A. Z. E. T. (Alternativní Zdroje Energie Teoreticky)

Off-topic pokec
Odpovědět
P_V
Příspěvky: 1708
Registrován: 14.3.2009 15:26:14
Bydliště: Praha

Re: A. Z. E. T - kvíz (Alternativní Zdroje Energie Teoretick

Příspěvek od P_V »

Plyn, který se při adiabatickém rozpínání ohřívá, to nějak porušuje termodynamické zákony. Když se energie plynu spotřebuje na rozepnutí, tak jí ubude na teplotě. Ward-Leonardovo soustrojí a komutátorový stroj je anachronismus, když se běžně používají stroje střídavé a spínací polovodiče pro regulaci.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: A. Z. E. T - kvíz (Alternativní Zdroje Energie Teoretick

Příspěvek od jonáš »

Nojo, ale vidle jsou vidle .. já už viděl vyřešenejch věcí, co se dalších dvacet let nedaly uvést do provozu .. většinou kvůli nějakýmu tomu pitomýmu "středoškolskýmu" fyzikálnímu limitu, kterej se mimo laboratoř a správnej rosnej bod nedařilo eliminovat. Termosku, jo? Další nárust objemu celýho toho monstra. A kosmická mikroturbína je dimenzovaná na životnost pár set tisíc km provozu, čili odhadem desítky tisíc provozních hodin? A vejde se do ceny běžnýho čtvrtmilionovýho auta? A proč se už dávno nepoužívaj třeba na metylalkohol, když je to tak slibná technologie.

Mi furt přijde jednodušší, když už bych měl levný zdroje vodíku, investovat i trochu uhlíku, třeba z vydestilovaný biomasy, a syntetizovat nějaký "hustší", za normální teploty nebo "rozumnýho" tlaku kapalný paliva. To se technologicky umí dávno, jen ta blbá ropa je přes všechny ztráty a náklady zpracování a růst ceny furt ještě o něco levnější. A palivovej systém je na to dávno vyvinutej, od nafty po LPG, a dá se adaptovat do tý současně jezdící báze řádu miliard vozidel po světě.

A nevim, nejsou ty vidle vaše? Tady http://www.hytep.cz/data/docs/SVA_HYTEP.pdf čtu, že kapalnej vodík má hustotu 71 kg/m3 a "energetickou hustotu" na úrovni 0,27 vztaženo k benzinu na litr, stlačenej na 700 atmosfér (kdo to chcete mít v autě?) jen 0,15. Zas tak zastaralej zdroj to nejni, i když rychlý novátoři maj jistě lepší "vyšší patra" (vono je to ve skutečnosti zaběhnutí dlouhatánskou chodbou do zastrčenýho kumbálu, bez velký změny potenciální energie). :lol:
MPMP
Příspěvky: 3307
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: A. Z. E. T - kvíz (Alternativní Zdroje Energie Teoretick

Příspěvek od MPMP »

adamos píše:
MPMP píše:Tehdy existovala alternativa v telefonování z pevných linek. Byly v každé budově a na ulicích téměř na každém rohu.
Tady srovnání pokulhává snad ještě víc. Tehdy v roce 1990 vůbec nebyly telefony na každém rohu. Za telefonní linku se platilo zlatem a čekalo se na ni leta.
Už jen drobnost a necháme toho. Já psal 1995, nikoliv 1990 - a tam došlo k dost zásadnímu posunu. 8-)
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: A. Z. E. T - kvíz (Alternativní Zdroje Energie Teoretick

Příspěvek od adamos »

MPMP píše:Už jen drobnost a necháme toho. Já psal 1995, nikoliv 1990 - a tam došlo k dost zásadnímu posunu. 8-)
Pardon, to mě uniklo. V roce 1995 už to s pevnýma linkama bylo lepší. Zároveň ale mobil už neměl pět, ale jen čtvrt kilo a odvážlivci jej nosili i v kapse :-)
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: A. Z. E. T - kvíz (Alternativní Zdroje Energie Teoretick

Příspěvek od Martin z Ostravy »

No dnes se zase k cihlám v kapsách vracíme, asi nám ty kalhoty více drží po několikátém utažení opasků 8-)
R48 -> D48 se podařilo!
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22551
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: A. Z. E. T - kvíz (Alternativní Zdroje Energie Teoretick

Příspěvek od Diaľničiar »

za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
P_V
Příspěvky: 1708
Registrován: 14.3.2009 15:26:14
Bydliště: Praha

