Praha všeobecně

Pražský a Městský okruh, radiály a ostatní pražské komunikace
Odpovědět
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od MPMP »

Každý máme svůj názor. Nic proti tomu, i když se s ním mnohdy neztotožňuji. ;)
looki
Příspěvky: 63
Registrován: 3.12.2009 14:56:49

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od looki »

podle různých statistik za posledních 10 let vyrostlo za Prahou "město" se 150tis. obyvateli, infrastruktura naprosto nepřipravená (kde jsou ty časy, kdy tramvaje vedly do polí za Prahou, nebo se sídliště často stavěly tak nějak s metrem).
Plus móda 90s, kdy dobrý sociální statut představoval baráček za Prahou s retrívrem na zahradě a hlavně nejezdit "sockou". No a nemnozí z těch, co odešli za tímto snem už koukají jak se vrátit zpátky do funkční zástavby...
Lynx
Příspěvky: 3684
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od Lynx »

Nemá cenu se přít, jaké bydlení je lepší - to je věc názoru a subjektivního pocitu. Proto bych taky nikomu nenadával a neodsuzoval ho za to, jaké bydlení si vybral.

Každopádně by to ale chtělo kromě dobudování MO a Pražského okruhu + silnice 101, taky spoustu lokálních přeložek (obchvatů) na kraji Prahy a v blízkém okolí. jenže v situaci, kdy nejde ani okruh, tohle už neřeší vůbec nikdo ;)
kasme
VIP
Příspěvky: 3945
Registrován: 25.2.2009 23:11:18
Bydliště: ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od kasme »

Dojíždějící Středočeši by měli nechávat auta před Prahou, řekla primátorka
20. března 2017 8:44, aktualizováno 13:13

Do řádného konce mandátu zbývají pražské primátorce Adrianě Krnáčové necelé dva roky. Chce i nadále řídit město, kandidovat do Sněmovny se nechystá, řekla v pořadu Rozstřel. Hovořila ale hlavně o dopravě a parkování. „Praha by neměla nést parkovací břímě přijíždějících Středočechů,“ míní.

http://praha.idnes.cz/adriana-krnacova- ... zpravy_rsr
FlakY`
Příspěvky: 1489
Registrován: 14.3.2009 21:34:15
Bydliště: F-M - Praha

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od FlakY` »

Zajímavé, že nákupní centra jsou na to připravená a mají dostatečnou kapacitu parkovacích míst. Sídliště stará 30 a více let jsou na tom stejně jako na začátku a nikdo neřeší revitalizaci a doplnění dalších parkovacích míst. Byty v centru nejsou dostupné a obecně jsou dost drahé. Dneska se prodávají byty hlavně na investici a developeři můžou stavět dispozice jaké chtějí. Sice na trhu uvádějí tisíce prodaných bytů, ale třetina až polovina jsou velikosti 1kk a kde cena díky spekulaci letí už dnes na 2 mega. Např. Central Group prodal v roce 2014 okolo 70% bytů bez hypotéky. V loni už pod 50%. To je hold český trh bez Čechů.
Jezdím na plný plyn... brzdy jsem už odmontoval
Centrum dopravních informačních systémů
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od jozka »

MPMP: ze uz jsme se o tom bavili?

:-)

Muj nazor je pohled celozivotniho stredocecha, ktery vidi, jak to na zaPrazi vypadalo v roce, rekneme 1995 a jak o dvacet let pozdeji. A taky, co se obcas pristehovalo za pripady :-) Nemluve o "zPrazsteni" cen nemovitosti (podle mne se nafoukla pekna bublina). A abych nebyl mimo tema fora, taky je to o zpraseni silnic v okoli. Jednak o jejich silenem stavu (provoz neadekvatni puvodnimu urceni) a taky kapacite. Nehlede na to, ze uz se tu nic pomalu nepostavi, protoze skroro vsade ma nekdo "domek na vsi".
AUTOsro
Příspěvky: 335
Registrován: 21.1.2015 19:46:53
Bydliště: České Budějovice - Praha

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od AUTOsro »

Nejde jednoznačně říci, jestli je lepší vesnice nebo město, každému vhovuje něco jiného. Naproti tomu lze říct myslím celkem jednoznačně, že bezkoncepčnost je špatná, ať už navrhneme blbě sídliště nebo satelit.

