Libeňský most (soumostí)

Pražský a Městský okruh, radiály a ostatní pražské komunikace
Odpovědět
kot
Příspěvky: 10512
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od kot »

Dovolím si doplnit Lynxe. Když navíc životnost rekonstrukce mostu bude kratší než zcela nový most...
Zkrátka klauni v akci !!!
michal
Příspěvky: 4584
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od michal »

Je to přeci jedno... Oblast Palmovky je zcela zasekaná novou výstavbou bez zohlednění nutného rozvoje silniční, pěší či cyklo infrastruktury. Na holešovické straně se taky nic nezmění. Takže nový šiřší most by stejně byl úplně k ničemu. Čili nevidím důvod považovat rekonstrukci této významné stavby za promarněnou příležitost. Klauni vám jsou k smíchu, ale nebyli to oni, kdo na to za posledních 30 let ani nesáhl...
kot
Příspěvky: 10512
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od kot »

michale, nepsal jsem ani slovo o ŠIRŠÍM mostě. Šlo mi pouze o srovnání cen obou možností / nový most x rekonstrukce / a o srovnání životnosti obého... Něco podobného je železniční most u Vyšehradu a diskuze co s ním.
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od ML90 »

A je někde přesně spočítané, co bude stát kolik? V tom článku se jasně píše, že je tam ještě x věcí kolem, takže je otázka, co z toho je cena za samotný most a co za ostatní věci.
Opravu postupně čeká nejen Libeňský most přes Vltavu a inundační most na Rohanském ostrově, ale i kompletní vybudování všech dalších mostních objektů, přilehlých komunikací a nutných přeložek inženýrských sítí v ulici Libeňský most od křižovatky Dělnická – Jankovcova v Praze 7 ke křižovatce Palmovka, Praha 8. Součástí rekonstrukce je také kompletní výměna trakčního vedení a kolejového svršku pro tramvajovou trať v ulici Libeňský most a okolí, kterou bude realizovat Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP). Počítá se i se stavbou proplachovacího kanálu, retenční nádrže a souboru protipovodňových opatření.
michal
Příspěvky: 4584
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od michal »

kot píše:michale, nepsal jsem ani slovo o ŠIRŠÍM mostě. Šlo mi pouze o srovnání cen obou možností / nový most x rekonstrukce / a o srovnání životnosti obého... Něco podobného je železniční most u Vyšehradu a diskuze co s ním.
Původně měl být ten nový širší, to jsem měl na mysli.
kot
Příspěvky: 10512
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od kot »

Jo, jo vím. Ale za mě by mi stačilo, aby ten most vypadal opticky stejně a byl úplně nový a vydržel těch proponovaných 100 let. Zvětšení šířky minimálně kvůli straně Palmovky je zbytečné. Souhlasím v tom s tebou...
michal
Příspěvky: 4584
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od michal »

Já si dovedu představit, že nějakou významnou stavbu nechá zbourat soukromník, aby tam postavil něco jiného. To se děje, jedno jestli ta stavba může, nebo už nemůže sloužit ve své původní či upravené podobě či funkci. Ale aby město nechalo významný most dovést do stavu, kdy argumentuje jeho špatným stavem ve prospěch demolice???!!! To se mi fakt příčí.
Lynx
Příspěvky: 3698
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od Lynx »

