SOS hlásky

Off-topic pokec
Odpovědět

Použil jsem SOS hlásku

0x
28
93%
1x
0
Žádná hlasování
2x
0
Žádná hlasování
3x
0
Žádná hlasování
5x
0
Žádná hlasování
jinak
2
7%
 
Celkem hlasů: 30

Lenny
Autor
Příspěvky: 10799
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

SOS hlásky

Příspěvek od Lenny »

Jak se dívate na použítí SOS hlásek? Je je nutné stavět nebo je to v době mobilních telefonů už přežitek?

Ja osobně bych je stavěl dal, ale asi v menším počtu, bo se občas může stát, že se člověkovi vybije telefon, a to je pak jediná možnost, jak se dovolat pomoci. ;)

Jinak jsem SOS hlásku nepoužil ani jedenkrát a ani neznám člověka, který by jí využil.

No možná, v éře neustale slídícího kamerovacího systému nebudou třeba, bo obsluha odstavené auto uvidí na monitoru. :lol:
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
P_V
Příspěvky: 1708
Registrován: 14.3.2009 15:26:14
Bydliště: Praha

Re: SOS hlásky

Příspěvek od P_V »

banjo
Příspěvky: 219
Registrován: 14.3.2009 16:06:15

Re: SOS hlásky

Příspěvek od banjo »

ono je uplne s podivem, co dnesni SOS hlasky umi. pokud je sit hlasek zapojena i do telematickych systemu na dalnici, takze se pouziva spolecna opticka sit a napajeni pro hlasky, infotabule, promenlive dopravni znaceni, kamerovy system, meteostanice atd. tak to povazuju za rozumnou investici. jinak je osazovani dalnic takto vybavenymi hlaskami vyhazovani penez do luftu a stacily by obycejne telefony.

zajimava je taky moznost napajeni blikajiciho znaceni pri praci na silnici. rozhodne je to lepsi, nez tam kazdy den jezdit a menit akumulatory. ale jak se to vyuziva, to netusim. jinak se divim, ze v hlaskach neni k dispozici rozumne dimenzovana pripojka 3x400V, to si myslim, ze by se udrzbe obcas hodilo.
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: SOS hlásky

Příspěvek od Fox Mulder »

Zajímavé.. O existenci SOS hlásek vím, ale nikdy jsem je neřešil, ani o nich nepřemýšlel.. Dokonce si i myslím, že kdyby se něco opravdu stalo, tak bych jí nepoužil, protože by mě nenapadlo, že něco takového existuje.

Sám nevím, jestli to má vůbec v dnešní době význam. Možná asi jo, na druhou stranu by bylo vhodné, aby to bylo i na R komunikacích, případně silnicích I. třídy. V dnešní době to ale spolehlivě nahrazuje kamerový systém a takřka 100% vybavenost obyvatel mobilními telefony. Zase si ale myslím, že i na dálnicích existují hluchá místa, kde není signál, také cizinec třeba nemusí mít roaming, nebo se umět domluvit (např. Maďar mluvící pouze Maďarsky).

Sám nevím, nedokážu rozsoudit, zda ano i ne, uvědomuju si argumenty obou stran.
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: SOS hlásky

Příspěvek od Standa »

No pokud dotyčný hovoří pouze maďarsky, obávám se, že mu moc nepomůže ani ta hláska :) (omlouvám se, že se směju, ale vzpomněl jsem si na jeden díl South Parku, kde Ned ztratil slavíka a snažil se telefonicky si objednat nový). Ale vážně, asi bych hlásky nechával jako takové uzlové centrály nějakého komplexnějšího systému zabezpečení (i s tím komunikátorem, ale jen jako doplňkovou funkcí). Kdysi (v době předmobilové) jsme měli technický problém s autobusem na D1, ale než jsme jen stačili začít hledat nějakou hlásku, jeli kolem policisté a ujali se nás.
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: SOS hlásky

Příspěvek od martin »

Ony mají smysl hlavně v úsecích s tunely či v nějakém hustém provozu, kde jsou propojeny automaticky na ostatní automatické systémy. Například v případě některých tunelů se při jejich použití ihned zvýší osvětlení v tunelu, odvětrávání apod. Než se člověk dovolá mobilem někam na nouzovou linku a ti než to někam předají, může být už pozdě...
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: SOS hlásky

Příspěvek od Fox Mulder »

