Navigace na okruhu

Odpovědět
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od JirkaS »

andy píše:Souhlas, že by bylo přehlednější cíle na návěstech setřídit podle vzdálenosti k příslušnému exitu. Nápis Pražský okruh podle mě vůbec není na škodu, jestli má někdo dojem, že je potřeba bojovat za jeho překlad do cizích řečí, měl by napřed svoji pozornost obrátit asi tak k tuctu jiných nápisů, které se v blízkosti silnic běžně vyskytují :)
Už tady o tom byla řeč. Není potřeba pražský okruh překládat do více řečí, je to jen nejednoznačný termín. I v Praze ne každý ví, co je městský okruh a co pražský okruh, natož mimopražští. Značil bych jen číslo silnice (ideálně D0) a vedle něj radši značku pro okruh, což je dostatečně mezinárodní symbol. Nechápu, proč na nových značkách chybí (nahrazuje ji právě pražský okruh) , když na současné značce je http://foto.ceskedalnice.cz/nase-foto/p ... /2651.html.
Geo
Příspěvky: 804
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od Geo »

Kdyz vidim tu fotku, tak si rikam jak moc chybi v CR symbol pro krizeni dalnic (a rychlostnich silnic). Ale o tom uz tu je jina debata.
andy
Příspěvky: 1275
Registrován: 6.8.2009 17:30:53
Bydliště: Mezi magistrálou a Jižní spojkou

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od andy »

JirkaS píše:Značil bych jen číslo silnice (ideálně D0) a vedle něj radši značku pro okruh, což je dostatečně mezinárodní symbol.
Jo to je fakt, značka okruh tam být mohla, byť bych její mezinárodní srozumitelnost nepřeceňoval (moc si nevybavuju, že bych to někde venku viděl), ale podle našich pravidel určitě. Snad ji dají aspoň tam, kde okruh mění směr - to je BTW právě případ Vámi odkazované fotky, jinde se na návěstech moc nevyskytovala ani doteď. Číslo silnice je soudě podel fotek snad všude.
martini
VIP
Příspěvky: 3635
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od martini »

Nejvíc mi vadí prohození těch cílů - to logiku nemá. Napřed je na 513 ve směru k řece uvedeno pořadí: 1. Plzeň 2. Strakonice (i když ty jsou dřívejším výjezdem). Pak se to před přesypaným tunelem změní: Strakonice (budou na dosud chybející části panelu k odbočení) a na první místo se dostávají Karlovy Vary a na druhé místo Plzeň (i když se fakticky jedná o první sjezd).

Dle mého měla být striktně zachována logika značení buď:

1.) striktně dle vzdálenosti cílů (horší řešení) nebo
2.) preference těch 4 směrů co říkal hh s tím, že tyto čtyři cíle by byli vždy na prvních místech (v pořadí dle vzdálenosti k exitu) a ostatní dílčí v pořadí dle vzdálenosti k exitu...
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
kasme
VIP
Příspěvky: 3945
Registrován: 25.2.2009 23:11:18
Bydliště: ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od kasme »

já jsem asi trošku natvrdlej...
ale ve všech případech je nejvzdálenější cíl vždy nahoře, ne?

Ale v Komořanech nemůžeš mít Ústí (jeden ze čtyř cílů), protože tudyma se tam (zatím) nejede, ne? :)

Já to zas tak nějak nedokážu posoudit, málo kdy jezdím podle dopravního značení :)
siesa
Příspěvky: 1244
Registrován: 15.3.2009 20:22:40
Bydliště: R43

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od siesa »

Procital jsem si toto tema a take prinasim svuj prispevkem ke znaceni okruhu. Muj navrh navesti je urcen pro komunikaci, po niz se ridic blizi k MUK s okruhem, a ma za cil prehledne popsat situaci hlavnich tahu, odpojujicich se z okruhu. (Martiniho carovani s hodinovymi rucickami a barvami mi prijde sice pekne, ale neresi problem Polaka, ktery jede do Mnichova. Nicmene si myslim, ze po nekolika stech metrech by mohly jeho cedule nasledovat po tech mych).

