První pomoc u nehod

Off-topic pokec
Odpovědět
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

První pomoc u nehod

Příspěvek od martin »

Tak podle http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=75&t=403 nás čeká povinnost mít manuály první pomoci v lékárničkách. Spíš by mě však zajímalo jak jste na tom vy? Já mám pocit, že za sebe bych zavolal jenom záchranku/hasiče, ale víc bych asi nedal.
Warcz
Příspěvky: 2090
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: První pomoc u nehod

Příspěvek od Warcz »

Nevim jak se zachovám v takove situaci ale jako elektrikář musim při 50ce mit zdravovědu. Co mě na posledním kurzu zaujalo:
1) pokud najdete člověka tak zjistěte jestli dýcha - nedýchá ? Začněte s masáží srdce. Proč ? Než laik zjisti jestli má tep tak už ho stejně mít nebude...
2) pokud vytáhnete někoho z nehody a evidentně ne z vody tak ze začátku není nutné dávat hned umělé dýchání protože v plicích nějaký kyslík zůstal...

já osobně jsem si z toho odnesl že když do toho člověka budete bušit než dojede zachranka tak udělate maximum. Zni to jako maličkost ale když přijede zachranka a nikdo do něj nebuší tak po 5 minutech jsou bez práce...
Mike
Příspěvky: 4983
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: První pomoc u nehod

Příspěvek od Mike »

problém je v tom, že když neposkytnete, tak se jedná o trestný čin.
když poskytnete tak, že to zdravotní stav zhorší, také trestný čin

a k tomu jsou všechny manuály krátké.

typicky u poškození páteře, které jako laik sotva poznáte, muže jakákoli neoborná manipulace způsobit smrt nebo trvalé následky...
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Warcz
Příspěvky: 2090
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: První pomoc u nehod

Příspěvek od Warcz »

Ukaž mi někoho kdo za to byl odsouzen... za poskytnuti laické první pomoci a naslednému ubližení na zdraví tě nikdo neodsoudí... Prostě jsi laik a laik zvedne telefon a zavola na 112 když ma podezdření na pateř. Tam mu řeknou že ho maš vytáhnout tak ho vytáhneš... Pravě tyhle předsudky zmaří spoustu životu protože lide si myslí že za to půjdou bručet...
banjo
Příspěvky: 219
Registrován: 14.3.2009 16:06:15

Re: První pomoc u nehod

Příspěvek od banjo »

klipy k prvni pomoci u autonehod se daji najit na webu CT. jeste jsem televizi (taky CT) v poslednim mesici zahlidnul serial, kterej se tyhle tematice taky venuje, ale bohuzel nevim jak se to jmenuje ani kdy presne to bezi :?

co mam tak zkusenosti, tak kdyz zavolate na 112, tak z vas vybouchaj popis situace a pak vam presne reknou co mate delat. jsou to profici a kdyz se clovek ridi jejich radama, tak toho podle me nemuze moc zkazit. hlavne dokazou uklidnit a nabidnout cloveku v takhle stresujici situaci systematickej postup reseni...

jinak jeste co se tyce nove vyhlasky - jeste za bendla jsem nekde zaslechl, ze v lekarnicku cekaji jeste jine zmeny, nez folie a navod - bude stacit aby obvazy byly v NEPORUSENEM OBALU, takze uz se nebude hrat na trvanlivost a odpadne policejni buzerace. ted mi ale tahle dulezita informace v clanku chybi, tak doufam, ze to z vyhlasky nevypadlo!
Mike
Příspěvky: 4983
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: První pomoc u nehod

Příspěvek od Mike »

k tématu "prošlých" obvazů jsme tuhle vedli debatu s kolegou lékařem a ten byl tvrdošíjným zastáncem neprošlých obvazů.
já jsem argumentoval tím, že je lepší nenechat člověka vykrvácet, ale raději ho obvázat třeba špinavým rukávem.
on tím, že první pomoc nesmí zhoršit pacientův stav
tak si z toho vyberte.
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: První pomoc u nehod

Příspěvek od martin »

Já se domnívám, že jako naprostý laik napáchám víc škod, než ten prošlý obvaz.
Warcz
Příspěvky: 2090
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: První pomoc u nehod

Příspěvek od Warcz »

Mike píše:k tématu "prošlých" obvazů jsme tuhle vedli debatu s kolegou lékařem a ten byl tvrdošíjným zastáncem neprošlých obvazů.
já jsem argumentoval tím, že je lepší nenechat člověka vykrvácet, ale raději ho obvázat třeba špinavým rukávem.
on tím, že první pomoc nesmí zhoršit pacientův stav
tak si z toho vyberte.
Někdy si hold člověk nevybere. Před asi 5 lety skončil jeden kolega na kole v lese ( při cca 40Km/h mu praskla předni pneomatika ) měl podřenou ruku a šutry v noze. Noha dost krvacela takže jsem ho zafixoval vlastním tričkem a hodil tatíkovi do auta i s kolem který ho odvezl do špitálu. Pokračovali jsme dále a asi po 2 kilometrech odpadl druhý kamarád, kterému při slalomu lesem nevypnula bota. Zase par šutru v noze a toho jsem obzavozoval fuskama... Oba jsou dneska v pohodě. Základ je to potom vydezinfikovat...
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: První pomoc u nehod

Příspěvek od Fox Mulder »

martin píše:Já se domnívám, že jako naprostý laik napáchám víc škod, než ten prošlý obvaz.
Souhlasím. Tělo se dokáže vypořádat i s nečistotami v ráně a infekcemi, takže prošlý obvaz v neporušeném obalu pro ně bude doslova záchrana. :)
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Geo
Příspěvky: 804
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: První pomoc u nehod

Příspěvek od Geo »

Warcz píše: 1) pokud najdete člověka tak zjistěte jestli dýcha - nedýchá ? Začněte s masáží srdce. Proč ? Než laik zjisti jestli má tep tak už ho stejně mít nebude...
Taky jsem se dozvedel neco podobneho. Hlavne masaz je natolik bolestiva, ze pokud ji postizeny nepotrebuju, tak to da dost hlasite najevo.
Warcz píše: 2) pokud vytáhnete někoho z nehody a evidentně ne z vody tak ze začátku není nutné dávat hned umělé dýchání protože v plicích nějaký kyslík zůstal...
Hlavne pry je natolik obtizne ziskat masazi alespon minimalni tlak v krevnim recisti, tak se diskutuje i o tom, zda-li ma vubec smysl dychat pokud clovek masiruje sam.
Warcz píše: já osobně jsem si z toho odnesl že když do toho člověka budete bušit než dojede zachranka tak udělate maximum. Zni to jako maličkost ale když přijede zachranka a nikdo do něj nebuší tak po 5 minutech jsou bez práce...
Taky jsem dosel ke stejnemu zaveru, snad jen s tim, ze je dobre nejdriv se postarat o vlastni bezpecnost, protoze mrtvy uz nikomu nepomuzete.
Mike
Příspěvky: 4983
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: První pomoc u nehod

Příspěvek od Mike »

ještě z dob, kdy jsem první pomoc přednášel...

je známo dost případů, kdy i odborná masáž srdce končí zlomeninou nebo zhmožděním žeber

ona to opravdu není sranda

a umělé dýchání ?
kdo si vzpomene, že jako první má zkontrolovat zapadlý jazyk, případně něčistoty nebo předměty v ústech ...
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Odpovědět

Zpět na „Odpočívka Na České dálnici“