Standa píše:No pokud dotyčný hovoří pouze maďarsky, obávám se, že mu moc nepomůže ani ta hláska :) (omlouvám se, že se směju, ale vzpomněl jsem si na jeden díl South Parku, kde Ned ztratil slavíka a snažil se telefonicky si objednat nový). Ale vážně, asi bych hlásky nechával jako takové uzlové centrály nějakého komplexnějšího systému zabezpečení (i s tím komunikátorem, ale jen jako doplňkovou funkcí). Kdysi (v době předmobilové) jsme měli technický problém s autobusem na D1, ale než jsme jen stačili začít hledat nějakou hlásku, jeli kolem policisté a ujali se nás.
Tak ono jestli jsem to správně pochopil, tak ty modernější SOS hlásky tam maj nějakej jednoduchej tlačítkovej systém, že se domluví i člověk s jazykovou bariérou. Prostě tam asi vyťuká nehodu, nebo poruchu a operátor už ví, i když je to Maďar.. :)
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: SOS hlásky

Příspěvek od Fox Mulder »

martin píše:Ony mají smysl hlavně v úsecích s tunely či v nějakém hustém provozu, kde jsou propojeny automaticky na ostatní automatické systémy. Například v případě některých tunelů se při jejich použití ihned zvýší osvětlení v tunelu, odvětrávání apod. Než se člověk dovolá mobilem někam na nouzovou linku a ti než to někam předají, může být už pozdě...
Tak tunely jsou, co se týče bezpečnosti, řešeny úplně zvlášť, ne? Mají především kamerový systém a 24h dohled, takže nějaký SOS hlásky tam jsou v dnešní době spíš vedlejší.
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22543
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: SOS hlásky

Příspěvek od Diaľničiar »

Já jsem ji použil nesčítaně mnohokrát. :lol:

*při výstavbě jako test, jestli funguje
*při ohlásení konkrétní vady, např. pokřivené svodidla/oplocení při výklenku, kde daná SOS hláska je
*při problémech s mobilním telefonem (2x)
*při dopravní nehodě a nemožnosti použít mobil (1x)

Osobně si myslím, že DÁLNICE by SOS hláskami měli disponovat.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22543
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: SOS hlásky

Příspěvek od Diaľničiar »

Fox Mulder píše:Tak tunely jsou, co se týče bezpečnosti, řešeny úplně zvlášť, ne? Mají především kamerový systém a 24h dohled, takže nějaký SOS hlásky tam jsou v dnešní době spíš vedlejší.
Kamera je fajn věc, ale není možné zaznamenat celý tunel. A i když by obsluha tunelu viděla již odstavené vozidlo, tak se nemá jak dozvědět, jaký problém nastal anebo jestli vůbec nějaký problém je. Takže v tunelu je nevyhnutností mít telefonní linky na ohlášení situace. Protože je nemyslitelné, aby pokaždé vyjel vůz s pracovníky ůdržby tunelu.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Lenny
Autor
Příspěvky: 10799
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: SOS hlásky

Příspěvek od Lenny »

V tunelu je jejich význam opodstatnění z důvodu bezpečnosti. Ale mimo už je to menší.

Ale souhlasím mě se například za poslední měsíc stalo, že mi 12 dnů nefungoval telefon a v takovém případě bych za SOS hlásku byl rád. ;)
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: SOS hlásky

Příspěvek od Fox Mulder »

Diaľničiar píše:
Fox Mulder píše:Tak tunely jsou, co se týče bezpečnosti, řešeny úplně zvlášť, ne? Mají především kamerový systém a 24h dohled, takže nějaký SOS hlásky tam jsou v dnešní době spíš vedlejší.
Kamera je fajn věc, ale není možné zaznamenat celý tunel. A i když by obsluha tunelu viděla již odstavené vozidlo, tak se nemá jak dozvědět, jaký problém nastal anebo jestli vůbec nějaký problém je. Takže v tunelu je nevyhnutností mít telefonní linky na ohlášení situace. Protože je nemyslitelné, aby pokaždé vyjel vůz s pracovníky ůdržby tunelu.
Aha, tak já myslel, že ty kamery jsou tam úplně všude, tedy po celé délce. Potom samozřejmě ano.

