Telematika D0

Toxy
Příspěvky: 253
Registrován: 7.1.2010 9:31:57

Re: Telematika R1

Příspěvek od Toxy »

Na nápravě překladu se pracuje ;)
Jinak v "normálním" stavu je display černý a zeleně svítí pravé tlačítko, po jeho stisku začně hláska volat. Když nemá hláska spojení s ústřednou, nahodí tuhle hlášku...
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Telematika R1

Příspěvek od mapman »

Toxy píše:Na nápravě překladu se pracuje ;)
To vypadá, že máš k té SOS nějak blízko, je tak? :) Kéž by se spousta chyb dala vyřešit takhle přes fóra ... :)
Toxy
Příspěvky: 253
Registrován: 7.1.2010 9:31:57

Re: Telematika R1

Příspěvek od Toxy »

Poměrně hodně blízko ;) A sleduju že fórum čtou i "odpovědnější" lidé. Když jsem se s tim obrátil na dotyčného "překladatele", tak něco mumlal o tom že to kněmu spadlo i oficiálnější cestou ŘSD -> šéf -> ... , shodou okolností ve stejný den, kdy se tu ta fotka objevila :)
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Telematika R1

Příspěvek od mapman »

Aha, tak že by to měl na svědomí můj nedělní e-mail zaslaný na ŘSD? :D Občas se mi nechce věřit jak některé věci mohou jít i rychle...

Teď ještě aby se povedlo na ty tři měsíce otevřít 513ku pro veřejnost, alespoň o víkendech natrvalo. To by teprv bylo PR pro okruh...

JInak k těm hláskám, překvapilo mě na ní, že je tam už poměrně dost sloupaný ten bílý reflexní pás a že na něm není kilometráž, to se bude dolepovat?
Toxy
Příspěvky: 253
Registrován: 7.1.2010 9:31:57

Re: Telematika R1

Příspěvek od Toxy »

No na takovouhle drobnost ten mail možná platí, na něco podstatnějšího asi ne :)
Občas se stane že polepy dorazí až poté, co musí hlásky z výroby na stavbu. Kilometráž se pak dolepí dodatečně, to je už drobnost. Poškozený reflexní pás je čirý vandalizmus, po stavbě se pohybují různá individua...
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Telematika R1

Příspěvek od MPMP »

Ono vůbec - na hlásku napsat, co mám volat z mobilu mi přijde jako totální "hovadina". A mimochodem, jak může být hláska "odpojena"? Pročpak tam teda potom je?
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Telematika R1

Příspěvek od mapman »

Toxy píše:... Kilometráž se pak dolepí dodatečně, to je už drobnost. Poškozený reflexní pás je čirý vandalizmus, po stavbě se pohybují různá individua...
Díky za odpovědi, odpovídají tomu co mi přišlo v obou případech logické ;)
MPMP píše:Ono vůbec - na hlásku napsat, co mám volat z mobilu mi přijde jako totální "hovadina". A mimochodem, jak může být hláska "odpojena"? Pročpak tam teda potom je?
Tohle jsme řešili o pár příspěvků výše, je to stavba, hláska není napojená na centrálu, pochopitelně. V případě, že je napojená tak
Toxy píše: v "normálním" stavu je display černý a zeleně svítí pravé tlačítko, po jeho stisku začně hláska volat. Když nemá hláska spojení s ústřednou, nahodí tuhle hlášku...
Už je jasno? A to telefonní číslo nemusí být zas taková samozřejmost...
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Telematika R1

Příspěvek od MPMP »

mapman píše:
MPMP píše:Ono vůbec - na hlásku napsat, co mám volat z mobilu mi přijde jako totální "hovadina". A mimochodem, jak může být hláska "odpojena"? Pročpak tam teda potom je?
Tohle jsme řešili o pár příspěvků výše, je to stavba, hláska není napojená na centrálu, pochopitelně. V případě, že je napojená tak
Pokud je to stavba, tak hláska nemusí fungovat vůbec a pokud bude za normálního provozu nefunkční, stačí na to červené světlo s vysvětlivkami na pevném "návodu k obsluze" třeba v 50 jazycích. Nechápu k čemu je dobrý takovýhle displej, kromě toho, že výrobce může vyfakturovat víc peněz, nebo je ještě nejaký další důvod?
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Telematika R1

Příspěvek od jonáš »

