Cyklisté a vše kolem...

Pražský a Městský okruh, radiály a ostatní pražské komunikace
Odpovědět
Mosquit
Příspěvky: 924
Registrován: 14.5.2009 11:09:38
Bydliště: Mezi 2 dálnicema, mezi VRT a 231, vedle Družby

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Mosquit »

Aha. A proč by na takové silnice neměli zákaz naopak auta, když tam nelze cyklistu předjet?

Hezkým případem je třeba Rašínovo nábřeží. Tam by zrovna tenhle povinný odstup pasoval.
https://www.google.com/maps/@50.0686578 ... 384!8i8192

dopravní cyklista má v praxi několik možností: (nebavíme se o sobotním rodinném výletu s malými dětmi)
* pojede při pravém okraji vozovky, a každou chvíli se ho někdo snaží předjet, což je v takhle úzkým místě fakt o hubu
* pojede uprostřed, dávající najevo, že si nepřeje být předjížděn kvůli svému bezpečí
* pojede po chodníku vedle, kde za to bude hejtován a bude muset řešit přednosti na odbočeních (možné jen když je chodník bez lidí)
* pojede po tramvajovém pásu, kde za to bude hejtován (možné jen když nejede tramvaj)
* pojede pěší zónou po náplavce, kde se bude vyhýbat milionu lidí a střepů
jozka
Příspěvky: 2789
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od jozka »

Aha. A proč by na takové silnice neměli zákaz naopak auta, když tam nelze cyklistu předjet?
To uz se vyslovene kockujeme a dovadime logiku ad absurdum, ale klidne to rozvedu. Vychazim z toho, ze stanoveni povinneho odstupu vychazi z nutnosti ochrany cyklistu. Proste neni odstup, neni bezpecnost. Je to stejne jako na dalnici. Tam cyklista taky nesmi, kvuli bezpecnosti. Tady je to stejne. Pokud by nebylo mozne predjet bezpecne, nesmelo by se predjet, takze kazdy takovy usek by se stal spuntem, kde kazdy cyklista zbrzdi provoz na 15,20, u tech lepsich dejme tomu na 30km/h. A to asi nechceme, ze?

Co se tech moznosti tyce, jednoznacne naplavka. Vyzkousel jsem a vim, ze to neni idealni, ale je to jedina rozumna moznost.

P.S. Libi se mi, jak si cyklo stezuji, ze na cyklostezkach prekazi sousta lidi, ale kdyz jim nekdo rekne, ze na kapacitnich viceproudych silnicich prekazeji oni, muze je vzit cert.
Mosquit
Příspěvky: 924
Registrován: 14.5.2009 11:09:38
Bydliště: Mezi 2 dálnicema, mezi VRT a 231, vedle Družby

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Mosquit »

Kde si který cyklo stěžoval, že na cyklostezkách překáží spousta lidí? To je narážka na to, že jsem konstatoval, že na PĚŠÍ ZÓNĚ jsou lidi?

Doteď jsem si myslel, že zákaz vjezdu cyklistů na dálnici má spíš něco společného s minimální rychlostí (a tedy brzdou provozu), než s jejich ochranou. Ač to spolu souvisí.

Když tedy dovádíme logiku ad absurdum, zkusme to opačným přístupem. Znamená to, že nechceme (nechceme?), aby doprava (v případě, kdy zrovna jede cyklista) byla omezena na 15,20,30 km/h. A proto předjedeme cyklistu bez dostatečného odstupu, tedy i když to pro něj bude nebezpečné. To je ta logika?

Aby bylo jasno - zastávám názor, že odstup při předjíždění cyklisty je nutný. Zároveň ale ten odstup má reflektovat rychlost jízdy a rozdíl rychlostí; vyžadovat 1,5m kdekoliv je blbost.
Saljack
Příspěvky: 571
Registrován: 10.11.2019 23:52:53

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Saljack »

Pokud by nebylo mozne predjet bezpecne, nesmelo by se predjet, takze kazdy takovy usek by se stal spuntem, kde kazdy cyklista zbrzdi provoz na 15,20, u tech lepsich dejme tomu na 30km/h. A to asi nechceme, ze?
Pokud to není silnice I. třídy nebo tak něco, tak říkám proč ne. Najednu stranu spousta lidí chce aby se jezdilo např. do práce na kole nadruhou hlavně ať mi nejezdí po silnici. Tohle je úplně na hlavu proč by měl cyklista mít menší právo využívat silnice než řidič? Zakážete tam i chodce, kamiony, koňské povozy? Prostě na silnicích neplatí právo silnějšího nebo rychlejšího.
jozka
Příspěvky: 2789
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od jozka »

Kdyz to vezmu od konce, nejsme ve pri. Ja jsem jen prave prodlouzil ad absurdum tu logiku pozadavku na povinny odstup 1,5m.

