| České dálnice > Diskusní fórum http://forum.ceskedalnice.cz/ |
|
| Jak jezdíme http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=55&t=841 |
Stránka 17 z 178 |
| Autor: | jonáš [ 15.6.2010 15:23:35 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Jak jezdíme |
Mike píše: poznámka na okraj - stačí se "poránu" koukat po výpadovkách, všechny ty nemocnice Kolín, Brandýs apod. zapínají majáky a sirénu až při příjezdu ke koloně Však taky proč by musely obtěžovat okolí nad nezbytnou míru, pokud je silnice volná |
|
| Autor: | andy [ 16.6.2010 9:45:27 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Jak jezdíme |
martini píše: mapman píše: A co ty víš jestli nejel někam dávat do pořádku rozbitou či posunutou dopravní značku, protože to ho k tomu opravňuje.... Vyhrazený pruh použít může - viz onen Martinem citovaný § 42 zákona o silničním provozu: odst. 1 § 42 zákona č. 361/2000 Sb. o silničním provozu píše: Řidič vozidla vybaveného zvláštním výstražným světlem oranžové barvy smí tohoto světla užívat jen tehdy, mohla-li by být jeho jízdou nebo pracovní činností ohrožena bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Jestliže to vyžaduje pracovní činnost tohoto vozidla, není jeho řidič povinen dodržovat ustanovení pravidel provozu na pozemních komunikacích uvedených v § 4 písm. c), § 7 odst. 1 písm. b), § 11 odst. 2, § 12 odst. 1, 2 a 4, § 13, § 14 odst. 1 a 2, § 18 odst. 2 písm. b), § 22 odst. 3, § 24 odst. 4 písm. a), c), d), e), f) a g), § 25 odst. 1, 2 a 3, § 26 odst. 3, § 27, § 28 odst. 2, § 30, 36, 37 a § 39 odst. 4 a 5; je však povinen dbát zvýšené opatrnosti, aby neohrozil bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. |
|
| Autor: | vaclav [ 16.6.2010 10:03:51 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Jak jezdíme |
Martin Vedral píše: Já, pokud vidim omezení v Rakousku, tak věřim, že tam má smysl - tam si nedovolí dát značku zóna 40 na celou vesnici bez ohledu na to, jestli má jiné opodstatnění než ulehčení práce - dát 40 na skutečně riziková místa je totiž složitější, že... V Rakousku naopak, jamile máte řidší část vesnice, tak tam hned dají 70 - to se pak jezdí jinak a člověk nemá pocit, že ty předpisy jsou jen na buzeraci - pak taky je 100% správné, že kasírují ty, kteří tu 50 nebo třeba 30 u přechodu pro děti nedodrží. Což je správné i u nás, jenže značná část tu 30 nedodrží proto, že u nás je těch 30 zbytečně moc často a tak ji přestanou registrovat... rozumny prispevek. ano, zni to logicky jet bez omezeni a v DE to i funguje (maji to tam dlouho a kultura rizeni zazila technicky vyvoj od beznych maximalek vozu 150km/h az po soucasnych rekneme 220). ale jsme v CZ a tady to alespon prozatim aplikovat nelze (nektere vozy maji zvukovou siginalizaci pri prekroceni nastavene rychlosti - dobry a levny napad, ne?). ano, v AT maji znacky jak uvadite, ale AT ridic na te 70tce v obci pojede 65, cech v CZ pojede 95. bohuzel ,to je realita kterou skutecne vidim denne (dnes opet a jeste predjizdeni v obci na prechodu), je to zacyklena situace. navrhuji masivni nasazeni radaru a hlidek, naucit CZ ridice respektu (prace na 5 let?) a az pak vymenu znacek ala AT. ale pokud pak chytim nekoho v obci na useku 70tky ze jede 75 tak nekompromisne 30tis pokuta a pul roku nerizeni atd. |
|
| Autor: | Standa [ 16.6.2010 10:13:35 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Jak jezdíme |
vaclav píše: ...rozumny prispevek. ano, zni to logicky jet bez omezeni a v DE to i funguje (maji to tam dlouho a kultura rizeni zazila technicky vyvoj od beznych maximalek vozu 150km/h az po soucasnych rekneme 220). ale jsme v CZ a tady to alespon prozatim aplikovat nelze (nektere vozy maji zvukovou siginalizaci pri prekroceni nastavene rychlosti - dobry a levny napad, ne?). ano, v AT maji znacky jak uvadite, ale AT ridic na te 70tce v obci pojede 65, cech v CZ pojede 95. bohuzel ,to je realita kterou skutecne vidim denne (dnes opet a jeste predjizdeni v obci na prechodu), je to zacyklena situace. navrhuji masivni nasazeni radaru a hlidek, naucit CZ ridice respektu (prace na 5 let?) a az pak vymenu znacek ala AT. ale pokud pak chytim nekoho v obci na useku 70tky ze jede 75 tak nekompromisne 30tis pokuta a pul roku nerizeni atd. |
