Jak jezdíme

Off-topic pokec
Odpovědět

Kolik najedete kilometrů za rok?

0 - 5000 km
8
5%
5000 - 10 000 km
12
8%
10 000 - 15 000 km
33
21%
15 000 - 20 000 km
25
16%
20 000 - 25 000 km
18
11%
25 000 - 30 000 km
24
15%
30 000 - 40 000 km
15
10%
40 000 - 50 000 km
7
4%
50 000 - 75 000 km
13
8%
75 000 - 100 000 km
0
Žádná hlasování
100 000 a více
2
1%
 
Celkem hlasů: 157

Japao Joe
Příspěvky: 1051
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Japao Joe »

Opačně třeba v Pardubicích se z toho být ohleduplný a pouštět z vedlejší stal už takový nešvar, že na průjezd křižovatkou z vedlejší čekáte 20s, ale po hlavní to trvá 20 minut.
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od mstitek »

Koukám, že tady se sešla skvadra lidí, která dává všude přednost všem (zejména těm větším), bez ohledu na předpisy a ještě přiznávají, že na značky ani nekoukají. Pak se nelze divit, že to u nás na silnicích vypadá, tak jak to vypadá.
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Honey72 »

Projeď si jednou celou Itálii a značky a lejstro, že jsi na hlavní Ti budou k ničemu :-) Tam nezáleží kdo má přednost, ale kdo tam dřív vjede. Zpočátku jsem nechápal, když mi tam každou chvíli z vedlejší někdo vjel. Ale brzy jsem systém pochopil a zjistil, že jinak se na hlavní nedostanu :-) Oproti našim končinám tam na mě nikdo netroubil a je to jediný způsob, jak nedělat zbytečné zácpy. Proto je v Itálii stále hodně kruháků, kde není značka s předností. Oni by stejně jeli postaru :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
ElWapp
Příspěvky: 1641
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od ElWapp »

Tak pokud vím, v ČR platí Vídeňská úmluva o silničním provozu a podle ní má kolejové vozidlo přednost vždy. To že na toto mezinárodní smlouvou ukotvené pravidlo lokální zákonodárci kašlou je jen smutná ukázka toho, jak se navenek tváříme světově, ale v reálu si to tu děláme po svém.
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Honey72 »

Vídeňskou úmluvu u nás nikdo nezná, jinak by taková tragédie v pravidlech a v umísťování dopravních značek (směrníky, hlavní silnice) u nás nikdy nevznikla.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
mapman
Autor
Příspěvky: 5765
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od mapman »

ElWapp píše:Tak pokud vím, v ČR platí Vídeňská úmluva o silničním provozu a podle ní má kolejové vozidlo přednost vždy. To že na toto mezinárodní smlouvou ukotvené pravidlo lokální zákonodárci kašlou je jen smutná ukázka toho, jak se navenek tváříme světově, ale v reálu si to tu děláme po svém.
Amen to that. Každý normální člověk nevlítne se svým autem pod tramvaj, i když má teoretickou a ještě k tomu velmi pochybnou přednost. Úmluva výslovně říká, že "řidiči vozidel, která se nepohybují po kolejích, musí dát přednost v jízdě kolejovým vozidlům". Pro ty, co by si to chtěli dohledat, je to ve sbírce mezinárodních smluv vyhlášeno v konsolidovaném znění pod č. 83/2013 Sb.m.s., článek 18. A je to řádně ratifikovaná smlouva vyhlášená ve Sbírce mezinárodních smluv, takže lze dospět i k závěru, že toto ustanovení má aplikační přednost před ustanovením našeho zákona o silničním provozu.

A i v případě vnitrostátní legislativy si nejsem jistý, že řidič odbočující vlevo má vždy přednost. Při odbočování vlevo totiž vjíždí na tramvajový pás a při vjíždění na něj nesmí řidič ohrozit ani omezit tramvaj.

