50 v Praze - omezení a úpravy kvůli hluku

Pražský a Městský okruh, radiály a ostatní pražské komunikace
Odpovědět
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: 50 v Praze

Příspěvek od jonáš »

No žádná "místní hluková zátěž" se neodečítá z jednoduchýho důvodu, a sice že požadavek norem neni na limit "hluku ze silnice", ale celkovej hluk z libovolných zdrojů. Jak je to s počítánim hluku trvalýho versus autobus jednou za deset minut přesně nevim, ale asi bude povolený nějaký krátkodobý překročení v danym limitu. Fakt je, že na setrvalej hluk se otupí, ale jestli to má vliv i na zátěž organismu taky netušim. Od toho jsou dotyčný normy.

A s tim asfaltem to neni asi taky tak jednoduchý, předpokládám že většinou se musí jít na nějakej kompromis mezi hlučností (hladší povrch) a protiskluzovostí (hrubší). Viz pernamentní potěšení z jízdy po začátku D11, kde tehdy vymysleli specielní protiskluzovej beton. A pak taky se při reko asi kouká na cenu za metr ..
martini
VIP
Příspěvky: 3637
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: 50 v Praze

Příspěvek od martini »

Ten hluk se počítá tak, že se zprůměruje hodnota 8 nehlučnějších, po sobě jdoucích hodin ve dne a v noci, čili krátkodobé zvýšení při rozjezdu busu na tom průměru udělá hodně málo. I když je-li interval 2-3 min, čert ví. Každopádně vím, že když měřili hluk u nás na hlavní, byl výsledek nějakých toho osmihodinového průměru 64 dB a přístroj při průjezdu busu či nákladního auta šel k cca 86 dB. V "klidovém stavu" cca ve 20 hod ukazoval přístroj hodnotu cca 59 dB, když nejel ani osobák. Přes den jsem u toho nebyl.
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
Rudyk
Příspěvky: 27
Registrován: 14.3.2009 20:34:37

Re: 50 v Praze

Příspěvek od Rudyk »

Ano, máš pravdu, že se neodečítá. Ale chtěl jsem upozornit na to, že se nezkoumá skutečná příčina. Jen jsem chtěl upozornit na to, že by se něla zkoumat, měřit a dělat opatření, na konkrétním místě dle konkrétních příčin, tedy lokálně, a né komplexně a celoplošně!
Jestli hluk na jedno místě překračuje normy, o dvacet, či třicet metrů dál to může být jinak.
Jinak ohledně busů. Nejde jen o ně. Konkrétní místo které jsem popisoval je křížení ulic Hlavní, Senohrabská a Na Chodovci. Provoz v těchto ulicích je docela výrazný.
A ohledně frekvence busu, tedy toho krátkodobého zvýšení hlučnsti, pokud je tato perioda krátká, tak to průměr ovlivní docela dost!
Ale nechci dopodrobna řešit tento příad, jen ho popisuji jako jeden z příkladů, kdy je možná větším zdrojem hluku něco jiného než "obviňované" komunikace.
Proto můj názor je, že na takovém místě, kde je hlučnost z "dálnice" menším znečisťovatelem je případné opatření i méně účinné, naopak by se právě proti opatření mělo dělat na největším lokálním zdroji hluku. U takovéo zdroje hlučnosti by sebemenší opatření přispělo k většímu snížení. Proto jsem na začátku mluvil o rozdělení a zjišťování příčiny hlučnosti.
Mike
Příspěvky: 4994
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: 50 v Praze

Příspěvek od Mike »

přidám také jednu hlukařskou.
byl jsem u měření hluku v obytné místnosti - protokol pro kolaudaci
jednalo se o novostavbu v Ruzyni a tak si tam prosadili i měření hluku.
novostavba je na konci ulice, od nejbližší komunikace cca.500m, oddělena zástavbou.
ve 20hod, kdy měření probíhalo bylo v bytě 27dB
pouhé dýchání dělá 2dB
chůze do schodů - v botách nikoli pantoflích - cca.35-37dB

hlukař mi říkal, že pod 20dB naměřil zatím jen jednou, mimo prahu, na malém městě v 1hod v noci ;)

takže ono je to opravdu kouzlení
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
ElWapp
Příspěvky: 1641
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: 50 v Praze