Re: A. Z. E. T - kvíz (Alternativní Zdroje Energie Teoretick

Příspěvek od P_V »

Já se prostě domnívám, že kapalné palivo - kapalné za běžné teploty a běžného nebo jen mírně vyššího tlaku, které oxiduje s vzdušným kyslíkem, je nejkompaktnější způsob ukládání energie. Cokoli jiného bude méně efektivní, třeba kvůli energii na kompresi a chlazení, kvůli substrátu v němž je to neseno, nebo kvůli tomu, že se nevyužije kyslík, ale bude se muset vozit s sebou i ten druhý reaktant. Vylepšovat má smysl vlastní získávadlo energie, ať už to bude mít písty, turbínu, nebo třeba katalytický elektro článek.
Nebo vynalézt mobilní reaktor studené fúze, ten by to jediný trumfnul :)
Mike
Příspěvky: 4994
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: A. Z. E. T - kvíz (Alternativní Zdroje Energie Teoretick

Příspěvek od Mike »

pravdou je, že mě na tom překvapuje, že už 100let používáme a "tuníme" píst ve válci
ten základ je pořád stejný, jen přesněji vyroben a obalen elktronikou, ale pořád se nám o polovinu času fláká.
začínám věřit těm spikleneckým teoriím o "likvidaci" ostatních vynálezů

že nedokázali wankela utěsnit před 50lety...
ale dnes ?
to samé dvoudobý motor, přímý vstřk a elekronika by z něj udělala krále, ale kde se to zaseklo....
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: A. Z. E. T - kvíz (Alternativní Zdroje Energie Teoretick

Příspěvek od jonáš »

Mike píše:že nedokázali wankela utěsnit před 50lety...
ale dnes ?
to samé dvoudobý motor, přímý vstřk a elekronika by z něj udělala krále, ale kde se to zaseklo....
Furt to samý .. máme nějakou jinou fyziku? Máme nějaký řádově jiný materiály? Mně životem od dětství (šedesátá léta) provází průběžné hlásání, že jaderná fůze, která lidstvu zajistí přehršel levný a čistý energie, je na spadnutí, jen co ti líní vědci a neschopný inženýři došmudlaj nějaký ty technologický problémky .. a máme tu akorát furt lepší a výkonější bomby, co to pro ně bylo vymyšlený původně 8-)

A z dvoudobýho motoru nic užitečnýho neuděláte, ani kdyby to řídilo osmnáct procesorů, furt vám bude kus výkonu s čerstvym luftem (když ne nespálenou směsí) utíkat vejfukem a budete plejtvat olejem na ztrátový mazání a generovat nepřijatelný emise všeho možnýho. Konečně "píst ve válci" je osvědčenej přírodní princip, ne? :lol:

http://s3-ec.buzzfed.com/static/imagebu ... 786-23.jpg
AF-1
Příspěvky: 560
Registrován: 16.3.2009 13:54:56

Re: A. Z. E. T - kvíz (Alternativní Zdroje Energie Teoretick

Příspěvek od AF-1 »

Tak nejake to ztratove mazani ma v realu i ctyrtakt. Lecktery vyrobce udava i alibisticky 1l/1000km.

U dvoutaktu je hlavni problem v pohybu pistnich krouzku pres prepousteci kanal - tam se pul milionu bez nekolika vymen jen tak nenatoci.
Unik paliva by u primeho vstrilu takovy problem nebyl. Navic ctyrtakt take zavira ventily az v kompresnim zdvihu.
Mike
Příspěvky: 4994
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: A. Z. E. T - kvíz (Alternativní Zdroje Energie Teoretick

Příspěvek od Mike »

páč jsem na toto téma kdysi psal SOČku, bylo to sice před sametem, ale už v té době se hovořilo o jedné australské firmě, která to zkoušela, samozřejmě parametry slušné, proti 4T výrazně
jenže v té době mělo přímý vstřik pár dieselů, takže tím předběhli dobu a pak už asi nic
jinak z hlediska emisí to bylo lepší - pro kat - než tehdejší 4T, tedy ještě většinou karburátorové a s neřízeným katem že 8-)
ale obecně je jasné, že diesel je lepší než benzín, právě z hlediska využití energie, to bylo už někde ve fyzice pro 5-6 řídu
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
vaclav
Příspěvky: 1831
Registrován: 7.4.2010 11:29:27