michal píše:
kot píše:michale, nepsal jsem ani slovo o ŠIRŠÍM mostě. Šlo mi pouze o srovnání cen obou možností / nový most x rekonstrukce / a o srovnání životnosti obého... Něco podobného je železniční most u Vyšehradu a diskuze co s ním.
Původně měl být ten nový širší, to jsem měl na mysli.
O tom už se dávno vůbec neuvažuje. Řeč byla o tvarové replice. Tedy na pohled stejném mostu, který by byl nový.
michal píše:Já si dovedu představit, že nějakou významnou stavbu nechá zbourat soukromník, aby tam postavil něco jiného. To se děje, jedno jestli ta stavba může, nebo už nemůže sloužit ve své původní či upravené podobě či funkci. Ale aby město nechalo významný most dovést do stavu, kdy argumentuje jeho špatným stavem ve prospěch demolice???!!! To se mi fakt příčí.
Pořád mluvíte o něčem, co už tak 5 let není na stole a nikdo to neprosazuje. Ve hře je těch posledních let jen dvě možnosti - buď rekonstrukce nebo replika.
Ten most je ve špatném stavu především proto, že je postaven z nekvalitního betonu na který se například kamenivo bralo rovnou z Vltavy. Most se stavěl v době, kdy betonářství bylo teprve v plenkách. Podle toho ten most vypadá a v betonu jsou místy nevratné degradační procesy, což se potvrdilo průzkumem. Tedy opravovat to, je jako byste starou shnilou dřevěnou kůlnu vyztužil pár novými prkny. A to za cenu přes 2 mld :shock: Mnohem lepší by bylo postavit to znova. Cena by nebyla jistě o mnoho vyšší, možná i nižší. A trvanlivost by byla nesrovnatelně delší. A byla by daleko vyšší míra jistoty. U rekonstrukce nevíte, jestli se něco původního nerozsype za pár let znova.
michal
Příspěvky: 4584
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od michal »

Ale replika je přeci něco zcela nového. Pro novostavbu i repliku musí zaniknout originál. A jen ten má tu hodnotu. Teoreticky by ji mohla mít novostavba, ale určitě ji nebude mít replika.
Lynx
Příspěvky: 3698
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od Lynx »

Replika je vizuálně to samé co originál. A ten most má hodnotu pouze z hlediska vizuálního. Zachovávat 90 let starý beton jako svátost nemá smysl, zejména když je zasažen síranovou nebo jinou korozí a má od počátku nízkou kvalitu, slabé zhutnění, málo cementu a další problémy. To je lepší ho nahradit novým betonem.
kot
Příspěvky: 10512
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od kot »

michale, Lynx uvedl podrobně úplně všechno, co jsem chtěl napsat jen v krátkosti několika větami. Podobná situace vznikla s REPLIKOU železničního mostu na Výtoni... Repliku / s kolejí navíc / odmítají puristé, kteří tlačí na opravu "zchátralé kůlny" stávajícího mostu.
Lynx
Příspěvky: 3698
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od Lynx »

Souhlas, díky za trefné přirovnání k Výtoňskému mostu. To je dost podobné. I zde bych se přikláněl k replice resp. v tomhle případě v šířkově rozšířené variantě postavené co nejvíc ve stejném duchu jako je most stávající.
michal
Příspěvky: 4584
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od michal »

Železniční most je kulturní památkou, která nevyhovuje kapacitně. Libeňský most není kulturní památkou a nepotřebuje nahradit kvůli zvýšení kapacity. Oba případy podle mě nelze brát jako podobné, už kvůli statutu KP u železničního mostu.
Lynx
Příspěvky: 3698
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od Lynx »

Meandr Vltavy se změní v zelenou zónu, poslouží i proti velké vodě

Zdroj: https://www.idnes.cz/praha/zpravy/meand ... zpravy_klu
AF-1
Příspěvky: 560
Registrován: 16.3.2009 13:54:56

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od AF-1 »

