Geisterfahrer

Off-topic pokec
Odpovědět
AF-1
Příspěvky: 560
Registrován: 16.3.2009 13:54:56

Geisterfahrer

Příspěvek od AF-1 »

Leta clovek slycha v radiu a vcera se mi konecne jednoho podarilo uvidet na zivo. Kupodivu u nas v Cechach a nastesti z bezpecne vzdalenosti.

Cekajic na benzince na konci D11 u HK me zaujalo auto, ktere zastavilo v pripojovacim pruhu budouci odpocivky smer HK. Chvili stalo, potom se k memu prekvapeni otocilo a odstavnym pruhem se vydalo zpatky smer Praha. Nastesti ho za (!) sjezdem na Pravy zastavila policie, ale vubec jsem nepochopil, jake dusevni pohnuti donuti cloveka si takto komplikovat cestu k cili. (o ohrozeni ostatnich nemluve)
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Geisterfahrer

Příspěvek od MPMP »

Jestli on to nebude nový "adrenalinový sport". :roll:
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Geisterfahrer

Příspěvek od Standa »

MPMP píše:Jestli on to nebude nový "adrenalinový sport". :roll:
Určitě, jen se "sportovec" nesmí zapomenout před výkonem něčím sjet skoro až do bezvědomí, aby z toho vyklouzl jen s podmínkou :evil: !
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Geisterfahrer ... Falschfahrer?

Příspěvek od pp21 »

Když už tady máme ten jazykovej kurz ... můžete mi někdo říct, které slovíčko je pro auto v protisměru v německy mluvících zemích běžně používané?
Až dosud jsem měl za to, že se používá Falschfahrer, což jsem několikrát slyšel i v německém dopravním zpravodajství. Ale koukám že existuje i Geisterfahrer ... což se přiznám slyším poprvé a jako člověku s okrajovou znalostí němečiny mi na první pohled/poslech nepřijde výstižné (a už vůbec né pochopitelné).
Co se tedy běžně používá? Wikipedie taky preferuje Falschfahrer...
Ondrej1
Příspěvky: 41
Registrován: 17.3.2009 8:50:06

Re: Geisterfahrer

Příspěvek od Ondrej1 »

Asi v jak které německy mluvící zemi. Rakušáci používají Geisterfahrer, a to včetně sdělovacích prostředků (ORF).
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Geisterfahrer

Příspěvek od Standa »

Nemýlím-li se, tak se těmto protisměrným jezdcům říká v anglofoním světě ghostrider, což by mohlo být německy právě geisterfahrer. Původní a správný německý termín ale asi bude ten falschfahrer. Ale jestli to tak opravdu je, netuším (manželka, lingvisticky poněkud vzdělanější, mne ekonoma vždy peskuje, když se k podobným problémům vyjadřuju :) ).
Ondrej1
Příspěvky: 41
Registrován: 17.3.2009 8:50:06

Re: Geisterfahrer

Příspěvek od Ondrej1 »

mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Geisterfahrer

Příspěvek od mapman »

Já jsem z Bavorska a Rakouska zvyklý spíš na pojem "Geisterfahrer", ale považoval bych to spíš za výraz hovorový s tím, že v Hochdeutsch by se mělo užívat pojmu "Falschfahrer". Koneckonců v tomto smyslu se vyjadřuje i zmíněná wiki, která považuje prvně jmenovaný výraz za "umgangssprachlich".
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Geisterfahrer

Příspěvek od jonáš »

Falschfahrer je asi od toho, že tam maj na těch nájezdech v protisměru na ceduli kromě značky zákazu jízdy do jednosměrky i nápis FALSCH ;-)
NoOne
Příspěvky: 129
Registrován: 19.12.2011 21:09:20

Re: Geisterfahrer

Příspěvek od NoOne »

Dvakrat mi navigace(rds-tmc) v nemecku hlasila vozidlo v protismeru, jednou tam opravdu bylo. Vzhledem k rychlosti, jak se musi informace dostat k ridici, si myslim, ze na to musi byt nejaky automatizovany system na mytnych branach nebo pocitadlech provozu, ma nekdo nejake blizsi info ?
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Geisterfahrer

Příspěvek od Diaľničiar »

On jel jako v protisměru přes hlavní jízdní pruhy nebo v protisměru přes odstavní pruh?
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Geo
Příspěvky: 800
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Geisterfahrer

Příspěvek od Geo »

http://tirol.orf.at/news/stories/2517572/ Strucne a nepresne: od roku 87 poprve zadny mrtvy v dusledku jizdy v protismeru. Taktez v Tirolsku je statistika potesujici, 39 varovani, stejne jako loni. Nejnebezpecnejsi zustava Inntal Autobahn (je tam krome Breneru vubec jina :)).

Jinak v clanku pouzito jak oznaceni Geisterfahrer, tak Falschfahrer. Z infografiky na titulce je videt, ze Asfinag pouziva na prom. znaceni Geisterfahrer.
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Geisterfahrer

Příspěvek od pp21 »

Minulý týden jsem jel přes Německo po trase Rozvadov - Nürnberg - Heilbronn - Basel (tj přes spolkové země Bayern a Baden-Württemberg) a jak cestou tam, tak cestou zpátky byl v dopravním hlášení v rádiu použito označení Falschfahrer.
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Geisterfahrer

Příspěvek od martin »

Njn, jinej kraj, jinej mrav. Schválně si všimněte, až pojedete Švýcarskem eventuelně Rakouskem a budou tam stavět obchvat, budou jej nazývat Umfahrung. V Německu je to Umgehung a ještě vám budou tvrdit, že slovo Umfahrung neexistuje. Je to úplně analogické jako s geisterfahrery.

Co se divíme, naše brněnská pobočka českýchdálnic má D1 za D jednotku, pražská pobočka tvrdí, že nic takového neexistuje :D
Odpovědět

Zpět na „Odpočívka Na České dálnici“