Myslím, že spádové oblasti (řekněme okresní města a výše) by měly mít možnost ovlivnit územní plány okolních obcí, protože příspěvky obcím se určují podle počtu obyvatel a obce tak mají často zájem o co nejvíce satelitářů. Nejsem si jistý, jestli se SEA dělá i u ÚP malých obcí, příp. jak moc důsledně, pokud někdo víte, bude rád, když mi to vysvětlíte.

Zajímavé jsou argumenty proti dojíždějícím, že městu nic nepřináší, neplatí zde daň z nemovitosti a naproti tomu využívají infrastrukturu a třeba vodovody. Ano, neplatí zde daň z nemovitosti, ale jejich zaměstnavatelé ano, stejně tak podnikatelé, jejichž služeb využívají, mimo to ve městě pobývají kratší dobu a třeba tu kanalizaci využívají méně.

Je škoda, že všichni rezignovali na záchytná parkoviště, která by si své zákazníky lákala svými službami, ne jen přístupem "zaparkuješ tady na P+R, protože jinde to máš zakázané". Auta by tam mohla být hlídaná, schovaná pod přístřešky před nástrahami počasí, zároveň by tam měl být i nějaký obchod (pokud je to možné a neměl by být jen pro řidiče, měl by být postaven tak, aby ho mohli využívat i ostatní), aby si motoristé mohli nakoupit bez nutnosti přejíždět někam jinam, čekací prostory na MHD by také měly být dostatečně komfortní. A celkově by P+R měly být zdarma.
Potřeba jsou okruhy, radiály, metro i železnice. Kdo tvrdí, že se na něco z toho můžeme vykašlat, je extremista.
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od Mike »

zajímavé je, že ty obce řeší opačný problém
a to je trvalé bydliště v Praze

a je to logické
byt na Proseku v původní konfiguraci emituje 15-20tKč měsíčně
to velmi solidně pokryje hypoteční náklady v podnikatelském baroku
k tomu stále TP Praha, čili i karta do modrých zón a ta správná RZ
kdo měl tu kliku a udržel byt v centru, je vysmátej ještě víc
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od Bobek »

Písmenka na značce už nějakou dobu nehrajou roli.
Království a půl princezny za 511.
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od Sosa »

Obce se satelitem spíše už dnes brečí, neboť je tam přihlášeno minimálně lidí, ale služby chtějí. Dost často se stává, že tam nejsou přihlášené ani děti, neboť se rodičům z časových důvodů je vyplatí vozit do školy do Prahy.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od Standa »

Sosa píše:Obce se satelitem spíše už dnes brečí, neboť je tam přihlášeno minimálně lidí, ale služby chtějí. Dost často se stává, že tam nejsou přihlášené ani děti, neboť se rodičům z časových důvodů je vyplatí vozit do školy do Prahy.
...a celá řada škol v Praze je tak přeplněných, že berou pouze "místní". Jenže když obec se satelitem nebyla schopna rozšířit svoji školu, tak co mají dělat? Vidím to tak, že veřejný sektor klasicky zaspal, nereagoval na trendy budováním odpovídající vybavenosti a teď chce regulovat. To je přece věc každého, jaké bydlení preferuje, IMHO většina lidí pořád preferuje tu zahrádku a blízkost přírody v satelitu před bytem na sídlišti (ne každý má na vilu ve městě). Jozka sice zmiňuje vliv reklamy, ale co si vzpomínám, tak už od těch 90. let běží všude i masáž o "škodlivosti" a nevýhodách satelitů, takže ty vnější vlivy bych považoval minimálně za vyrovnané. (BTW: před nějakou dobou jsem se docela chlámal u TV, když tam tuším v pořadu "Z metropole" jakýsi pan Massare předváděl výhody života na sídlišti Černý Most :) ).
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od jozka »

Kdyz to vezmu odzadu, porad jsem nevidel, ale pocitam ze Masare bude Vitek z AutoMatu :-)

Vliv reklamy zminuju anekdoticky, faktem je, ze spousta lidi podlehla jakesi davove psychoze o bydleni na vsi. Ne, sto metru anglickeho travniku a zahon cibule fakt neni "zahradka a blizkost prirody". To jsou ti "pripadi", ktere jsem zminoval, ti kteri si postavili domek na "vsi" a pak hudrovali, ze jim tam jezdi traktory, vedle soused chova v chlivku prasata a z pole se desne prasi.

