České dálnice > Diskusní fórum
http://forum.ceskedalnice.cz/

Jak jezdíme
http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=55&t=841
Stránka 163 z 178

Autor:  jozka [ 20.3.2019 10:18:20 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak jezdíme

Ale jestli se to deje nebo ne je naprosto irelevantni. Brano touhle logikou mel ridic predvidat, ze pojede do zakazu oodboceni protoze je to Polak, ti to delaji bezne. Stejne tak stanovovat primerenou rychlost. 160 ne, 130 ano. A 145?

Me proste vadi ta "gumovost".

Autor:  bhs [ 20.3.2019 11:21:09 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak jezdíme

Rozumím tomu co Vám vadí, ale budete si muset asi zvyknout. Tak to prostě je a bude, je to logické a soudy při zkoumání míry spoluviny budou vždy zkoumat každý konkrétní případ zvlášť.
A v otázce předvídání je to, co se na komunikacích (v podstatě standardně) děje nebo ne je zcela zásadní ( přitom Vy to považujete za irelevantní ).
Nicméně důležité je asi tohle:
Pokud předjíždíte auto (které má před sebou min ještě jedno další auto) , musíte v každém případě počítat s tím, že ten řidič před Vámi o Vašem manévru neví. Platí to na dálnici, ve stoupacím pruhu i na normální silnici

Autor:  bhs [ 20.3.2019 11:25:36 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak jezdíme

jozka píše:
..... . Stejne tak stanovovat primerenou rychlost. 160 ne, 130 ano. A 145?

Me proste vadi ta "gumovost".
Tady jste asi myslel maximální rychlost. Přiměřená někdy nemusí být ani šedesátka ...
U přiměřené rychlosti je Vámi "oblíbená" gumovost asi nejvíc pochopitelná :-)

Autor:  jozka [ 20.3.2019 12:01:06 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak jezdíme

Jo, myslel jsem tu maximalni. A se zvykanim to mam obcas tezky :-)

Ja si proste myslim, ze tady "primerenost" pouzit nejde. Kdyz vjedu do zatacky a za ni bude krizovatka, ja sestrelim toho, co prijizdi, tak chapu, ze spoluvinu dostanu. Vjel jsem do zatacky natolik rychle, ze jsem nebyl schopen zareagovat na situaci (porusil jsem zakladni pravidlo "kam nevidim, tam nevletim") a nedal jsem druhemu moznost aby mi dal prednost. Ale na prehledne silnici/dalnici pri podobne situaci pouzit nejde, protoze jak znela spravna poznamka "ani sedesatka nemusi byt primerena" a myslim si, ze kazdy soud by to cajtum hodil na hlavu, protoze v tu chvili by zadna rychlost nebyla ta spravna. No dobre, skoro kazdy, i kdyz i tomu cernemu magovi, co akceptoval obhajobu "nevybrzdoval jsem, jen jsem si spletl pedaly" to vyssi instance vratila.

Autor:  Lynx [ 20.3.2019 12:15:21 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak jezdíme

Pokud někdo nechápe rozdíl mezi změnou jizdního pruhu (běžnou legální přes přerušovanou čáru) a přejetím do protisměru přes dvojitou plnou čáru, navíc v situaci kdy z obou stran přijíždějí auta a diví se nějáké "gumovosti" v posuzování, tak je buď troll co úmyslně provokuje a nebo je nezpůsobilý řídit, protože neumí rozlišovat běžné situace na silnici. V každém případě nemá smysl s někým takovým vést diskuzi.

Autor:  mstitek [ 20.3.2019 12:29:49 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak jezdíme

jozka píše:
Ale jestli se to deje nebo ne je naprosto irelevantni.


Tohle je to jediné co rozhoduje. Předvídat se dají věci co se dějí bežně, ať už jsou z hlediska zákona v pořádku nebo ne.

Autor:  jozka [ 20.3.2019 13:34:14 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak jezdíme

Mno a ted uz jen definovat, co se "deje bezne" a jako rychlost je "primerena". A na to bych se u soudu opravdu tesil :-)

Autor:  mstitek [ 20.3.2019 14:18:15 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak jezdíme

jozka píše:
Mno a ted uz jen definovat, co se "deje bezne" a jako rychlost je "primerena". A na to bych se u soudu opravdu tesil :-)

Těšit se můžete jak chcete. Tenhle přístup je v právu běžný. Máloco je nějak taxativně nebo exaktně nastaveno.

