Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční) cíle

Pražský a Městský okruh, radiály a ostatní pražské komunikace
Odpovědět
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od JirkaS »

Mikulik píše:Asi to spousta z vás zná, ale ve Vídni jsou desítky značek s označením Praha, minulý týden jsem byl docela v příjemným šoku, když jsem to viděl.
Už jsou opravdu všechny s označením Praha, nebo ještě po staru Prag?
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od monin »

mapman píše:Ten příjemný šok je ale trošku neutralizován tím, že ty značky navigují řidiče na S3 a I/38. Přičemž do Prahy se dnes nejlépe jezdí přes Brno ...
Rozhodně je komfortnější trasa D1/R52/A5 a to i přes současnou rekonstrukci D1. I/38 je nekonečný příběh. Stačí pár traktorů a je vymalováno. Jel jsem tam několikrát i před otevřením A5 a zpátky jsem už to vzal raději na Brno. Co se týče té Vídně, tak jasně, že Praha značená směrem na Znojmo, už také není to pravé ořechové a snad s tím TSK Vídeň taky něco udělá. Na druhou stranu tuto neutralizaci vyvažuje opravdu perfektní dálkové značení a to nejen na tranzitu Vídní, ale co hlavně, také ven z centra Vídně. Směry Praha, Brno, Bratislava, Budapest, Graz, Linz doplňují i ovály se symboly států - Graz (I), Linz (D). O něčem takovém se nám v Praze může jen zdát. A co se týče ještě značení Prahy z Vídně směrem na Znojmo - na D1 je na exitu u Jihlavy také ještě staré značení z doby těsně po revoluci a Vídeň je tam značena směrem na Jihlavu.
Jinak si nepamatuji, že by ve Vídni byla Praha nebo Brno, někdy značeny jako Prag a Brünn, vždy si tam pamatuji jen názvy Praha a Brno. I Bratislava je psaná klasicky jako BA.
Naposledy upravil(a) monin dne 5.8.2013 21:10:43, celkem upraveno 1 x.
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od JirkaS »

monin píše:Jinak si nepamatuji, že by ve Vídni byla Praha nebo Brno, někdy značeny jako Prag a Brünn, vždy si tam pamatuji jen názvy Praha a Brno. I Bratislava je psaná klasicky jako BA.
Praha jako Prag bývala v Rakousku značena běžně, třeba i u Lince na A1. Brno si nepamatuji.
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od monin »

Tak já psal o Vídni, tam je opravdu všude značena jen Praha, Brno. A že jich tam je mraky, těch názvů. A ta A1/A7 je myslím značena jako Prag/Praha (CZ), stejně jako německá A6, A17.
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od mapman »

Na starých značkách u Lince bylo jen Prag, taky to pamatuju z cest na hory... Ve Vídni to bylo podobně, akorát tam se to vcelku rychle po revoluci změnilo ...
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od monin »

Tak já myslel, že se bavíme o nedávné minulosti a ne o době, kdy nastal anšlus Rakouska. :D
Ale vážně, mě se naše dopravní značení líbí daleko více než třeba to v A, D. Ta naše modrá/zelená jsou super. Máme i lepší vzor písma. Rakušáci mají třeba hrozné označení čísel dálnic, ten symbol je nevýrazný, modrá na modré. Škoda jen, že my to dokážeme podělat, třeba takovou fantasmagorii, jaká je nyní v dopravním značení v Praze, nebo klasickou lajdáckostí i některé značení na našich D/R viz. třeba i křížení R52/D1 ve směru od A. Tak snad se to naše značení dotáhne brzo k úplné dokonalosti toho které je ve CH. Jediné co se mi moc nelíbí jsou naše obyčejné směrovky na I a na okreskách. Tam by se mi víc líbily ty obdelníkové tabulky jaké jsou vidět občas na Moravě, s názvem cíle a šipkou přímo na té tabulce. Viz. i Itálie http://goo.gl/maps/FhvAk, ale ani tam to nemají všude jednotné, i tam jsou někde tabulky s tou vyřízlou šipkou.
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
Mikulik
Příspěvky: 547
Registrován: 23.9.2009 10:29:37

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od Mikulik »

k JirkaS - Myslím, že obojí tam bylo. Jak Praha, tak i Prag.

