Cyklisté a vše kolem...

Pražský a Městský okruh, radiály a ostatní pražské komunikace
Odpovědět
Kubajsu
Příspěvky: 1311
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Kubajsu »

Já to vidím tak; není žádný zákonný důvod, který by cyklistovi zakazoval jet po přechodu. Ale zároveň přirozeně nemůže očekávat žádnou přednost a samozřejmě nesmí překážet chodcům. Víceméně pro člověka na kole jako by přechod "nebyl".

Pokud samozřejmě z kola sleze, stane se chodcem a pak má všechna chodecká privilegia (přednost)...
Aram96
Příspěvky: 7918
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Aram96 »

ElWapp píše:Arame, proč tu sděluješ nějaké svoje dojmy? Podstatné je, co je v zákoně, který sis zjevně ani neotevřel, tak se prosím přestaň tvářit jako expert na silniční právo. A co nechápeš na otázce o příspěvek výše?

Z mé zkušenosti je třeba problematické povolit sjezd na pozemek v místě přechodu pro chodce - sice je tam snížená obruba, takže by se to nabízelo, ale policie tvrdí, že by se pak z pozemku nedalo vyjet, protože na přechodu se nesmí couvat.

(Ale přitom jinde couvání na přechodu nevadí... https://mapy.cz/s/mapuseganu)
Proto tam píšu slova, jako myslím, podle mě, apod. o příspěvek výše jsem také napsal jen co mě učili a přímo se zmínil, že zákon jsem nečetl. Takže příště lépe číst ;) Jestli si z toho nabyl dojmu, že tu ze sebe dělám odborníka na silniční právo, tak tě ubezpečuji, že nedělám a ani se nesnažím.
V otázce nebylo vůbec nic o nějakém sjezdu z pozemku, otázka byla, jestli může motorové vozidlo přejet kolmo přechod .. kolmo je pro mě normálně ve směru jízdy, tudíž proto nechápu ten dotaz.
Kubajsu píše:Já to vidím tak; není žádný zákonný důvod, který by cyklistovi zakazoval jet po přechodu. Ale zároveň přirozeně nemůže očekávat žádnou přednost a samozřejmě nesmí překážet chodcům. Víceméně pro člověka na kole jako by přechod "nebyl".

Pokud samozřejmě z kola sleze, stane se chodcem a pak má všechna chodecká privilegia (přednost)...
Takhle to také vidím. :ok:
StavošUskanski
Příspěvky: 97
Registrován: 3.2.2018 15:09:56

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od StavošUskanski »

Kubajsu píše:Já to vidím tak; není žádný zákonný důvod, který by cyklistovi zakazoval jet po přechodu. Ale zároveň přirozeně nemůže očekávat žádnou přednost a samozřejmě nesmí překážet chodcům. Víceméně pro člověka na kole jako by přechod "nebyl".
Řeším to stejně, protože mi to dává smysl. Ale stejně mám pochyby co bude až na mne dopadne ruka zákona...
Japao Joe
Příspěvky: 1053
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Japao Joe »

Přechod je v zákoně uřčen pro chodce stejně jako to, že chodník smí (kromě pár výjimek) užívat pouze chodec. Pokud byste hledal zákaz pak by po přechodu mohlo jezdit prakticky cokoli.
StavošUskanski
Příspěvky: 97
Registrován: 3.2.2018 15:09:56

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od StavošUskanski »

Aram96 píše: V otázce nebylo vůbec nic o nějakém sjezdu z pozemku, otázka byla, jestli může motorové vozidlo přejet kolmo přechod .. kolmo je pro mě normálně ve směru jízdy, tudíž proto nechápu ten dotaz.
Dotaz míří směrem jestli je někde určený úhel pod kterým může vozidlo (motorové / nemotorové) přejet přechod. To je celé.
jozka
Příspěvky: 2793
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od jozka »

Já to vidím tak; není žádný zákonný důvod, který by cyklistovi zakazoval jet po přechodu. Ale zároveň přirozeně nemůže očekávat žádnou přednost a samozřejmě nesmí překážet chodcům.
Facepalm...
Pokud to nevíte, v pořádku.
Vim, napsal jsem. A pro ty, co se tvari, ze nechapou, jsem dokonce i navrhl reseni. Nic vic nemohu udelat, protoze zavada neni na me strane.
Kubajsu
Příspěvky: 1311
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Kubajsu »

Japao Joe píše:Přechod je v zákoně uřčen pro chodce stejně jako to, že chodník smí (kromě pár výjimek) užívat pouze chodec.
Právě že není. Přechod je definován jako místo určené pro přecházení chodců přes pozemní komunikaci. Že by se jakkoliv jinak vázal k chodníku (a tudíž na něj platila obdobná nařízení) nikde v zákoně není.
jozka
Příspěvky: 2793
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od jozka »

Myslim, ze uz vim, kde se bere cilova skupina navodu typu "nesuste kocku v mikrovlnne troube".
ElWapp
Příspěvky: 1641
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od ElWapp »

já nevím, jozko, mě to třeba přijde docela podstatné, jestli jako cyklista smím jet po přechodu nebo ne. Dosud jsem se domníval že nikoliv.
Japao Joe
Příspěvky: 1053
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Japao Joe »

"přechod pro chodce je místo na pozemní komunikaci určené pro přecházení chodců" a nikde tam není napsáno 'převážně' nebo 'hlavně', tudíž se dá tato věta přečíst i takto "přechod pro chodce je místo na pozemní komunikaci, které není určené pro nikoho jiného kromě chodců"

A k tomu úhlu, ten vychází z úhlu, který svírá osa přechodu s osou komunikace, kterou překonává ne?
jozka
Příspěvky: 2793
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od jozka »