Mimochode Dialničiaři, nejste náhodou Slovák?? :) Jaktože píšete česky? :) Jde vám to velmi dobře. ;) Udělal jste chybičku akorát jednu chybičku (ve slově "údržba"). Já bych Slovensky nedokázal psát vůbec. Pár slov jo, ale souvislý text ne, byla by to taková "Husákovština". :D
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: SOS hlásky

Příspěvek od martin »

Dovolím si odpovědět za něj, že původem ano. A ty účka jsme si už vysvětlili. Mimochodem mi to přijde, že krom shody podmětu s přísudkem je to dobrá past na Slováky, a to nemluvím o libůstkách typu trojúhelník, kůra, kúra apod :D

Na druhou stranu smekám nad schopností zejména psát v češtině (a obráceně), což je ještě horší než tím jazykem mluvit. Čím více jsou si jazyky podobný, tím víc je to paradoxně těžší.
P_V
Příspěvky: 1708
Registrován: 14.3.2009 15:26:14
Bydliště: Praha

Re: SOS hlásky

Příspěvek od P_V »

martin píše:Dovolím si odpovědět za něj, že původem ano. A ty účka jsme si už vysvětlili. Mimochodem mi to přijde, že krom shody podmětu s přísudkem je to dobrá past na Slováky, a to nemluvím o libůstkách typu trojúhelník, kůra, kúra apod :D
S tím ú/ů to mají podle mě Slováci lehké, ještě lehčí než Češi, stačí pamatovat že ve shodných slovech platí o/ô SK = ů CZ a u/ú SK = ú CZ.
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: SOS hlásky

Příspěvek od pavel.hrdina »

P_V píše:S tím ú/ů to mají podle mě Slováci lehké, ještě lehčí než Češi, stačí pamatovat že ve shodných slovech platí o/ô SK = ů CZ a u/ú SK = ú CZ.
Tak ono je to vsecko historicky dane a v zasade komplementarni zpusob zapisu jednoho a tehoz: dvojhlasky "uo".

Cestina k tomu pristoupila tak, ze ono 'o' zmensila do podoby krouzku a umistila nad u (ů), slovencina naopak 'u' zaspicatene do 'v' obratila vzhuru nohama a umistila nad o (ô).

Foneticky zustalo ô velice blizko puvodnimu "uo", zatimco ů degenerovalo na stejny zvuk jako ma ú.

Srovnej: kůň - kôň ("kuoň")
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: SOS hlásky

Příspěvek od pavel.hrdina »

Lenny píše:Jak se dívate na použítí SOS hlásek? Je je nutné stavět nebo je to v době mobilních telefonů už přežitek?
Jednoznacne to prezitek neni, pac SOS hlasky by mely fungovat i v pripade, ze napr. spadne operatorovi sit v danem miste (z jakehokoliv duvodu - porucha, pretizeni, atd.)

SOS hlaska je "jistota" stavena na extremne spolehlivy provoz i v nepriznivych (rozumej venkovnich) podminkach, zatimco mobilni telefony nemusi mit zarucenu 100% funkcnost (jak z duvodu na strane telefonu, tak z duvodu na strane site).
Warcz
Příspěvky: 2090
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: SOS hlásky

Příspěvek od Warcz »

S tím souhlasím ale pokud na MT zadáte "112" tak se volá jako Emergency Call tz. že využije signál všech dostupných operátoru ( O2, T-Mobile, Vodafone ) na všech frekvencích ( 900 a 1800Mhz ) a pokud nemá volný time slot ( chápej síť je obsazena ) tak ukončí hovor který není Emergency Call a to natvrdo ( u něj se ozve pip pip pip... ) Myslím že v dnešní době už nehrozí že by jste se nedovolali na 112 takže chyba jedině na straně uživatele.
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: SOS hlásky

Příspěvek od martin »

Jasně, nedá se ale a priori předpokládat, že bude mít každý mobilní telefon. Zrovna tak se může stát, že po nehodě bude zničen/ztracen/nechcete se pro něj vracet do vozidla a pak je SOS hláska ideální.