Jinak rakouské cedule kde je černé písmo na bílém podkladu jsou příšerné. To jsem si několikrát i musel přibrzdit, abych je přečetl. Mě připadadají obrovské žluté cedule v Deutschlandu docela v pořádku, ale dálničí cedule na zeleném podkladu jsou u nás docela dobře koukatelné.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od Standa »

mapman píše:Na starých značkách u Lince bylo jen Prag, taky to pamatuju z cest na hory... Ve Vídni to bylo podobně, akorát tam se to vcelku rychle po revoluci změnilo ...
Na A1 kousek před Lincem, kde už začíná být značená Praha po A7, jsem si u jedné směrovky "Praha" všiml určité změny v barvě podkladu oproti zbytku tabule, z čehož bych usuzoval, že byla měněna teprve relativně nedávno (z "Praha/Prag" ?).
Marooned17
Příspěvky: 1075
Registrován: 27.9.2010 13:01:33
Bydliště: Praha

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od Marooned17 »

Na A6 v Německu je Praha značena jako Praha/Prag a Plzeň pouze jako Pilsen.
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od monin »

To bych se moc divil. Všude už je skoro jen Praha/Prag, nebo Plzeň/Pilsen.
http://goo.gl/maps/iEtyn
http://goo.gl/maps/XYE6S
http://goo.gl/maps/N8eRY
http://goo.gl/maps/Ij4wm
Na rak. A1/A7 dokonce jen Praha (CZ). A rovně už i symboly H a SK, už cca 250km (?) před hranicemi těchto států. Samotná Pilsen může být značená ještě na nějaké okresce směrem k naším hranicím (B14), z dob, kdy na té hranici byl u nás kromě celníka, i pohraničník se samopalem a s vlčákem.
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
siesa
Příspěvky: 1244
Registrován: 15.3.2009 20:22:40
Bydliště: R43

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od siesa »

No na B16 na Strazny je pouze Prague....Napriklad... :/
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od JirkaS »

monin píše:Samotná Pilsen může být značená ještě na nějaké okresce směrem k naším hranicím (B14), z dob, kdy na té hranici byl u nás kromě celníka, i pohraničník se samopalem a s vlčákem.
A to si myslíte, že tam ta značka je bez výměny 25 let? Vy máte tendenci Německo a Rakousko pořád idealizovat, ale názvy měst v originálním jazyku začali zavádět až v 90. letech. Zatímco u nás se zaváděly v 80. letech.
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od mapman »

Je tam opravdu Pilsen, vypadá to jako když neumí napsat ň tak to raděj nechaj jenom po jejich...
Dálková návěst těsně před hranicí s CZ na A6 v Německu
Dálková návěst těsně před hranicí s CZ na A6 v Německu
sm_img_6006.jpg (113.56 KiB) Zobrazeno 8078 x
Přitom těsně před "Bundesgranze už je to po našom ale na modrom :)
Tohle je ještě v Německu těsně před hranicí
Tohle je ještě v Německu těsně před hranicí
sm_img_6010.jpg (80.61 KiB) Zobrazeno 8074 x
mbmat
Příspěvky: 1381
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od mbmat »

Zajímalo by mě, co na tu německou značku těsně před hranicí "po našem" říká německá legislativa :D
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od JirkaS »

mapman píše:Je tam opravdu Pilsen, vypadá to jako když neumí napsat ň tak to raděj nechaj jenom po jejich...
I Praha není ideálně, pořadí by mělo být obráceně.
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od monin »

mapman: tak snaha i když není dokonalá by se měla ocenit ocenit ne? A na té velké ceduli už Plzeň s háčkem je. :D Na druhou stranu, to i my na našem území, máme naše značky, ale za to v dokonalém německém provedením: http://goo.gl/maps/xWYLb http://goo.gl/maps/yKCMQ

