Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční) cíle

Pražský a Městský okruh, radiály a ostatní pražské komunikace
Odpovědět
kyk
Příspěvky: 958
Registrován: 22.7.2011 10:54:46
Bydliště: Praha, SOKP km 50 st.
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční)

Příspěvek od kyk »

ElWapp, mapman - máte pravdu měním názor, značení na okruh/přímý cíl je logičtější.
hh
Autor
Příspěvky: 2554
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční)

Příspěvek od hh »

Další významné místo
Přílohy
zn.jpg
zn.jpg (53.86 KiB) Zobrazeno 4644 x
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční)

Příspěvek od Honey72 »

To je nádhera, jak ty příjezdy k dálnicím svítí už do dálky. Řidič, co se jen potřebuje vymotat z Prahy může všechny ostatní cíle včetně krávovin typu pro dopravní obsluhu a pro cyklisty vypustit a koukat jen po zelených.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Saljack
Příspěvky: 570
Registrován: 10.11.2019 23:52:53

Re: Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční)

Příspěvek od Saljack »

Nevim jestli je normálním lidem srozumitelné co je Pražský a co Městský okruh. Možná by bylo lepší, kdyby tam bylo D0 Pražský okruh nebo něco jako vnitřní městský okruh.
Aram96
Příspěvky: 7915
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční)

Příspěvek od Aram96 »

Ty bílé značky jsou opravdu super. Přesně jak psal Honey, zelená opravdu dobře svítí (především v noci) pro řidiče, kteří potřebují ven z Prahy a ostatní mohou vklídku ignorovat. Za mě je to nejlepší barevná kombinace, kterou jsem kdy viděl (včetně zahraničí).
Ale jednu věc nechápu a to je psaní celého toho "Pražský okruh". K čemu to tam vlastně je ? Co to má říkat ? Na okruh se dostanu i těma dvěma zbývajícími směry, proč je to jen pro přímý směr ? A proč se to nemůže řešit jen tím symbolem ? A pokud je to potřeba na to upozornit, nebyl by lepší červený rámeček s nulou uvnitř subplochy ? Proč to někde napsáno je a jinde nikoli a někde je symbol ? V tomto prostě nevidím systém, je nějaký ? Dík za osvětu.

PS: hned ty značky vypadají o level lépe, když jsou všechny cíle stejnou velikostí a ne když musí být už jen trošku delší název psán užším. :)
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční)

Příspěvek od monin »

Luxuska. Ještě jednou poděkování všem, kteří se za to zasloužili. Však o kolik jen člověk přišel života, když se před lety nad tím šíleným dopravním značení v Praze denně navztekal. :D
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
hh
Autor
Příspěvky: 2554
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční)

Příspěvek od hh »

monin píše:Luxuska. Ještě jednou poděkování všem, kteří se za to zasloužili. Však o kolik jen člověk přišel života, když se před lety nad tím šíleným dopravním značení v Praze denně navztekal. :D
JJ za pár let to snad bude všude! Ještě jseš v emigraci? ;)
hh
Autor
Příspěvky: 2554
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční)

Příspěvek od hh »

Saljack píše:Nevim jestli je normálním lidem srozumitelné co je Pražský a co Městský okruh. Možná by bylo lepší, kdyby tam bylo D0 Pražský okruh nebo něco jako vnitřní městský okruh.
Jako o všem se kolem toho vedly stovky hodin diskuzí. Každý řekl své "možná by bylo lepší" a výsledek je toto. Myšlenkou je to těm normálním lidem vnutit, pokud to uvidíš 10000x a všude bude MO bíle a všude PO zeleně, možná už si to 75% veřejnosti zapamatuje co je co. Možná se to dalo udělat jinak.
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční)

Příspěvek od monin »

Tak emigrací bych to asi nenazval, ale návratem po 30 letech tam, kde se člověk narodil.)
Apropo, jak to vypadá do budoucna s D0/D1, D0/D4, D0/D5.. tam se něco mělo také dít ne?
Minimálně u D0/D5 to bylo na spadnutí, s tím Nürnbergem..?
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
Aram96
Příspěvky: 7915
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční)

Příspěvek od Aram96 »

Mám to brát i jako vysvětlení na moji sérii dotazů právě k tomu nápisu "pražský okruh" ? :) Že to slouží "k výchově" řidičů a ke zvykání si ?
Myslím to zcela bez ironie, tuhle otázku.
hh
Autor
Příspěvky: 2554
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční)

Příspěvek od hh »

Aram96 píše:Ty bílé značky jsou opravdu super. Přesně jak psal Honey, zelená opravdu dobře svítí (především v noci) pro řidiče, kteří potřebují ven z Prahy a ostatní mohou vklídku ignorovat. Za mě je to nejlepší barevná kombinace, kterou jsem kdy viděl (včetně zahraničí).
Ale jednu věc nechápu a to je psaní celého toho "Pražský okruh". K čemu to tam vlastně je ? Co to má říkat ? Na okruh se dostanu i těma dvěma zbývajícími směry, proč je to jen pro přímý směr ? A proč se to nemůže řešit jen tím symbolem ? A pokud je to potřeba na to upozornit, nebyl by lepší červený rámeček s nulou uvnitř subplochy ? Proč to někde napsáno je a jinde nikoli a někde je symbol ? V tomto prostě nevidím systém, je nějaký ? Dík za osvětu.