No mě by spíš zajímalo, jaká je frekvence volání z hlásek vs. volání na 112 z mobilů .. pomalu by se asi tyhle sloupky jako přežitek dávný minulosti komunikace mohly vypustit z normy a bylo by to celý zas o krapet levnější.
Jan Petzold
Příspěvky: 168
Registrován: 18.12.2009 14:15:01

Re: Telematika R1

Příspěvek od Jan Petzold »

navíc podle mobilu člověka lokalizujete +/- 10 m a podle hlásky +/- 500 m
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Telematika R1

Příspěvek od adamos »

Jan Petzold píše:navíc podle mobilu člověka lokalizujete +/- 10 m ...
Opravdu? Ty mobily budou snad za chvíli přesnější než GPSky :-)
Naposledy upravil(a) adamos dne 15.6.2010 13:00:08, celkem upraveno 1 x.
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
Toxy
Příspěvky: 253
Registrován: 7.1.2010 9:31:57

Re: Telematika R1

Příspěvek od Toxy »

MPMP píše:...Nechápu k čemu je dobrý takovýhle displej, kromě toho, že výrobce může vyfakturovat víc peněz, nebo je ještě nejaký další důvod?...
Display je hlavně pro neverbální komunikaci. Když k hlásce přijde cizinec, tak se dost pravděpodobně s policajtem nedomluví. Policajt (nebo někdo jiný na druhém konci - záleží kam hláska volá) jen spustí obrázkovou komunikci a človíčkovi u hlásky se postupně zobrazí několik dotazů v několika jazycích - Nehoda? Potřebujete odtah? Policii? Záchranku? atd.... a člověk odpovídá ANO/NE tlačítky pod displayem. Policistovi/operátorovi se pak zobrazí odpovědi.
Jan Petzold píše:navíc podle mobilu člověka lokalizujete +/- 10 m a podle hlásky +/- 500 m
Policista/operátor vidí na vizualizaci ze které hlásky je voláno a ví přesně kde ta hláska je.
jonáš píše:No mě by spíš zajímalo, jaká je frekvence volání z hlásek vs. volání na 112 z mobilů .. pomalu by se asi tyhle sloupky jako přežitek dávný minulosti komunikace mohly vypustit z normy a bylo by to celý zas o krapet levnější.
Frekvenci nepovim, nesleduju to. Nicméně pořád nemáte zaručeno, že když budete potřebovat pomoc, tak budete mít u sebe mobil shopný se někam dovolat. Hláska je navíc komunikačním bodem pro další prvky dálniční telematiky (kamery, meteostanice, sčítače dopravy atd...
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Telematika R1

Příspěvek od MPMP »

Toxy píše: Display je hlavně pro neverbální komunikaci. ...
Díky za vysvětlení. Nikdy jsem to nepotřeboval, takže takováhle funkčnost mne nenapadla.
Zase jsem se něco dozvěděl. ;)
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Telematika R1

Příspěvek od mapman »

Vy furt strasne spolehate na ty mobily, ale ne kazdy je ma a navic ne kazdy zahranicni uzivatel okruhu musi mit roaming (a treba ta 112 funguje tak jako tak i bez nej) a ne kazdy musi mit v aute nabity telefon. Ale hlavne, neni potreba taky vzdy hlasit vsechno na 112, SOS hlaska spoji uzivatele primo s prislusnym SSUD (na nem je vetsinou i sluzebna policie) a informace o nejake prekazce jde primo tam kam ma... Pro nekoho je to prezitek, pro nekoho zbytecna vec, pro nekoho zase prinos, holt je to vec gusta, ja jsem za ne rad.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Telematika R1

Příspěvek od jonáš »

Toxy píše:Nicméně pořád nemáte zaručeno, že když budete potřebovat pomoc, tak budete mít u sebe mobil shopný se někam dovolat. Hláska je navíc komunikačním bodem pro další prvky dálniční telematiky (kamery, meteostanice, sčítače dopravy atd...
Hlavně nemam zaručeno, že se k tý hlásce po nehodě vůbec dokážu ten kilometr doplazit. A na jedničkách kde je mnohdy vyšší riziko nehody než na dálnici je nemam k dispozici vůbec .. přijde mi to prostě hodně poplatný době, kdy byly telefony jen drátový. Asi stejně, jako dostal kdysi Telecom za monopol povinnost postavit budku na každý vesnici, a do pěti let měl mobil každej .. spousta investic a dneska to jen očurávaj psi.
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Telematika R1