Takže za mě v této situaci nemá řidič odbočující vlevo přednost a nějaká zónová značka na tom nic nemění...
mapman
Autor
Příspěvky: 5765
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od mapman »

Honey72 píše:Vídeňskou úmluvu u nás nikdo nezná, jinak by taková tragédie v pravidlech a v umísťování dopravních značek (směrníky, hlavní silnice) u nás nikdy nevznikla.
Tady pozor na to, že úmluvy jsou dvě - jedna o silničním provozu, u nás ratifikovaná a vyhlášená v Sb.m.s. - a druhá o dopravních značkách a signálech, kterou jsme jako Česko dodnes ve Sbírce mezinárodních smluv nevyhlásili a tudíž se ani nemůže v našich podmínkách přímo uplatňovat - bohužel, byť jsme jejími signatáři.
Lynx
Příspěvky: 3697
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Lynx »

Japao Joe píše:Opačně třeba v Pardubicích se z toho být ohleduplný a pouštět z vedlejší stal už takový nešvar, že na průjezd křižovatkou z vedlejší čekáte 20s, ale po hlavní to trvá 20 minut.


Já tedy v Pardubicích dávám vždy všem tramvajím přednost, v Brně navíc dávám přednost taky metru :-) - jen blbej vtip
Honey72 píše:Projeď si jednou celou Itálii a značky a lejstro, že jsi na hlavní Ti budou k ničemu :-)
Pamatuji si, že jsem jednou v Itálii stojíc poblíž křižovatky sledoval respektování dopravního značení. Měli tam tak jako někdy u nás před křižovatkou stažení do jednoho pruhu. Za křižovatkou zase dva pruhy. V pruhu na odbočení stálo na semaforu 5 aut - když padla zelená, tak všechny jely rovně :-) Ne že by se to u nás taky nestávalo, ale málokdy tak masivně. Tehdy jsem pochopil, že Italové to značení opravdu neberou moc vážně.
Aram96
Příspěvky: 7894
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Aram96 »

Itálie je opravdu jiné kafe. U nás se dá provoz nazvat alespoň nějak řízeným, tam je to doslova anarchie a popravdě úplně nemám zkušenost jak Honey s tím troubením. Naopak přijde mi, že tam jsou 2 pravidla pro přednost - první jede ten, kdo je tam dřív a pokud je to zároveň, tak ten, kdo víc troubí. Ale třeba je to ve zbytku země jiné než v Římě. :) Každopádně tam člověk nemá jistotu ani když jde po přechodu na zelenou. ;)
Mike
Příspěvky: 4988
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Mike »

opak radosti - tedy spíše na**ání - mi přináší to uhýbání do levého kdykoli někdo spatří vozidlo, které zvolna hledá trojku a sune se připojovacím pruhem u dálnice...
to bych vraždil
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22548
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Diaľničiar »

Po propočtu na obyvatele si ČR vede líp v počtu mrtvých, po propočtu motorizace ale nikoliv. Lze si podat ruce, prasata jsou všude. Srovnávat se s Italy je zbytečný. :lol: Italové jezdí pružně, na rychlosti všeobecně moc nehledí, na ostatní pravidla ale taky ne. (propočet na rok 2019)

Ovšem Řím je extra kapitola. Město, které je přepcháno administrativou a turizmem a jednoduše řečeno málo silnicemi a parkovištěmi, z čeho všeho plyne frustrace. Hodně lidí radši využívá MHD, ale ta dost mešká. V tomto platí, že jih je na tom hůř, než sever co se chování týče.

