Jak jezdíme

Off-topic pokec
Odpovědět

Kolik najedete kilometrů za rok?

0 - 5000 km
8
5%
5000 - 10 000 km
12
8%
10 000 - 15 000 km
32
21%
15 000 - 20 000 km
25
16%
20 000 - 25 000 km
18
12%
25 000 - 30 000 km
23
15%
30 000 - 40 000 km
15
10%
40 000 - 50 000 km
7
5%
50 000 - 75 000 km
13
8%
75 000 - 100 000 km
0
Žádná hlasování
100 000 a více
2
1%
 
Celkem hlasů: 155

Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Už jsem to tu někde psal, ale u SII 2012 to u automatických světel bylo tj. když pršelo a stěrače stíraly víc jak minutu v kuse, rozsvítila se potkávací světla.
FIII 2017 s automatickými světly toto neumí, navíc nemá ani kontrolku potkávacích světel, takže běžný řidič to ani nepozná a neuvědomí si, že zadek nesvítí.
Je to fenomén dnešní doby auta jsou sice "smart" a plná displeyů ale postrádají základní funcionality, které v minulosti byly standardem.
R48 -> D48 se podařilo!
vaclav
Příspěvky: 1830
Registrován: 7.4.2010 11:29:27

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od vaclav »

a to je takový zásadní problém nemít rozsvíceno vzadu v tunelu v česku, kde je všechno uměle osvícený jak ve dne a jede se tam 50-70? tak to auto vzadu nesvítí, no a co.

pointa ale vyšuměla a to je používání modrých světel každým bambulou...
michal
Příspěvky: 4517
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od michal »

Jasně, proč svítit, když musím, ale nechci, protože jsme vidět i tak? Proč jezdit v obci 50, když to můžu projet 100? Proč dodržovat předpisy, když je ostatní nedodržují? :crazy: :crazy: :crazy: :zvraci: :zvraci: :zvraci:
vaclav
Příspěvky: 1830
Registrován: 7.4.2010 11:29:27

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od vaclav »

nerozumíme si. já svítím i jezdím podle předpisů. ale proč zrovna z toho svíceni vzadu v českém tunelu dělat takové drama, aby nějakej hejhula zatavoval auto modrým majákem na nebezpečným místě? nebo se tady strašně řeší, že někdo zapomene vypnout mlhovku, to je úplnej hřích! všichni jsme lidi co děláme chyby. něco jiného je samozřejmě pokud někdo dělá přestupky naschvál.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od jozka »

Jasne, ten povzdech nad "inzenyry" rozhodne nemel prekryt mamlase, co si hraje na policajta. A jsem pro to, poradne mu to osolit.
mbmat
Příspěvky: 1381
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od mbmat »

vaclav píše:nerozumíme si. já svítím i jezdím podle předpisů. ale proč zrovna z toho svíceni vzadu v českém tunelu dělat takové drama, aby nějakej hejhula zatavoval auto modrým majákem na nebezpečným místě? nebo se tady strašně řeší, že někdo zapomene vypnout mlhovku, to je úplnej hřích! všichni jsme lidi co děláme chyby. něco jiného je samozřejmě pokud někdo dělá přestupky naschvál.
V českém tunelu jako je třeba strahovský / těšnovský? Zrovna ty jsou osvíceny "ukázkově".

K mlhovkám - opravdu jsou kolikrát dost oslňující, ale to jistě víte.

K hasičovi - sice je "po bitvě každej generál", ale snažil bych se to uhrát na tom, že bych si stál za tím, že řidič-kameraman zastavil sám, já za ním, a aby do nás něco nevrazilo, zapnul sem VRZ.
Každopádně, místo toho aby poděkoval, že ho upozornil na to, že nebyl vidět, tak se chová jako kretén. Jasný, mužem tu vést debatu o legálnosti toho zastavení, ale postupně se vytrácí ta slušnost a ohleduplnost.
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Mike »

už jsem to tu kdysi psal
mám to také tak, že světla v režimu auto sepne anebo tma anebo déšť
dokonce při zapnutí zadní mlhovky je netma a nedéšť nedeaktivuje
poslušně čeká, až zhasnu mlhovku

a jak je správěn napsáno, je to otázka SW, HW v tom autě většinou je

apropo, všimli si ti naříkači na nesvícení koncovými, že auta mají vzadu dorazky, takže v těch jejich předpisově rozsvícených světlech vidět jsou ;)
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
JAnD
Příspěvky: 418
Registrován: 13.9.2016 22:11:24
Bydliště: km 139,6 budoucí D3

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od JAnD »

vaclav píše:nebo se tady strašně řeší, že někdo zapomene vypnout mlhovku, to je úplnej hřích! všichni jsme lidi co děláme chyby. něco jiného je samozřejmě pokud někdo dělá přestupky naschvál.
Já se jednou, když jsme jeli dvěma autama, strašně divil, proč mne pořád kamarád přede mnou promrkává, a já měl (ve dne) zapnutá dálková světla. Jenže Forman měl tak udělaný volant, že jsem při své výšce tu kontrolku měl stále zakrytou...

