Nebezpečná místa na D1

Praha – Jihlava – Brno – Vyškov – Hulín – Přerov – Lipník nad Bečvou – Bělotín – Ostrava – Polsko
Mario
Příspěvky: 877
Registrován: 23.3.2009 16:36:20
Bydliště: Kly

Nebezpečná místa na D1

Příspěvek od Mario »

Ahoj, zajímalo by mě, jak požádat ŘSD aby něco udělalo se špatně značenými nebezpečnými nájezdy na šestipruhovou D1 mezi Lipníkem a Bělotínem?

1) Jde mi konkrétně o napojení - tedy ještě R48, kdy při jízdě od Nového Jičína projedete přes most v Bělotíně a následuje pravotočivá zatáčka, správně nakloněná, po které se za mokra dá jet bezpečně minimálně 120 km/h. V této zatáčce je snížená max. povolená rychlost na 100 km/h. Pak následuje nájezd na D1 směr Ostrava, u kterého končí omezení rychlosti z předešlé zatáčky, a následuje nebezpečná levotočivá zatáčka, špatně nakloněná, na jejimž konci docházi ke spojení dvou pruhů do jednoho. Tam se za mokra dá jet tak max. 100 km/h, ale žádné omezení rychlosti na tomto úseku není. Měla by tam být max. osmdesátka... Předešlou zatáčku přehnaně značí (těmi červenými šipkami), snižují na ní rychlost, ale hned za ní je zatáčka mnohem nebezpečnější která vůbec značená není. Taky je tam vidět, že už někdo v poli skončil, což se nedivím. Jak přimět ŘSD aby na tento úsek konečně dalo osmdesátku?

2) Jde o konce šestipruhu. Na konci, v obou směrech se pravý pruh stává odbočujícím vpravo... Řidiči, kteří toto neznají, na poslední chvíli přejíždění do středního pruhu, dělají tak myšky a jsou dost nebezpeční pro ostatní. Před tímto úsekem je sice modrá tabule s označením řazení jízdnícvh pruhů, ale nešlo by tam stejné značení udělat jako vodorovné značení? Myslím tím třeba 3x po sobě tam dát šipku vpravo, třeba po sto metrech... Aby řidičům došlo že jsou v odbočovacím pruhu a včas a bezpečně mohli přejet do středního nebo levého pruhu... Tu myšku některých řidičů těsně před auto jsem si už pár užil..
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6840
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Nebezpečná místa na nové D1

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Add1) To tam potřebuješ značku na omezení rychlosti aby jsi zpomalil?
Já bych tam dal omezení na 100 za deště. Fakt je ten, že ta zatáčka jen nepříjemná.
Add2) Taky jsem tam poprvé zazmatkoval, s těch tabulí to není úplně jednoznačné. Ale nekreslil bych šipky na vozovku, jen bych dřív dal, tu kratší přerušovanou čáru.
R48 -> D48 se podařilo!
kuzzzma
Příspěvky: 180
Registrován: 18.4.2009 16:55:14

Re: Nebezpečná místa na nové D1

Příspěvek od kuzzzma »

Ja bych naopak uvital, kdyby projektanti + RSD zacali vice vyuzivat moznosti psani a znaceni primo na vozovku...Nahodou pokud by bylo na budoucim D1xR1 do pruhu napsano napr: |PRG|PRG|D5|R1| (nevím to přesně pouze příklad) orientaci by to hlavne tranzitu usnadnilo. To same na kolektorech. Je ale fakt ze takovych mist by u nas po republice nebylo mnoho.
martini
VIP
Příspěvky: 3635
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: Nebezpečná místa na nové D1

Příspěvek od martini »

Jsem také pro značení směrů přímo na vozovce, pro orientaci jsou nejsrozumitelnější. Argument, že nejsou vidět pod sněhem neberu, kolik dní z roka totiž leží na silnici sníh. Jednalo by se jen o doplňkové značení.
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
Warcz
Příspěvky: 2090
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Nebezpečná místa na nové D1