Příspěvek od ElWapp »

http://tn.nova.cz/zpravy/regionalni/tes ... aslou.html

Váhal jsem, jestli sem nebo do "Novináři a jejich bláboly"... odborníci z TV Nova :?
Rudyk
Příspěvky: 27
Registrován: 14.3.2009 20:34:37

Re: 50 v Praze

Příspěvek od Rudyk »

Ahoj, včera jsem jel metrem a pani proti mě měla noviny E15 a na jedné stránce bylo, že se uvažuje o úpravu hyg. norem ohledně hluku a to tak, že by se hranice zvedla. Bohužel jsem to nepřečet, jelikož pani vystoupila...:-)
Neví někdo něco bližšího?
Už asi někdo lobuje...
andy
Příspěvky: 1275
Registrován: 6.8.2009 17:30:53
Bydliště: Mezi magistrálou a Jižní spojkou

Re: 50 v Praze

Příspěvek od andy »

Rudyk píše:Ahoj, včera jsem jel metrem a pani proti mě měla noviny E15 a na jedné stránce bylo, že se uvažuje o úpravu hyg. norem ohledně hluku a to tak, že by se hranice zvedla. Bohužel jsem to nepřečet, jelikož pani vystoupila...:-)
Neví někdo něco bližšího?
Už asi někdo lobuje...
Když si klikneš na Zobrazit aktivní témata, najdeš tam hned dva thready, které toto řeší:
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22550
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: 50 v Praze

Příspěvek od Diaľničiar »

martin píše:Dalšími jsou například výměna dlažebních kostek na vozovkách za asfalt nebo výstavba protihlukových stěn.
Tohle je jediné, s čím se dá souhlasit. 8-)
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
andy
Příspěvky: 1275
Registrován: 6.8.2009 17:30:53
Bydliště: Mezi magistrálou a Jižní spojkou

Re: 50 v Praze

Příspěvek od andy »

Praha stále neví, zda bylo snížení rychlosti účinné

Praha – Už téměř dva měsíce platí na šesti úsecích v Praze snížená rychlost kvůli hluku. Pražský magistrát ale zatím nedokáže říct, jestli opatření plní svůj účel. První srovnávací měření může provést až v průběhu března. Podle Technické správy komunikací to ale půjde jen na jednom úseku. K ostatním totiž chybí potřebná starší měření. Magistrát ale na stávajících opatřeních nechce zatím nic měnit. Už letos by naopak mohla padesátka platit v celé Praze. Počítá s tím totiž akční plán pro snižování hluku v metropoli. Konkrétní rozhodnutí ale zatím nepadlo...
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: 50 v Praze

Příspěvek od jonáš »

Tak asi nemá cenu měřit za výrazně odlišných podmínek, ať už jde o hustotu provozu nebo o druh převážně používaných gum .. možná hraje roli i vlhkost vozovky a co já vim třeba teplota a rosnej bod, akustika je sviňa. Kdo si počká, ten se dočká.
kalanis
Příspěvky: 379
Registrován: 14.3.2009 17:05:07

Re: 50 v Praze

Příspěvek od kalanis »

Ona celá problematika vlnění je problematická, ať už akustického či jiného. V rádiových technologiích (elektromagnetickém vlnění) taky někde naříkají do duchařiny. Takže čekat zlepšení nelze. Lze jen čekat nakrknutí dalších řidičů v úsecích, kde jsou tyhle opatření jen úlitbou (Cínovecká) a lidí tam, kde nepomohla (5.května).
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: 50 v Praze

Příspěvek od martin »

Teda pánové, já vám nevím, ale mě přijde, že v tomhle státě jsou samý demen*ti. To je humbuku, že musí být v Praze snížen hluk a že na 5. května apod. musí být 50. Koukal jsem na to o víkendu v Mnichově a tam asi jezdí auta bez gum a motorů nebo co. Protože na městském okruhu mají 60 (sice i v tunelech, ale mají) a některé ulice si vůbec s 5. května, Sokolskou, Legerovou nezadají naprosto stejné. Na výpadové dálnici A 95 (6 pruhů) na Ga-Pa, intenzita 50000+ denně určitě bude, je 80. Žádné PHS, žádné valy, domky 20 metrů od dálnice, jenom pár stromečků. Ať mi nikdo neříká, že tam je nějaký rozdíl mezi tímto a 5. května po Pankrác.