Na modelovem prikladu je cedule urcena pro prijezd po D5 od Plzne. "Vedlejsi" komunikace, tedy i eRka jsou zamerne vynechana, kvuli prehlednosti. Tabule si klade za cil informovat v prve rade cizince a ridice, jedouci na vetsi vzdalenost. Jestli nekdo napr. z Brna nevi, jak se dostat do Chomutova nebo KV, mel by zasednout zpet do skolnich lavic, nebo alespon oprasit autoatlas. Myslim, ze u takoveho dopravniho uzlu, jakym R1 je (bude), proste neni mozne ani ucelne znacit uplne vsechno.
Přílohy
ring.jpg
ring.jpg (34.65 KiB) Zobrazeno 7019 x
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od pavel.hrdina »

siesa píše:Muj navrh navesti je urcen pro komunikaci, po niz se ridic blizi k MUK s okruhem, a ma za cil prehledne popsat situaci hlavnich tahu, odpojujicich se z okruhu.
No rozhodne to nevypada spatne, evokuje to sice kruhovy objezd, ale ta PRAHA uprostred by mohla byt jasna (mozna jeste kdyby se doplnila takovym tim piktogramem pro centrum).

Ted k tomu co mi tam jeste chybi - jednoznacne cisla Exy. Tim padem bych za hlavni tahy povazoval i R6 (E48) a R10 (E65). A dale u mezinarodnich cilu by melo byt v bilem ovalku oznaceni statu (D, PL, A). Pak uz by takova znacka byla hodne nazorna, ovsem nedelejme si iluze, ze by neco takoveho realne mohlo nekde u nas stat. Takovi vizionari na patricnych mistech nejsou aby toto nekdo prosadil a povolil. Za zkousku by to stalo, ale pravdepodobnost uspechu je realne vzato vyznamne nizka. Bohuzel. :-(
kasme
VIP
Příspěvky: 3945
Registrován: 25.2.2009 23:11:18
Bydliště: ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od kasme »

Jsou osazeny další dva portály na MÚK Zbraslav
od 513
od 513
IMG_1029.JPG (36.57 KiB) Zobrazeno 7002 x
od 4, 102 a 513
od 4, 102 a 513
IMG_1023.JPG (37.68 KiB) Zobrazeno 7095 x
další foto http://ttnz.cz/mo/album/v/stavby/silnic ... 100220/dz/
Krupp
Příspěvky: 209
Registrován: 4.12.2009 12:44:45
Bydliště: Těšín

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od Krupp »

siesa píše:Procital jsem si toto tema a take prinasim svuj prispevkem ke znaceni okruhu...
To je náhoda, zrovna včera jsem tvořil něco skoro podobného, akorát výsledek byl nevalné grafické kvality tak jsem od toho upustil. Já jsem tam měl i Rka (tudíž 8 směrů pouze s čísly) a na druhé tabuli vedle byly podle vzdálenosti od napojení na okruh seřazeny jednotlivé cíle. Jo a vždy jsem vycházel z toho, že silnice, po které jedu se napojuje zespodu (jako bych přijížděl). U D5 je to ještě v pohodě, ale ze severu by to mátlo..
Máš palec nahoru :)
mapman
Autor
Příspěvky: 5763
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od mapman »

Já jsem s těmi portály co přibývají spokojenej... Kdybyste viděli původní návrhy, ... Tohle je o třídu lepší.

Cíle přímo jsou seřazeny koncepčně
nejdříve dálkové cíle, příčemž nejvýš je vždy ten ne který se sjíždí nejdál, navíc, umisťují se podle stavu výstavby žádný až dva nejbližší hlavní cíle (BRNO, PLZEŇ, ÚSTÍ, HRADEC KRÁLOVÉ) a nejbližší cíl doplňkový (KV, CH, MB, CB, ST).
Letiště se umisťuje pod ně jako místní cíl na okruhu.

A ta doplňková značka "Pražský okruh" nahoře? No IMHO lepší než kdyby někde na značce byl ten symbol okruhu (bílá zelená bílá pod sebou s II) nebo kdyby vedle silnice byly na sloupech značky označující ulici "Pražský okruh" na červeném pozadí, i takové byly návrhy...
siesa
Příspěvky: 1244
Registrován: 15.3.2009 20:22:40
Bydliště: R43

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od siesa »

Pavle Hrdino a Kruppe, díky za pozitivni ohlasy :oops: .
Jinak ty ovalky s MPZkama tam samozrejme urcite musi taky byt (jen jsem je tam uz nestacil dokreslit). Praha-centrum uprostred kruhu je taky dobrej napad.
No a jetli tam maji byt jen Dcka, nebo i jine vyjezdy je na dalsi diskuzi. Ja osobne bych byl rad, kdyby tam byla vsechna Dcka a eRka, nicmene asi bychom narazili na konflikt s rozmery cedule a prehlednosti. Jak jsem uz ale psal vyse - po nekolika stech metrech je urcite mozna dalsi tabule s dalsimi informacemi, tak, aby to ridici pobrali.
Mike
Příspěvky: 4983
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od Mike »