Příspěvek od Warcz »

Se zatačkou souhlasím ale to by jste museli davat značky na každy najezd na dalnici. Osobně bych tam dal značku kluzka vozovka - za sucha se dá 130Km/h

K druhe vítce souhlasím buď šipku nebo i napis na vozovce... Je to podobné jako sjezd v Olomouci taky je za zatáčkou a když jsem tam jel prvně tak jsem přejel, teď už to známe takže nám to nepříjde...
banjo
Příspěvky: 219
Registrován: 14.3.2009 16:06:15

Re: Nebezpečná místa na nové D1

Příspěvek od banjo »

Mario píše:Ahoj, zajímalo by mě, jak požádat ŘSD aby něco udělalo se špatně značenými nebezpečnými nájezdy na šestipruhovou D1 mezi Lipníkem a Bělotínem?

1) Jde mi konkrétně o napojení - ...
ja bych urcite napsal na RSD, tady na foru se o tom muzeme bavit, ale to asi s nicim nepohne...

ad vodorovne znaceni - super vec! v UL kraji tohle funguje na nekolika fakt neprijemnych mistech a opravdu to tranzitujicim ridicum, kteri tudy jedou jednou za cas, hodne ulehcuje orientaci. problem je, ze se napisy nedaji menit v zavislosti na aktualni provozni situaci, takze se hodi na "bezne MUK", ale na R1 asi ne (i kdyz kdo dneska veri, ze nejaka inteligentni telematika bude na R1 fungovat... :? ).
Mario
Příspěvky: 877
Registrován: 23.3.2009 16:36:20
Bydliště: Kly

Re: Nebezpečná místa na nové D1

Příspěvek od Mario »

Těch 130 se dá jet tam, kde je ta stovka, ale tam kde bych dal osmdesátku, tam je hodně nebezpečné jet 130, v té rychlosti a při tom špatném sklonu vás to vynese - pokud nemáte samozřejmě auto s velmi dobrým podvozkem. Jde mi hlavně o to, že když jedete po dálnici 130 až 150, nečekáte před sebou ostrou zatáčku... V noci a za deště při 130 je to fakt na prd...
Mario
Příspěvky: 877
Registrován: 23.3.2009 16:36:20
Bydliště: Kly

Re: Nebezpečná místa na nové D1

Příspěvek od Mario »

Napsal jsem na RSD, odepsali ze to davaji na prislusne oddeleni do Brna, tak pak dam vedet az odpovi..
FlakY`
Příspěvky: 1490
Registrován: 14.3.2009 21:34:15
Bydliště: F-M - Praha

Re: Nebezpečná místa na nové D1

Příspěvek od FlakY` »

Projekt napojující rampy bude určitě na 80 km/hod. Člověk si musí uvědomit, že na nájezdech a výjezdech musí zpomalit. Ale propojení dálnic mohli udělat lépe.
Jezdím na plný plyn... brzdy jsem už odmontoval
Centrum dopravních informačních systémů
Mario
Příspěvky: 877
Registrován: 23.3.2009 16:36:20
Bydliště: Kly

Re: Nebezpečná místa na nové D1

Příspěvek od Mario »

No ja chapu, ze na rampe musim spomalit. Jenze jak mam vedet ze tam nejaka rampa je? Jedu si v noci 130 na potkavackach, specham domu po rovne dalnici, a najednou zatacka, kterou tam necekam...
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Nebezpečná místa na nové D1

Příspěvek od pp21 »

Mario píše:No ja chapu, ze na rampe musim spomalit. Jenze jak mam vedet ze tam nejaka rampa je? Jedu si v noci 130 na potkavackach, specham domu po rovne dalnici, a najednou zatacka, kterou tam necekam...
A to je jako kde? Pořád jsme na napojení R48 na D1 u Bělotína? A proč jedete 130, kdaž je tam omezení na 100?