Jirka S: tak jasně že nic neidealizuji. Žije tam samozřejmě přibližně stejný počet blbců jako u nás. O tom žádná. Sem Čech jako poleno a jsem an to hrdej, ale to ještě neznamená, že mám klapky na očích a nevidím pořád ten marasmus, který tu máme a kterého jsem se ani skoro 24let od roku 89 nezbavili. Máme tu samozřejmě pár věcí už i lepších než mají oni, ale těch je pořád ještě naprosté minimum. Ale ta celková laťka životního stylu a životního standardu, je tam nastavená setsakra daleko víš než u nás. A aby jste mi věřil, že to opravdu neidealizuji, ve smyslu, když dáme vedle sebe, dvě naprosto identické krabičky od sirek a jedna bude sovětská a druhá americká, tak řeknu, jasně že ta americká, tak např. před měsícem ve Vídni - ZPI z centra směrem k A4, těsně za Uranii, tak text na té ZPI byl znázorněn tak tence, že i při cca 60km/h se skoro nedal přečíst. Takže jsem si říkal, sakra, i vy už tady máte taky dost. Ale to nic nemění na tom, na jaké celkové úrovni to tam všeobecně vše funguje.
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od JirkaS »

mbmat píše:Zajímalo by mě, co na tu německou značku těsně před hranicí "po našem" říká německá legislativa :D
Přimhouří oko, stejně jako naše na tu německou :-)
Marooned17
Příspěvky: 1075
Registrován: 27.9.2010 13:01:33
Bydliště: Praha

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od Marooned17 »

Proč je Ústí vypsáno celým jménem a Karlovy vary takhle hnusně zkráceny? Co když jsem cizinec a neznám ta města a chci jet na Norimberk nebo Dresden, Bayreuth...
Co k tomu dodat:
IMG_6983.jpg
IMG_6983.jpg (87.72 KiB) Zobrazeno 7881 x
xman
Příspěvky: 134
Registrován: 13.3.2011 19:13:13

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od xman »

Myslím, že můžeme být velmi rádi, že tady v tomto místě vůbec je Ústí a KV. Taky tady místo Ústí mohl být po nesmyslném vzoru Jižní spojky doleva Prosek a doprava Petřiny. Karlovy Vary se tam prostě nevejdou, je to normální užívané zkratka, tak co? A co se týká zahraničních cílů - musíme si vybrat. Kolik řidičů, kteří pojedou zrovna tímto místem, je cizinců, kteří jedou na Bayreuth?
seque
Příspěvky: 201
Registrován: 15.7.2010 22:08:55

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od seque »

lidi když sem ve Fankfurtu tk taky nehledám Prahu nebo Plzeň, ale vim že potřebuju na A3 směr Noimberk nebo Wuzburg,,,
Segue 1.4 tce Grand Scenic
Marooned17
Příspěvky: 1075
Registrován: 27.9.2010 13:01:33
Bydliště: Praha

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od Marooned17 »

Seque: A proč jsou tedy i v centru Norimberku ukazatele na Prahu?
http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic. ... 6&start=75
siesa
Příspěvky: 1244
Registrován: 15.3.2009 20:22:40
Bydliště: R43

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od siesa »

Marooned17 píše:Seque: A proč jsou tedy i v centru Norimberku ukazatele na Prahu?
http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic. ... 6&start=75
Jako sorry, ale tohle je snad nejaka vyjimka (tim nechci tvrdit, ze jedina...). Na berlinskym ringu zadna Praha neni, v Mnichove taky ne, od Lipska se jede taky jenom na Drazdany...
V podstate jediny useky nemeckych dalnic, kde je znacena Praha, jsou ty u hranic (nebo smerujici uz bezprostredne na CR). Snad jedina vyjimka, sahajici vice do nemeckeho vnitrozemi, je ta A6 od Norimberka, a to je jeste primo u Norimberka znacena nejprve Plzen (resp. krasne po nemecku Pilsen)....
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od monin »

Xman : tak to je jako kdybych přišel o ruku a někdo mě vzápětí utěšoval, že mám ještě jednu. Je to jen jeden velkej Absurdistán ta Praha a nemá to široko daleko obdoby. Centrum už jen místní cíle, vyznačený směr od Hlavního nádraží na D1, D5, D8, D11 neexistuje, např. k D5 je první "značení" až na Jiráskově mostě - a to "městský okruh", jinde mimo centrum mix. původních "ostatních tranzitů", včetně i ještě několika vyjmenovaných směrů, na Vypichu relativně nová značka směr centrum a tam jsou zase dokonce ještě po staru uvedeny Teplice, místo Ústí. http://goo.gl/maps/jF5XR Z druhé strany značka alá rok 1989 s Bayreuth http://goo.gl/maps/JZmGC. Místo, aby z centra byla jasna a jednoduše značena vždy trasa se symbolem dálnice a jedním tuzemským cílem a symbolem sousedního státu v rámečku - např. (1) Brno (SK) (A), (5) Plzeň (D) atd.
Naposledy upravil(a) monin dne 19.10.2013 15:48:16, celkem upraveno 1 x.
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od monin »

