcípnou při líný noze na křižovatce stejně elegantně, jak stará fabia s 1.4 převrtanym MPI z Boleslavi 8-)
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátky na cestách - autoškola: zážitky, historky, trapasy

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Jo Aša to je jednička :D
U toho videa jsem několik týdnu trpěl inkontinencí :D
Ale to s tím dieslem není podle mě až tak zásadní, ono každé auto to má jinak a když je někdo kopyto (jako Aša :)), je jednou jaké má auto.
Jinak benzín se taky rozjede bez přidání plynu ;)
R48 -> D48 se podařilo!
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Začátky na cestách - autoškola: zážitky, historky, trapasy

Příspěvek od jonáš »

Ono to nebude palivem, ale řídicí elektronikou a hlavně rychlostí reakce regulace, ta byla u prvních fábií hodně pomalá a pro člověka zvyklýho na drát v bowdenu přímo smrtící ;) .. při dostatečně pomalym pouštění spojky se to ureguluje a jede na volnoběžný otáčky, když se to nestihne tak škyt a stop. A ovšemže starej dobrej karburátor se sám nerozjel ani náhodou. Pokud to nebylo z kopce.
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Začátky na cestách - autoškola: zážitky, historky, trapasy

Příspěvek od Warcz »

Rozjezdy bez plynu jsou dobré pro parkování. Člověk jenom pouští spojku a točí volantem. Proti tomu felicie předělaná na CNG v autoškole to je to pravé učeníčko :-)
flames
Příspěvky: 576
Registrován: 15.3.2009 14:56:24
Bydliště: teď už zas ValMez

Re: Začátky na cestách - autoškola: zážitky, historky, trapasy

Příspěvek od flames »

Jn, plyn je super no, v kopci to začalo chcípat, tak rychle hledat přepínač na benzín. Hlavně, že ušetřili.
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Začátky na cestách - autoškola: zážitky, historky, trapasy

Příspěvek od adamos »

Jo, tenkrát před 18 lety jsem patřil k tem šťastlivcům, kteří usedli za volant nového favorita 136L a nemuseli se trápit s vyjetou stopětadvacítkou. I bez plynu jsem se naučil rozjíždět, pravda, po rovině, karburátor Jikov ani moc neprotestoval :-) A nejlepší zážitek? Asi vzpomínky na 50letého "spolužáka" pana Suchánka. Čekali jsme před učebnou, až otevřou dveře, a vyprávěli si zážitky z prvních jízd. Až se ke mně naklonil, ujistil se, že nikdo neposlouchá a polohlasem se mi pochlubil: "Už jsem jezdil na trojku..."!
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátky na cestách - autoškola: zážitky, historky, trapasy

Příspěvek od Martin z Ostravy »

jonáš píše:Ono to nebude palivem, ale řídicí elektronikou a hlavně rychlostí reakce regulace, ta byla u prvních fábií hodně pomalá a pro člověka zvyklýho na drát v bowdenu přímo smrtící ;) .. při dostatečně pomalym pouštění spojky se to ureguluje a jede na volnoběžný otáčky, když se to nestihne tak škyt a stop. A ovšemže starej dobrej karburátor se sám nerozjel ani náhodou. Pokud to nebylo z kopce.
Je to tak, prodleva prostě u el. plynu vždy bude, faktem je, že ty první fabky byly o nervy. Ale u moji už to nijak nevnímám, někdy to dokonce beru jako výhodu, protože to funguje tak trochu jako mezi plyn. :D
R48 -> D48 se podařilo!
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Začátky na cestách - autoškola: zážitky, historky, trapasy

Příspěvek od Mike »

nová TDI - speciálně ta s "dvouhmotou" mají tak nastavený soft, že bez přidání plynu chcípnou
aby ten setrvák něšel do kopru tak brzo

2 adamos :
jestli bylo to fáčko opravdu nové, tak tam možná byl ještě Pierburg 8-)
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Odpovědět

Zpět na „Odpočívka Na České dálnici“