Jak jezdíme

Off-topic pokec
Odpovědět

Kolik najedete kilometrů za rok?

0 - 5000 km
8
5%
5000 - 10 000 km
12
8%
10 000 - 15 000 km
33
21%
15 000 - 20 000 km
25
16%
20 000 - 25 000 km
18
11%
25 000 - 30 000 km
24
15%
30 000 - 40 000 km
15
10%
40 000 - 50 000 km
7
4%
50 000 - 75 000 km
13
8%
75 000 - 100 000 km
0
Žádná hlasování
100 000 a více
2
1%
 
Celkem hlasů: 157

Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Honey72 »

Každému se to líbit nebude, ale tomuhle nešvaru pomůže opravdu jen úsekové měření na celé trase dálnice. Proč, když jedu na západě, třeba i v bláznivé Itálii, tak si na dálnici odpočinu. Jedu i desítky kilometrů na tempomat bez přibržďování. Prostě vidím, že dojíždím kamion, tak pustím na chvilku levý blinkr, abych nikoho nepřekvapil a plynule se vloudím do levého pruhu. Pokud nejedu zrovna 130, tak prostě přidám a zpomalím zase až po předjetí. Vím, že tam kde se měří prostě nikdo víc než maximálkou nepojede, takže nikdo kvůli mě nebude muset zuřivě brzdit, troubit apod. Hezky plynule.

U nás je jízda po dálnici spíš stres. Buď jet pomaleji a každou chvíli brzdit za kamionem a v nervech hledat skulinku na předjetí, čímž zpomalím na 80. Anebo jet maximálkou, která ovšem u nás není zárukou, že se do levého pruhu dostanu, když chci předjíždět. V levém pruhu jezdí jen TGV, takže zase na 80.

Prostě, plynulost dopravy na dálnici vypadá jinak.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Mike
Příspěvky: 4994
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Mike »

MPMP píše:...
Nevím, kde berou někteří diskutující tu jistotu, že pokud jedu v levém pruhu a "chci jet rychleji, než ten přede mnou", má mi uhnout a to bez ohledu na dopravní situaci. Z čeho tak usuzujete?

.
ze zákona
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
mapman
Autor
Příspěvky: 5765
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od mapman »

A z jakého zákona a jakého paragrafu konkrétně?
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Sosa »

Dnes ráno se mi stalo:
Jedu po D10 v levém od Brandýsa na Prahu a dojel mě blikač. Přede mnou jelo auto 110, v pravém asi 150 m přede mnou auta. Za mnou s fordem a bliká, že se mu mám okamžitě uhnout. No když zjistil, že se mu neuhnu, tak do pravého a hned na brzdu a zpět. Zkrátka vůbec nevěděl, co se děje ve předu a proč jedu jak jedu a přesto vytvářel nebezpečné situace.
Po předjetí aut v pravém jsem se mu uhnul, aby mě předjel a jel jsem za ním až do Prahy. Je nutné vyvářet nebezpečné situace?
vaclav
Příspěvky: 1831
Registrován: 7.4.2010 11:29:27

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od vaclav »

hezke reseni, pridal bych dalkomer a indikoval bych vzdalenost najizdece + hlaska "jsi nahravan"
http://www.avbrand.com/projects/carpc/ledsign/
jozka
Příspěvky: 2782
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od jozka »

Tohle je na D10 bezna situace ve spickach, idealne patek/nedele kdyz se presouva Praha do/z Krkonos. Jedu v pravem 110 a stejne jsem cas od casu stejne rychly/nepatrne rychlejsi nez levy pruh. Kdyz do toho vlitne nekdo, kdo je presvedcen o svem svatem pravu jet 130+ v levem, byva o zabavu postarano.
MPMP
Příspěvky: 3305
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od MPMP »