Autor:  Lynx [ 21.3.2019 12:35:06 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak jezdíme

Ve většině zemí je výklad zákona mnohem volnější než u nás a záleží na soudci, aby situaci vyložil dle zdravého rozumu - na základě odborného posudku. A je to tak v pořádku.
U nás panuje stále velký formalismus a lpění na taxativním přesném nastavení, ale v reálném světě nelze všechno takto postihnout. Nemůžete mít v zákoně definovanou každou jednotlivou dílčí situaci a mít přesně popsáno, že překročení rychlosti v tomto případě o 7,64 km/hod je ještě přípustné a o 7,65 km/hod už nikoliv a to všechno za přesně daných okrajových podmínek, kde se kdo nachází a jakou rychlostí jede. To by pak jen zákony o silničním provozu měly tisíckrát větší rozsah než nyní, zabíraly by celé rozsáhlé knihovny a stejně by tam všechno nebylo.

Autor:  jozka [ 11.4.2019 12:21:17 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak jezdíme

Hm...

Mi hned naskocila vcerejsi situace... jedu 80-90, kus prede mnou z polnacky bez zastaveni vyhupne bila felicie. Relativne daleko, zadna traga, takze jen sundam nohu z plynu. A za par vterin brzdim. Duchodec jede tricet, nezajem co se deje za nim. Po mem zatroubeni aspon zrychlil na sedesat. Ale rikal jsem si jestli se vubec podival, kdyz najizdel na tu hlavni, podle zpusobu najezdu to moc nevypadalo...

Autor:  jozka [ 11.4.2019 17:22:10 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak jezdíme

https://www.novinky.cz/krimi/502335-jak ... lance.html

Je mozne, ze to prvni auto takhle zaslapne nejaky asistent?

Autor:  krtek700 [ 11.4.2019 17:30:00 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak jezdíme

jozka píše:
https://www.novinky.cz/krimi/502335-jak-malo-staci-k-dopravnimu-kolapsu-video-z-hromadne-nehody-v-prazske-blance.html

Je mozne, ze to prvni auto takhle zaslapne nejaky asistent?

To je nějaký huyndai ne? Tam bych na asistenta nesázel. Spíš bych řekl, že se ta osoba lekla, nebo při brzdění chcíplo, ale to mu zase nebliknou světla.

Autor:  Likas [ 11.4.2019 21:42:48 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak jezdíme

No mě frontasistent brzdí celkem fest (Caddy). Dřív (Fabie) to tak ostrý nebylo. Takže si dokážu představit situaci, že když nešlápnu na spojku, tak to chcípne. Ale ještě se mi to nestalo. Nejhorší je, když se těsně přede mě nasune někdo z boku nebo někdo odbočuje a já ho chci těsně minout.

Autor:  jozka [ 12.4.2019 6:06:04 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak jezdíme

A povoli brzdu, kdyz prekazka predtim zmizi (auto poodjede) nebo jede porad v rezimu "je tam prekazka => zastav"?

Autor:  Tom od Budějc [ 12.4.2019 8:49:49 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak jezdíme

Mně to asistent v Toyotě nedavno zadupnul v přižovatce, když jsem projížděl za druhým autem a vyhodnotil to, že jedu rychleji, než to auto předemnou. U Toyoty stačí malinko hnout volantem a pustí, ale když to nečekáte, je to hooodně nepříjemný pocit stát uprostřed té křižovatky a snažit se pohyb vpřed... Zvlášť když za sebou máte několik netrpělivců, kteří chtějí zelenou taky stihnout...

Autor:  Likas [ 12.4.2019 9:50:01 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak jezdíme

jozka píše:
A povoli brzdu, kdyz prekazka predtim zmizi (auto poodjede) nebo jede porad v rezimu "je tam prekazka => zastav"?


Brzdu povolí. Ale s manuálem se může stát, že se původní zařazená 5 zakucká. Nebo má člověk vyšláplou spojku a rychlé hledá co tam vrazit.