siesa píše:
Marooned17 píše:Seque: A proč jsou tedy i v centru Norimberku ukazatele na Prahu?
http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic. ... 6&start=75
Jako sorry, ale tohle je snad nejaka vyjimka (tim nechci tvrdit, ze jedina...). Na berlinskym ringu zadna Praha neni, v Mnichove taky ne, od Lipska se jede taky jenom na Drazdany...
V podstate jediny useky nemeckych dalnic, kde je znacena Praha, jsou ty u hranic (nebo smerujici uz bezprostredne na CR). Snad jedina vyjimka, sahajici vice do nemeckeho vnitrozemi, je ta A6 od Norimberka, a to je jeste primo u Norimberka znacena nejprve Plzen (resp. krasne po nemecku Pilsen)....
Jaká vyjímka? Podívej se do Vídně - centrum, všude Brno, Praha (CZ), už od Burgringu - t.j. už od Starého města, dále o dálnicích ve Vídni ani nemluvě. I když je pravda, že zde je Praha pořád značená směrem na A22, ale je tam. Dále se podívej se na A1/A7 u Lince a na značení v Linci, všude Praha (CZ) , dále na A4/A17 + značení v Drážďanech - všude Praha (CZ). Norimberk? Praha značená od Hlavního nádraží (!) a o křížení A3/A6 a dále o samotné A6 ani nemluvě. Přece Praha nebude zančená v Mnichově to je snad logický. Ale je už značená na A9/A93. Je to vše málo? A je to jedno, zde je to Prag/Praha, či už jen Praha (Linec A1/A7). A my se nezmůžeme v Praze ani na obyčejné a jednoduché (1) Brno (SK) (A)?
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
siesa
Příspěvky: 1244
Registrován: 15.3.2009 20:22:40
Bydliště: R43

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od siesa »

monin píše: Jaká vyjímka? Podívej se do Vídně - centrum, všude Brno, Praha (CZ), už od Burgringu - t.j. už od Starého města, dále o dálnicích ve Vídni ani nemluvě. I když je pravda, že zde je Praha pořád značená směrem na A22, ale je tam. Dále se podívej se na A1/A7 u Lince a na značení v Linci, všude Praha (CZ) , dále na A4/A17 + značení v Drážďanech - všude Praha (CZ). Norimberk? Praha značená od Hlavního nádraží (!) a o křížení A3/A6 a dále o samotné A6 ani nemluvě. Přece Praha nebude zančená v Mnichově to je snad logický. Ale je už značená na A9/A93. Je to vše málo? A je to jedno, zde je to Prag/Praha, či už jen Praha (Linec A1/A7). A my se nezmůžeme v Praze ani na obyčejné a jednoduché (1) Brno (SK) (A)?
Rakousko neresim. Tam je to jasne a je to v poradku.
Ovsem v tom Nemecku je to opravdu pouze u tech hranic na A6 a ano, zapomnel jsem na tu "dodatkovou" navest na A9/A93... Drazdany neresim. V Usti n/L, Teplicich atd. jsou Drazdany znaceny bezne.... Ostatne na vyjezdu z Prahy na Letnanech je Dresden taky...
Aby jsme si jasne a dobre rozumneli. Ja tady nechci nijak obhajovat nase znaceni. Na mnoha mistech je ircite zapotrebi spousta zmen a se spoustou veci rovnez nesouhlasim... Jen me proste stve, kdyz se do nebe vychvaluje neco, co je pravdou jenom z casti....
Jinak pro ty z vas, kteri jste treba dlouho nebyli v Brne. Zajedte se podivat, ze ne vsude je to takova katastrofa, jako v Praze....
A uplne na konec. Nechci rict, ze me to nejak urazi nebo tak neco, ale docela se mi nelibi ponemcene nazvy na nemeckych znackach....Pilsen, Aussig nebo Brunn je dost hloupy. V CR taky nepouzivame Drazdany, nybrz Dresden atd. Nastesti se to postupne meni (hlavne v Rakousku)....
Odpovědět

Zpět na „Praha“