Ještě k té "koloně v levém pruhu". Uvědomme si, že ten, který přijíždí zezadu rychleji by rád pokračoval i dále rychle a má dojem, že ten "pomalý před ním" by mu měl uhnout. Ten je ale ve stejné situaci, rád by jel rychleji, ale nemůže - je před ním auto jedoucí pomaleji.
A toto třetí auto je opět ve stejné situaci ... až se dostaneme k někomu, kdo před sebou již nikoho nemá. Pokud tento řidič právě předjíždí, je to taky v pořádku (konec konců, když se předjíždějí 2 kamiony navzájem, je to ta samá situace).
Tak a teď do mě: z jakého zákona a paragrafu v takové situaci vyplývá, že první by měl projet ten, co přijel poslední, protože všichni "před ním" mu musí uhnout? Aha?
evilcleaner
Příspěvky: 1073
Registrován: 7.1.2013 17:57:52
Bydliště: ostrava

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od evilcleaner »

osobně si myslím, že k danému se vztahuje pouze §18 (2) b) ze zákona 361/2000 sb. Tj.:
Řidič nesmí omezovat plynulost provozu na pozemních komunikacích, zejména bezdůvodně pomalou jízdou a pomalým předjížděním.

Bez vazby na předchozí diskuzi - Nechci soudit jestli předjíždět kamion, který na dálnici jede 95 km/h rychlostí 110km/h je nebo není bezdůvodně pomalé předjíždění, sám to dělám tak, že pokud mě při předjíždění dojíždí jiné auto, tak zrychlím a snažím se rychlejšího omezit co nejméně.

Jinak pokud jede v levém kolona aut, která předjíždí něco v dáli, tak poslední v koloně pochopitelně nemá žádné právo si vynucovat od ostatních uvolnění cesty :)
Svoboda neznamená nutit ostatní do něčeho, co považujete za správné.
mapman
Autor
Příspěvky: 5765
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od mapman »

Jistě, a taky se na tyto situace může aplikovat i toto ustanovení §12 citovaného zákona:
(3) Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (dále jen "souběžná jízda"); přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu.
Taky mě vytáčí, když v levém na dvoupruhu nebo třípruhu jede pomalá kolona aut a v pravém je dost místa, ale vynucovat si na dálnici prostor silou je stejné zvěrstvo jako jet bezdůvodně pomalu v levém pruhu...
Mroz
Příspěvky: 317
Registrován: 13.9.2016 22:04:48

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Mroz »

Nevím, jak silná auta máte a jak rychle jezdíte, ale třeba na zmiňované D10 je problém, že se tam často potkávají plně naložená rodinná auta s motorem 1.2 HTP a 3l Q7 nebo BMW X5.
Pokud jedete kolem 120 km/h tak pořád patříte k těm rychlejším a musíte pořád přejíždět z pruhu do pruhu. Pokud takto naložená fabia combi s motorem co nemá žádnou elasticitu při rychlostech nad 100 km/h začne předjíždět kamion, nebo jiné pomalejší auto, tak jí to nějaký čas trvá.
Nelze se divit řidiči, že přejede do levého pruhu před nějakého "nezařazovače", když před ním jede kamion s rychlostí menší o 30km/h, pač zpomalit a poté rozjet auto s tímto motorem je peklo. I kdyby chtěl předjetí urychlit tak zrychlit na 140 mu bude trvat půl minuty a spali půlku nádrže. Ten kdo jede nonstop v levém 150+ má smůlu, jelikož porušuje několik předpisů, tak on má být ten, kdo se přizpůsobí.
Jelikož řidiči v ČR neumí pustit auto z levého do pravého a umožnit mu předjetí je jeden z důvodů, proč si nedovedu představit mít na dálnicích maximální rychlost 150 km/h při normálním provozu.
vaclav
Příspěvky: 1831
Registrován: 7.4.2010 11:29:27

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od vaclav »

mapman píše: vynucovat si na dálnici prostor silou je stejné zvěrstvo jako jet bezdůvodně pomalu v levém pruhu
vynucovani je vetsi prasarna, nebot je vedome a umyslne. ta jizda vlevo/uprostred je vetsinou neumyslna, z neznalosti (casto zeny).
Lynx
Příspěvky: 3698
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Lynx »