K uvedenýmu si dovolím vyjádřit můj blízký pohled mapmana a Lynxe, toho jak na situaci celkově a mapmana jízda nejen dle úmluv, ale stručný a jasný, že jen nenormální člověk by to udělal jináč. Co se přechodu pro chodce týče, tak já osobně na něj nejdu bez rozhlédnutí se na obě strany, ani když mi svítít zelená, protože bohužel 20-50% mrtvých v EU jsou chodci a jen proto, že jsem v právu neznamená, že půjdu bezohledně po právu a budu na kaši. Proto se rozhlédnu a o to později přijdu na druhou stranu, ovšem ani nejrychlejší mladí lidé nepřejdou pouze na zelenou, což je taky jakýsi nešvar v mnoha zemích, že červená rožne docela brzy a hledí se na to, že má chodec právo dojít již na konec, když na tom přechodu stojí a stejně jsou další prasata, které přijedou právě k přechodu a vidí červenou a ještě si zatroubí. A nemluvim opravdu o i Italech. Peace.

omlouvám se, že znevažuju vepře
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Aram96
Příspěvky: 7894
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Aram96 »

Však jasně, já kdybych se na přechodu nechoval stejně (doleva doprava doleva), tak už jsem právě skončil minimálně potlučenej, nebo doslova skončil, právě pod kolama jednoho frustrovaného v Římě. :)
Mike: souhlas, také to nesnáším, resp. ještě to chápu, když za ním v levém nic nejede. Každopádně za poslední roky pozoruji výrazné zlepšení a ubývání tohoto nešvaru a dle mého to bude souviset i s tím, že se obecně objevují pořádné připojováky a lidé je začínají využívat. Poté není důvod uhýbat. Ale do ideálního stavu to má pořád ještě hooodně daleko.
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Honey72 »

U těch dlouhých přechodů se nejvíc bojím, když přecházím a padne červená. Já mohu dle legislativy sice dojít na druhou stranu, ale ten pocit, že nevím kdy padne řidičům zelená... Nebo když odbočující řidič zahlédne na mém semaforu už červeného panáčka a div mě nepřejede.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22548
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Diaľničiar »

Honey72 píše:U těch dlouhých přechodů se nejvíc bojím, když přecházím a padne červená. Já mohu dle legislativy sice dojít na druhou stranu, ale ten pocit, že nevím kdy padne řidičům zelená... Nebo když odbočující řidič zahlédne na mém semaforu už červeného panáčka a div mě nepřejede.
Tento pocit nemáte zdaleka sám. ;)

Je fakt, že jak má člověk trasu 30 minut pěšky a ví, že musí překonat 2-3 dlouhé přechody, které i když jsou s ostrůvkem, ale protínají 6 JP (s odbočovákama) a ví jaké ty křižovatky jsou složité, že to je normálně na konci každého přechodu "mám to za sebou". :) A to co jsem zhrubnul, to je právě to prase.


Když jsme u přechodů, další nešvar, který nesnašim: chodec pouští vozidlo a stejně to auto stojí. A stojí všichni, když už 1. pouští tak ten 2. má jít, jedno které pořadí. A čím starší chodec :D tím větší "ohleduplnost", jenomže z vlastní zkušenosti je to právě naopak: já radši přejdu až tam nikdo nestojí, protože si v klidu přejdu na druhou stranu. Připomíná mi to tu "ohleduplnost" jet do levýho jak se někdo jen mihne na začátku nájezdové větvi. Jsou to všechno "relativní detaily", ale za celý den se jich naskládá ...
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Honey72 »

Copak u nás máme ještě poměrně krátké přechody, než ty přes třídy (prospekty) stalinského typu ve východní Evropě či v Polsku. Nakonec jsem si v mapě musel najít trasu, jak projít město, aniž bych u přechodů trávil dlouhé minuty utrpení. Copak, když člověk čeká na červenou a pak přejde ulici. Ale když člověk čeká, aby přešel jen část, pak tramvajový pás a zase druhou část a nakonec ještě nějakou větev a to vše má svůj vlastní semafor...a zima jak na Sibiři a člověk potřebuje na záchod :-) Nakonec jsem došel k závěru, že rychleji tam budu taxíkem, které má zelenou vlnu :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Standa »

