Umělá inteligence a dotazy na dálnice

Off-topic pokec
Odpovědět
NIGKDO
Příspěvky: 93
Registrován: 11.11.2015 21:48:47

Umělá inteligence a dotazy na dálnice

Příspěvek od NIGKDO »

Chtěl jsem vyzkoušet, co ví umělá inteligence o dálnici D3 a zatím je to tedy zklamání. Zkoušeli jste také něco?
Můj dotaz píše:Jaký je seznam úseků dálnice D3?
Odpověď umělé inteligence talkai.info píše:Seznam úseků dálnice D3 v České republice je následující:

1. Úsek Praha - Modletice
2. Úsek Modletice - Sudoměřice u Tábora
3. Úsek Sudoměřice u Tábora - Veselí nad Lužnicí
4. Úsek Veselí nad Lužnicí - Třebíč
5. Úsek Třebíč - Jihlava - zde se dálnice stáčí a pokračuje jako dálnice D1 směrem na Brno.

Poznámka: V roce 2020 byl dokončen úsek Sudoměřice - Veselí nad Lužnicí, který předtím nebyl na dálnici D3, ale na silnici I/3. Je však plánováno, že se celá dálnice D3 bude prodlužovat směrem na jih až do hranic s Rakouskem.
Můj dotaz píše:Proč píšete mylné informace o dálnici D3?
Odpověď umělé inteligence talkai.info píše:Jsem AI model vyvinutý společností OpenAI a nepíši úmyslně mylné informace. Moje odpovědi jsou založeny na dostupných zdrojích a informacích, které jsem získal při analýze tématu. Pokud jsem poskytl nesprávné informace o dálnici D3, omlouvám se za to. Můžete mi poskytnout konkrétní detaily a já se pokusím opravit a poskytnout přesné informace.
Sudr
Příspěvky: 686
Registrován: 22.5.2013 11:01:28

Re: Umělá inteligence a dotazy na dálnice

Příspěvek od Sudr »

Nevím, tohle je spíš do fora o ai, ale budiž admini to mohou kdyztak skartovat:)

Tipuji, že jste použil max gpt3.5., tohle je krátká konverzace s aktualni gpt4:

Screenshot_20240106_053940_ChatGPT.jpg
Screenshot_20240106_053940_ChatGPT.jpg (155.26 KiB) Zobrazeno 567 x
MaPoX
Příspěvky: 5
Registrován: 4.6.2023 15:33:53

Re: Umělá inteligence a dotazy na dálnice

Příspěvek od MaPoX »

Copilot v mobilu (zapnuté GPT-4):
D3.png
D3.png (272.53 KiB) Zobrazeno 547 x
Je tam zmíněn i tento server :)
Warcz
Příspěvky: 2080
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Umělá inteligence a dotazy na dálnice

Příspěvek od Warcz »

Když s tím neumíte tak to nepoužívejte...

GTP 3.5 je generator nahodných textu. Cilem není pravda, ale aby se to líbilo.
GPT 4 už je dál a ty informace dává výrazně lépe, ale pořád jenom generuje odpovědi které se mají líbil
Když mu řeknete použij Bing tak prohleda stránky a asi i tohle forum a řekne vám už hodně přesne informace
Když chcete počítat nebo programovat tak je třeba zapnout code interpetr potom si to naprogramuje v pythonu a spočte to přesně.
No a když chcete kresli maluvky, tak mu řekněte nakresli a on vezme DALLE a něco nakresli.

Umí to hodně pomoct, ale pokud chcete dokazovat, že se to plete tak to uděláte vždy.
Dole představa ChatGPT-DALLE o české dálnici.
Přílohy
06.01.2024_14.12.21_REC.png
06.01.2024_14.12.21_REC.png (972.12 KiB) Zobrazeno 518 x
darwousek
Příspěvky: 929
Registrován: 21.10.2021 20:28:02
Bydliště: I/4 v budoucnu snad M4

Re: Umělá inteligence a dotazy na dálnice

Příspěvek od darwousek »

Představa hezká :) . Taky jsem AI párkrát v souvislosti s dálnicemi/silnicemi zkoušel
Snímek obrazovky 2024-01-06 162340.png
Snímek obrazovky 2024-01-06 162340.png (44.95 KiB) Zobrazeno 489 x
a že by to bylo něco úplně mimo to ne ale nejpřesnější to taky není. Každopádně když se zeptáte na nějákou zákeřnější otázku tak začne blbonout
Snímek obrazovky 2024-01-06 162637.png
Snímek obrazovky 2024-01-06 162637.png (39.52 KiB) Zobrazeno 489 x
.
Křižovatky I/_ × II/__ mají být MÚK nikdy ne OK .
D4 Má být minimálně do Strakonic.
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Umělá inteligence a dotazy na dálnice

Příspěvek od Mike »

Warcz píše: 6.1.2024 14:12:49 ...
Dole představa ChatGPT-DALLE o české dálnici.
podle mě to AI má zmáklý perfektně ;)
rovný, přehledný úsek a přesto omezení rychlosti
kamionák jedoucí všelijak, jen ne v pruhu
taky vše funguje i podle představ 8-)
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Umělá inteligence a dotazy na dálnice

