Cyklisté a vše kolem...

Pražský a Městský okruh, radiály a ostatní pražské komunikace
Odpovědět
ElWapp
Příspěvky: 1640
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od ElWapp »

Tak jsem si dnes prošel rekonstruovanou Budějovickou a nestačil jsem se divit. Zajímalo by mě, co se dyzajnérovi (dopravní inženýr by něco takového snad nenavrhnul) honilo hlavou...

Na nějakých dvou stech metrech se asi šestkrát opakuje na vozovce nakreslená značka Pozor, cyklisti, na vše ještě dohlíží tatéž značka ve svislé podobě:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Cyklopiktokoridory asi vyšly z módy. Doteď jsem si myslel, že když už je nějaká značka zdůrazněná, je to proto, že je fakt důležitá, třeba že v místě často dochází k nehodám. Já tam za celou dobu jediného cyklistu nepotkal, naopak v místech kde je jich požehnaně se se značením šetří. A pak mi řekněte, to máme opravdu brát dopravní značení vážně?



Obrázek
Projíždíte stavbou. Zdá se, že natrvalo. Zajímalo by mě, kde ta stavba je.



Obrázek
Perlička na závěr. Asi by těch značek a malůvek bylo na ulici málo, tak ještě přidáme cyklo-pěšo-stezku. Tak nějak se mi zdá, že navzdory záměru ta značka udělala pěší zónu z vozovky Budějovické ulice. Proč nemohla být na druhé straně chodníku, tj. napravo? A je vážně nutná ta dodatková tabule? To jsou dnes návrhoví cyklisté a návrhoví chodci slepí a retardovaní?

A ten semafor je taky lahůdka, v silničním zákoně nemá oporu (přednost chodcům při odbočování, ale už ne cyklistům) a tady nic nebrání cyklistům v tom, aby tam vlítli v plné rychlosti, hypnotizovaní zeleným světlem...

Takže za mě zklamání. Jednoduchosti už asi odzvonilo, hlavně ať je všechno označené a nejlíp desetkrát, to že v tom budou jezdit lidi už nikoho nezajímá...
dubnic
Příspěvky: 80
Registrován: 14.3.2009 21:13:05
Bydliště: Dolnobřežansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od dubnic »

To ElWapp: pokud jde o slepotu či retardaci návrhových chodců a cyklistů, myslím, že je to mnohem horší. Nadávám jako řidič i jako cyklista. Na silnici i na cyklostezce vídám denně cyklisty i chodce jít třeba 4 vedle sebe. Nejspíš proto, že pět už by se jich tam nevešlo. Obávám se, že ani značky by nepomohly. Leda je těma značkama třískat rovnou do čela. Omlouvám se za off-topic, navíc podněcující k násilí.
ElWapp
Příspěvky: 1640
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od ElWapp »

Jízda na kole nebo chůze vedle sebe mi nevadí, když jedu proti tak mi vždy protijedoucí uhnuli, když jedu ve stejném směru tak mám zvonek. A když spěchám, jedu po silnici. S účastníky provozu ("uživateli") problém nemám, vadí mi projektanti ("programátoři"), kteří nedokážou ve fázi projektování odchytat všechny chyby, naopak jich ještě pár vytvoří a především nemyslí na jednoduchost a blbuvzdornost. Co nejméně značek, jednoduchá pravidla a konzistentnost v širším území, tedy přesně to co v Praze není.
dubnic
Příspěvky: 80
Registrován: 14.3.2009 21:13:05
Bydliště: Dolnobřežansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od dubnic »

Tomu zbožnému přání rozumím. Ale neumím si pod tím představit konkrétní opatření. Tedy jestli zjednodušení značení i pravidel bude mít automaticky jakýsi blbuvzdorující účinek. A myslím, že to není problém jen v Praze.
ElWapp
Příspěvky: 1640
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od ElWapp »

Tak konkrétně v tomto případě by mě zajímalo, proč nebyl použit cyklopiktokoridor, který se stal přirozenou součástí mnoha okolních komunikací, který na cyklisty upozorňuje a navíc je přímo komunikací vede. Místo toho se použilo na dvou stech metrech asi šest značek nakreslených na vozovce, které prostě praští do očí tak, jako kdyby měli ti cyklisti skákat zpoza domů nebo z kanálů. Tedy zcela nestandardní řešení. To navíc ne proto, že by projektant chtěl upozornit, že tudy jezdí hodně cyklistů, ale proto, že projektant by si přál, aby se tady aspoň nějaký objevil.