Hlavně je z těch tabulí vidět nesmyslnost číslování silnic
tedy okruh a 1 v modrém, jako jakákoli okrska a někde se - patrně směrem od D5 - objeví ještě 1 v červeném.
takže v jakožto cizinec neznalý našich specifik jedete po modré a pak po červené :shock:
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od JirkaS »

mapman píše:A ta doplňková značka "Pražský okruh" nahoře? No IMHO lepší než kdyby někde na značce byl ten symbol okruhu (bílá zelená bílá pod sebou s II) nebo kdyby vedle silnice byly na sloupech značky označující ulici "Pražský okruh" na červeném pozadí, i takové byly návrhy...
S tou značkou okruhu si myslím, že by to bylo naopak lepší. Symbol okruhu hned vedle čísla silnice. Ostatní okruhy v jiných městech i doteď v Praze jsou tak značeny a je to přehledné.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6840
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Sice jsem tady dával negativní ohlas na značení, ale pokud to stihnou v tom srpnu otevřít, tak si to vyzkouším na vlastní kůži a potom to zhodnotíme.
Jinak ten návrh od Siesy se mi taky líbí, sice to vskutku evokuje kruhový objezd, což skoro R1 i je, akorát obousměrný :D
Ale doplnil bych tam na ten kruh značku R1 v modrém obdelníčku, aspoň na dvě místa, ta by to osvětlila.
Ale jinak ty dvě jedničky můžou být, tak jak tady bylo psáno, vskutku matoucí. D0 v červeném obdelníčku by byla lepší.
R48 -> D48 se podařilo!
MiKu
Příspěvky: 327
Registrován: 21.3.2009 21:01:00
Bydliště: u Kbelské, schovaný za PHS

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od MiKu »

siesa píše:Na modelovem prikladu je cedule urcena pro prijezd po D5 od Plzne.
Je to dobré, ale docela mně trvalo, než jsem se zorientoval a pochopil, odkud vlastně přijíždím. Chtělo by to natočit takto, aby to odpovídalo ostatním značkám:
Přílohy
ring.jpg
ring.jpg (26.63 KiB) Zobrazeno 6933 x
Domis
Příspěvky: 238
Registrován: 18.2.2010 20:58:02
Bydliště: Viničné Šumice

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od Domis »

Mám jeden návrh ohledně značení, asi je to jen maličkost -ale přesto.
Zastávám názor, že nejlepší by byla dálnice D0, především kvůli té červené barvě, ale značená by mohla být jako DO, kde "O" by byla pravidelná kružnice. Oficiální název dálnice by byl D0 (D "nula"), používaný název "na papíře". Mohla by se pod tímto názvem i postavit stavba 520.

Ale v praxi by byla značená bílou kružnicí, nebo písmenem O. Pod názvem DO se skrývá Dálnice Okruh, neboli "dálniční okruh kolem Prahy" Tento název je zcela jistě srozumitelnější než pouhý "Pražský okruh". Já, jako Brňák si pod pojmem Pražský okruh představuji spíše "okruh města Prahy", tedy nějaký okruh určený primárně pro Prahu, tedy spíše dnešní Městský okruh. Nevím, jestli je v Praze název Pražský okruh dost srozumitelný, o čemž pochybuji (myslím srozumitelný, ne zaběhnutý a známý!). Neznalí lidé si určitě také spíše představí nějaký vnitřní okruh sloužící pro obyvatele města. I název Tranzitní okruh by byl podle mě lepší.

Ten název DO - tedy "O" by mohlo značit okruh nejen jako O, ale i tvarem písmena O, které by bylo značeno jako kružnice. Tomuto by mohli pozozumět i cizinci ("D0" je používaná i jinde ve světě jako okruh, a kružnice by tuto myšlenku ještě potvrdila) V příloze mám návrh značení DO v červeném poli, jak by byla značená na všech dopravních značkách.
Přílohy
Omlouvám se za kvalitu, je to jen pro představu
Omlouvám se za kvalitu, je to jen pro představu
Dálnice DO.png (1.46 KiB) Zobrazeno 6937 x
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od pavel.hrdina »

Domis píše:Ten název DO - tedy "O" by mohlo značit okruh nejen jako O, ale i tvarem písmena O, které by bylo značeno jako kružnice. Tomuto by mohli pozozumět i cizinci ("D0" je používaná i jinde ve světě jako okruh, a kružnice by tuto myšlenku ještě potvrdila) V příloze mám návrh značení DO v červeném poli, jak by byla značená na všech dopravních značkách.
Cool, man :!:

Velice podobne si to predstavuji taktez, ale uz jsem s timto nazorem nekolikrat narazil. I natolik osviceny muz naseho dalnicniho znaceni (pan Michal Prasil, pro nezasvecene) neni myslence nuly kdekoliv jinde nez na kilometrovniku nijak naklonen. Mluvi o tom i oznaceni vyjezdu (kdyz vyjezd staniceny cislem do 0.5 ma beztak cislo 1 i kdyby hned po nem nasledoval dalsi se stanicenim [0.5,1.5), ktery by nehlede na logiku musel dostat cislo 2).