Re: A. Z. E. T - kvíz (Alternativní Zdroje Energie Teoretick

Příspěvek od vaclav »

znamy z budapesti mi rikal, ze diky vysoke cene phm ubylo ve meste tak 10% aut a mesto se stalo podstatne prujezdnejsi. ze tech 10% je ta spicka, co tvori zacpy.
pocitujete v dnesni dobe draheho benzinu neco podobneho i v praze?
ja moc ne.
MPMP
Příspěvky: 3307
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: A. Z. E. T - kvíz (Alternativní Zdroje Energie Teoretick

Příspěvek od MPMP »

Neřekl bych, že se v Praze něco takového děje, ale je třeba říct, že v Praze zatím nedošlo ani k žádným změnám v platech, v Budapešti to ale "už vypuklo", takže v budoucnu uvidíme.
Zkušenost mi říká, že úbytek cca 10% aut znamená, že se dá všude projet bez problémů (pracovní dny mezi prázdninami, špatné počasí apod.)
Mike
Příspěvky: 4994
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: A. Z. E. T - kvíz (Alternativní Zdroje Energie Teoretick

Příspěvek od Mike »

takže ideálem je hnusný víkend o prázdninách :lol:
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
mapman
Autor
Příspěvky: 5765
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: A. Z. E. T - kvíz (Alternativní Zdroje Energie Teoretick

Příspěvek od mapman »

No já teda v Praze pozoruju výrazné zlepšení ... ale dávám to spíš za "vinu" zprovoznění jížní části okruhu. Např. stav že v sedm ráno člověk téměř bez zastavení projede magistrálu i jižní spojku, to ještě na jaře 2010 nebývalo úplně běžné...
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: A. Z. E. T - kvíz (Alternativní Zdroje Energie Teoretick

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Taky jdou nahoru ceny PHM, takže dost lidí přestoupilo na MHD.
R48 -> D48 se podařilo!
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: A. Z. E. T - kvíz (Alternativní Zdroje Energie Teoretick

Příspěvek od adamos »

vaclav píše:... ze diky vysoke cene phm ubylo ve meste tak 10% aut
...
pocitujete v dnesni dobe draheho benzinu neco podobneho i v praze?
...
Martin z Ostravy píše:Taky jdou nahoru ceny PHM, takže dost lidí přestoupilo na MHD.
definice kruhem :-)
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
vaclav
Příspěvky: 1831
Registrován: 7.4.2010 11:29:27

Re: A. Z. E. T - kvíz (Alternativní Zdroje Energie Teoretick

Příspěvek od vaclav »

no a ted se dostavam k pointe, predstavte si ten chaos, kdyby azet byly velmi levne, neco jako treba 0,5Kc/km.
P_V
Příspěvky: 1708
Registrován: 14.3.2009 15:26:14
Bydliště: Praha

Re: A. Z. E. T - kvíz (Alternativní Zdroje Energie Teoretick

Příspěvek od P_V »

vaclav píše:no a ted se dostavam k pointe, predstavte si ten chaos, kdyby azet byly velmi levne, neco jako treba 0,5Kc/km.
Možná by se zas nemusely řešit emise, pokud by ty zplodiny měly nějakou méně nezdravou podstatu (čistá směs co2 + h2o) nebo nebyly místně vůbec.
vaclav
Příspěvky: 1831
Registrován: 7.4.2010 11:29:27

Re: A. Z. E. T. (Alternativní Zdroje Energie Teoreticky)

Příspěvek od vaclav »

ano, ale jde mi spise o permanentni dopravni kalamitu.
Mike
Příspěvky: 4994
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: A. Z. E. T. (Alternativní Zdroje Energie Teoreticky)

Příspěvek od Mike »

třeba by na ně jezdilo i MHD a tím pádem by bylo zdarma :lol:
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Kubajsu
Příspěvky: 1309
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: A. Z. E. T. (Alternativní Zdroje Energie Teoreticky)

Příspěvek od Kubajsu »

Kolo stojí max 1kč/km a žádnou kalamitu nezpůsobí...
Kubajsu
Příspěvky: 1309
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: A. Z. E. T. (Alternativní Zdroje Energie Teoreticky)

Příspěvek od Kubajsu »

Toho se v Praze určitě bát nemusíme :lol:
vaclav
Příspěvky: 1831
Registrován: 7.4.2010 11:29:27

Re: A. Z. E. T. (Alternativní Zdroje Energie Teoreticky)

Příspěvek od vaclav »

myslite? co kdyz to je fotka prahy z vaclavaku z roku 2035 po obsazeni EU pratelskymi vojsky CLR?
Odpovědět

Zpět na „Odpočívka Na České dálnici“