Právě je 20.5.2018 15:54:50

VINCI (stavební skupina) 
Autor Zpráva
Autor

Příspěvek VINCI (stavební skupina)
Mám technicky dotaz, jak se vyslovuje VINCI?
Já to říkám, tak jak to čtu, tedy "vinci", ale na na dnešní tiskovce ohledně D47, mluvil generální ředitel Eurovia CS o "vanci". Co je tedy správně?

14.1.2012 22:23:51
Profil ICQ
VIP

Příspěvek Re: VINCI Autoroutes
to druhé, vyslovuje se to "vansi"

hrozně moc lidí to vyslovuje "vinči" -> není to správné ...

14.1.2012 22:32:14
Profil Zobrazit autorovy stránky

Lingvistický koutek: To je problém transkripce jména z jednoho jazyku do dalšího, obzvlášť, když to jde ještě přes třetí země. A pak je to vidět mezi jazyky.
Frantící téměř neumění vyslovovat "Č" a snad jedinné slovo, ve kterém kdy bylo, je "Tchèque/Tchécoslovaque". Dál slovanské jazyky zpravidla mají vyčištěnou hláskovou podobu a prostě se píší a čtou všechny hlásky zpravidla stejně (to třeba těžce chybí angličtině a vůbec jazykům s keltskými základy).
Proto i ta francouzská výslovnost [vansi]. Naopak k nám jméno Vinci dorazilo přes Rakousko a tak se to nejen vedením zkomolilo na [vinči], které je pro čecha daleko lépe vyslovitelné.
Doufám, že to stačí.

15.1.2012 0:15:30

Pokračování jazykovéh okénka: VINCI - ano, český přepis by byl [vansi]. Správně by se mělo první "i" společně s "n" - tedy "in" vyslovovat jako nosovka písmene "e" [vẽsi]. Název tématu VINCI Autoroutes se pak čte [vẽsi otorut] (pro dokonalost s francouzským "r").
Jinak co se týče francouzské výslovnosti, ta je sice velmi neobvyklá (mnoho spřežek, velký rozdíl mezi psaným a čteným textem). Nicméně má to svá pravidla - je jich hodně, ale pokud se je naučíte (za pár let učení), dokážete přečíst všechno. Oproti tomu angličtina má výslovnost mnohem složitější než jakýkoliv jiný jazyk a hlavně má spoustu výjimek.

Omluvám se za OT, kdyžtak to můžete přesunout do Jazykového okénka.

16.1.2012 21:09:11
Autor

Příspěvek Re: Jak se vyslovuje VINCI ?
Martin z Ostravy píše:
Mám technicky dotaz, jak se vyslovuje VINCI?
Já to říkám, tak jak to čtu, tedy "vinci", ale na na dnešní tiskovce ohledně D47, mluvil generální ředitel Eurovia CS o "vanci". Co je tedy správně?

Borovka působil ve Francii, takže bych mu to věřil.

17.1.2012 9:08:21

Děkuju za osvětlení a jazykový rozbor. Upřímně řečeno jsem název tohoto koncernu až doposud také četl jako "vinči", ale měl jsem silný pocit, že to není dobře.

Myslím si, že mnoho lidí to takto čte proto, že toto slovo je dlouhodobě spojeno s italskou renesanční osobností Leonarda da Vinciho, kde figuruje italská výslovnost (tedy "vinči").

17.1.2012 12:34:25
VIP

podívejte se, anglicky se říká běžně "vinči" a je to správně
francouz tomu řekne "vansi"
a mnoho lidí to vysloví jako "vinči" - přesně jak říkáte po oném umělci ...

je to detail

anglicky: http://www.youtube.com/watch?v=DA6f1EfXAh0
francouzsky: http://www.youtube.com/watch?v=1DGb3gKU ... re=related (19.-20. sekunda)

17.1.2012 13:02:16

dovolim si nesouhlasit, to ze anglican rekne jmeno spatne neznamena, ze to tak je spravne.

plati obecne, ze jmena by se mela vyslovovat v "puvodnim zneni", zde tedy vanci, jinak clovek pusobi jako mamlas, viz. cicinec vyslovujici rosicky jako rosiky, vaclav jako vaklav atp.

17.1.2012 13:39:01

vaclav píše:
...plati obecne, ze jmena by se mela vyslovovat v "puvodnim zneni", zde tedy vanci, jinak clovek pusobi jako mamlas, viz. cicinec vyslovujici rosicky jako rosiky, vaclav jako vaklav atp.
A není náhodou tvar "vinci" původně z latiny (klasické "veni, vidi, vinci") ? Nepletu-li se, latinsky by se to mělo číst vinsi - lépe by to odpovídalo nadnárodnímu charakteru společnosti ;) .