theodor less píše:http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic. ... 55#p245955
Honey72 píše:Ani historici nestojí o zakonzervování tehdejších staveb, ale nějaká úcta by k nim být mohla. Například zachovat podobný vzhled. Pokud měl most betonové zábradlí se sloupky ala umělý kámen, tak nahrazením za železné trubky se ochuzujeme. A "Hitlerovy" mosty s kamenným obložením také vypadají lépe než když je zbouráme a nahradíme něčím fádním, přitom naprosto stejné konstrukce.
Slovo kacíře: zrovna u Libeňského mostu bych zvolil metodu, která si vysloužila pejorativní, ale přiléhavý název "fasádismus". To je je používání postupu rekonstrukce, kdy je historická stavba z podstatné části zbořena a je z ní ponechána pouze fasáda, za niž je vestavěna novostavba. Fasádismus je metoda investorů, jak zachovat původní vzhled ulice a částečně vyhovět požadavkům památkové péče a přitom se jí nenechat příliš omezovat.
Co dělá Libeňák Libeňákem? Právě ta fasáda. Péče o to, aby byla zachována původní dřevěná schránka Relikviáře sv. Maura, je správná. Ale ne péče o beton, který se stejně rozpadne.
OT: V Mnichove takto renovovali pamatkove chraneny parkovaci dum. Na leseni zustaly zavesene venkovni betonove panely a za nimi se postavil uplne novy dum s jinou dispozici. Na zaver byly panely pripnuty zpet z leseni na budovu.
Jirka L
Moderátor
Příspěvky: 2061
Registrován: 12.5.2014 9:53:51

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od Jirka L »

Divím se, že tu nikdo nekomentuje uzavírku části mostu kvůli havarijnímu stavu
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/re ... dit-344863
Lynx
Příspěvky: 3698
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od Lynx »

Snad to spěje k tomu, že bude postavená tvarová replika - to jsem zastával od začátku, I když podle nějaké kresby chtěli, zachovat pilíře, ale to mi nejde dohromady s dřívějšími tvrzeními, že tam probíhá síranová koroze betonu. Snad rozum zvítězí a bude to defacto novostavba.
kot
Příspěvky: 10512
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od kot »

2 Lynx : Kéž by to dopadlo, tak jak píšeš v poslední větě. Ale tandem Čiž + Hři moc realismem a rozumem nehýří. Škoda...
Majkii
Administrátor
Příspěvky: 2963
Registrován: 15.3.2009 14:41:26
Bydliště: SV Čechy

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od Majkii »

Ale vždyť o tom se rozhodlo již před Vánoci:
https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/mag ... odobu.html
wazer.cz
Pište česky, prosím!
Lynx
Příspěvky: 3698
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od Lynx »

Libeňský most v části přes Vltavu nemá zásadní problémy, zůstane otevřen

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-li ... n-40458319

V článku je zajímavé, že část mostu na břehu tzv. inundační most, bude možná už brzy zbourána. Bude zajímavé sledovat vývoj. Viz zde:


Části Libeňského mostu hrozí demolice. Náhrada by mohla stát příští rok

https://www.e15.cz/domaci/casti-libensk ... ok-1413198
kot
Příspěvky: 10512
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od kot »

Tak ty termíny ze článku jsou sakra ambiciózní ! :D
Mike
Příspěvky: 4994
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od Mike »

já článek nečetl, ale ta "havárie" se netýká toho bílého obloukového, ale takového ohyzdného kusu nad zasypanou vltavou
https://maps.app.goo.gl/X6uvNMDttE6uY9Na7
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
kot
Příspěvky: 10512
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od kot »

My co čteme články víme o co gou !
Lynx
Příspěvky: 3698
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od Lynx »

Mike píše: 29.1.2024 20:23:47 já článek nečetl, ale ta "havárie" se netýká toho bílého obloukového, ale takového ohyzdného kusu nad zasypanou vltavou
https://maps.app.goo.gl/X6uvNMDttE6uY9Na7
Ten ohyzdný kus nad zasypanou Vltavou je také obloukový. Takže nevím, čeho všeho se ta demolice má týkat? Jen té čtvercové části (toho podjezdu)? Nebo i toho zasypaného oblouku? A té obdelníkové části nad hlavní silnicí (také podjezdu) taky nebo ne? Chybí upřesnění.
Beekee
Příspěvky: 146
Registrován: 11.10.2019 0:03:50

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od Beekee »

Pro zájemce je dnes v 19 hod přenos z CAMPu na toto téma
https://www.facebook.com/events/1391812738089485/
Dotazy na http://slido.com pod heslem #velkezmeny
Odpovědět

Zpět na „Praha“