Přiznávám že nejsem fanouškem koncernu VW, tak jsem to nikdy takto nezkoumal. Přijde mi logické že budíky svítí s obrysovými světly. Absence kontrolky u "simply Clever" je opravdu absurdní Občas jezdím fabii II a ta kontrolku potkávacích má a při vypnutém zapalování nechá svitit obrysovky, což je boží. Jinak jezdím PSA a snad jsem se nesetkal s tím že by tam kontrolka potkávacích nebyla.
19.12.2018 22:23:10
Sosa
Příspěvky: 2499
Re: Jak jezdíme
Martin z Ostravy píše:
Např. dvojkový Superb, trojková Fabie (pokud je vybavena automatickými světly), Hyundai Tucson, VW Tiguan. Budíky svítí, nesvítí však osvětlení přístrojů, což někteří viditelně ignorují. Minulá generace VW Polo má čidlo v budících, takže přes den budíky svítí i při vypnutých potkávacích světlech a zapnutém denním svícení, ale s klesající intenzitou denního světla se postupně ztmavují až zcela zhasnou a řidiče to tak nutí rozsvítit. Bohužel to tak nefunguje u aut s automatickými světly, pokud je fce auto vypnuta (vypínač je v poloze O), tedy u SII to tak nefungovalo, u FIII to zítra zkusím. Jako problém vnímám i absenci kontrolky potkávacích světel snad ve všech nových koncernových modelech, považuji to za něco absolutně absurdního a pro mne nepochopitelného.
Je, ale umístěná u zapínání světel. U automatu je tam i vidět, co máte rozsvíceno. Podsvítí se světlo, co je zapnuté. Přiznám se, všiml jsem si toho náhodou.
20.12.2018 9:52:18
Lynx
Příspěvky: 2907
Re: Jak jezdíme
jeni013 píše:
UTFG potom první odkaz a RTFM - 20sec - proč místo toho 4 příspěvky???
Také jste to bohužel nepochopil. Já jsem se pouze ptal co je to denní svícení a očekával jsem, že mi to snad někdo normálně řekne, několika slovy. Jako když se zetáte třeba kolegy v práci a on vám řekne "to je u novejch aut speciální režim svícení z LED diod, kdy se nesvítí na cestu, ale auto je vidět. Zákon to povoluje". To je všechno co jsem čekal. O studium zákonů nemám zájem, proto jsou mi k ničemu i vaše odkazy. Nicméně děkuji za snahu.
20.12.2018 10:05:45
jozka
Příspěvky: 2220
Re: Jak jezdíme
Taky mi chvili trvalo, nez jsem si toho vsimnul, ale to neni jediny vykon designeru koncernu. Holt Das Auto.
20.12.2018 10:50:21
Lynx
Příspěvky: 2907
Re: Jak jezdíme
Neuvěřitelná nehoda. BMW se před tunelem vzneslo do vzduchu a vrazilo do klenby
Na tom slovensku nějak lítají, není to tak dávno, mám dojem, že se toto obdobné stalo i u tunelu v bratislavě
20.12.2018 23:50:15
Mike
Příspěvky: 3782
Re: Jak jezdíme
kontrolka parkovaček - obrysovek nemusela být "nikdy" ( alespoň co já pamatuji ) stačilo právě rozsvícení budíků němci jsou na to asi experti, v BMW to nemám, ve Wartburgu to taky nebylo u Oplu mi kdysi vadilo, že se dala snížit intenzita podsvětlení budíků, ale kontrolky zářily pořád stejně ( ono snížení používám jen za mlhy, aby se palubka tak nezrcadlila v bočním okénku - jinak si svítím jak v letadle )
_________________ Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
20.12.2018 23:52:04
Japao Joe
Příspěvky: 679
Re: Jak jezdíme
Jako kontrolka parkovaček se používá kontrolka blinkru na příslušnou stranu (páčka blinkru se nechá zapnutá v pozici, na které mají svítit).
21.12.2018 12:23:10
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6416 Bydliště: Ostrava a okolí
Re: Jak jezdíme
Sosa píše:
Je, ale umístěná u zapínání světel. U automatu je tam i vidět, co máte rozsvíceno. Podsvítí se světlo, co je zapnuté. Přiznám se, všiml jsem si toho náhodou.
Ano, toto je mi známo. Tato kontrolka je zcela mimo zorné pole řidiče a dívat se pod volant, jestli tam výrazněji zeleně svítí symbol parkovaček, mi přijde naprosto dementní. Hlavně nechápu tu motivaci, budíky jsou čím dál tím větší a už od od Favoritu nebyl problém, aby tam ona kontrolka byla. Nechápu, včem je toto pokrok. Stejně jako jako pouze levá couvačka u VW (aktuální Tiguan a Polo).