BTW: Sledoval jsem kdysi fotbalové ME 2004 na francouzské TV a tam si komentátoři vůbec nelámali hlavu s nějakou výslovností: v bráně Seč, v obraně Užfalúsi, v záloze již zmíněný Rosiky... Ovšem největší bomba pro mě byly kdysi zprávy kubánské TV, že se novým tajemníkem KSČ stal Majls Džejks (místo normálního Milos Chakes :) )!

17.1.2012 14:07:52

Veni, vidi, vici.

Neskutečné, jaká debata se dá vést o takové prkotině. :crazy:

17.1.2012 14:13:48

Myslíte "the first person perfect tense form of vincō (“I conquer, I defeat”)"? :-)
http://en.wiktionary.org/wiki/veni,_vidi,_vici a též http://en.wiktionary.org/wiki/vinco#Latin .. eventuelně i
"vincī .. present passive infinitive of vincō" zděs http://en.wiktionary.org/wiki/vinci

Neni to náhodou nějakej akronym? :lol:

17.1.2012 14:51:26

Díky za opravu! Klasické vzdělání mi skutečně chybí, jak bylo dokázáno (latinský termín už raději neuvádím :) , moje "latina" je jen ve velmi vulgární formě :) ).

17.1.2012 15:14:41
VIP

vaclav píše:
dovolim si nesouhlasit, to ze anglican rekne jmeno spatne neznamena, ze to tak je spravne.

plati obecne, ze jmena by se mela vyslovovat v "puvodnim zneni", zde tedy vanci, jinak clovek pusobi jako mamlas, viz. cicinec vyslovujici rosicky jako rosiky, vaclav jako vaklav atp.

Klidně i nesouhlaste. A co jste zvítězil? :lol:

Udivující je jak Bobek píše, že vás to ještě baví. Odpověd tady již je, ale pořád hledáte další a další "nezmysly" ... :)

17.1.2012 19:21:51
Autor

No, přispěju i já svou troškou do mlýna.

Název VINCI vznikl v roce 2000, kdy se takto přejmenoval koncern SGE. O původu tohoto názvu se můžeme dohadovat, nicméně nejznámější je ve spojení s Itálií a je tak také vyslovováno v angličtině a němčině. Vinci znamená v italštině "Zvítěz!", resp. je to druhá osoba singuláru od infinitivu "zvítězit" (a to jak v imperativu tak v indikativu) a navíc je silně spojeno s příjmením Leonarda da Vinciho a onou obcí v Toskánsku, kde má da Vinci rodný dům. Není mi známo, že by toto slovo mělo ve francouzštině nějaký konkrétní význam, resp. že by se jednalo o akronym. Lze tudíž předpokládat, že původ je onen italský a tudíž výslovnost "vinči" není vyloženě nesprávná, ačkoliv francouz by si dovolil tvrdit opak.

18.1.2012 17:01:37
Autor

Takže, když to shrneme, tak klidně můžu říkat "vinči".
Fajn, přijde mi to i přirozenější a jsem na to zvyklý.

18.1.2012 17:13:39
Profil ICQ

Standa píše:
Díky za opravu! Klasické vzdělání mi skutečně chybí, jak bylo dokázáno (latinský termín už raději neuvádím :) , moje "latina" je jen ve velmi vulgární formě :) ).

Pokud bychom chtěli slovo VINCI brát jako latinské slovo (ten přítomný pasivní infinitiv), tak v klasické latině se to četlo "Vinkí"
:kladivo:

8.9.2012 12:40:49
VIP

do podpisu se mi to už nevejde, tak to dám sem, video

How VINCI became VINCI

21.2.2015 16:04:11
VIP

Jsem zavalen v poště za ty léta více jak 10x to samé za rok, takže takhle v roce 2000 vznikl motív, že zrovna VINCI

https://vimeo.com/81382087

A tohle jsme: https://www.vinci.com/essentiel/index.html

Infrastruktura. Veškerá jakou si představíte, ale pro každého z nás. Není to z rozmaru jenom tak.

A budoucí hlavní sídlo celé skupiny:

Obrázek

já to tady už psal v rámci VINCI Autoroutes, ale i k tomu mi přicházejí otázky ohledně architektury, takže i k tomu informace: http://archiloverz.org/280-the-groues-v ... rters.html

28.4.2016 21:05:48
VIP

Nové hlavní sídlo VINCI :arrow:

viewtopic.php?p=134665#p134665

Nechci to více rozepisovat do vlákna k VINCI Autoroutes, ale tady je to Odpočívka a tady dokonce vlákno k VINCI a tak to využiji a bude to tady jak ostatně již i výše je. :D

Nyní ale několik detailů.

Po novém má hlavní objekt oficiální název: The Groues
Vedlejší název: VINCI Headquarters
Návrhy: 2016
Dostavba: 2020
Struktura objektu: budova
Typ budovy: kanceláře
Vlastník: VINCI Immobilier
Developér: Epadesa; SNCF Réseau; VINCI Immobilier
Hlavní zhotovitel: VINCI Immobilier
Poschodí nad úrovní země: 23

stav z 08/2016: