Cyklisté a vše kolem...

Pražský a Městský okruh, radiály a ostatní pražské komunikace
Odpovědět
Svatosp
Příspěvky: 465
Registrován: 10.9.2009 14:24:50

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Svatosp »

Nevíte někdo, co se děje (spíš neděje) s chybějících úsekem 2.etapa Zbraslav - Jarov?
To je taky ukázka neschopnosti úředníčků. S velkou slávou otevřeli v roce 2014 cyklostezku ale až na tu díru, 4 roky v čudu a nic se neděje.
ElWapp
Příspěvky: 1641
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od ElWapp »

Tvl, co asi musí člověk hulit aby vyplodil tohle...
https://deska.praha.eu/files/Ry7fh5hv9q ... a%20DZ.pdf

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/mag ... index.html
Bucharova
číslo jednací PKD-72008/2020
Přílohy
Bez názvu.jpg
Bez názvu.jpg (333.33 KiB) Zobrazeno 6278 x
ElWapp
Příspěvky: 1641
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od ElWapp »

K výše uvedenému:
https://autobible.euro.cz/praha-pretne- ... aut-denne/

Když už prijmeme to, že tady ten cyklopruh bude (politické rozhodnutí), a že má mít přednost (neřešme, jestli to je odůvodněné a správné) tak proč se alespoň ten přesmyk nemůže udělat hned v prostoru křižovatky, kde řidiči dávají pozor a jedou pomalu, a musí se nechat až do místa, kde už všichni zrychlují?
Přílohy
Bucharova_navrh.jpg
Bucharova_navrh.jpg (318.59 KiB) Zobrazeno 6046 x
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Honey72 »

No, ale podle té aktuální fotky v článku to nevypadá tak zle. Cyklista pojede souběžně a bude dobře vidět. Tedy buď zastavím nebo přidám plyn :-) Každopádně, chudák první řidič, co tam nějakého na kole sejme. A také už jasně vidím, že tam budou cyklisté stejně zastavovat jak u přechodu, protože si nebudou jisti, jestli je ten přijíždějící řidič opravdu vidí a zastaví jim. No. Ani se nedivím.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
kollma
Příspěvky: 219
Registrován: 27.12.2013 17:32:57

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od kollma »

Po prvním vyděšení, kdo tohle sakra vymyslel, mi to taky nepřijde zas tak špatně provedené - teda alespoň pro auta, na kole je to jen pro sebevrahy.
Tomáš Němec
Příspěvky: 397
Registrován: 19.10.2009 9:21:32

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Tomáš Němec »

Přesně tak, pro sebevrahy! A přiznám se, že už mě to dost štve!
Tušíte někdo, proč se rozvoj cyklistiky v Praze určuje podle potřeb těchto sebevrahů, kteří potřebují být všude co nejdříve i za cenu vlastního ohrožení? Proč v Praze nevznikají vlídnější cyklostezky, kam by se člověk nebál vzít vlastní děti? Třeba jako mají ve Varšavě.. https://goo.gl/maps/NQfsofBZBj2U1JVM9
Namísto toho máme v Praze např. Povltavskou, kam bych se neodvážil ani já sám https://mapy.cz/s/natezufoce
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od ML90 »

Zrovna tam by to určitě šlo vyřešit lépe, ale obecně bych Prahu s Varšavou nesrovnával, to co jde tam, v Praze z objektivních důvodů nejde. Varšava byla za války z 85 % zničená a po válce se stavěla tak, že je tam na to spousta prostoru. I v centru je pomalu každá druhá ulice alespoň čtyřproudová.
Kubajsu
Příspěvky: 1309
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Kubajsu »

Povltavská je naprosto v pohodě. Teda tenhle směr. Druhý, kde je směrově rozdělená stezka (teda alespoň myslím, že to bylo záměrem autora) je o ústa extrémně - "cykločást" se sloupy lamp oddělená od časti chodecké hrbolatou bílou čárou, která za mokra nechutně klouže... K tomu rozbombardovaný asfalt a značení které je celkem problém pochopit na poprvé...

Řešení v Modřanské je dobré, hlavně kvůli té chvilce souběžné jízdy, kdy si jak řidič, tak cyklista má dost času uvědomit co a jak. Malůvka níže by naopak byla mnohem horší - z auta je to tak blbý úhel, že by cyklista byl skoro neviditelný...
Max
Příspěvky: 324
Registrován: 11.5.2010 18:21:38
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Max »

Jen bych doplnil ML90 - profily těch ulic na té křižovatce ve Varšavě mají přes 40, resp. až přes 60 metrů. Takhle široký profil člověk nenajde ani v New Yorku :)

https://mapy.cz/s/detujasuju

Pro srovnání bloky domů v Praze na Vinohradech mají zpravidla cca 100 x 100 metrů.
Aram96
Příspěvky: 7892
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Aram96 »

Také jsem to chtěl napsat, že řešení sice pěkné, ale v českých městech nerealizovatelné, maximálně v nových čtvrtích, které se budou stavět nejdříve za 10 let :(
MPMP
Příspěvky: 3301
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od MPMP »

Ani tam ne, to by totiž na ty široké ulice město muselo vykoupit pozemky. A ty budou drahé, takže tam radši "nasekáme" domy. :(
Mosquit
Příspěvky: 921
Registrován: 14.5.2009 11:09:38
Bydliště: Mezi 2 dálnicema, mezi VRT a 231, vedle Družby

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Mosquit »

To lze řešit domluvou s developerem/investorem a regulačními plány, město nic vykupovat nemusí.

Jinak z pohledu cyklisty i řidiče ta Bucharova bude podle mě bezkonfliktní místo - je to do kopce, cyklista pojede relativně pomalu, auto vyjíždí taky pomalu, ale zrychluje -> velký rozdíl rychlostí eliminuje slepé úhly apod. Pro řidiče to samozřejmě bude méně komfortní, protože najednou budou muset dávat přednost a starat se o to, jestli někdo jede.
jozka
Příspěvky: 2778
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od jozka »

Ano, ano, developer vykoupi pozemky, aby na nich potom postavil siroky silnice :-)

V reale jsem zazil situaci, kdy developer dokoncil projekt (radove domky) a kdyz se lidi nastehovali, pozvali si tam hasicskou 815, aby zjistili, jestli vubec projede. Projela, ale o chlup.
kollma
Příspěvky: 219
Registrován: 27.12.2013 17:32:57

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od kollma »

Mě přijde mi, že tam nebude ani 1 m z obou stran a právě je to ve stoupání, což je jednoznačně horší s ohledem na odstup aut - prostě se tam bezpečně cyklista nevejde.
ElWapp
Příspěvky: 1641
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od ElWapp »

Já obecně proti cyklopruhům v hlavním dopravním prostoru nic nemám, není to všespásné řešení pro všechny, ale aspoň to cyklistům zvyšuje bezpečnost tím, že s nimi auta počítají a míjí je ve větší vzdálenosti. Nemám nic proti ochranným pruhům na Evropské nebo Patočkově, protože se jimi nesnižuje kapacita komunikace a dochází ke zklidnění dopravy - silnice vede řidiče k přirozeně pomalejší jízdě. Ale na druhou stranu, cyklista by měl vždy jet při pravém okraji komunikace s možností kdykoliv zastavit u kraje. Přeci jen, nemá motor, aby mohl poměřovat rychlost a zrychlení s ostatními účastníky provozu, navíc se ve stále větší míře jedná o kola typu Rekola, která úplně nejsou vhodná k vyšší rychlosti. A z tohoto pohledu je situace, kdy cyklista jede uprostřed mezi vytíženými pruhy pro auta, prostě špatně, stejně jako na Vltavské v podjezdu nebo na Hradčanské u výjezdu z Blanky.
Štěpán
Příspěvky: 30
Registrován: 31.10.2019 0:57:28

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Štěpán »

Já jsem tedy velmi proti zklidňování páteřních komunikací cyklovýmysly, především když se pak kašle na souběžné chráněné cyklotrasy.

Například omalovánky na Vltavské, ani by mě nenapadlo jet po kpt. Jaroše v provozu, když tam vede souběžně luxusní stezka podchodem. Ale místo sražení obrubníků u Štefánikova mostu, aby se na stezku dalo rozumně najet se investuje do omalovánek, které použije pár lidí, viz heat mapa na stravě ( https://www.strava.com/heatmap#16.66/14 ... 3/hot/ride). Co tam naopak oceňuju jsou nové přechody na západní straně mostu přes kpt. Jaroše, ale ty holt nejsou dost omezující, tak se musí kreslit a balisetovat. I u Buchraovy vedou cesty cyklistů jinudy, je tisíc způsobů jak je vylepšit, ale zkrátka to není cílem, cílem je zprudit motoristu.

S ochrannými cykloproužky mám obecně dost špatné zkušenosti - mám pocit že zde řidiči naopak jezdí blíže k cyklistům, protože řeší čáru na zemi a ne reálnou bezpečnou vzdálenost. Tedy například ve stoupání Ke Klíčovu mám obecně horší zkušenosti v úsecích s ochranným pruhem než jinde (kde si zřejmě řidič není díky absenci proužku tak jistý a tedy raději s předjetím počká). Ale ok, na tomhle typu ulice to je asi smysluplné, "cyklisto počítáme s tebou", lepší než kdyby to narvali na Vysočanskou.