PS: hned ty značky vypadají o level lépe, když jsou všechny cíle stejnou velikostí a ne když musí být už jen trošku delší název psán užším. :)
1) Souhlas s Trutnovákem a po nedávném projetí tohoto regionu držím palce s finiší D11;)

2) Jenom je mi trochu líto, že Praha v té bílé barvě bude trochu osamocena. S těch interních diskuzích prohrál třeba můj názor, že na území obce obce má být všude bílá a vyhrálo třeba to německé řešení, že silnice I. třídy bude modrá (žlutá) a ne bílá. Takže třeba Berlín je dost žlutý a Plzeň zůstává i na nových značkách modrá. Mně se ten kontrast barev na bílé také strašně líbí a s velkým potěšením tu dneska čtu, že nejsem sám. Díky. Já tu bílou chtěl třeba i na d.odpočívky ale bohužel na dálnicích stále dost zůstává doma modrá, ač bych třeba já použil buď zelenou nebo bílou, počty pruhů atp.

3) No dneska mi ten PO taky nějak bouchl do očí, ať na stejné situaci v PDF tomu tak nebylo. Faktem je, že na tomto místě to je trochu...no systémově je to tak, že třeba na Rozvadovské nebo kdejaké jiné radiále je to zásadní info, že sice rovně je Plzeň, ale i všechny ostatní cíle a nevypisují se jako dřív. Tady to tak není, dalo by se snad jedině použít pro cíl ČB, ale hold i dobrý systém vždycky na nějakých místech funguje tak tak. Prostě mezi MO a PO má být PO vždy nějak značen.
Symbol a nápis = za prvé místo, za druhé to supluje číslo silnice. Obecně symboly jsou po Evropě super věc.
hh
Autor
Příspěvky: 2554
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční)

Příspěvek od hh »

monin píše:Tak emigrací bych to asi nenazval, ale návratem po 30 letech tam, kde se člověk narodil.)
Apropo, jak to vypadá do budoucna s D0/D1, D0/D4, D0/D5.. tam se něco mělo také dít ne?
Minimálně u D0/D5 to bylo na spadnutí, s tím Nürnbergem..?
Takže zpět v Praze nebo?

Jo, třeba Zličín a Strakonická je vytendrovaná (stovky značek), ale nějací vandráci napadli soutěž zas :oops:
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční)

Příspěvek od monin »

hh píše:
monin píše:Tak emigrací bych to asi nenazval, ale návratem po 30 letech tam, kde se člověk narodil.)
Apropo, jak to vypadá do budoucna s D0/D1, D0/D4, D0/D5.. tam se něco mělo také dít ne?
Minimálně u D0/D5 to bylo na spadnutí, s tím Nürnbergem..?
Takže zpět v Praze nebo?

Jo, třeba Zličín a Strakonická je vytendrovaná (stovky značek), ale nějací vandráci napadli soutěž zas :oops:
Žizkov byla 25 let náplava. Dnes už kousek od nájezdu od nového obchvatu u Škrovádu / Kunčího (zde si potrpíme na místní cíle). :lol:
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
Aram96
Příspěvky: 7915
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční)

Příspěvek od Aram96 »

Už trochu rozumím, dík za vysvětlení.
Ano, "chybějící" cíle ostatních dálnic jsou víceméně asi jedinou slabinou toho nového systému. Jenže z Prahy toho vede tolik, že psát cíle nelze. A ono by nebylo někde možná ani místo na malé rámečky s číslem dálnice v subploše.
Já jsem akorát zvědavý, jak se s tím tento současně nasazený systém popasuje, až se napojí D3 na pražský okruh, to bude totiž trochu čára přes rozpočet. :) Teď je to tak, že na východ z Prahy je HK, sever Ústí, západ Plzeň a zbytek Brno. Ty ČB tam ale nejspíš budou potřeba značit, navíc to je poslední chybějící cíl z "původních dálnic". Specifikum tohoto systému je ještě ale jedna věc .. a to naprostá absence zahraničních cílů - netroufám si hodnotit, jestli je to tak správně nebo ne. Třeba ve Vídni Prahu a Brno značí docela často.. i když tam je to potřeba kvůli rozlišení směrů. Proto jsem třeba zvědav, jestli někdy bude v Praze značeno i Linz a Vídeň tam, kde se budou směry na D1 a D3 rozdělovat. Důležité ale je značit zahraniční cíle hlavně na kříženích D0 a ostatních dálnic. Tam musí být Dresden, Wroclaw, Nurnberg apod. určitě uvedeny nad našimi městy. :jidlo:

Bílé odpočívky by asi svítily o něco lépe, ale myslím, že důležité je především to, že jsou v jiné barvě než běžné dálniční značení. Člověka to hned trkne a to je to nejdůležitější. Rozdíl vidím možná tak v noci za zhoršené viditelnosti, tam by bílá vyhrála na plné čáře.
hh
Autor
Příspěvky: 2554
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční)

Příspěvek od hh »

No tak to je trochu jiná situace, ta Vídeň nemá pro A5 žádný pořádný rakouský cíl a my přece máme v Brně taky Vídeň. Praha není tak blízko hranic a vždy je tam ještě české krajské město, ale obecně souhlas, toto se tu řešilo hodně a běží to. D8 již Dresden má, D11 Wroclaw a D5 Nürnberg budou do dvou let na D0 doznačeny. Ale uvnitř Prahy bude Plzeň a HK...
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční)

Příspěvek od Honey72 »

Na Pražském okruhu už přeci zahraniční cíle jsou a přibývají.

K tomu názvu Pražský okruh: Mě se to právě líbí, řidič hned ví, že po této výpadovce dojede k okruhu kolem Prahy a ten symbol u něho je velké plus. A Praha v tom není ojedinělá. I u jiných metropolí jsou směrovky k okruhu nápisem, např. v Paříži "Périphérique" https://www.google.cz/maps/@48.9031607, ... 384!8i8192, V Říme "Grande Raccordo Anulare" https://www.google.cz/maps/@41.9228154, ... 384!8i8192

U té Paříže je navíc prima, že podobně jako v USA je označena i světová strana, takže víte, že najedete na jižní straně okruhu nebo na severní apod.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Saljack
Příspěvky: 570
Registrován: 10.11.2019 23:52:53

Re: Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční)

Příspěvek od Saljack »

Honey72 píše:Na Pražském okruhu už přeci zahraniční cíle jsou a přibývají.

K tomu názvu Pražský okruh: Mě se to právě líbí, řidič hned ví, že po této výpadovce dojede k okruhu kolem Prahy a ten symbol u něho je velké plus. A Praha v tom není ojedinělá. I u jiných metropolí jsou směrovky k okruhu nápisem, např. v Paříži "Périphérique" https://www.google.cz/maps/@48.9031607, ... 384!8i8192, V Říme "Grande Raccordo Anulare" https://www.google.cz/maps/@41.9228154, ... 384!8i8192

U té Paříže je navíc prima, že podobně jako v USA je označena i světová strana, takže víte, že najedete na jižní straně okruhu nebo na severní apod.
A to je to co jsem psal. Pražský okruh totiž vůbec nic neříká o tom zda je uvnitř Prahy nebo okolo na rozdíl Périphérique - periferní a Grande - velký.
Majkii
Administrátor
Příspěvky: 2970
Registrován: 15.3.2009 14:41:26
Bydliště: SV Čechy

Re: Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční)

Příspěvek od Majkii »

hh píše:Jo, třeba Zličín a Strakonická je vytendrovaná (stovky značek), ale nějací vandráci napadli soutěž zas :oops:
To je ale předpokládám myšlena akce ŘSD na přeznačkování D0.
Já jsem nedávno koukal ještě i do zakázek TSK a aktuálně by se mělo projektovat
5. etapa, Barrandovský most - Patočkova, Praha 5 a 6 (to už je dokumentace pro výběr zhotovitele)
4. etapa Cínovecká
7. etapa, Kbelská
wazer.cz
Pište česky, prosím!
Mike
Příspěvky: 5000
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční)

Příspěvek od Mike »

mě v tom chybí využití čísel komunikací
z toho Brna má být v červeném rámečku D1 nebo 1
Hradec taktéž červená D11 a Plzeň D5
až by si na to řidiči zvykli, tak přidání D3 k nápisu Brno je nezmate a u Čestlic pak najednou bude D3 na jiném portálu a nápis Budějice ;)
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Aram96
Příspěvky: 7915
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční)

Příspěvek od Aram96 »

hh píše:No tak to je trochu jiná situace, ta Vídeň nemá pro A5 žádný pořádný rakouský cíl a my přece máme v Brně taky Vídeň. Praha není tak blízko hranic a vždy je tam ještě české krajské město, ale obecně souhlas, toto se tu řešilo hodně a běží to. D8 již Dresden má, D11 Wroclaw a D5 Nürnberg budou do dvou let na D0 doznačeny. Ale uvnitř Prahy bude Plzeň a HK...
Jasné, nemám s tím jediný problém. Takhle je to dobře vymyšleno. Hlavně aby na okruhu byly zahraniční, uvnitř Prahy postačují ty 4 naše města pro defakto rozlišení světových stran (jen Brno vs ČB :? ). A ono to tak i je, že hlavní 4 dálnice (v současné době a ještě na pěknou řádku let) z Prahy jsou 1, 5, 8 a 11, proto prioritu ve značení mají mít tyto. :ok: Přibude akorát D3 a někdy možná D6, to bude záležet na Němcích. :D

A má být na D0 i Chemnitz u 7 ?? Tímto končím to OT se značením na D0. :oops:

Honey: já nerozporoval, že tam je nějakým způsobem okruh značen. Jen je na jednom portálu trochu divné, že na jedné značce je to přímo napsáno celým názvem a u ostatních ne. Člověk by mohl nabýt dojmu, že k těm ostatním cílům se na okruh nedostane. Proto by IMHO bylo lepší všude přidávat symbol okruhu (i k tomu HK a Plzni na fotce výše). Název "pražský okruh" by se případně mohl vynechat úplně nebo dávat tam, kde je místo, to už je "nadstandard".
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční)

Příspěvek od monin »

Apropó, jak je to s jediným dálkovým a jediným zahraničním cílem, i když vodorovným, tedy s cíli NICE a STRAKO, na Barrandovským mostě, ve směru k D4, které tam byly dokonce i za hluboké totality v letech 2010-17, kdy veškeré dálkové a přeshraniční cíle byly na indexu, a bylo nežádoucí, aby se byť u Muzea, objevil název Brno..? :)
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
MPMP
Příspěvky: 3319
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční)

Příspěvek od MPMP »

Aram96 píše:Honey: já nerozporoval, že tam je nějakým způsobem okruh značen. Jen je na jednom portálu trochu divné, že na jedné značce je to přímo napsáno celým názvem a u ostatních ne. Člověk by mohl nabýt dojmu, že k těm ostatním cílům se na okruh nedostane. Proto by IMHO bylo lepší všude přidávat symbol okruhu (i k tomu HK a Plzni na fotce výše). Název "pražský okruh" by se případně mohl vynechat úplně nebo dávat tam, kde je místo, to už je "nadstandard".
Já to chápu tak, že je to napsáno u toho směru, kterým je ten Pražský okruh nejblíže. Pokud někdo chce na okruh (protože nechce jet městem), tak potom tudy! Proč si Arame myslíš, že by symbol vnějšího okruhu měl být uveden i u těch ostatních směrů? Vzhledem k tomu, že do jakéhokoli města v ČR se v cílovém stavu dostanete z Prahy jedině přes tento okruh, musel by v této logice být u každého cíle a to je, všichni asi uznáme, docela nesmysl.
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční)

Příspěvek od Honey72 »

Přesně tak, symbol "k okruhu" znamená "tudy k němu nejblíže". Na té třídě 5.května má řidič na výběr:
a/ jeď do svého cíle ulicemi města.
b/ pokud se bojíš, jeď po této výpadovce k okruhu a po něm objeď město.

Béčko není jen pro strašpytle, je v maximální míře vhodné pro kamiony, auta s karavanem apod., kteří nevědí jaká překážka je může na trase velkým městem čekat.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
kyk
Příspěvky: 958
Registrován: 22.7.2011 10:54:46
Bydliště: Praha, SOKP km 50 st.
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční)

Příspěvek od kyk »

K názvům okruhů - to je spíš pro místní, důležitá je barva - bílá je vnitřní okruh, v zeleném poli je dálniční okruh.
Víc např. řidič MKD z Moldavska nepotřebuje.
Saljack
Příspěvky: 570
Registrován: 10.11.2019 23:52:53

Re: Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční)

Příspěvek od Saljack »

kyk píše:K názvům okruhů - to je spíš pro místní, důležitá je barva - bílá je vnitřní okruh, v zeleném poli je dálniční okruh.
Víc např. řidič MKD z Moldavska nepotřebuje.
No, ale já vidím denně u známých, v diskuzích atp. že netuší co je Pražský a co Městský okruh. Takže to jakou to má barvu je úplně jedno. Schválně se zeptejte svých známých (nemyslím těch co se zajímají o dopravu) zda vědí co je co.
Odpovědět

Zpět na „Praha“