A co se dalnic tyce... ta minimalni rychlost... je prave prevlecena bezpecnost. Jakykoliv "cizorody" (tady z hlediska rychlosti) prvek je problem, jde jen o miru. Coz je mimochodem i zaklad meho dosti skeptickeho pohledu na zvysovani rychlosti na dalnicich, pro zmenu kvuli NAD.

Ja jsem vykopavka, proste si myslim, ze kolo nema co delat jak na dalnici, tak na kapacitni, lec vytizene vicepruhove mestske komunikaci a nasilne roubovani cyklopruhu do tak exponovanych mist je zlocin.
jozka
Příspěvky: 2789
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od jozka »

Najednu stranu spousta lidí chce aby se jezdilo např. do práce na kole nadruhou hlavně ať mi nejezdí po silnici. Tohle je úplně na hlavu proč by měl cyklista mít menší právo využívat silnice než řidič? Zakážete tam i chodce, kamiony, koňské povozy? Prostě na silnicích neplatí právo silnějšího nebo rychlejšího.
"spousta lidi chce" je takovy hezky argument. Je to vetsi spousta nez tech, co chteji, aby po silnici jeli co nejrychleji (samozrejme v ramci predpisu).

Kamiony v obcich maji malokdy problem s MPR (kdyz, tak z druhe strany limitu :twisted: )

Konske povozy? Tak to je palcivy problem...

Chodec? V Praze nejsou chodniky?

Tohle neni o pravu silnejsiho nebo rychlejsiho, tohle je o zdravem rozumu. Pojdme zabojovat o pristup cyklistu na dalnice. Proc by meli mit mensi prava nez auta?
Geo
Příspěvky: 806
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Geo »

Ehm. Klidne zakazeme. https://en.mapy.cz/s/pamamapona
Mike
Příspěvky: 5003
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Mike »

jozka píše: Je to vetsi spousta nez tech, co chteji, aby po silnici jeli co nejrychleji (samozrejme v ramci predpisu).
Mě si jožko klidně odčárkujte v kolonce " i mimo rámec předpisů" ;)
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
ElWapp
Příspěvky: 1641
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od ElWapp »

Stanovení místní úpravy Bucharova (to s tím cyklovražedným pruhem) visí na úřední desce. Vypořádání připomínek je zábavné a zároveň celkem smutné čtení, doporučuji.
jozka
Příspěvky: 2789
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od jozka »

->ElWapp

Vitejte v klubu. A dal muzeme pokracovat treba ve vseobecnem vlakne...
Saljack
Příspěvky: 571
Registrován: 10.11.2019 23:52:53

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Saljack »

Tak jsem měl tu čest vidět co se vymyslelo na Novovysočanské. A musím říct, že tohle vymyslel nějaký idiot. Auta jedou v cyklopruzích a autobusy už tuplem. Na kole tam zatím nikdo nejezdí (ani se nedivím). Nechápu proč se neudělala cyklostezka za Odlehlou v lese kde je nyní cest, na které jezdí hodně cyklistů a, která kopíruje Novovysočanskou a stačilo by jí zpevnit. Stání pro auta u křižovatky se Spojovací, kde auta stojí v cyklopruhu. Vlastně jediné co se povedlo je kus kolem zastávky Skloněná ve směru na Spojovací. Podle mě prohráli všichni i cyklisti co dostali nebezpečnou trasu.
jozka
Příspěvky: 2789
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od jozka »

Problem bude v asi v tom, ze nejde o to, aby se cyklistum dobre zilo. Jde o to, aby ridicum chcipla koza.
Štěpán
Příspěvky: 30
Registrován: 31.10.2019 0:57:28

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Štěpán »

Já tudy jezdím dokonce na kole :-) Je na tom všem krásně vidět že se to dělá natruc, naprosto bez myšlenky. Tady by se měla primárně napojit slepá stezka po staré vítkovské trati, ale zrovna v tom prvním úseku ani žádná opatření nejsou. Pak už se dá v pohodě uhnout Odlehlou a pokračovat na Pod Šancemi.

No a k tenhle ochranným cyklopruhům už jsem psal a stále si to potvrzuji. Narodil od silnice bez proužků tu auta mají pocit že jedou oni i já ve svém pruhu, takže vůbec neobjíždějí. A s ohledem na šířku pruhu je to pak o centimetry, velmi nepříjemné. Nerozumím jak to může tlačit stejná grupa co tlačí do zákona povinný 1.5 metru odstup.
kot
Příspěvky: 10543
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od kot »

Tlačí to klauni...
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: Blanka v provozu a její vliv na dopravu v Praze

Příspěvek od dd »

Beekee píše:V rámci toho projektu by měli trochu zkapacitnit kř. Radlickou... 2 pruhy na levé odbočení z Dobříšské, dva pruhy na vjezdu do Radlické.
Pak asi v rámci terminálu se mají dělat další úpravy (přemostění Dobříšské apod...)
Proč se musí pořád cpát cyklopruhy do silnice? Tady je nový projekt, tak by město mělo požadovat ponechat prostor pro samostatnou obousměrnou cyklostezku vedle silnice minimálně od ženských domovů a tady rozdělit, jeden směr pokračovat mimo silnici až k Meet Factory (a dál na jih) a druhý směr vykřížit se silnicí. Určitě by to byl přínos jak pro cyklisty, tak pro řidiče. Jan skalní odpůrci aut by si nemohli připsat zářez za další zprasenou křižovatku.
https://mapy.cz/s/kahebajapo
jozka
Příspěvky: 2789
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Blanka v provozu a její vliv na dopravu v Praze

Příspěvek od jozka »

Protoze posledni veta. Ucelem cyklopruhu v Praze neni ulehcit zivot cyklistum, ale znesnadnit ho ridicum.
Beekee
Příspěvky: 146
Registrován: 11.10.2019 0:03:50

Re: Blanka v provozu a její vliv na dopravu v Praze

Příspěvek od Beekee »

dd píše:Proč se musí pořád cpát cyklopruhy do silnice? Tady je nový projekt, tak by město mělo požadovat ponechat prostor pro samostatnou obousměrnou cyklostezku vedle silnice minimálně od ženských domovů a tady rozdělit, jeden směr pokračovat mimo silnici až k Meet Factory (a dál na jih) a druhý směr vykřížit se silnicí. Určitě by to byl přínos jak pro cyklisty, tak pro řidiče. Jan skalní odpůrci aut by si nemohli připsat zářez za další zprasenou křižovatku.
https://mapy.cz/s/kahebajapo
Ta samostatna je navržena o blok vedle. V to tvém koridoru je chodník...
viz výkres z EIA
https://uloz.to/file/LAq179nlc2Fi/scs-d ... dklady-pdf

Jinak se tam taky píše, že rošíření a úprava Radllické je samostantý projekt inv. TSK+DP.
/neobhajuju to či ono řešení/
Mikulik
Příspěvky: 547
Registrován: 23.9.2009 10:29:37

Re: Radlická radiála (Rozvadovská spojka)

Příspěvek od Mikulik »

Teď už budu trošku mimo za tratí, ale nejlevnější cyklostezka by byla od Smíchovského nádraží podél Strakonické po chodníku. Jenom ty chodníky opravit. Nic víc. Po těch chodnících nikdo stejně nechodí a docílilo by se napojení pak na hlavní cyklostezku podél řeky. Jenže to by bylo moc levné.
kot
Příspěvky: 10543
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Radlická radiála (Rozvadovská spojka)

Příspěvek od kot »

A možná by nebyla potřeba ani studie...
Mosquit
Příspěvky: 924
Registrován: 14.5.2009 11:09:38
Bydliště: Mezi 2 dálnicema, mezi VRT a 231, vedle Družby

Re: Radlická radiála (Rozvadovská spojka)

Příspěvek od Mosquit »

Mikulik píše:...ale nejlevnější cyklostezka by byla od Smíchovského nádraží podél Strakonické po chodníku. Jenom ty chodníky opravit. Nic víc.
Jenže se snažíme stavět i kvalitní věci, nejenom nejlevnější.
Jak by bylo v této levné variantě řešeno křížení s dalšíma silnicema a vjezdema mimo komunikaci? Klasickou kombinací "konec stezky", převeď kolo po přechodu, "začátek stezky" ?
https://www.google.com/maps/@50.0639014 ... 384!8i8192
Saljack
Příspěvky: 571
Registrován: 10.11.2019 23:52:53