|
| Autor: | MPMP [ 16.6.2010 11:03:27 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Jak jezdíme |
Ano, je to problém, ale základ je někde jinde. V ČR se totiž jezdí podle předpisů pouze tam, kde to někdo hlídá. Abyste zabránil předjíždění na přechodu, musel by u každého stát policista. Češi se velice rychle naučili, že i když porušují zákon a ví o tom, ale nikdo je přitom dokazatelně nepřistihne, nic se jim nemůže stát. Za největší chybu považuji, že i policista musí mít důkaz, aby mohl pokutovat. Jeho slovo neplatí. Kde jinde ve světě to tak je? |
|
| Autor: | Warcz [ 16.6.2010 11:53:49 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Jak jezdíme |
Je to tak. Tak jak to říká ten starý vtip (A) Nebyla tam značka do 3,5 metru ? (B) Vidíš někde policajty ? |
|
| Autor: | vaclav [ 16.6.2010 12:15:08 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Jak jezdíme |
Standa píše: Takhle brutální tresty za překročení o 5 km/h nemají ani v USA . ok, tak 25k + 3 mesice. ale vazne, US nemusi byt ve vsem vzor, ne? v singapuru zaplatite 1000 babek za flusanec na chodnik. myslim, ze na agresivitu CZ ridicu (tedy potencionalnich vrahu) je potreba tvrdost a nekompromis. bohuzel. |
|
| Autor: | jannnn [ 16.6.2010 12:41:11 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Jak jezdíme |
vaclav píše: navrhuji masivni nasazeni radaru a hlidek, naucit CZ ridice respektu (prace na 5 let?) buzerací a nesmyslnýma pokutama k respektu? o tom si zkuste promluvit s psychologem, ten se vám vysměje. |
|
| Autor: | Standa [ 16.6.2010 13:06:14 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Jak jezdíme |
vaclav píše: Standa píše: Takhle brutální tresty za překročení o 5 km/h nemají ani v USA . ok, tak 25k + 3 mesice. ale vazne, US nemusi byt ve vsem vzor, ne? v singapuru zaplatite 1000 babek za flusanec na chodnik. myslim, ze na agresivitu CZ ridicu (tedy potencionalnich vrahu) je potreba tvrdost a nekompromis. bohuzel. USA občas někdo považuje za policejní stát a příklad přehnané pravomoci policie, proto je uvádím, byť to tak po návštěvě tam nevidím. Tvrdost a nekompromis je na místě na konkrétních nebezpečných místech (třeba na těch přechodech), ale pokud bude někde na kraji obce povoleno 70, znamená to (specielně v našich podmínkách), že se tam dá jet bezpečně klidně i 90 a měřením a pokutováním na takovém místě se žádný respekt nezíská (viz to, co Vám píše Jannnn). |
|
| Autor: | MPMP [ 16.6.2010 13:08:36 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Jak jezdíme |
jannnn píše: vaclav píše: navrhuji masivni nasazeni radaru a hlidek, naucit CZ ridice respektu (prace na 5 let?) buzerací a nesmyslnýma pokutama k respektu? o tom si zkuste promluvit s psychologem, ten se vám vysměje. |
|
| Autor: | Warcz [ 16.6.2010 13:13:28 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Jak jezdíme |
Osobně si myslím že respekt a vůbec kontrolu mají ty Passaty. 1. Neujedete jim 2. Víte že Vás natáčení kamerou 3. Nejsou nápadní. Myslím že na dálnici to funguje. Nepomůžou žádné antiradary ani jiné krabičky. Nevymluvíte se že jste to a to neudělal. Podle mě jediné řešení. |
|
| Autor: | jannnn [ 16.6.2010 13:21:51 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Jak jezdíme |
MPMP: Již Warcz to tu nakousl, já to jen rozšířím. K respektu stačí, aby lidé věděli, že policie má tu moc, má tu sílu zakročit. Ale ne, že ji využívá k šikanování a důslednému lpění na zbytečných maličkostech. To přirovnání k passatům je dobré. Je jich jen pár, lidi, které zastavili je minimum a přesto se o nich ví a jsou všeobecně uznávány. Protože se nedají uplatit, protože neřeší 131km/h, protože jdou opravdu jen po těch "pirátech". Stejně tak by to mělo být i u ostatních složek - respekt založený na vědomí síly policie, ale zároveň nestresování se, že bude tato síla použita při nějakém banálním přestupku. |