Proste a jednoduse - NULA neni prirozene cislo a spousta lidi u nas s ni ma porad problem. Nicmene existuji minimalne 2 zeme (Belgie a Madarsko), kde s nulou problem nemaji a ja jim v tomto nazoru velice fandim. Obe maji dalnicni sit znacne centralizovanou kolem hlavniho mesta (tak jako u nas) a obe se nebaly dat okruhu kolem hlavniho mesta cislo 0 evokujici uzavreny kruh (neboli uroboros, had pozirajici svuj vlastni ocas). U nas je navic ve hre diskontinuita cisla 1, obsazeneho minimalne od roku 1939 pro dalnicni okruh kolem Prahy a zneuziteho v sedesatych a sedmdesatych letech pro dalnici D1, majici z historickeho hlediska cislo 2 (viz puvodni silnice I/2 - dnesni II/602 a II/425). Tim padem vedouci presne k tomu co uz tu zaznelo - dve jednicky na znaceni vedle sebe: jedna modra a jedna cervena.

Jinak receno: Ceska dalnicni schizofrenie!
mapman
Autor
Příspěvky: 5763
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od mapman »

Vrátím se k tomu bílému "Pražský okruh" nad hlavní trasou, hlavním důvodem proč to považuju za užitečné je to, že při odbočení na okruh dostanete jasně najevo, že na něj najíždíte, právě tímto textem, který je mnohem výraznější a přehlednější a jasnější než ten bilo-zeleno-bily čtverec:
Obrázek

Čili je dobré to uchovat i na trase a zároveň tím nezatěžovat hlavní pole značek, pro přehlednost :)

Jinak D0 jsme diskutovali mnohokrát, i různé jiné verze:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
martini
VIP
Příspěvky: 3635
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od martini »

kasme píše:já jsem asi trošku natvrdlej... ale ve všech případech je nejvzdálenější cíl vždy nahoře, ne? Ale v Komořanech nemůžeš mít Ústí (jeden ze čtyř cílů), protože tudyma se tam (zatím) nejede, ne? :)
Sorry, nějak jsem se v tom zamotal. Ano, samozřejmě máte pravdu ty i mapman, že to řazení je striktně dle vzdálenosti cílů na okruhu. Ale já bych právě preferoval tu možnost dálkových cílů (Plzeň, Ústí, Brno, HK) vždy nahoře. Pravda teď to logicky nejde, dokud není okruh okruhem. Nakonec to asi nebude tak nejhorší. Ještě jsem zvědavý, jak bude značeno při uzavřeném tunelu :-). Beztak až se okruh jednou celý zacyklí, bude potřeba se na to podívat celé znova. Btw: na křížení Evropské a R1 je R1 označen na lampě uprostřed jako ulice Pražský okruh na červené ceduli, co mapman říkal...

Co navrhl siesa vypadá také velmi dobře s úpravami, které navrhli ostatní.
Martin z Ostravy píše:pokud to stihnou v tom srpnu otevřít, tak si to vyzkouším na vlastní kůži a potom to zhodnotíme.
Zrovna ty jsi z těch, který tam to dopravní značení bude potřebovat :-). Většina z nás bychom tam mohli jezdit i bez DZ.
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
siesa
Příspěvky: 1244
Registrován: 15.3.2009 20:22:40
Bydliště: R43

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od siesa »

K tomu znaceni okruhu -- jsem absolutnim zastancem myslenky nuly, tedy D0, resp. O.
Nicmene nebude-li toto oznaceni mozne, jako jedine logicke dalsi my prijde D101. Podle principu nahrazovani starsich silnic novejsimi kapacitnimi. A jelikoz prazsky okruh je vicemene nahrazka stavajici silnice II/101, mel by nasledne byt oznacen jako D101. Cislo je to take pekne, takze ani numerologove by nemuseli mnit problem :D .
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6840
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od Martin z Ostravy »

pavel.hrdina píše: Cool, man :!:

Velice podobne si to predstavuji taktez, ale uz jsem s timto nazorem nekolikrat narazil. I natolik osviceny muz naseho dalnicniho znaceni (pan Michal Prasil, pro nezasvecene) neni myslence nuly kdekoliv jinde nez na kilometrovniku nijak naklonen. Mluvi o tom i oznaceni vyjezdu (kdyz vyjezd staniceny cislem do 0.5 ma beztak cislo 1 i kdyby hned po nem nasledoval dalsi se stanicenim [0.5,1.5), ktery by nehlede na logiku musel dostat cislo 2).