Si tak piju vodu při dojezdu k semaforu a bác - jsem politej, věci ze sedaček na zemi, protože systém vyhodnotil, že dojíždím příliš rychle. Spíš mi to vadí než bych z toho byl nadšen. Stejně jako adaptivní tempomat.

Autor:  Warcz [ 12.4.2019 9:52:26 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak jezdíme



Někdy mi přijde jak mají auta všechny ty elektrické věcičky že lidi už fakt musí jenom točit tím volantem...

Autor:  krtek700 [ 29.4.2019 16:08:21 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak jezdíme

Zdravím,
začíná se těch videí objevovat nějak moc a já mám podezření :D
https://www.novinky.cz/krimi/503448-ten ... idice.html

Nějakou náhodou jsou na těch videích nápisy právní ochrana řidičů atd., což je asi nějaká další společnost typu Pojištění na pokuty. Ještě na začátku roku se ta společnost jmenovalo KrasnaSleva.cz s.r.o.

Skoro bych se ptal, jestli nedostali ti příslušníci nějaké prachy, aby to udělali.(minimálně ten policista byl prý pravý příslušník)

Autor:  dd [ 29.4.2019 19:25:23 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak jezdíme

Pravdu má v tom, že denní svícení bývá často nastavené tak, že svítí jen vpředu. A v tunelu pak zapomene rozsvítit.

Je otázka, jestli je vůbec to nastavení jen vpředu správně.

Autor:  jozka [ 29.4.2019 20:23:39 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak jezdíme

Denni sviceni je ve spouste automobilu zlo v ciste podobe. Pritom by stacila ptakovina, treba kdyz uz mit jen rozsvicena predni svetla, tak ale uz nenasvicene budiky a ovladaci prvky, ale to je asi na nektere inzenyry moc. Nekolikrat jsem pak za takovym autem jel a blikal dalkovymi... vetsinou nedocvaklo.

Autor:  krtek700 [ 29.4.2019 21:01:12 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak jezdíme

Auto s tímhle supr denním svícením nemám, ale myslel jsem, že ty auta, co na denní svítí jenom vepředu, mají to automatické rozsvícení při "tmě". Upřímně vlastně nevidím výhodu v tom, že nesvítí zadní(snad to není kvůli opotřebení žárovky/spotřebě ne?).
Ale já jsem zhýčkán italskými vozy, které už desítky let umí vypnout světla při vypnutí motoru(vyndání klíčku) :D

Autor:  Martin z Ostravy [ 29.4.2019 21:22:43 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak jezdíme

To umí i fauvé.

Autor:  michal [ 29.4.2019 23:35:48 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak jezdíme

Akorat ze ve dne ta "chytra auta" nepoznaji, ze ve vodni tristi zezadu fakt nejsou videt... Vubec nechapu, ze to ty sofery nenapadne. Cim dal casteji potkavam ve dne za deste na dalnici dva extremy: "automataky", kteri vzadu nesviti vubec, a "mlhovkare", kteri to pro jistotu jisti mlhovkou pro pripad, ze by se z niceho nic nekde uprostred bileho dne objevil na vrcholcich Vysociny vodnik Kebule a prebil jarni destik svym hrncem s mlhou...

Autor:  Brzda [ 30.4.2019 6:29:06 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak jezdíme

361/2000 Sb. § 32 (4) Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy.

Otázkou je, že každý máme vnímání hustého deště posazené jinak. Mě naopak rozčiluje, že když jedu po dálnici, opravdu hustě prší a navíc se tvoří vodní tříšť, tak 99,9% profesionálních řidičů vozidel, které navíc jedou výrazně pomaleji si tu zadní mlhovku nezapne. Asi jsou zaneprázdněni čuměním na film :)

Co se automatických světel týká, taky to moc nechápu. Můj starší Citroen zapíná světla automaticky při snížení osvětlení (zadní + přístroje) a zároveň je to propojené na čidlo stěračů tak, že když auto pozná, že prší, zapne ty světla taky. Asi se šetří na nesprávném místě.....

Autor:  Japao Joe [ 30.4.2019 6:42:24 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jak jezdíme

Ono to není šetření (ta funkce je jen SW, protože HW tam je), ale snaží o drbání zákazníka na příplatkové výbavě (stejně jako u 737MAX).

Stránka 163 z 178 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/