Nebo dnes jsou auta tak chytrá, že po vypnutí zapalování zhasnou světla. Ale pokud jsou zapnutá parkovací, tak nezhasnou (tímto bych chtěl poděkovat sousedovi za upozornění, když rok a půl starý syn otočil při hraní v brm-brm páčkou...)
Průbežně doplňované fotky ze stavby 0310/II kolem Malše
Mám alespoň částečně prsty v: 1104/II, 4704, 4705, D48 Bělotín-Rybí, I/19 obchvaty Obrataň a Kámen, II/114 Dobříš, II/602 Vysočina a dalších...
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Tak jasně, že v poloze parkovacích/obrysových nezhasnou, to je přeci jejich fce.
Proto taky auta na to akusticky upozorňují.
R48 -> D48 se podařilo!
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Warcz »

Parkovačky nezhasnou
Stejně tak u koncernu, když dá člověk směrovku, tak zůstane strana auta svítit. Ještě že to potom píská.
Za mě je nejhorší automatické světla a mlha. Občas jsou hodně husté bílé mlhy kdy nejde vidět na krok, ale je hodně světla. Najednou BOOM a bílá Octavia.
michal
Příspěvky: 4517
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od michal »

Ja bych proti mlhovkam v opravdu silnem desti nic nemel, nekdy opravdu neni videt ani ty. Ovsem velka rada tech, kteri ji pouziji, si mysli, ze kdyz skoncil dest, muze za 30 kilometru prijit dalsi, a tudiz nema smysl je vypinat... Toto povazuji za opacnou stranu extremu, ze nekdo ani nerozsviti zadni svetla. Pokud jedu v mlze, tak se osobne pri pouziti mlhovky neridim jen predpovedi pocasi na Googlu hlasici mlhu, ale snazim se uziti mlhovek prizpusobit aktualni situaci. Jinymi slovy je dokazu vypnout, pokud nejsou zrovna treba.
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Mike »

čili při řízení myslíte a to se dnes nenosí 8-)
ale díky za to :ok:
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od jozka »

všimli si ti naříkači na nesvícení koncovými, že auta mají vzadu dorazky, takže v těch jejich předpisově rozsvícených světlech vidět jsou
...za predpokladu, ze jedete primo za nim a smazite na nej dalkovymi, jinak ani omylem (pokud se mu nelepite na zadek). Urcite bych vystrachal video.
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Kubajsu »

To je stejně jedno; pokud se blížím k autu zezadu, pohybuje se mým směrem... Takže rozdíl rychlostí je mnohem menší, než třeba vůči patníkům, přejeté srnce, spadlé cihle nebo jiným překážkám, které také nesvítí a často ani nemají odrazky. Drzouni ;)
Takové auto jedoucí mým směrem je marginálie. U protijedoucích je to samozřejmě obráceně...
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od jozka »

Zdanlive logicke. Do te doby nez takova tmava krabice na tmavem pozadi (tady naopak je bila Octavie plus :-)) nahle zabrzdi a vy ne, protoze jste s ni nepocitali a ze se rozsvitila brzdova svetla uz vam moc platne neni.

Cele je to opet postaveno na (pro mne) posahane logice, ze JA mam predvidat a kdesi cosi a vubec se neresi, ze prvotni chyba je na druhe strane, ja uz maximalne resim nasledky.
vaclav
Příspěvky: 1830
Registrován: 7.4.2010 11:29:27

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od vaclav »

nedávno tady bylo video, jak do sebe plácly asi 3 auta v mrázovce. to není o zaplých zadních světlech...
pokud se věnuju řízení tak ani ve strahovským neexistuje, abych naboural do auta jen proto, že neměl rozsvícený zadní světla. ani u stojícího ani pokud pojede.
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od adamos »