Na dvoupruhové dálnici je potřeba si uvědomit, že pruh pro rychlou jízdu 130+ prostě není přítomen. Takže se všichni "závodníci" musí smířit s tím, že levým pruhem předjíždí i lidé co jedou stovkou a předjíždí kamion co jede osmdesát-devadesát. A mají na to právo. Nejsou povinni ploužit se celou cestu osmdesát za kamionem, kvůli tomu že chce jet někdo 160 a nechce se mu ani na chvíli zpomalit. Často jim jejich vozidlo ani neumožňuje provést předjížděcí manévr rychleji resp. v rozumné době zrychlit - jak píše kolega výše. Tohle ale řada závodníků nechce uznat a někteří obzvlášt debilní se pak mstí za domnělou ujmu, vybržďují a podobně ..... ale s tím se nedá dělat asi nic jiného, než tyhle excesy tvrdě trestat. Plus by možná neškodila nějáká osvěta, alespoň někteří závodníci by si možná uvědomili, že není dálnice jen jejich.
evilcleaner
Příspěvky: 1073
Registrován: 7.1.2013 17:57:52
Bydliště: ostrava

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od evilcleaner »

tak ona by ta osvěta měla především mířit na všechny strany. jsou i takoví, kteří jedou v levém 130 tacho a nevidí důvod uhýbat rychlejšímu, jelikož přece jednou nejvyšší dovolenou rychlostí (přičemž hledisko jestli jednou nebo nejedou NDR je podružné, protože pokud k tomu nemají zvláštní důvod, tak mají jet vpravo).

pak je tu také problematika šestipruhů, kdy spousta lidí jezdí stále ve středním JP (i když se to zlepšilo) - vysvětlit těm, že vpravo neznamená uprostřed by mělo mnohem větší dopad pro bezpečnost provozu než na takových úsecích honit "piráty",kteří jedou třeba 160.

takže za mě osvětová kampaň, která by jasně řekla, že aby bylo na silnicích bezpečno, tak by se řidiči měli chovat ohleduplně a snažit se jeden druhého omezovat co nejméně :ok:
Svoboda neznamená nutit ostatní do něčeho, co považujete za správné.
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Honey72 »

Mě by zajímalo, jak by se tito lepiči chovali v Itálii. No tam by se zbláznili. Vždyť tam je skoro pravidlem, že pokud jedete rychle v levém a někdo v pravém dojíždí kamion, tak Vám do toho levého vjede (třeba i bez blinkrů). Přece nebude zpomalovat na 80-90. Zpočátku jsem na to valil oči a brzdil jak blázen. Ale za chvíli jsem s tím už počítal a to auto tam nechával vjet bez nějakého brždění. Jen jsem lehce pustil plyn. Dobře jsem totiž věděl, že mnohokrát budu muset předjíždět jako oni a neuvíznu za kamionem. A opravdu. Dojel jsem kamion, hodil levý, zařadil jsem se a nikdo se na mě nelepil nebo problikával. A jak se tím pádem jezdí plynule v obou pruzích. Ano je to tak.

U nás dojedete kamion, ale do levého pruhu Vás nikdo nepustí ani při 130, takže brzdíte na 90. Za vámi se vytvoří vláček dalších nešťastníků. Jakmile bude v levém volno, strhne se bitva o to, kdo začne předjíždět první. Tím se vytvoří pomalý rozjíždějící vláček mířící do levého. Za chvíli se přižene zase někdo v levém a brzdí, najíždí na kufr a bliká kdo ho to zdržuje. Přitom je to on sám a jemu podobní, kdo jsou páni levého .-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
JAnD
Příspěvky: 419
Registrován: 13.9.2016 22:11:24
Bydliště: km 139,6 budoucí D3

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od JAnD »

Není to ještě tak dlouho, kdy jsem při jízdě po D1 zásadně jezdil v levém pruhu a do pravého uhýbal jen v případě vyblikávače. S malými dětmi, které chtějí při jízdě poslouchat pohádku se v pravém jezdit rozhodně nedalo - hluk při rychlosti 90+ byl neúnosný...
Průbežně doplňované fotky ze stavby 0310/II kolem Malše
Mám alespoň částečně prsty v: 1104/II, 4704, 4705, D48 Bělotín-Rybí, I/19 obchvaty Obrataň a Kámen, II/114 Dobříš, II/602 Vysočina a dalších...
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od monin »

JAnD: tak a teď tu pohádku o Karkulce.. :)
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
Mike
Příspěvky: 4994
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Mike »