Co se tyce zaspani verejneho sektoru... budovani odpovidajici vybavenosti potrebuje a) cas b)prachy. Bod a) muzete obelstit predstihem pred budovanim, jenze jak uz jsem zminoval, planovani bylo sproste slovo. Bod b) je jeste lepsi, vlastni penize az na vyjimky obec nemela, ze statu nebo pozdeji z EU je vydyndat trva nejaky cas (navrat k bodu a) ), vysledek nejisty a i k tomu potrebujete vlastni penize. Kdyz se nekde predem pokusili omezit vystavbu, razem jim na hlave pristal kybl nalepek od "zpatecniku" az po omezovani podnikani.

O prinosu novych obyvatel mi vypravel kolega, ktery tenkrat fusoval do poskytovani internetu via wifi. V jednom takovem nadoru vypucenem u druhdy ospale vesnice ve StC neco zarizoval a bavili jsme se o tom. Kdyz jsem zminil, ze jezdim kolem a vsiml jsem si, ze tam vznikla i pizzerie, tj. developer nenasekal jenom domy a nazmizel, jen se utrpne pousnal a rikal, ze zavira, neprezila sezonu. Novi obyvatele jezdi domu jen na vecer a drepi, protoze tahnou hypo a na trajdani to neni... a co jsem videl par dalsich satelitu (prakticky u kazde vsi neco vyrostlo), neni to o moc jine.

No a tresnickou na dortu je to, ze se cca od seste rano v pracovni den byva problem dostat rozumne i po takove D8 do Prahy. Satelity vstanou a hnou se... co se deje na okreskach uz je jina liga...
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od Standa »

Právě že to nebyl on, ale někdo tak o generaci starší. Ale přišli na něj určitě úplně náhodou :) !

Co se týče té vybavenosti a infrastruktury (tady hlavně infrastruktury), spíš mi vadí ten přístup paní primátorky i těch plačících obcí - místo aby reagovali na situaci, chtějí to řešit zákazy nebo jen naříkají.

Jinak chápu, že ne všechno se povede a to se samozřejmě týká i celé řady satelitů. Ale kdybych si měl vybrat, asi bych se spíš snažil najít nějaký použitelný satelit, než klasické sídliště. Kdysi jsem jako dítě bydlel na Spořilově nejprve na sídlišti a následně v řadovém domku s minizahrádkou a ten rozdíl byl hodně velký - přitom Starý Spořilov byl svého času taky v podstatě satelit v katastru popražštělé vesnice Záběhlice.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od jozka »

Aha... treba to byl nekdo z rodiny a je to dedicne :-)

Samozrejme, zastavba je dobra nebo spatna. Bydlel jsem na vsi i na sidlisti, oboje ma neco do sebe. Ale to, co az na vyjimky vyrostlo v okoli Prahy je hnus fialovej. Jednou jsem byl treba na navsteve u jednech znamych moji lepsi polovicky. Cenovka od tri a pul mega nahoru (pred cca 10 lety). Dusledky vystavby bez jakekoliv koncepce a usmerneni (dalsi sproste slovo evokujici levicacke zasahy do volneho trhu). Nemluve o radostech jako treba hlina na silnici po prvnim desti, hasicska tatra, ktera se az po zalidneni vydala zkoumat, jestli se tam vejde a podobne.

Mimochodem, neni to jen pripad dopravy, podobnym vyvojem proslo i zdravotnictvi. Ve StC se prorezal system spitalu nebo sire nabidky jejich sluzeb, protoze pokud prece nekdo chce spickovou peci, v Praze je zarizeni dostatek a je za rohem. Tohle mimochodem zaznelo i v pripade nemocnice v Roudnici (!), tam to nastesti myslim neproslo. No a za par let se z Prahy zacalo ozyvat jaktoze je v prazskych zarizenich tolik stredocechu...