Kolika značkami jaké velikosti budeme od teď značit třeba okolí škol, kde je nebezpečí snad větší?

P.S. jistě že pod použitým výrazem "projektant" se ve skutečnosti skrývá hromada lidí, vlivů, názorů, přesvědčení a pravomocí a člověk, který pod to na konci hodí podpis, s výsledkem taky nemusí být na sto procent spokojený.
dubnic
Příspěvky: 80
Registrován: 14.3.2009 21:13:05
Bydliště: Dolnobřežansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od dubnic »

Už rozumím. Já osobně nejsem zrovna fanda cyklopiktokoridorů, podle mě spíš cyklisty ohrožují než chrání tím, že v mnohých vyvolají pocit neohroženosti. Takže bych byl spíš pro tyto značky. Ovšem samozřejmě tam, kde cyklisti doopravdy jezdí a chybí tam alternativní cyklotrasa. Naopak v úsecích, kde vedou silnice a cyklostezky vedle sebe, bych cyklistům jízdu po silnici vysloveně zakázal. Tím pochopitelně nemyslím nějaké několikametrové souběžné úseky, kde by cyklistu vyhnaly značky ze silnice a pak by se na ni musel vracet. Jako příklad zbytečného cyklopiktokoridoru (bože, to je hrozný slovo!)mohu uvést koridor na Rohanském nábřeží vedoucí odnikud nikam a zároveň bezpečný úsek cyklotrasy A2 vedoucí souběžně.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od jonáš »

No a nejsou tam spíš kvůli tomu, že vedle vede cyklostezka, kterou je cyklista povinen použít (dubnic: splněno), ale počítá se předem s tim, že bude neukázněně překonávat silnici, aby se dostal do zástavby na opačný straně silnice? Ta značka je přece pro antomobilisty. Co se týče tý přednosti na přechodu, už je to snad asi týden v zákoně ošetřrný rovnocenně chodcům, jen dosud nevyšel ve sbírce.
Jinak asi bude problém v tom, že málo projektantů jezdí na kole .. pak by nenavrhli takový zvěrstvo jako konec stezky před každym kříženim jiný komunikace nebo výjezdem ze dvora. Ale třeba to taky neni v zákoně ošetřený. A hlavně spousta jezdců v plechovkách cyklisty přehlíží i při parkování či vyjíždění ze vrat, to je většina karambolů.
Oprava: ty změny už dokonce desátej den platěj, viz http://www.nakole.cz/clanky/835-maly-cy ... tnost.html .. na obrázku příklad naprosto vypatlaný úpravy. Voni se asi legisrativci furt nemůžou rozhodnout, je-li cyklista motorka bez motoru nebo jen chodec s kolečkama.
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od dd »

Celkem rozumně (i když pár chyb by se také našlo) je to řešeno v Hradci. Nejen cyklostezky a doprava, ale město celkově. Asi je to tím, že tam jezdí cyklistů hodně a hlavně tím, že to město navrhoval skutečný pan architekt.
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od JirkaS »

dd píše:Celkem rozumně (i když pár chyb by se také našlo) je to řešeno v Hradci. Nejen cyklostezky a doprava, ale město celkově. Asi je to tím, že tam jezdí cyklistů hodně a hlavně tím, že to město navrhoval skutečný pan architekt.
V Hradci se to ovšem řešilo už za komančů, jako v jednom z mála měst v republice.
Nevím, jestli architekti při návrhu Hradce s cyklisty počítali, základní návrhy jsou z přelomu století a pak z 20. let.
kasme
VIP
Příspěvky: 3945
Registrován: 25.2.2009 23:11:18
Bydliště: ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od kasme »

jonáš píše:No a nejsou tam spíš kvůli tomu, že vedle vede cyklostezka, kterou je cyklista povinen použít
původně tam měla být cyklostezka, pak byl slibován cyklopruh a na konec ta cyklostezka končí po pár metrech parádním sjezdem do vozovky :)
z pohledu řidiče http://ttnz.cz/mo/album/v/stavby/silnic ... 5.JPG.html
z druhé strany http://ttnz.cz/mo/album/v/stavby/silnic ... 9.JPG.html
z pohledu cyklisty (zatím starší foto) http://ttnz.cz/mo/album/v/stavby/silnic ... 3.JPG.html
Geo
Příspěvky: 800
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Geo »