_________________ R48 -> D48 se podařilo!
21.12.2018 15:01:29
jozka
Příspěvky: 2220
Re: Jak jezdíme
Na tohle se prijit neda, to se musi vymyslet. Jako treba R21 Nevada, co jsem mel. Puvodne z Nemecka, takze zadne holatko pro vychodni trh. Vybava a motor primereny stredni tride v pulce devadesatek. A v pravem zadnim svetle nesla mlhovka, tak jsem vzal zarovku, ze ji vymenim, Rozdelam svetlo... a tam je plastova zaslepka, soucast puvodniho vylisku tela svetla. Vymacknu, nasadim zarovku a svitim. Kolik se timhle "usetrilo"?
21.12.2018 17:08:44
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6416 Bydliště: Ostrava a okolí
Re: Jak jezdíme
U OII to tak taky bylo, stačilo dát místo jednovláknové dvouvláknovou žárovku a svítila i pravá mlhovka místo defaultně pouze levé. Opravdu rád bych někdy slyšel, kdo a proč toto vymyslel a vymýšlí.
_________________ R48 -> D48 se podařilo!
22.12.2018 10:31:29
jannnn
Příspěvky: 753
Re: Jak jezdíme
Vzhledem k počtu "mlhovkářů" na našich silnicích je to snad i plus (ale taky to nechápu).
Třeba u aktuálního auta (CX-5) sice kontrolka na potkávačky je, ale zas při zatažení ruční brzdy denní světla zhasnou. Takže při popojíždění v koloně je člověk za naprostého k0k0ta, co na toho před sebou pořád bliká....a ani v servisu to nedokáží deaktivovat, taky pecka
22.12.2018 19:21:44
Mike
Příspěvky: 3782
Re: Jak jezdíme
jannnn píše:
Vzhledem k počtu "mlhovkářů" na našich silnicích je to snad i plus
_________________ Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Já vymačkával záslepku na zpátečce na O1. Taky jsem se divil. A auto taky dovoz (D). Osobně jsem dost nepochopil to německé koncernové kolečko, které tam na svícení straší. Obzvlášť když vezmu v potaz doplnění instalace třeba o mlhovky.
Video log k tématu, včetně představení
Vůbec - rozmístění ovládacích prvků v autě jsou věci, kde se pravidelně chytám za hlavu. Někam se poděla jednoduchost.
27.12.2018 2:11:17
MPMP
Příspěvky: 2741
Re: Jak jezdíme
Mám dotaz z praxe vyvolaný novým uspořádáním MÚK 8 na D11, kde se pravý jízdní pruh stává odbočovacím. Pokud jedu stále v pravém pruhu dálnice a pokračuji do MÚK, považuje se to za "odbočování" ve smyslu zákona, tedy musím při tomto úkonu "blikat"? A pokud ano, kdy jsem tento manévr zahájil? A na D1 Exit Mirošovice je to možná ještě lepší příklad, protože pravý jízdní pruh tam má dost velký poloměr.
10.1.2019 16:21:43
mbmat
Příspěvky: 1332
Re: Jak jezdíme
Podle mě "blikat" od té doby, kdy se z průběžného pruhu stane odbočovací, poznat to jde podle vodorovného i svislého značení.
10.1.2019 16:27:55
kyk
Příspěvky: 798 Bydliště: Praha, SOKP km 50 st.
Re: Jak jezdíme
No nevím, neměním směr jízdy na křižovatce + (je to dálnice) ani jízdní pruh jako takový.
11.1.2019 0:01:25
Honey72
Příspěvky: 3097 Bydliště: Trutnov - 49 km od polské dálnice a 53 km od české, 29 km od rozest. české a 17 km od polské.
Re: Jak jezdíme
Nejedná se vlastně o klasické odbočovací pruhy jako na křižovatce, nejsou tam většinou ani šipky. Pokud však měníte pruh nebo směr jízdy, tedy "budete točit volantem", měl byste vždy blikat. Není přesně stanoveno kdy, ale včas, aby jste informoval ostatní řidiče o vašem úmyslu. Já osobně v pruhu pro sjezd, hlavně k odpočívce blikám celou dobu než opustím tah dálnice. Řidiči za mnou vidí, že někdo před nimi zpomaluje. Pokud se jedná o "mirošovický" typ přeměny jízdního pruhu v odbočovací, tak blikám zase dle "rozumu". Když se za mnou žene kamion, on si nemusí uvědomit tu změnu pruhů, tak raději včas. Když je volno, bliknu párkrát ke konci
_________________ 82 let výstavby dálnic na českém území 1938-2020
11.1.2019 8:04:49
Mike
Příspěvky: 3782
Re: Jak jezdíme
tady se právě volantem netočí já tam neblikám, blikám až za sjezdem při změně pravý x levý
jinak nahoře je něco rozlité, posledně to zam suprově klouzalo ( právě ve směru od Prahy, při odbočování na most )
_________________ Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
12.1.2019 13:01:26
Lynx
Příspěvky: 2907
Re: Jak jezdíme
Tak tohle je vostrý. Jestli to projde, tak bude porušování předpisů pro chudší lidi likvidační. Bohatí se i nadále jen zasmějou.
Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 1 návštěvník
Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru Nemůžete odpovídat v tomto fóru Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru