Trojská lávka - stav pražských mostů

Pražský a Městský okruh, radiály a ostatní pražské komunikace
Odpovědět
kasme
VIP
Příspěvky: 3945
Registrován: 25.2.2009 23:11:18
Bydliště: ano
Kontaktovat uživatele:

Trojská lávka - stav pražských mostů

Příspěvek od kasme »

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé
2. prosince 2017 13:46, aktualizováno 17:05
Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a hasiči, kteří prohledávají řeku. Lávka byla poškozena při povodních v roce 2002, naposledy ji úřady kontrolovaly začátkem listopadu. Primátorka Krnáčová svolala kvůli pádu lávky v Troji na sobotu mimořádné jednání.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/lavka-pres-vlta ... _krimi_dtt

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/u- ... 2021341_pj

https://www.novinky.cz/krimi/456674-vel ... -reku.html



Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně
2. prosince 2017 17:14
Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby využil jinou metodu prozkoumání jejího technického stavu. Pošvářová odhaduje, že za zřícením lávky stála zkorodovaná závěsná lana a tvrdí, že v podobném havarijním stavu mohou být i další mosty.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/troja-lavka-zri ... omaci_hell


Primátorka Krnáčová svolala mimořádné jednání kvůli pádu lávky v Troji

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) svolala na sobotní večer mimořádné jednání kvůli pádu lávky v Troji. Krnáčová bude požadovat jednak co nejrychlejší prošetření neštěstí, jednak i detailní prověření ostatních lávek a mostních konstrukcí v hlavním městě. Při zřícení betonové lávky se zranili čtyři lidé, z toho dva vážně.

https://www.novinky.cz/krimi/456681-pri ... troji.html



https://www.youtube.com/watch?v=HxEWim0vtMk

https://www.pozary.cz/clanek/177591-v-p ... neno/#1745
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od JirkaS »

Je fascinující, že Pošvářová už má výsledky, aniž by stavbu vůbec viděla :-)
Jsem zvědavý, jak se to detailní prověřování dalších mostů projeví na Libeňáku, jehož životnost je už dávno pryč.
ElWapp
Příspěvky: 1640
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od ElWapp »

Nebo u spousty lávek přes Berounku mezi Prahou a Berounem... (sice to není TSK ale většinou taky drží jen silou vůle)
Jarda Š.
Příspěvky: 880
Registrován: 14.3.2009 12:14:56

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od Jarda Š. »

JirkaS píše:Je fascinující, že Pošvářová už má výsledky, aniž by stavbu vůbec viděla :-)
Jsem zvědavý, jak se to detailní prověřování dalších mostů projeví na Libeňáku, jehož životnost je už dávno pryč.
Stavbu jsem taky neviděl a navíc nejsem odborník, ale mechanizmus zhroucení, který uvádí, mě také napadl hned, co jsem viděl ty fotky.
kasme
VIP
Příspěvky: 3945
Registrován: 25.2.2009 23:11:18
Bydliště: ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od kasme »

To jsem zvědav, jestli se něco začne dít, nebo to vyšumí...

Ono je to problém jakékoli údržby... Kdo by dával prachy, když to funguje...
Lávka nevydržela. Zchátralých je v Praze více než sto mostů
3. prosince 2017 10:04
Poté, co se v sobotu zřítila Trojská lávka, se oči veřejnosti znovu upřely ke zprávě o stavu pražských mostů z minulého roku. Podobně špatné hodnocení jako Trojská lávka si v ní totiž vysloužily i další desítky mostů.

https://zpravy.idnes.cz/mosty-praha-tro ... omaci_hell
kesu
Příspěvky: 85
Registrován: 6.1.2017 13:25:17

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od kesu »

Jarda Š. píše:
JirkaS píše:Je fascinující, že Pošvářová už má výsledky, aniž by stavbu vůbec viděla :-)
Jsem zvědavý, jak se to detailní prověřování dalších mostů projeví na Libeňáku, jehož životnost je už dávno pryč.
Stavbu jsem taky neviděl a navíc nejsem odborník, ale mechanizmus zhroucení, který uvádí, mě také napadl hned, co jsem viděl ty fotky.
Ono je to celkem jasný, vzhledem k tomu, že to spadlo v době, kdy na tom byly 4 lidé (a nikdo uprostřed nad řekou naštěstí) tak lze vyloučit přetížení nebo jakoukoliv dynamiku. Střední část navíc nepraskla nad podporou ani uprostřed, ale spíš ve třetině, kde je moment v betonu téměř nulový. Navíc lávka je, byla, tvořena segmenty v podstatě navlečenými na lanech. Otázkou je, že vzhledem k tomu, že se to stalo nezatížený, tak do toho muselo týct dlouhý roky a drželo to evidentně silou vůle. Poslední dokonal asi mrazík. Každopádně lávka se houpala o dost víc po povodních, předtím to bylo sotva znatelný. Štestí je, že se to nepodařilo zjara se školkou směřující do ZOO..
Nejhorší ale je, že teď se to bude prošetřovat, pak se to zamete pod koberec. Následně přijde architektonická studie, pak projednání s veřejností /oblíbené honění bodů u starosty na P7/, pak povolovačky a dost bych se divil, kdyby tam něco stálo dřív než za 4 roky. Nebo to taky dopadne jako lávka na Štvanici, most ze Šáreckýho údolí, lávka na Libeňskou kosu nebo oprava Libeňáku, na který nikdo nešáhl od kolaudace.
A vůbec je to teď na Praze 7 dost bída, levý křídlo Průmyslovýho paláce nahradil dost ošuntělej stan, ze střední části ulítla střecha, lávka je v řece, v Bubnech se vesele staví aby se na trh dostalo více bytů (..), no prostě MAKÁME! :-)
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od Lynx »

JirkaS píše:Je fascinující, že Pošvářová už má výsledky, aniž by stavbu vůbec viděla :-)
Jsem zvědavý, jak se to detailní prověřování dalších mostů projeví na Libeňáku, jehož životnost je už dávno pryč.
Tak na tohle stačí elementární znalosti statiky a konstrukce mostu. To že vy je nemáte a jste zřejmě zaslepen nějákou osobní nenávistí k Pošvářové, neznamená, že to nemůže vědět někdo jiný. I laik si dovede představit, že na vině je nedostatečná kontrola nosných lan a míry jejich poškození korozí.

Mě děsí, že TSK kontroluje průhyby, které jsou v této situaci celkem irelevantní resp. jsou tím podstatně méně důležitým, ale to hlavní se nekontroluje !!! Vytváří se dojem, jakože most je pod odbornou kontrolou a přitom to vůbec není pravda. Jak se pak na cokoliv spolehnout ? ! Já jsem na té lávce mnohokrát sledoval jak se pohupuje a vibruje vlivem pohybujících se lidí a domníval jsem se, že je to samozřejmě v normě a s odbornou garancí v pořádku. Teď vidím, že to celou dobu bylo jen na "vůli Boží". To je v našich poměrech tristní zjištění.
michal
Příspěvky: 4517
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od michal »

Super. Takze ted se zavre Libenak i Hlavkuv most, aby bylo videt, ze vedeni mesta je schopno rychle konat... :D
kasme
VIP
Příspěvky: 3945
Registrován: 25.2.2009 23:11:18
Bydliště: ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od kasme »

Úřady: lávka nebyla v havarijním stavu, Praha dává do oprav mostů stamiliony:

https://zpravy.idnes.cz/redir.aspx?c=A1 ... _android_z
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od JirkaS »

Lynx píše:Tak na tohle stačí elementární znalosti statiky a konstrukce mostu. To že vy je nemáte a jste zřejmě zaslepen nějákou osobní nenávistí k Pošvářové, neznamená, že to nemůže vědět někdo jiný. I laik si dovede představit, že na vině je nedostatečná kontrola nosných lan a míry jejich poškození korozí.
Elementární znalosti mohou jistě stačit na odhad příčiny pádu. Ovšem jestli jste si nevšiml, ona v tom článku radí i co a hlavně jak se mělo kontrolovat. A to, jestli lze k lanům vůbec vsunout nějakou kameru, jak radí, již znalost stavby vyžaduje.
Zbytek je už vaše typická trollovina, z kritiky Pošvářové vytváříte osobní nenávist.
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od Lynx »

Co a jak se mělo kontrolovat opět odhadne každý trochu poučený člověk. Pokud by se nosná lana opravdu kontrolovat nedala a zároveň se vědělo, že jsou narušená korozí, tak už měla být lávka dávno uzavřena nebo rekonstruována přenesením sil na nová lana, pokud je to technicky proveditelné. Nelze nechat nosný systém bez kontroly, jakože to možná vydrží, ale možná že to taky spadne - jako se ostatně stalo. Trolling je to samozřejmě od vás, protože narozdíl ode mě argumentujete v osobní rovině (proti mě, stejně jako proti paní Pošvářové), odborně jste zcela mimo a není to zdaleka poprvé. Já argumentuji k tématu a u toho bych rád zůstal. proto , když nemáte co říct kromě osobních útoků, tak raději mlčte.
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od JirkaS »

Trolling je to váš a není to zde poprvé. Já jsem zde napsal: "Je fascinující, že Pošvářová už má výsledky, aniž by stavbu vůbec viděla." Toť vše. Vy na základě toho píšete o "zaslepením osobní nenávistí". Takže jste to právě vy, kdo z toho sprostou manipulací dělá osobní záležitost. A není to poprvé, trollil jste tady již mnohokrát.
K věci - pokud stavbu neviděla, tak těžko může mluvit o tom, jak tam nějakou kameru dostat. Kontrolovat lze samozřejmě i jinými prostředky, o těch nemluvila....
Tomas 1975
Příspěvky: 702
Registrován: 22.9.2009 20:02:33

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od Tomas 1975 »

Zajímavé a odborně perfektní je vyjádření ing. Hvízdala z Pontexu...
Stačí si přečíst. Odborník na svém místě.... :ok:
Lidi jako Pošvářová nemusím. Absolutně nekonstruktivní přístup.... :ko:
Za každou cenu někde prudit...

https://www.novinky.cz/krimi/456720-zri ... rolor.html
kesu
Příspěvky: 85
Registrován: 6.1.2017 13:25:17

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od kesu »

Tomas 1975 píše:Zajímavé a odborně perfektní je vyjádření ing. Hvízdala z Pontexu...
Stačí si přečíst. Odborník na svém místě.... :ok:
Lidi jako Pošvářová nemusím. Absolutně nekonstruktivní přístup.... :ko:
Za každou cenu někde prudit...

https://www.novinky.cz/krimi/456720-zri ... rolor.html
Pošvářovou nemůžu ani cejtit, ono vlézt do tunelu a říct, že tam teče umí každej. Ale dostat ten tunel do provozu a tím myslím veškeré úsilí od prvotního náčrtu přes ÚR a SP až po realizaci je něco jinýho. A stejný je to s jejím vyjádřením vždycky, totéž to bylo u Prackovic...
Čas od času musí člověk udělat kompromis nebo prostě praštit do stolu a rozhodnout. Jinak bychom se nikdy nedočkali žádný velký stavby. U ní mi přijde, že jsou to jenom výkřiky kritiky a to ještě pouze z jednoho úhlu pohledu. Ona mi tak sedí na pořady Černý ovce atd..
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od Lynx »

Tomas 1975 píše:Zajímavé a odborně perfektní je vyjádření ing. Hvízdala z Pontexu...
Stačí si přečíst. Odborník na svém místě.... :ok:
Lidi jako Pošvářová nemusím. Absolutně nekonstruktivní přístup.... :ko:
Za každou cenu někde prudit...

https://www.novinky.cz/krimi/456720-zri ... rolor.html
Perfektní vyjádření možná tak ironicky ....

Pan Hvízdal říká v podstatě tolik, že on jakožto kontrolor stavu mostu dělal všechno dobře, všechno překontroloval, kdyby se něco dělo tak by je na to systém sledování včas upozornil atd. - prostě všechno v pořádku, všechno pod kontrolou a přesto most najednou bez varování spadnul. A to navíc ani nedostal ani žádný mimořádný impuls typu nárazu lodi, najetí tiráku na most,vichřice, zemětřesení aj. Prostě spadniul vlastní vahou během pár vteřin a přitom byl tak v pořádku .......

Slovy klasika bych řek "Tak já nevím, školy nemám, jsem jenom prostý člověk, ale jestli, on nakonec ten Hvízdal neudělal někde chybu". mimo jiné bezelstně přiznává, že lana nekontrolují, protože by je pak nedokázali podle jeho tvrzení znova zaizolovat. Takže jestli opravdu ta nosná lana 33 let nikdo neviděl, přitom to na nich doslova a do písmene všechno visí, tak to tedy potěš Hvízdal.
Likas
Příspěvky: 808
Registrován: 21.9.2011 10:08:48

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od Likas »

No já nemám rád předčasné závěry.
Byl tam nasazený kontinuální monitoring, bedny jsou vidět na fotkách. Nic lepšího není. Evidentně se varovné stavy nekonaly a šlo to hned dolů. Předpínací lana jsou v betonu a nedá se k nim obvykle dostat bez porušení konstrukce. To co kontrolovat šlo, to se kontrolovalo.
Z vyjádření paní Pošvářové mi šla hlava kolem, ale zase to odpovídá tomu, jak se celou dobu sebeprezentuje. To nemá cenu komentovat (viz. srovnání se Studénkou).
Rozhodně Pontexu a TSK nezávidím, todle je průser (sorry), ale nepřijde mi, že to podcenili nebo na to kašlali.
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od Lynx »

Tohle není předepjatý beton, tohle jsou ocelová lana na které jsou navlečeny žb dílce tvořící mostovku. Jako když natáhnete dvě šňůry a na každou z nich navlečete jeden konec dílce podobně jako třeba korálek. Tady právě to sledování zavání těžkým alibismem, protože pokud se má to lano přetrhnout, tak nic dopředu nevaruje. To se přetrhne a lávka spadne - tak jak se stalo. Tady je potřeba kontrolovat především to nosné lano (podobně jako třeba u lanovky), což nedělali, protože by to bylo moc složité a drahé, jak uvádí bezelstně mezi řečí. Takže celý ten jejich monitoring sloužil jako potěmkinova vesnice vytváření zdání toho, že je to pod kontrolou, i když nebylo.
P_V
Příspěvky: 1708
Registrován: 14.3.2009 15:26:14
Bydliště: Praha

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od P_V »

Kdoví jaké měl Pontex zadání. Jestli dostal zadáno monitorovat pohyb mostu, tak monitoroval pohyb mostu.
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od Sosa »

Bez zatížení se přetrhly všechny lana, to je opravdu zvláštní. Pokud by se nepřetrhli najednou, byly by lávka alespoň pootočená. Navíc se zlomili obě stojiny. Je to divný, vypadá to jako by došlo ke zlomu mezi dvěma částmi mostovky.
Mě to přijde, že se led dostal mezi dvě části mostu, které od sebe odtlačil a tím došlo k prasknutí lan. To by monitoring neodhalil.
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od Lynx »

P_V píše:Kdoví jaké měl Pontex zadání. Jestli dostal zadáno monitorovat pohyb mostu, tak monitoroval pohyb mostu.
Tohle je starý problém. Že zadání může být v rozporu s odborností a schopností projektanta (kontrolora) něco posoudit. Z toho se může odborná firma vyvinit jedině tak, že za to nepřevezme odpovědnost. Do posudku by museli napsat něco jako, že to bylo takto provedeno na požadavek investora, ale že v při takovém zadání není schopna jednoznačně posoudit, zda je konstrukce z hlediska únosnosti a stability v pořádku. Nemůže pod to dát razítko, že je most stabilní a únosný -provozuschopný. Tím by převzala zodpovědnost a už se nemůže vymlouvat na to, že na něco nebyly peníze a podobně. Oni jako odborníci musí vědět, co potřebují k posouzení a zda se za to můžou zaručit či nikoliv.

A co se týče toho kolapsu samého, tak ono to jde asi jako domino.Jakmile praskne jedno lano, během vteřin prasknou i ta ostatní. Bohužel asi stačí jedno vadné lano a jde to celé. Trochu podobný případ byl s tím zřícením vazníkového stropu někde na Vysočině. Taky povolil jeden vazník a už to jelo jako po másle.
P_V
Příspěvky: 1708
Registrován: 14.3.2009 15:26:14
Bydliště: Praha

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od P_V »

Každopádně poučení pro příště, navrhnout most tak, aby lana šla vyměnit.
A aby se tam vlezl ten cvičený inspekční potkan paní Pošvářové :)
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od Sosa »

Lynx píše: A co se týče toho kolapsu samého, tak ono to jde asi jako domino.Jakmile praskne jedno lano, během vteřin prasknou i ta ostatní. Bohužel asi stačí jedno vadné lano a jde to celé. Trochu podobný případ byl s tím zřícením vazníkového stropu někde na Vysočině. Taky povolil jeden vazník a už to jelo jako po másle.
Pokud to padá jako domino, bylo by to vidět, prasklo by na jedné straně a než dojde k přetížení na druhé, chvilku to trvá a mělo by se potočit. Asi by se potočili i stojiny. Tady to vypadá, že prasklo najednou a ve spoji dvou prefabrikátů.
Pokud by došlo k přetržení z důvodů koroze, stalo by se to spíše při zatížení a monitoringem by se to nejspíš odhalilo, neboť ocel má dříve mez kluzu a lano se alespoň trochu protáhne, než praskne.
Ale uvidíme, co řekne vyšetřování.
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od Sosa »

P_V píše:Každopádně poučení pro příště, navrhnout most tak, aby lana šla vyměnit.
A aby se tam vlezl ten cvičený inspekční potkan paní Pošvářové :)
No oni by teoreticky u této konstrukce šla vyměnit, pokud by se celoplošně podepřel. Jen by nešlo kontrolovat.
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od Lynx »

S tou mezí kluzu mě to taky napadlo, ale tak to funguje u zdravého nosníku nebo lana. Pokud je to lano hodně "prožrané" je možné, že je ten mechanismus trochu jiný. Další varianta je, že to ta konstrukce "stihne" všechno tak rychle, že se to nepodařilo ani změřit. Měření nebylo kontinuální, ale jednou za dvě minuty.

Každopádně ať je to jak chce, připadá mi nepřijatelné, mít hlavní nosný systém náchylný ke korozi, nechráněný například zalitím do betonu (jako u předepjatého betonu) a zároveň schovaný tak, že ho nelze kontrolovat. To pak není most, ale zajíc v pytli.
musklin
Příspěvky: 459
Registrován: 10.11.2013 11:54:33

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od musklin »

Tady je stejná konstrukce, takže zjistit zda šly lana kontrolovat jde během pár minut.

https://praha.idnes.cz/zriceni-lavka-tr ... zpravy_mav
Odpovědět

Zpět na „Praha“