To je vrchol idiocie. Nechapu proc neslo udelat ten chodnik, ktery je i tak uz dost siroky, sirsi jeste o pol metru a vest stezku po nem. Pak by to mozna i nejakej cyklista pouzival.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od jonáš »

Tak to je fakt masakr :roll:
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Bobek »

To mi netvrďte, že projektanti jedou takhle těžce v drogách. Není čas vyhodit normy z okna a sepsat znovu a lépe?
Království a půl princezny za 511.
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od adamos »

Ráno jsem si to projel na kole tam a zase zpátky. Cyklostezka začíná za křižovatkou s Vyskočilovou, pak vede po chodníku, kde se trochu motáte mezi chodci, aby se stezka zase připojila na hlavní silnici mezi Vokáčovou a Hanusovou: mapa. Proti vedení stezky po chodníku vlastně ani nic nenamítám, ale to zakončení je víc než hloupé. Špatné je, že po připojení se silnice nerozšíří ani o milimetr, přestože je tam místa dost. Je tam asi metr široký hliněný pás (v budoucnu snad tráva) a hodně široký chodník, kde skoro nikdo nechodí. Takže za mě říkám ano, ať je napojení do silnice tam, kde je, ale proboha proč jste nerozšířili silnici mezi Vokáčovou a Hvězdovou tak, aby se tam vešel "piktokoridor"?

A perlička na závěr: v opačném směru není po cyklostezce ani vidu ani slechu. Tak se prostě cyklista vstřebá do silnice bez problému. Tomu říkám koncepce!
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
Maniac
Příspěvky: 181
Registrován: 9.6.2009 9:59:50

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Maniac »

Tohle by chtělo na cyklisty :-D

http://www.youtube.com/watch?v=G545NsubJgU
xcav8
Příspěvky: 519
Registrován: 27.5.2010 11:00:52
Bydliště: Brno

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od xcav8 »

Tohle mi něco připomíná. :mrgreen:
Přílohy
Untitled.png
Untitled.png (25.13 KiB) Zobrazeno 26590 x
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od jonáš »

Jo, dementa dfense .. asi ;-)
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Standa »

No, podle souhlasí/nesouhlasí jsme asi dementi skoro všichni...

http://www.youtube.com/watch?v=M5lPTqPbBQQ
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od jonáš »

Možný to je, tady se můžete otestovat .. něco jako bezplatnej test mensy ;-)
http://prahounakole.cz/wp-content/pnk/u ... _final.pdf
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Standa »

Provokatére... :kladivo: ;)
kasme
VIP
Příspěvky: 3945
Registrován: 25.2.2009 23:11:18
Bydliště: ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od kasme »

Cyklisté pojedou po staronové lávce v Lahovicích. Po čtyřech letech se otevře

Adam Váchal Metro.cz 4. února 2014 12:32

Cyklistům se po čtyřech letech otevře závěsná lávka v Lahovicích. V Hybernské zase město plánuje otevřít speciální obousměrnou cyklostezku

Už čtvrtým rokem je zavěšena pod Pražským okruhem v Lahovicích lávka pro cyklisty. Doposud se ale po ní nikdo na kole neprojel. Lávce totiž chybí nájezdové rampy. To se však již brzy změní. "Lahovická lávka se dokončuje, momentálně byly sice práce pozastaveny kvůli nepříznivému počasí, ale na jaře předpokládáme zprovoznění," říká primátor hlavního města Tomáš Hudeček.

http://www.metro.cz/cykliste-pojedou-po ... e-deje_ava


zrovna v sobotu jsem na to koukal i něco vyfotil

http://kasme.rajce.idnes.cz/R1-140201
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Standa »

Nějaká zábrana proti autům? Nebo zpomalovač cyklistů před nebezpečnou zatáčkou?
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Kubajsu »

Spíš podrážeč kola na výjezdu ze zatáčky... Fakt super nápad, jsem zvědavý, kdy si tam někdo rozbije šišku :roll:
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Standa »

Vytiskl jsem si to a zeptám se příležitostně jednoho odborníka :) !
Odpovědět

Zpět na „Praha“