A takhle to na zaPrazi funguje uz 20+ let (v mensim i u ostatnich vetsich mest). A pak do toho vlitne nekdo jako Krnda a s hnevem spravedlivym a mecem ohnivym zacne vymezovat "vy ano a vy ne"... kdyby to nebylo k placi, tak bych se i bavil.
Lynx
Příspěvky: 3684
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od Lynx »

Řekl bych, že vliv reklamy přeceňujete. Ve většině případů je to daleko jednodušší - prostě řada lidí má jako ideál bydlení v domě. A protože na vilu na Ořechovce 50-100 milionů nemají, tak vznikají satelitní městečka za městem se všemi těmi zmíněnými negativy, která jsou pro ně cenově dostupná. Přesto je to pro některé lidi pořád lepší alternativa, i přes ta negativa. Pro mě třeba ne, já jsem rád, že bydlím v bytě, mám to pěšky na metro a kousek do lespoparku. V podstatě to vidím podobně jako vy. Ale jsou lidé co se jim líbí v tom satelitu, hlavně že mají ten svůj domek a pár metrů zahrady. Každý jsme jiný.
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od MPMP »

2jozka: to, co tu popisuješ v odkazu nemá s bydlením v přírodě nic společného a osobně bych do toho nikdy nešel i když bydlím za Prahou a jsem tedy "vymydlená hlava" jak píšeš v jednom z předchozích příspěvků. On totiž ne každý, kdo dojíždí za prací do Prahy, si koupil řadový domek s "kapesníkem trávy před vchodem". Prosil bych nepaušalizovat.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od jozka »

Ja si taky nemyslim, ze to plati pro vsechny a pokud to tak vyznelo, tak se omlouvam. To, co jsem poslal je extrem, ale zbytek na tom neni o moc lepe, alespon to, co jsem videl ja (a vidim je tu na kazde dedine). Rozptyleny panelak. A bez infrastruktury. A bez realne moznosti to nejak vyresit...
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od Mike »

onen slavný černý most 3, tedy to co je za globusem byl také postaven bez infrastruktury
několik let tam byl uprostřed stánek - pravda větších rozměrů - a ten suploval nákupní centrum

bydlení ve městě je vždy specifikum, stejně jako na vsi
vzpomenu-li své dětsví ve Vršovicích ( jo na Bohdalec jsme chodili na procházky, žádné sídliště tam nestálo ) tak už tenkrát byl problém zaparkovat v ulici, ale na Míráku nebo Václaváku byl člověk za 10minut
satelitem byla další lokace, tedy něco mezi Kyji a Počernicemi, kam tenkrát jezdili 2 autobusy a koukali jsme na stavbu věžáků na Lehovci
dneska je to širší centrum, ale ze mě už je ten středočech ( s duší pražana ), takže ano, trávníku mám 900m2 a souseda se slepičkami, králíky a prasátkem bych fakt nesnesl

ale mám pár kamarádů. kteří jsou typově bytaři a představa víkendu se sekačkou je děsí
někteří to dotáhli až ke skoupení celého patra v paneláku, takže dnes mají velmi luxusní bydlení s modrými zonami pod oknem :lol:

jsem se rozepsal, tak se omlouvám za OT
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
FlakY`
Příspěvky: 1489
Registrován: 14.3.2009 21:34:15
Bydliště: F-M - Praha

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od FlakY` »

Každá obec si nastavuje územní plán podle svých potřeb. Pokud by chtěli, tak si nastaví pevné mantinely kolik % může být zastaveno a kolik ne. Jenže tady máte korupci a lobbing, kdy chce investor co největší zisky. Rozumné je, když obec získá pozemky určené pro rozvoj a sama si je zasíťuje a určí jim dané dispozice. Pak se jim nestane, že tam vyroste Pražské ghetto.
Já osobně mám byt v Praze a žádné megasuper to není. Sice je můj, ale spousta bytů je tady jako investiční, takže velký problém s fluktuací lidí a někdy nemožnost domluvit se jelikož chybí dostatek přítomných k hlasování. Někteří si z bytů udělali hotel, vykřičený dům aj. a společné prostory přeci patří všem. Líbí se mi bydlet ve městě, ale stylem jak se dnes staví nové domy (myslím dispozice a spekulativně vyšroubované ceny) se mi vůbec nelíbí.
Jezdím na plný plyn... brzdy jsem už odmontoval
Centrum dopravních informačních systémů
looki
Příspěvky: 63
Registrován: 3.12.2009 14:56:49