Ve světě je to opravdu všelijaké. Před krizí v roce 2008 jsem byl krátce v Moskvě a přecházel jsem na jedné křižovatce na vnitřním okruhu po přechodu cca 10+10 pruhů (semafor na protější straně byl asi dvakrát větší než obvykle, aby byl vůbec vidět) - samozřejmě jsem docházel na červenou, naštěstí už na straně u stojících aut, protože auta odbočující doprava ze zelené ten přechod moc neřešila a musel jsem je párkrát nechat projet (pro mě poněkud nečekaně odbočovala docela svižně třeba až do pátého pruhu :shock: ). Takže u nás se s trochou opatrnosti a drzosti cítím na přechodech dost v pohodě ;) .
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Honey72 »

Jiný zážitek jsem měl na Gibraltaru. Vybral jsem si k příjezdu dost blbou denní dobu, kdy ráno všichni ze Španělska mířili po jediné možné silnici na Gibraltar do práce. Řekl bych, že na každé auto v ulicích připadalo tak sto skútrů a cyklistů, kteří vaše auto obestoupili ze všech stran jak limuzínu prezidenta v USA a Vám nyní zbylo jediné: jet vpřed, nedělat prudké pohyby volantem, nebrzdit, nepřidávat, pokud nechcete vidět padající domino :-) Odbočení vlevo i vpravo se muselo rozmyslet hodně dopředu a při přibližování ke křižovatce zužovat uličku, čili vytlačovat z dané strany co nejvíc jezdců, protože čím víc jich jelo vedle sebe, tím větší měli přesilu :-) Největší na letišti. Jelikož se jelo do práce, 99% dopravy mířilo na poloostrov, takže protisměr se proměnil v náš směr. Naštěstí je většina ulic jednosměrná. Každopádně to fungovalo, žádný škrábanec, žádná agresitivita, všichni jeli stejnou rychlostí a proplouvali mezi sebou. Tedy žádné rychlošlapky, co kolem vás prosviští na červené a pak kličkují mezi chodci na přechodu jako u nás a pak se zase nahrnou zprava před vás, aniž by se rozhlédli.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Aram96
Příspěvky: 7894
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Aram96 »

Diaľničiar píše:
Honey72 píše:U těch dlouhých přechodů se nejvíc bojím, když přecházím a padne červená. Já mohu dle legislativy sice dojít na druhou stranu, ale ten pocit, že nevím kdy padne řidičům zelená... Nebo když odbočující řidič zahlédne na mém semaforu už červeného panáčka a div mě nepřejede.
Tento pocit nemáte zdaleka sám. ;)

Je fakt, že jak má člověk trasu 30 minut pěšky a ví, že musí překonat 2-3 dlouhé přechody, které i když jsou s ostrůvkem, ale protínají 6 JP (s odbočovákama) a ví jaké ty křižovatky jsou složité, že to je normálně na konci každého přechodu "mám to za sebou". :) A to co jsem zhrubnul, to je právě to prase.


Když jsme u přechodů, další nešvar, který nesnašim: chodec pouští vozidlo a stejně to auto stojí. A stojí všichni, když už 1. pouští tak ten 2. má jít, jedno které pořadí. A čím starší chodec :D tím větší "ohleduplnost", jenomže z vlastní zkušenosti je to právě naopak: já radši přejdu až tam nikdo nestojí, protože si v klidu přejdu na druhou stranu. Připomíná mi to tu "ohleduplnost" jet do levýho jak se někdo jen mihne na začátku nájezdové větvi. Jsou to všechno "relativní detaily", ale za celý den se jich naskládá ...
Přesně. Buď tohle a nebo opačná “ohleduplnost” naopak řidičů. Typicky jedu jako druhé auto a za mnou nikdo. Do protisměru nikdo. Chodec přichází teprve k přechodu na LEVÉ straně a auto přede mnou už brzdí a pouští ho. Takže stojíme (a poté rozjíždíme) dvě auta, chodec stejné musel čekat než ten přede mnou zastaví. Kdybychom projeli, tak my jsme dávno pryč a chodec si vpohodě přejde a ještě mu to také ve výsledku zabere méně času, než čekat na naše zastavení. Holt někdo je ohleduplný až zbytečně moc. Ale to není už o ohleduplnosti ale spíš o tom, že prostě nepřemýšlí.

A svůj podíl viny (především u mladších řidičů) na tomto nešvaru mají rozhodně autoškoly, které prostě učí tak, že jakmile je chodec pomalu 2 metry před přechodem, tak prostě musíš zastavovat. Plynulost, předvídatelnost, časová úspora a ve finále i kolikrát bezpečnost akorát zaplačou. Vedlejším negativním dopadem je samozřejmě to, že dnes už nemalá část chodců si počíná tak, že jakmile dojde k přechodu, tak prostě “já jsem chodec” a poserte se. :)
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22548
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Diaľničiar »

Honey72 píše:... Každopádně to fungovalo, žádný škrábanec, žádná agresitivita, všichni jeli stejnou rychlostí a proplouvali mezi sebou. Tedy žádné rychlošlapky, co kolem vás prosviští na červené a pak kličkují mezi chodci na přechodu jako u nás a pak se zase nahrnou zprava před vás, aniž by se rozhlédli.
Tohle, co jsem zhrubnul pak platí ve všech těch asijských městech, kde se snad ani nedá "počkat a přejít", protože to by se to čekání stalo čekáním na smrt. Tam se ze 4 pruhů stane 7, tam se to "mele" auta, tříkolky, mopedy a chodci a nějak se nikdo nesrazí a všechno to projede jak má. Ovšem nebýt toho proplouvání, minimalistickýho přibrzďování, což je znak, že má jet ten, který hrozí kolizí s vámi a žádné agresivity by to nefungovalo. Ani tam a tady už vůbec.


http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic. ... 44#p241144 - taky tesat do kamene, jenomže to je bohužel dáno právě tou výukou a fantastické situace v EU: všude je to jináč, co a jak chodec :D
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Japao Joe
Příspěvky: 1051
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Japao Joe »

To že se nikdo s nikým nesrazí je hloupost, ale při těch rychlostech jsou to v drtivé většině jen plechy a vozidla jsou dále pojízdná.
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Honey72 »

Já mluvil o svém autě, to přežilo bez újmy všude kde jsem kdy byl. Škrábánce vždy získám až doma u českých supermarketů :-)
Ano, ta plechařina je dost častá třeba v Římě. Tam žasnu, kolik jezdí ulicemi pobouchaných aut. U nás by to hned dávali do servisu, ale tam je jim jasné, že to fakt nemá cenu :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22548
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Diaľničiar »

JJ: Jasný je a to z toho taky mělo vyplynout, že se tam rozhodně nestane 100 nehod na každý tý křižovatce každej den. A zase tak pokroucené plechy tam všichni nemají, aby tam sedla ta uvedená reakce.

Ad Honey72, ano ty supermarkety taky na SK mají problem udělat normální plochu pro parkování a normální uličky s normálnima uhlama pro jízdní vlastnosti (ve směru k obrubníkům lemujícím keříky), nemluvě o pravotovčivejch zákrutách, pidi OK atp.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22548
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Diaľničiar »

svatá pravda i po 50 letech :D
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
ElWapp
Příspěvky: 1641
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od ElWapp »

https://www.autozive.cz/pravidla-silnic ... rizovatka/
Diskuze pod tímto článkem je opravdu k pláči. Pár kr*ténů se tam snaží obhajovat svojí pravdu. A já jen doufám, že na někoho tak hloupého na silnici nenarazím.
dosh
Příspěvky: 127
Registrován: 5.6.2018 23:14:21

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od dosh »

Chápu, proč lidé na nejsou schopni odpovědět správně, ale v praxi se tohle tak často neděje (podle diskuzí by ty křižovatky měli stát snad pořád, protože budou pořád nehody). V praxi neřešíte křižovatku tak, že se podíváte, jaké jsou značky u všech vjezdů, kde co teď svítí a pak přemýšlíte v jakém pořadí kdo pojede. Řešení křižovatky v praxi je, mám kulatou zelenou a jedu rovně, tak jedu a značek si nevšímám..
Odpovědět

Zpět na „Odpočívka Na České dálnici“