Proste a jednoduse - NULA neni prirozene cislo a spousta lidi u nas s ni ma porad problem. (..)
Tak proč to značená brát jako čísla, berme to jako obrázky, nebo piktogramy co čísla jen evokují :D
Jinak nechápu ty problémy s tím, že nula není číslo.
V telefonním čísle je taky, v rodném čísle taky, takže ve smyslu značení to číslo taky je, v matice je to něco jiného.
R48 -> D48 se podařilo!
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od JirkaS »

siesa píše:K tomu znaceni okruhu -- jsem absolutnim zastancem myslenky nuly, tedy D0, resp. O.
Nicmene nebude-li toto oznaceni mozne, jako jedine logicke dalsi my prijde D101. Podle principu nahrazovani starsich silnic novejsimi kapacitnimi. A jelikoz prazsky okruh je vicemene nahrazka stavajici silnice II/101, mel by nasledne byt oznacen jako D101. Cislo je to take pekne, takze ani numerologove by nemuseli mnit problem :D .
Se 101 se stále počítá jako středočeským okruhem. Kdybych už chtěl pěkné číslo, tak radši D100. Ale radši D0 a 100 nechat pro MO.
Maďaři mají 0 vůbec v oblibě. Mají označený i 0 km jejich sítě http://en.wikipedia.org/wiki/Zero_Kilom ... udapest%29
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od jonáš »

MiKu píše:Je to dobré, ale docela mně trvalo, než jsem se zorientoval a pochopil, odkud vlastně přijíždím.
Přesně tak, a teď si představte, že k tomu pochopení máte reálných cca 5 s, vidíte takovou věc poprvý na celym širym světě, a ještě musíte sledovat okolní provoz .. mi to přijde děsně platonický. Konečně když jsem tuhle chtěl objet Berlin, taky jsem si spíš musel naštudovat čísla a směrování ostatních tahů .. a stejně v neznámym terénu občas jedu jinam, než jsem chtěl.
siesa
Příspěvky: 1244
Registrován: 15.3.2009 20:22:40
Bydliště: R43

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od siesa »

jonáš píše:
MiKu píše:Je to dobré, ale docela mně trvalo, než jsem se zorientoval a pochopil, odkud vlastně přijíždím.
Přesně tak, a teď si představte, že k tomu pochopení máte reálných cca 5 s, vidíte takovou věc poprvý na celym širym světě, a ještě musíte sledovat okolní provoz .. mi to přijde děsně platonický. Konečně když jsem tuhle chtěl objet Berlin, taky jsem si spíš musel naštudovat čísla a směrování ostatních tahů .. a stejně v neznámym terénu občas jedu jinam, než jsem chtěl.
Jonasi, kolikrat tak v prumeru objedete kruhovy objezd nez se trefite tim spravnym smerem??? :lol: no to byl vtip...

Ale tak, prave proto jsem chtel, aby uz na te tabuli bylo jasne, ze kdyz jedu od Plzne, prijizdim od JZ, nebo od Hradce od V....proste kdo nevi, na jakou svetovou stranu vubec jede, nebo ze z Usti n/L se do Prahy prijede priblizne ze SZS, tak by mel snad mozna sedet doma a nikam nejezdit...popr. vyrazit az po velmi dukladnem nastudovani mapy...Nekterym ridicum, si myslim, by nepomohlo ani promenne znaceni, ktere by ukazovalo presne a pouze jejich cil cesty... :?
MiKu
Příspěvky: 327
Registrován: 21.3.2009 21:01:00
Bydliště: u Kbelské, schovaný za PHS

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od MiKu »

siesa píše:...bylo jasne, ze kdyz jedu od Plzne, prijizdim od JZ, nebo od Hradce od V....
Jenže zde je problém doba, než řidič vůbec pochopí, že je značka orientována podle severu a nikoli podle směru jízdy, jak je zvyklý.
Odpovědět

Zpět na „Pražský okruh D0“