|
| Autor: | Standa [ 16.6.2010 13:28:05 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Jak jezdíme |
Warcz píše: Osobně si myslím že respekt a vůbec kontrolu mají ty Passaty. 1. Neujedete jim 2. Víte že Vás natáčení kamerou 3. Nejsou nápadní. Myslím že na dálnici to funguje. Nepomůžou žádné antiradary ani jiné krabičky. Nevymluvíte se že jste to a to neudělal. Podle mě jediné řešení. Ano, ale nesmí lovit jen podle rychlosti za každou cenu, musí vychytávat ty opravdu nebezpečné (vytlačovače, problikávače, myškaře a pod.). Známý jel v Itálii trochu rychleji po dálnici (říkal asi 160) a povedlo se mu předjet policejní hlídku v civilním autě. Bylo to za ideálních podmínek v malém provozu na úseku 3+3, tak mu jenom během předjíždění pohrozili prstem a on se poněkud umravnil (říkal asi na 150 |
|
| Autor: | jonáš [ 16.6.2010 13:31:04 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Jak jezdíme |
Ono je v tomhle kontextu i zajímavý si srovnat sazebník odvedle a ten náš .. zřejmě na chudší lid musí bejt větší přísnost. Prvnim pohledem je vidět mnohem větší diferenciace (za 10 km/h jen 10E, to bych bral). A všimněte si odstavce "Abstand". |
|
| Autor: | vaclav [ 16.6.2010 14:19:26 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Jak jezdíme |
jannnn píše: vaclav píše: navrhuji masivni nasazeni radaru a hlidek, naucit CZ ridice respektu (prace na 5 let?) buzerací a nesmyslnýma pokutama k respektu? o tom si zkuste promluvit s psychologem, ten se vám vysměje. psycholog co se mi vysmeje z principu sam potrebuje psychologa. definujte "buzerace"? podle mne, kdo jede v obci 75 na MAX povolene 70 tak ma byt penalizovan. s 25k + 3 mesice jsem trochu zertoval. proc nejet 60-65? tedy proc nejet max povolena rychlost -10%? proc cesi jezdi max povolena rychlost +10%? |
|
| Autor: | Standa [ 16.6.2010 14:47:22 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Jak jezdíme |
vaclav píše: ...proc nejet 60-65? tedy proc nejet max povolena rychlost -10%? proc cesi jezdi max povolena rychlost +10%? |
|
| Autor: | Mike [ 16.6.2010 15:50:03 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Jak jezdíme |
MPMP píše: .... Za největší chybu považuji, že i policista musí mít důkaz, aby mohl pokutovat. Jeho slovo neplatí. Kde jinde ve světě to tak je? kde jinde si policie svým chováním stihla vybudovat takovou pověst ? a to nemluvím o těch zednících a kuchařích v uniformě a že passata neuplatíte ? už jste to zkoušel ? že mu neujedete ? to jste taky zkoušel ? že neřeší 131 je sice pravda, ale pár aut s přívěsem - dodávky a 97-99kmh jsem už viděl v řešení pravda je tu napsána - tedy značek je tolik a větší množství nesmyslných, že ztrácí přirozený respekt. stejně jako "brněnská kauza", kde si obecní strážník stěžoval, že když dají značku, tak všichni jedou 50 co je tedy cílem ? vybírat pokuty? nebo aby řidič jel 50? |
|
| Autor: | MPMP [ 16.6.2010 16:21:43 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Jak jezdíme |
Mike píše: stejně jako "brněnská kauza", kde si obecní strážník stěžoval, že když dají značku, tak všichni jedou 50 co je tedy cílem ? vybírat pokuty? nebo aby řidič jel 50? |
|
| Autor: | mapman [ 16.6.2010 17:04:54 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Jak jezdíme |
MPMP píše: V ČR se jede 50 jen tam, "kde se měří". To je ten hlavní problém!!!! Ale to přece není pravda... Je pravda že mimo měřící úseky je těch střelců víc ale nemám pocit že by se na běžných ulicích ve městě zrovna závodilo. Něco jiného jsou průjezdní ulice typu magistrály, zborovské, strakonické a pod. ale na běžné ulici se ta průměrná rychlost se pod 50 pohybuje na tuty... Kdybychom měli kolem obcí obchvaty a republiku alespoň v základní kostře propojenou dálnicemi, tak tyhle problémy řešíme v mnohem menší míře, to bych se vsadil... |
|
| Autor: | MPMP [ 17.6.2010 6:59:29 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Jak jezdíme |