Příspěvek od jozka »

Jo, to mne prastilo do oci prakticky okamzite. Teprve ted zacinam verit, ze AI k necemu bude :-)
kyk
Příspěvky: 954
Registrován: 22.7.2011 10:54:46
Bydliště: Praha, SOKP km 50 st.
Kontaktovat uživatele:

Re: Umělá inteligence a dotazy na dálnice

Příspěvek od kyk »

AI má většinou časově omezené zdrojování dat, ještě cca před půl rokem až rokem to bylo cca T-2r, a odpovědi na aktuálnější věci nemusely být relevantní. Nevím jak je tomu nyní.
Nicméně AI není prognostik a musí si vystačit s tím co bylo napsáno, zaindexováno a v rámci robotického zpracování AI dostalo nějakou váhu v jejich databázovém modelu.
Odpovědi jsou tak v případě jasných dotazů a historických dat relativné hodně přesné, co se týče aktuálnějších dat, nebo nutnosti použití "vlastní inteligence" tak to bývá občas horší. V těchto chvílích mi občas tyhle kecálky připomínají "americkou náturu", kdy sice kecají naprosté hlouposti, ale jsou velmi přesvědčené o své pravdě a nepřesnost informací uznají až po chvíli vyvracení jejich pravdy uživatelem.
Pro mě jsou to, zatím, o dost chytřejší vyhledávače neovlivněné tzv. SEO /search engine optimatization/ praktikami webových vývojářů.
MPMP
Příspěvky: 3278
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Umělá inteligence a dotazy na dálnice

Příspěvek od MPMP »

Vidím to trochu jinak. I když se využívání veřejně dostupných informací ze strany AI v poslední době zlepšuje, nezapomínejte na to, že se jedná stále primárně o "jazykový model" - tedy o nástroj, jak sestavit "smysluplný text", ve kterém se budou objevovat slova z dotazu. Pokud položítě dotaz
na konkrétní informace, sice Vám je vyhledá, ale pokud narazí na rozporuplná data, není vyloučeno, že se pokusí udělat jejich syntézu a vznikne naprostý nesmysl.
Nejvíce to vynikne v případě, kdy zadáte konkrétní dotaz na konkrétní situaci v programování. Pokud to bude jednoduchá a všeobecně známá situace, dostanete přesnou odpověď včetně kódu. pokud to ale bude něco komplikovanějšího, případně situace, která se bežně nepoužívá, dostanete skoro jistě též odpověď s kódem, ale v něm bude volání funkcí a metod, které neexistují a nikdy neexistovaly. A pokud si budete trvat na tom, že takto to skutečně udělat nelze, bude Vám vytrvale vracet nesmysly - sice s omluvou a vždy trochu jinak naformulované, ale na podstatě toho, že takto to použít nelze, se nic nezmění - aby Vás na závěr odkázal na originální dokumentaci.
Takže ano, AI umí rychle odpovědět na dotazy, na které byste hledali odpověď mnohem déle, s jejich relevancí je to již horší. A nejhorší na tom je, že nikdy nebudete vědět, kde ty informace systém AI našel, případně zda je vůbec našel, nebo si je sám vymyslel.
Chápu, že "inteligence" znamená, že by systém měl být schopen samostatného uvažování a syntézy výsledků z dostupných dat.Zatím to na mne (alespoň podle mých zkušeností z oboru IT) ale dělá dojem, že za Vás sice bryskně vytvoří ročníkovou práci na filosofii, ale zápočtový program za Vás nenapíše. A spočítat nějaké integrály? Zkoušeli jste to někdo? Ten výsledek je buď k smíchu, nebo pláči, podle toho, jak se na něj podíváte - rozhodně se ale nedá použít. Takže v tomto světle si říkám, jaké bláboly to vlastně AI sesmolil do té ročníkové práce na filosofii. Jestli mají stejnou úrověň jako výstupy z programování nebo matematiky, tak teda "potěš koště" - a to už se společnost chystá na to, že výsledky AI bude nejen využívt, ale i vyžadovat.
nepěkné časy nás čekají. :(
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Umělá inteligence a dotazy na dálnice

Příspěvek od Mike »

nevím, kolega zkoušel - poměrně historicky přesně popsanou - úlohu
Czechoslovak fortifikation in Sudeten

a slovo "sudeten" to neumělo vyhodnotit...

obrázky z toho padaly jak z Verneovky 8-) :D
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
KarelLer
Příspěvky: 694
Registrován: 25.12.2016 16:03:46
Bydliště: Morava

Re: Umělá inteligence a dotazy na dálnice

Příspěvek od KarelLer »

I šéf OpenAI říká, že žádnou umělou inteligenci ještě nemáme. Ale výraz "umělá inteligence" zní mnohem líp než "jazykový model".

ChatGPT4 mi na dotaz "Czechoslovak fortifikation in Sudeten" odpoví dobře (přestože "Sudeten" není správný překlad pro Sudety, a Sudety nejsou přesný název pro Sudety ;) )
Odpovědět

Zpět na „Odpočívka Na České dálnici“