A to nemluvě o cizincích, třeba někdo z USA nemusí mít kompatibilní mobil nebo roaming a co pak, že.
Warcz
Příspěvky: 2090
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: SOS hlásky

Příspěvek od Warcz »

Tak se dovolá na operační středisko dálnice kde neumí anglicky :-) Já bych budky budoval společně s mýtným, kamerama, proměným značemí a dole sos budka...
banjo
Příspěvky: 219
Registrován: 14.3.2009 16:06:15

Re: SOS hlásky

Příspěvek od banjo »

martin píše:Jasně, nedá se ale a priori předpokládat, že bude mít každý mobilní telefon. Zrovna tak se může stát, že po nehodě bude zničen/ztracen/nechcete se pro něj vracet do vozidla a pak je SOS hláska ideální.
ale je treba vzit v uvahu, ze se SOS hlasky stavi na komunikacich, kde je znacna intenzita provozu => pravdepodobnost, ze behem kratke doby nebude k dispozici nikdo cesky mluvici s mobilnim telefonem je dost mala (i kdyz v noci narusta)
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22543
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: SOS hlásky

Příspěvek od Diaľničiar »

Chvíli trvalo, než jsem si zvyknul na to psaní. Jsem Kanaďan, slovenské občanství stále nemám. Ale na to jsem si zvyknul. Jinak neumím moc česky - žiji dlouhé léta v slovenské Skalici ( www.skalica.sk ), kde jsou stanice NOVA a PRIMA, které dost sleduji, také jezdím do blízkých měst: Hodonín, Břeclav a Brno, ale co se týka mluveného jazyka, tak spíš používam slovenské nárečí - záhoračtinu a pak angličtinu. :oops: S tím "ú" mám problém, že ho nemám na klávesnici a nechce se mi ho pořád kopírovat z jiných částí fóra. A taky jsem nevědel až do včera, že se taky někdy nepíše. Jsem na českém fóru, snažím se psát po česky, co to jde, aby byli informace zrozumitelné. 8-)
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
viky
Příspěvky: 1288
Registrován: 16.3.2009 17:41:34
Bydliště: na trase budoucí R49

Re: SOS hlásky

Příspěvek od viky »

Diaľničiar píše:Chvíli trvalo, než jsem si zvyknul na to psaní. Jsem Kanaďan, slovenské občanství stále nemám. Ale na to jsem si zvyknul. Jinak neumím moc česky - žiji dlouhé léta v slovenské Skalici ( http://www.skalica.sk ), kde jsou stanice NOVA a PRIMA, které dost sleduji, také jezdím do blízkých měst: Hodonín, Břeclav a Brno, ale co se týka mluveného jazyka, tak spíš používam slovenské nárečí - záhoračtinu a pak angličtinu. :oops: S tím "ú" mám problém, že ho nemám na klávesnici a nechce se mi ho pořád kopírovat z jiných částí fóra. A taky jsem nevědel až do včera, že se taky někdy nepíše. Jsem na českém fóru, snažím se psát po česky, co to jde, aby byli informace zrozumitelné. 8-)
mně tahle česko-slovenština vyhovuje. 8-) myslím,že tady nejsou žádní linquisti,kteří by tady bazírovali na písmenku,notabene s ohledem na dialničiarův původ...
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6840
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: SOS hlásky

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Mně by vůbec nevadilo, kdyby psal slovensky, někomu snad ano?
Jinak díky Dialničaři za skvělé sekce o světě.
R48 -> D48 se podařilo!
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22543
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: SOS hlásky

Příspěvek od Diaľničiar »

Martin z Ostravy píše:Mně by vůbec nevadilo, kdyby psal slovensky, někomu snad ano?
Omlouvám se za pozdní reakci. :oops:

Já se sám rozhodl psát česky. :idea: Není to z donucení ... to bych si nenechal. :mrgreen:
Martin z Ostravy píše:Jinak díky Dialničaři za skvělé sekce o světě.
Já děkuji všem, co ty témata čtou. 8-)
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: SOS hlásky

Příspěvek od martin »

pavel.hrdina píše:
P_V píše:S tím ú/ů to mají podle mě Slováci lehké, ještě lehčí než Češi, stačí pamatovat že ve shodných slovech platí o/ô SK = ů CZ a u/ú SK = ú CZ.
Tak ono je to vsecko historicky dane a v zasade komplementarni zpusob zapisu jednoho a tehoz: dvojhlasky "uo".

Cestina k tomu pristoupila tak, ze ono 'o' zmensila do podoby krouzku a umistila nad u (ů), slovencina naopak 'u' zaspicatene do 'v' obratila vzhuru nohama a umistila nad o (ô).

Foneticky zustalo ô velice blizko puvodnimu "uo", zatimco ů degenerovalo na stejny zvuk jako ma ú.

Srovnej: kůň - kôň ("kuoň")
Neni to tak jednoduchý, už jsem narazil na rozdíl. Třebas průkaz vs. preukaz ;)
Odpovědět

Zpět na „Odpočívka Na České dálnici“