mapman píše: Kdybychom měli kolem obcí obchvaty a republiku alespoň v základní kostře propojenou dálnicemi, tak tyhle problémy řešíme v mnohem menší míře, to bych se vsadil... |
|
| Autor: | mapman [ 17.6.2010 7:10:40 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Jak jezdíme |
Překračování rychlostí na obchvatech a dálnicích je snad mnohem méně závažný problém (narozdíl od jiných agresivních příznaků) než překračování rychlostí na průtazích obcemi, není tak? Ať už z hlediska rizika střetu aut s chodci, nehodovosti nebo hluku ... Pokud se hlavní směry dopravy "kanalizují" do speciálních koridorů, umožňuje to výše zmíněné vlivy minimalizovat a tím i zvýšit rychlost - to je potřeba hlavně pro tranzitní vazby a ve velkých městech pro vazby celoměstské. Pro ostatní vazby je potřeba dopravu na povrchu zklidňovat. Osobně mi nevadí nové dělící ostrůvky, přechody, rychlost hlídající semafory, zvýšené ostrůvky/prahy. Jezdit se dá i tak a jezdí se bezpečněji... Asi nejvýchovnější jsou v tomto zóny bez regulace přednosti, tj. s předností zprava - to si člověk jednou nedá pozor, do někoho ťukne (popř. téměř ťukne) a o to větší si pak dává pozor všeobecně... |
|
| Autor: | MPMP [ 17.6.2010 7:42:56 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Jak jezdíme |
mapman píše: Je pravda že mimo měřící úseky je těch střelců víc ale nemám pocit že by se na běžných ulicích ve městě zrovna závodilo. Něco jiného jsou průjezdní ulice typu magistrály, zborovské, strakonické a pod. ale na běžné ulici se ta průměrná rychlost se pod 50 pohybuje na tuty... Kdybychom měli kolem obcí obchvaty a republiku alespoň v základní kostře propojenou dálnicemi, tak tyhle problémy řešíme v mnohem menší míře, to bych se vsadil... Tak jak to je? Kde teda "...tak tyhle problémy řešíme v mnohem menší míře..."? V těch ulicích, kde už teď "...se ta průměrná rychlost se pod 50 pohybuje na tuty...", nebo na těch obchvatech? Poslední 2 příspěvky si trochu odporují, ne? |
|
| Autor: | Jan Petzold [ 17.6.2010 7:47:54 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Jak jezdíme |
No třeba taková 50tka na magistrále skutečně "motivuje" řidiče jí používat místo třeba kratší cesty místy, kde je riziko, že někoho srazím daleko větší. |
|
| Autor: | mapman [ 17.6.2010 7:51:20 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Jak jezdíme |
Já jsem psal že na běžné ulici se tolik nezávodí, jako protiklad jsem dával magistrálu, Zborovskou, Holešovišky, Plzeňskou apod., kde se závodí a to hlavně proto, že tyhle komunkace představují hlavní dopravní tepny ve městě.... 50 na magistrále je toho zářným příkladem, neschopnost města dobudovat protihluková opatření ve spojení se zarputilostí lidí, kterým hluk vadí a nejsou schopni se přestěhovat do klidnější čtvrti, to se pak můžeme stavět na hlavu. Město musí fungovat a k tomu potřebuje funkční základní dopravní systém, zbytek už je jen k obsluze.... |
|
| Autor: | Mike [ 17.6.2010 20:07:26 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Jak jezdíme |
protože ten systém nemotivuje ! většina z nás "starších" pamatuje Jižní spojku, kde se bez větších problému dalo jezdit 100kmh rychlostí v autech jako byl Favorit. i dnes se vyskytnou okamžiky, kdy by se tam - nehledě na výrazně modernější vozový park - dalo jezdit také tak rychle. ovšem direktivně tam je 80kmh stejný případ jsou již zmiňované Holešovičky a 50kmh nebo pokračovaní okolo ďáblické skládky, případně Ruzyňské letiště. stejně tak 50 na Průmyslové, kde jsou přechody řízeny semafory nebo Chlumecká, kde dokonce žádné nejsou ! to jsou všechno komunikace, které dosud suplují okruh a bohužel ještě dlouho budou. podíváme-li se mimo Prahu, tak jedinou světlou vyjímkou je Hradec Králové, kde sice okruh vede zástavbou, ale je tam místy i 70kmh o funkčním systému zelené vlny ani nemluvě. ovšem jen se přiblížíme k I/37 opět paskvil, směrově dělená komunikace, bez přechodů a 90kmh. |
|
| Stránka 17 z 178 | Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|