Re: Radlická radiála (Rozvadovská spojka)

Příspěvek od Saljack »

Mosquit píše:
Mikulik píše:...ale nejlevnější cyklostezka by byla od Smíchovského nádraží podél Strakonické po chodníku. Jenom ty chodníky opravit. Nic víc.
Jenže se snažíme stavět i kvalitní věci, nejenom nejlevnější.
Jak by bylo v této levné variantě řešeno křížení s dalšíma silnicema a vjezdema mimo komunikaci? Klasickou kombinací "konec stezky", převeď kolo po přechodu, "začátek stezky" ?
https://www.google.com/maps/@50.0639014 ... 384!8i8192
Úplně stejně jako to mají v cizině, auta dávají přednost cyklistům. Koukněte se jak to vypadá např. v Berlíně třeba tady: https://goo.gl/maps/iDaBXdcCnWN83vHW7
Takhle já si totiž představuji cyklostezku v městě a ne nějaký sebevražedný cyklopruhy, na které bych nedal ani korunu.
Mosquit
Příspěvky: 924
Registrován: 14.5.2009 11:09:38
Bydliště: Mezi 2 dálnicema, mezi VRT a 231, vedle Družby

Re: Radlická radiála (Rozvadovská spojka)

Příspěvek od Mosquit »

Já jsem dlouho žil (a na kole jezdil) v Belgii, takže vím, jak se to dělá na západě.
U nás toto legislativa neumožňuje a snažíme se to mnoho let neúspěšně změnit.

Do té doby se to nedá projektovat.
Anonym
Příspěvky: 821
Registrován: 24.6.2009 13:34:01

Re: Radlická radiála (Rozvadovská spojka)

Příspěvek od Anonym »

Mikulik píše:ale nejlevnější cyklostezka by byla od Smíchovského nádraží podél Strakonické po chodníku.
Já po levobřežní cyklostezce občas jezdím.
Na Strakonické nejenom opravit chodníky, ale hlavně odstranit ty velké betonové květináče, které při jízdě překážejí. https://en.mapy.cz/zakladni?x=14.410998 ... itch=0.166
I tak ale nyní po chodnících na Strakonické vídám dost cyklistů. Napojení na ostatní silnice není zase tak špatné. Na většinu kolmých silnic je semafor a přechod.
Nejvíce cyklistů ale jezdilo v ulici Nádražní, která se nyní rekonstruuje a kudy cyklostezka oficiálně vede. Po rekonstrukci snad nějaký cyklopruh bude.
Další možností je cyklostezka vedená po Císařské louce. Nicméně na jejím severní části by musel být zvedací most, protože tudy projíždějí lodě.
Vymýšlet nějakou cyklostezku podél Dobříšské je nesmysl, stejně by tam nikdo nejezdil.
Aram96
Příspěvky: 7915
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Radlická radiála (Rozvadovská spojka)

Příspěvek od Aram96 »

Ten trend, že se cyklopruhy nově budují až za zaparkovanými auty nebo někdy až za zelení, je poměrně jednoznačný. V nových čtvrtích by to tak mělo určitě vypadat i u nás, bohužel to tak zatím moc nevypadá. Do stávající zástavby se obávám, že na to v našich městech nebude dost prostoru, my máme obecně ulice (i ty hlavní) dost úzké.
Mosquit píše:Já jsem dlouho žil (a na kole jezdil) v Belgii, takže vím, jak se to dělá na západě.
U nás toto legislativa neumožňuje a snažíme se to mnoho let neúspěšně změnit.

Do té doby se to nedá projektovat.
Mosquite, mohl bys to prosímtě rozvést, proč tohle legislativa neumožňuje ? Nakopíruju to do tématu cyklisté, tady je to OT :)
Saljack
Příspěvky: 571
Registrován: 10.11.2019 23:52:53

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Saljack »

To by mě taky zajímalo, protože jsem tyhle přednosti pro kola už viděl i v ČR v Třeboni několik let zpět a myslím, že je to i v Českých Budějovicích, ale nepamatuji si kde.
Odpovědět

Zpět na „Praha“