A já myslel, že svícení přes den se zavedlo pro to, aby auta byla víc a lépe vidět. Pak si někdo vzpomněl, že to zvyšuje spotřebu a že budou vepředu stačit LEDky - někde osazené už v továrně (OK), někde čínský paskvil za dvě stovky (grrrrr) - takže svítíme, ale lépe vidět nejsme. No a potom jsme tomu nasadili korunu - při denním svícení není potřeba svítit vzadu.
Jasně, že ve dne patníky nesvítí, zvěř nesvítí, stojící auta nesvítí. Ale když z těch jedoucích aut půlka vzadu svítí a půlka ne, tak to prostě není dobře!
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
vaclav
Příspěvky: 1830
Registrován: 7.4.2010 11:29:27

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od vaclav »

mě se líbí, že v německu to zkusili (odvaha jít do nových věcí), pak porovnali statistiky, kde zjistili nulový přínos, tak povinné svícení úplně zrušili (flexibilita).
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Warcz »

denní svícení je podle mě super věc. Hlavně v letě kdy auto jede ve stínu a my jedeme na slunci. Problém nastává u ostatních účastníku jako třeba cyklisti, nebo motorkáři, kteří jsou potom méně vidět. Určitě jsem pro to aby se svítilo plošně.
Japao Joe
Příspěvky: 1040
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Japao Joe »

Požadavek na denní svícení byl vždy jen s potkávacími či speciálními světly (bez obrysových). A svítí se proto, aby mě viděl protijedoucí a snížilo se riziko čelní srážky při předjíždění. Vzdálenost, na kterou je vozidlo schopno zastavit při 90 je dostatečná na jízdu bez světel, ale při vzájemné 180 už to taková legrace není.
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Kubajsu »

Tak. Vždy je to o vzájemném rozdílu rychlostí.
Kromě toho, že zadní světla mají tak mizernou svítivost, že zbytek karoserie je za denního světla spolehlivě přebije.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od jozka »

Tohle asi nikdo nezpochybnuje, prave proto nechapu, proc napr koncern nasviti pristrojovku, takze zevnitr je ztizena identifikace prosteho problemu. Nesvitim. Kdyby mel takovy clovek v interieru tmu jak v egyptske noci, mozna by se mu rozsvitilo (doslova). Neni to nic sloziteho, jen sw uprava.

A s tim prebitim za bileho svetla... uz se mi nekolikrat podarilo s protijedoucim autem "hele von nesviti, ja na nej zablikam" a pri mijeni "no, tvl, von ma dva bily LED pasecky na bilym narazniku".
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od adamos »

Kubajsu píše:Tak. Vždy je to o vzájemném rozdílu rychlostí.
Kromě toho, že zadní světla mají tak mizernou svítivost, že zbytek karoserie je za denního světla spolehlivě přebije.
Kdyby bylo krásné denní světlo, tak neřeknu ani popel. Ale těch situací, kdy je šero / prší / sněží / ještě tma / už tma a kdy řidiče nenapadne, že mají rozsvítit "velká" světla, těch situací je dost.
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Martin z Ostravy »

jozka píše:Tohle asi nikdo nezpochybnuje, prave proto nechapu, proc napr koncern nasviti pristrojovku, takze zevnitr je ztizena identifikace prosteho problemu. Nesvitim. Kdyby mel takovy clovek v interieru tmu jak v egyptske noci, mozna by se mu rozsvitilo (doslova). Neni to nic sloziteho, jen sw uprava.

A s tim prebitim za bileho svetla... uz se mi nekolikrat podarilo s protijedoucim autem "hele von nesviti, ja na nej zablikam" a pri mijeni "no, tvl, von ma dva bily LED pasecky na bilym narazniku".
U VW Pola 2015 BEZ automatických světel to tak funguje. Když se zhorší světelné podmínky, tak se budíky postupně podle intezity světla ztmavují až svítí jen ručičky a donutí tak řidiče rozsvítit potkávací světla.

To s těmi sranda led pásky se mi stalo taky, ale v zásadě přes den za normální viditelnosti na nesvítící auta neblikám, jen za snížené viditelnosti.
R48 -> D48 se podařilo!
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Kubajsu »

adamos píše:Kdyby bylo krásné denní světlo, tak neřeknu ani popel. Ale těch situací, kdy je šero / prší / sněží / ještě tma / už tma a kdy řidiče nenapadne, že mají rozsvítit "velká" světla, těch situací je dost.
Ale to není chyba denních světel, ale řidiče. Nedělám si iluze, že kdyby denní světla nebyly, tak tito nesvítí stejně...

K těm páskům na bílém nárazníku; světlo, které má homologaci pro denní svícení (myslím že E7) se rozhodně neztratí. Že si někdo namontuje pouťovou atrakci a má pocit jak na to vyzrál zase nesouvisí se zákonem/předpisem, ale s řidičem...
Odpovědět

Zpět na „Odpočívka Na České dálnici“