Zrejme se hraje na to, ze kdyz to smejknete sikmo, tak nejedete po prechodu, ale po silnici. Jak pisu, kocka a mikrovlnka.
kot
Příspěvky: 10543
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od kot »

Sorry za OT : Když jsem si před lety koupil v USA buráky, byl tam malý papírek s návodem - 1. otevřte 2. jezte...
Japao Joe
Příspěvky: 1053
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Japao Joe »

To mi je jasné, že zkoušejí použít různé konstrukce. Tady by to podle mě bylo o tom v jakém místě do křížení vjede a kde ho opustí (komunikace -> chodník atd.). Jediné kde by se mohl řešit úhel je místo komunikace -> komunikace v protisměru což je stejně kombinace o kterou jim nejde.
StavošUskanski
Příspěvky: 97
Registrován: 3.2.2018 15:09:56

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od StavošUskanski »

Děkuji za názor všem.
kyk
Příspěvky: 958
Registrován: 22.7.2011 10:54:46
Bydliště: Praha, SOKP km 50 st.
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od kyk »

Máme VDZ Přechod pro chodce, Přejezd pro cyklisty, je i praxí kombinace značení přejezdu pro chodce a cyklisty, naposledy např. na Modřanské.
Myslím, že všechna značení dávají jasně najevo, kdo na přechod/přejezd může.
Nic ale nebrání cyklistovi kolo přes přechod pro chodce převést.
Mosquit
Příspěvky: 924
Registrován: 14.5.2009 11:09:38
Bydliště: Mezi 2 dálnicema, mezi VRT a 231, vedle Družby

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Mosquit »

Podstatné ovšem je, že ta věta o tom co je přechod a co není přechod nezakládá uživatelům komunikací žádná omezení nebo přikázání. Taky je součástí paragrafu 2, "Vymezení základních pojmů".

Ale že by někde bylo řečeno, co se na tom přechodu smí dělat a co ne, to už tam není. Ano, nesmím tam na kole couvat a otáčet se, to je fakt.
Mike
Příspěvky: 5003
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Mike »

kyk píše:...
Nic ale nebrání cyklistovi kolo přes přechod pro chodce převést.
ať radši jede
pak nemá přednost
když kolo vede, není cyklistou a má přednost....
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
kot
Příspěvky: 10543
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od kot »

Ale to bylo hooodně ošklivé Miku ! :lol:
Mikulik
Příspěvky: 547
Registrován: 23.9.2009 10:29:37

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Mikulik »

Mike má právdu.

Co si pamatuju z autoškoly, tak nám bylo řečeno, že přechod je pouze pro chodce a nikoli pro cyklisty a cyklista je povinnen vést kolo. Já ho vždy vodím a jako řidič cyklista na kole na přechodě ignoruju.
kot
Příspěvky: 10543
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od kot »

Jestlipak to taky vědí automati ?
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Honey72 »

Tak to ukončíme. Už samotný název "přechod pro chodce" hned dvěma slovy zdůrazňuje, že se tudy přechází, nikoli přejíždí (přechod pro cyklisty totiž neexistuje - pouze přejezd) a že to je přechod pro chodce, tedy jen pro ně a ne třeba pro zvířata.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Japao Joe
Příspěvky: 1053
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Japao Joe »

Trošku mimo k těm zvířatům - už jsem několikrát viděl (osobně i na videích) psy bez doprovodu jak se na přechodu chovají ukázkově (rozhlídne počká až je jasné, že mu řidiči dají přednost a pak bez zbytečného otálení přeběhne). Stejně tak zkušené 'tuláky', kteří vědí že mají jít po krajnici a když chtějí přeběhnout mají se ohlédnout.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Standa »

Takže z pohledu legislativy je celkem jasno, obezličky typu úhel přejezdu či "styl koloběžka" (proto moje poznámka ke koloběžkám) jsou podle všeho už za hranou. Na druhou stranu, v praxi je to spíš asi o nějaké zdravé toleranci - jako řidiči mi cyklista na přechodu nevadí, pokud tam bezhlavě nevletí a počítá s tím, že nemá přednost (někdy dokonce ani nemám problém ho pustit), jako cyklista samozřejmě občas přes přechod přejedu, když vidím, že nikoho neomezuju.
Kubajsu
Příspěvky: 1311
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Kubajsu »

Honey72 píše:Tak to ukončíme. Už samotný název "přechod pro chodce" hned dvěma slovy zdůrazňuje, že se tudy přechází, nikoli přejíždí (přechod pro cyklisty totiž neexistuje - pouze přejezd) a že to je přechod pro chodce, tedy jen pro ně a ne třeba pro zvířata.
Jenže to není pravda. Když jde o zákony, tak jde o to, co přesně je tam napsáno.
Pro chodník je přesně definováno, že na něj nikdo kromě chodců (sanitek, údržby) nesmí. Pro přechod pouze, že se na něm nesmí otáčet a couvat + přednosti. Takže dle litery zákona cyklista může po přechodu jezdit jak uzná za vhodné, pokud se nebude otáčet, couvat a nebude omezovat chodce. Samozřejmě pokud by tam byla dvojitá plná čára nesmí, jako kdokoliv jiný, vozovku přejet...

Jinak mě osobně je to jedno, po chodníkách ani přechodech nejezdím, ale prostě v zákoně je to napsané takhle.
jozka
Příspěvky: 2793
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od jozka »

Ano a prave pro tyhle projevy alternativni inteligence vznikaji zminene navody (nesusit kocky v mikrovlnce!).

Jak uz jsem psal, zkuste si to nekdy smejnknout pred policajtem na kole pres prechod a pouzit zminenou argumentaci. A klidne to dozente az k soudu. Rad si o tom poctu. Dobre pobaveni ja rad.
Odpovědět

Zpět na „Praha“