Spadnul jsem z Marsu já nebo co?
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: 50 v Praze

Příspěvek od Sosa »

No u nás musíme být papežtější.Stačí se podívat na D8 a její pokračování v D.Hlavně na rozsah protihlukových opatření. :evil:
MPMP
Příspěvky: 3306
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: 50 v Praze

Příspěvek od MPMP »

Netušíte někdo jaké jsou hlukové limity v Německu?
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: 50 v Praze

Příspěvek od Bobek »

Začíná to být opravdu vtipné. :lol:
Království a půl princezny za 511.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: 50 v Praze

Příspěvek od jonáš »

No vypadá to, že si naše magistro včas připravilo další předvolební trhák .. :D po tom roztrhanym omezení metra a překvapivym zlevněnim oserkary .. no nevolte to 8-)
hh
Autor
Příspěvky: 2554
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: 50 v Praze

Příspěvek od hh »

Kéž by to zrušili nebo alespoň tu hloupější část z toho. Možná by ani místní neřvali, protože si nejspíš sami vyzkoušeli, že to lepší není.
Maniac
Příspěvky: 181
Registrován: 9.6.2009 9:59:50

Re: 50 v Praze

Příspěvek od Maniac »

I když jsem odpůrce populismu - v tomto případě budu rád, když ta nesmyslná 50ka zmizí.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: 50 v Praze

Příspěvek od Standa »

http://www.novinky.cz/domaci/194905-na- ... nehod.html
EDIT: Zejména si všimněte aktuální fotografie s ještě aktuálnějším popiskem :) (stav v 15:50).
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: 50 v Praze

Příspěvek od jonáš »

Nějaký téma o novinářích už tu taky běží ..
Jinak argumentovat počtem nehod po dvou měsících, kdy jsem se tam sám několikrát brodil sněhem "u Muzea čtyři" a víc je opravdu seriozní. Ona to tam i policie vyvrací, ale to se titulku nedotkne.
andy
Příspěvky: 1275
Registrován: 6.8.2009 17:30:53
Bydliště: Mezi magistrálou a Jižní spojkou

Re: 50 v Praze

Příspěvek od andy »

První studie: Díky padesátce jsou auta v Praze tišší až o 40 procent

"Pražská padesátka" pomohla snížit hluk a omezit kolony. Ne všude do voleb omezení rychlosti vydrží, primátor Pavel Bém chce řidiřům na okraji měst jezdit rychleji...


Podle prvních analýz se kvůli nižší rychlosti v Praze snížil hluk

Praha - Podle prvních výsledků analýz, které má k dispozici odbor dopravy pražského magistrátu, se snížení rychlosti na páteřních komunikacích v Praze osvědčilo. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny (HN). Pomalejší auta působí až o 40 procent méně hluku a díky omezení rychlosti na 50 kilometrů v hodině se navíc ani netvoří kolony. Pražský primátor Pavel Bém (ODS) přesto prohlásil, že na některých místech by mohli řidiči zase jezdit rychleji...
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: 50 v Praze

Příspěvek od Bobek »

Otázka za tři body: snížil se o 40% hluk, nebo akustický tlak?
Království a půl princezny za 511.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: 50 v Praze

Příspěvek od jonáš »

No nevim co jste měl z akustiky, ale znáte snad jinej způsob měření intenzity hluku, než přes akustický tlak? :lol:
Jan Petzold
Příspěvky: 168
Registrován: 18.12.2009 14:15:01

Re: 50 v Praze

Příspěvek od Jan Petzold »

Ne ne chlapci, hluk se snížil o 2dB což je na tom logaritmu možná o těch 40% a uchem rozeznatelné jsou decibely 3. To jen mediální zase úřadovali.
Mike
Příspěvky: 4994
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: 50 v Praze

Příspěvek od Mike »

Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Odpovědět

Zpět na „Praha“