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od looki »

Černý most není nic moc, ale tak na obranu sídlišť si dovolím poukázat na Jižní město II., kde je plná občanská vybavenost, stačilo jen přízemí některých domů vyhradit jako obchodní parter, případně ho ve vhodných místech zbudovat. Obludně velké centrum Chodov ani nebylo potřeba.
A co se týče parkování, tam to bohužel umřelo na financích (překvapivě ;) ), protože pod těmito zelenými vnitrobloky https://mapy.cz/s/1uFHq měly být podzemní garáže (a dnes už to taky nikdo nebude chtít zaplatit).

Ono není sídliště jako sídliště a někteří to neradi slyší, ale i za socíku se postavily dobrý věci (stejně jako některý hodně zajímavý návrhy byly pozdějšíma úpravama naprosto doprasený).
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od MPMP »

2looki: tebou zmiňované "sídliště: je ale hóóóóódně velká výjimka a luxus. Metro za rohem a do lesa 100 metrů. To není "bydlení ve městě", nezlob se.
looki
Příspěvky: 63
Registrován: 3.12.2009 14:56:49

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od looki »

MPMP píše:2looki: tebou zmiňované "sídliště: je ale hóóóóódně velká výjimka a luxus. Metro za rohem a do lesa 100 metrů. To není "bydlení ve městě", nezlob se.
on i původní projekt starýho Jižňáku nebyl na svou dobu špatnej, jenže pak se místo 3-5podlaží stavělo 8-14 (nebo kolik)...
a lokalit vhodně umístěných sídlišť je víc...jenže ne všude se holt všechno dotáhlo najednou (služby, veřejná doprava atd.), nebo to je umístěný bokem a tím pádem to neplní funkci.
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od Bobek »

<ot>Je otázka, co je taková architektská latina a co se reálně dalo čekat, že projde. "My jsme to namalovali pěkný, ale pak zase osmipodlažní T06B." Byl jsem kdysi na nějaké výstavě, těch návrhů na JM tam bylo aspoň pět, ale...
Určitě jsou sídliště z urbanistického hlediska relativně zdařilá a... no ta ostatní. A pak jsou i případy, které z hlediska struktury dávají smysl, ale měřítko domů je zcela mimo (JZM).</ot>
Království a půl princezny za 511.
Lynx
Příspěvky: 3684
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od Lynx »

Těch výjimek není zas tak málo. Taky v jedné takové "výjimce" bydlím a je to v podstatě ten případ "metro za rohem a do lesa kousek". Byť je to T08B o 11-14 patrech a až 10 vchodech, což vypadá monstrózně, tak je to díky velké vzájemné vzdálenosti domů v pohodě. Také jsou ty domy jakžtakž architektonicky ztvárněny tj. není to jen jednolitá zeď, ale má to podstavu (zvýšené přízemí s technickým zázemím, be) a členění fasád různými výčnělky a lodžiemi. De facto bydlení v parku. O kousek vedle jsou sólo paneláčky 5-6 podlaží ve vzrostlé zeleni. To je možná ještě lepší. Sídliště Kobylisy taky není špatné. Atd.
mts
Příspěvky: 595
Registrován: 1.4.2009 8:19:14

Re: Praha všeobecně

Příspěvek od mts »

Ja bych tu kobercovou satelitni vystavbu nezatracoval – byt je to z hlediska urbanistiky zhuverilost a vůbec to není muj salek caje. Ale porad tam mate pro ty lidi pridanou hodnotu, kterou v panelaku nenajdou: auto si zaparkuji ve vlastní garazi, deti muzou vypustit na vlastní zahradu, byť je mini, a do skoly je halt musí dovezt autem. Na sidlisti vam auto do rana poskodi/ukradnou, deti můžete vypustit do psama obesranyho parku, ve vytahu jim můžete vysvětlit proc jsou tam vyryty ku*dy a cu*aky a cestou v tramvaji vas obtezuje nalitej pachnouci bezdak… Proste dochazi k lumpenproletarizaci veřejného prostoru a ti, kteří mají jen trochu prostředky, se z neho stahuji do soukromého světa…
Odpovědět

Zpět na „Praha“