Po Praze mám za letošek na kole přes 2 000 km, motoristy tu vnímám jako velmi ohleduplné.
Tomáš Němec
Příspěvky: 397
Registrován: 19.10.2009 9:21:32

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Tomáš Němec »

Tady hodně argumentujete nedostatečnou šířkou ulic, ale nemyslím si, že je to hlavní problém, viz např. ty cyklonesmysly v ul. U Rustonky https://mapy.cz/s/norajokomo kde by se místo dvou cyklopruhů pro sebevrahy pohodlně vešel jeden širší pruh oddělený od aut. V Praze spíš jde o celkovou "filosofii" cyklostezek, jestli jsou určeny cyklodravcům, kterým nevadí jezdit v hustém automobilovém provozu, anebo spíše pohodářům a rodinám s dětmi, kterým vyhovují fyzicky oddělené cyklostezky. V Praze mám dojem, že téměř vše určuje ta první skupina, pro tu druhou je tu jen pár stezek podél Vltavy nebo Rokytky, a to je žalostně málo.
Kubajsu
Příspěvky: 1309
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Kubajsu »

Cyklostezka ve městě má primárně plnit dopravní funkci. Rodinky s dětmi je funkce rekreační - tohle nejde slučovat, jinak vznikají neřešitelné konflikty.
Saljack
Příspěvky: 570
Registrován: 10.11.2019 23:52:53

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Saljack »

A proč by ty cyklostezky nemohli být i pro rodinky. To jako nemůže rodinka jet např. na nákup nebo na poštu na kole? Já třeba po Praze nejezdím na kole protože ty cyklostezky nejsou a v těch pruhách se fakt bojím. Každou chvíli vám tam otevře někdo dveře nebo při vjezdu do křizovatky cyklopruh končí atp. Za mě ať se klidně všechny cyklopruhy zruší podle mě je to blbost a udělá se to pořádně. Je pak smutné kdyz jste v Berlíně, kde máte chodník a polovina je pro chodce a polovina pro cyklisty pak stromy a pak až teprve silnici. Jako chápu, že tohle nejde udělat v centru ale proč se s tímhle nepočítá při výstavbě kde se sází jeden barák vedle druhého bez nějakých rozestupů.
Kubajsu
Příspěvky: 1309
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Kubajsu »

Samozřejmě může jet rodinka na nákup na kole. Ale takhle to u nás na stezkách nevypadá (a to ani na těch, které jsou značeny pouze jako cyklostezky). Obvyklý obrázek je pár postávajících rodičů/ek (případně tlačících kočárek nebo pochodujících) a okolo nich kroužící prcek na kole víceméně bez dozoru. To je pro dopravní použití hodně nebezpečné...
Cyklopruhy jsou v zásadě k ničemu, souhlasím; vznikly jen jaksi mimochodem v rámci vytváření parkovacích míst pro auta, když jsou v těch nejpotřebnějších místech (křižovatky) přerušeny...
Saljack
Příspěvky: 570
Registrován: 10.11.2019 23:52:53

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Saljack »

Já si s spíš myslím, že cyklopruhy vznikli jenom kvůli tomu aby se vyčerpali peníze z EU. Viz v Malešicích kde se v Heldově v jednosměrce udělala čtvrtina rozbité silnice tj. vyfrézovali udělali nový asfalt a nakreslili tam cyklopruh a zbytek nechali v dezolátním stavu. Nejvptipnější je, že tu silnici příští rok dělali taky. Ať mi nikdo netvrdí, že se tohle vyplatí a že to má nějakou logiku. Já jsem rád, že EU dává na cyklostezky peníze a hlavně v Praze je to potřeba protože ta je oproti ostatním moderním městům hrozně pozadu, ale měl by to někdo kontrolovat, jestli to dává smysl a není to jenom, že na hlavním tahu nakreslili čáru a stálo to jako nová silnice.
ElWapp
Příspěvky: 1641
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od ElWapp »

Tak zrovna zobousměrnění Heldovy pro cyklisty mi přijde logické a bezkolizní, způsob jakým se to provedlo komentovat nechci, dnes by asi stačila dodatková cedule E12a/b bez vodorovného značení.
ElWapp
Příspěvky: 1641
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od ElWapp »

Z vyvěšeného stanovení úprav na Strahově. Takhle bych si to jako cyklista představoval - vyčkávací místo a zařazení do pravého pruhu místo kličkování uprostřed mezi pruhy. Podobná situace jako v Bucharově, ale za mě mnohem lépe řešená.
Přílohy
Bez názvu.jpg
Bez názvu.jpg (125.17 KiB) Zobrazeno 4729 x
Kubajsu
Příspěvky: 1309
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Kubajsu »

Nevím kde to má být, ale já bych si to takhle rozhodně nepředstavoval. Naprosto zbytečné zastavení. Navíc hromada barvy, na mokru extrémně nebezpečná... A ještě značka uprostřed.
Naposledy upravil(a) Kubajsu dne 8.6.2020 9:02:56, celkem upraveno 1 x.
ElWapp
Příspěvky: 1641
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od ElWapp »

Pod Stadiony, Turistická, č.j. PKD-72443/2020.
Odpovědět

Zpět na „Praha“