Mroz píše:..., pač zpomalit a poté rozjet auto s tímto motorem je peklo. ..
jenže tento řidič si jaksi neuvědomuje, že než on dá blinkr a podívá se do zrcátka, tak já jsem už i před tím kamionem
přesto projeví potřebu se "tam nacpat"

když jezdím pracovním, které takovými výkony nedisponuje, jsem opravdu jeden z mála, kdo se důsledně vrací do pravého
krom pár kokotů se mi ještě nestalo, že bych v něm zůstal
a ano, když už jsem v levém, zrychluji k těm 120-125kmh, abych nebyl brzdou

a odpovídá-li tomu povětrnostní situace, nevidím důvod, proč by měl někdo jezdit po dálnici 100-110kmh v levém
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Mike
Příspěvky: 4994
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Mike »

JAnD píše:Není to ještě tak dlouho, kdy jsem při jízdě po D1 zásadně jezdil v levém pruhu a do pravého uhýbal jen v případě vyblikávače. S malými dětmi, které chtějí při jízdě poslouchat pohádku se v pravém jezdit rozhodně nedalo - hluk při rychlosti 90+ byl neúnosný...
tam ani nebylo potřeba blikat
kdo má rád své tlumiče a zuby, jezdil vlevo, doprava se uhýbalo při spatření "rychlíka"
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Standa »

monin píše:JAnD: tak a teď tu pohádku o Karkulce.. :)
Tak to jsme tu asi samí pohádkáři jak bratři Grimmové ;) , já mám z D1 (konkrétně z některých částí mezi Vysočinou a Brnem) úplně stejnou zkušenost jako JAnD, Mike a určitě i další (a to místo pohádek smažím v autě metal :) ). A řekl bych, že tam ještě pár takových míst pořád zbývá, i když hodně jich už je pryč (naposledy jsem tam jel někdy v létě).
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Bobek »

Vnímání použitelnosti taky hodně záleží na tom, čím se jede.
Království a půl princezny za 511.
jozka
Příspěvky: 2782
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od jozka »

To jsem zrovna chtel napsat... mel jsem Nevadu a nechapal jsem co proti te D1 maji. Pak jsem presedlal na Lagunu a neveril svym smyslum.
Lynx
Příspěvky: 3698
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Lynx »

Trochu z jiného soudku. Tohle není úplně jak jezdíme, ale spíš jak parkujeme a jak jsou někteří z nás vyvolenější než jiní. Další poslanec si stěžuje na to, že po něm někdo chce, aby dodržoval zákony - tenhle poslanec asi Babišovi moc kladných hlasů nepřinese. MP má u mě v této kauze kladné body.

Poslanci odtáhli auto. Postup strážníků považuje za nezákonný a chce si stěžovat

Zdroj: http://www.lidovky.cz/poslanec-nastydl- ... _domov_rsa
Lenny
Autor
Příspěvky: 10800
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Lenny »

Najednou se mu to nelíbí, když okusil vlastní medicínu.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
pivko
Příspěvky: 1019
Registrován: 15.3.2009 23:17:26

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od pivko »

Typické chování papaláše. Všechny ty restrikce, kterými tu poddanskou pakáž krmíme, jsou esencí univerzálního dobra, ale běda, kdyby se měly vztahovat i na nás. Začalo to u pana bývalého prezidenta, který měl plnou hubu zelených keců a sám jezdil ve čtyřlitrovým Mercedesu R a končí u zmr. Humla a Laudáta, kteří si chtěli odpomoci od modrých zón chtěli dokonce zvláštním zákonem. Dobré je si tyto věci pamatovat, až zase půjdeme k volbám (problém ale je, že po chvíli ve funkci už tomuto uvažování začne podléhat skoro každý, ale je aspoň dobré je každé 4 roky vyměnit, aby se nestačili zazobat).
jozka
Příspěvky: 2782
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od jozka »

http://praha.idnes.cz/nehoda-auta-s-vla ... zpravy_rsr

Tohle proste nepochopim... ano, nejsou tam zavory. Ale jinak je to normalne oznaceny prejezd, trat vede tesne vedle silnice, vlak jel proti nemu, navic nijak rychle. Stejne pod nim skoncil... bohuzel doslova.
Odpovědět

Zpět na „Odpočívka Na České dálnici“