Příspěvek od Mike »

myslím, že třeba při známé hromadné dopravní nehodě na Vysočině spadly okolní BTSky kvůli přetížení, informace sice odešla - z těch prvních hovorů - ale pak už byl mobil k ničemu.
stejně jako PČR při nedávném testu platebních terminálů v Passatech uvedla, že jsou na D1 údolí, kde se nedokáží spojit s poskytovatelem.
patrně si ta auta budou vodit na kopec ;)
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
martin79
Příspěvky: 23
Registrován: 30.5.2010 14:55:24

Re: Telematika R1

Příspěvek od martin79 »

Jan Petzold píše:navíc podle mobilu člověka lokalizujete +/- 10 m a podle hlásky +/- 500 m
Na +/- 10m to nejde. Ve centru města, kde je hustá síť BTS to mohou být desítky až stovky metrů. V nezastavěné oblasti, kde je hustota sítě nízká, to jsou kilometry. Pokud mobil vidí pouze jednu buňku tak to může být i 20 km. Bylo by možné to ještě zpřesnit použitím perametru ze signalizace mezi BTS a mobilem Timing Advance, který určuje zpoždění přenosu(=vzdálenost) mezi BTS a mobilem. I tak to, ale bude přesnost cca 500m. Navíc je problém v tom, že se to nedá použít on-line.
Majkii
Administrátor
Příspěvky: 2951
Registrován: 15.3.2009 14:41:26
Bydliště: SV Čechy

Re: Telematika R1

Příspěvek od Majkii »

Pokud máte možnost využívat nějaký dobrý datový tarif, tak se o přesnosti lokalizace pomocí signálu můžete přesvědčit třeba v takových mobilních Google mapách.

A nic extra to tedy obvykle není.
wazer.cz
Pište česky, prosím!
vils
Příspěvky: 43
Registrován: 10.6.2010 9:37:31

Re: Telematika R1

Příspěvek od vils »

http://zpravy.idnes.cz/chytra-cedule-na ... -zpravy_ab

Pominu-li nekolik zavadejicich informaci v tom clanku o nekolika vetach, tak mne zaujaly ty kamery. Opravdu ten knoflik v leve horni casti kazde znacky je kamera, ktera dokaze vyfotit prukazny snimek a treba i v noci?? To se mi nejak nezda...
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Telematika R1

Příspěvek od Lenny »

Větší blbost jsem nečetl :crazy: Rozhodně tomu nevěřím :lol:
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Telematika R1

Příspěvek od Mike »

bavíme-li se o radarech, tak ty jsou na sloupy mýtných bran nebo návěsti umísťovány již dnes, akorát v trochu jiné podobě
zkusím to někdy někdy vyfotit, známy je ten za Rudnou na D5 směr Pha
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Toxy
Příspěvky: 253
Registrován: 7.1.2010 9:31:57

Re: Telematika R1

Příspěvek od Toxy »

No ten článek je dobrá ptákovina :lol:
Smyčky sčítačů dopravy jsou tak na měření dopravního proudu pro účely LŘD a ten plastovej čudl na značkách je evidentně čidlo intenzity osvětlení 8-)
Teda ne že by nebylo možné ASDčkem měřit rychlost a připojenou kamerou brát důkazy stačí jen chtít.... a zaplatit 8-)
Geo
Příspěvky: 800
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Telematika R1

Příspěvek od Geo »

Ted jsem narazil na http://traffico.octotelematics.it/index_de.html . Treba se jednou dockame, a takovehle info budem mit na PO taky (a nekdy snad i v cele CR).
Avantime
Autor
Příspěvky: 617
Registrován: 25.2.2009 23:03:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Telematika R1

Příspěvek od Avantime »

Geo píše:Ted jsem narazil na http://traffico.octotelematics.it/index_de.html . Treba se jednou dockame, a takovehle info budem mit na PO taky (a nekdy snad i v cele CR).
Tohle určitě nějakým způsobem využivá Google pro Google Maps API, resp. pro tzv. Traffic Overlays, funguje to samozřejmě v USA, v Evropě pak jenom ve Velké Británii a právě Itálii, co jsem tak vypozoroval.
Geo
Příspěvky: 800
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Telematika R1

Příspěvek od Geo »

Me teda zaujalo hlavne to schematicke znazorneni, ktere mi prijde o trochu lepsi nez mapa. Ale kouknul jsem i na ty Mapy. A je tam i Francie, a nvic i Moskava a Petrohrad. Tak treba pribude i Praha :). Treba i jen na dopravniinfo.cz
Odpovědět

Zpět na „Pražský okruh D0“