V čase 0:47 se to dá zahlídnout: http://www.youtube.com/watch?v=Cn0XEAfUhMg
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6840
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Nebezpečná místa na nové D1

Příspěvek od Martin z Ostravy »

A co ta křižovatka za tou zatáčkou? Ta nic?
To že je to mimoúrovňová nic nemění na tom, že je to pořád ve smyslu zákona křižovatka, a tou jak známo zaniká svislé dopravní značení.


Když jsem psal to co je výše, došlo mi, že tam skutečně platí to omezení na 100km/h neboť ke zrušení účinnosti svisle dopravní značky dochází až ZA křižovatkou, což v tomto případě nenastává, neboť ta zatáčka je větví křižovatky.
R48 -> D48 se podařilo!
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: Nebezpečná místa na nové D1

Příspěvek od pavel.hrdina »

Martin z Ostravy píše:A co ta křižovatka za tou zatáčkou? Ta nic?
To že je to mimoúrovňová nic nemění na tom, že je to pořád ve smyslu zákona křižovatka, a tou jak známo zaniká svislé dopravní značení.


Když jsem psal to co je výše, došlo mi, že tam skutečně platí to omezení na 100km/h neboť ke zrušení účinnosti svisle dopravní značky dochází až ZA křižovatkou, což v tomto případě nenastává, neboť ta zatáčka je větví křižovatky.
Tak ono je to pomerne logicke, protoze zanik platnosti nejakeho omezeni na krizovatce je dan tim, ze o nem nemohou vedet ti kdoz se v danem miste pripoji. A od mista omezeni na 100 tam zadne pripojeni neni, jen odpojeni na D1 vpravo a pak uz nasleduje ona levotociva zatacka k napojeni se na D1 (kde fakticky konci to omezeni tim, ze dochazi k pripojeni).

Na druhou stranu, logika-nelogika (na ni se nelze spolehat), neuskodilo by nicemu kdyby tam nekde kolem toho odpojeni na D1 smer Ostrava bylo bud preventivni zopakovani toho omezeni anebo nejake upozorneni na prudkou zatacku (podobe jako je tomu o kilometr zpet).
Mario
Příspěvky: 877
Registrován: 23.3.2009 16:36:20
Bydliště: Kly

Re: Nebezpečná místa na nové D1

Příspěvek od Mario »

Ano, tak to třeba beru... Jenže když v noci míjím sjezd na Ostravu, nevidím, jestli je to velká MÚK nebo jen sjezd... Dejme tomu, že ta 100 platí až k samotné D1, tak vzhledem k tomu, že je nebezpečnější než zatáčka předchozí, ať tam taky dají ty reflexní červené terčíky upozorňující na ostrou zatáčku... Pro lidi jako jsem já, kteří nečekají že za sjezdem na Ostravu pokračuje nějaká křižovatka...
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Nebezpečná místa na nové D1

Příspěvek od adamos »

A jsme zase u toho, že v Čechách postrádáme dopravní značku upozorňující na dálniční křižovatku. Ach jo :-(
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
Lenny
Autor
Příspěvky: 10799
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Nebezpečná místa na nové D1

Příspěvek od Lenny »

princip opatrnosti, kde to neznám, ti nic neříká? Nemyslím si, že by zrovna toto místo bylo nějak nevhodně nebo málo značeno.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
martini
VIP
Příspěvky: 3635
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: Nebezpečná místa na nové D1

Příspěvek od martini »

V principu by tam mohla být umístěna značka konec silnice pro motorová vozidla, tím by se na rampě omezila rychlost na 90 a bylo by to ok. Před samotným nájezdem na D1 pak logicky dát ceduli začátek dálnice. Vše by se také ale elegantně vyřešilo červenými směrovými šipkami na té rampě...
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
Mario
Příspěvky: 877
Registrován: 23.3.2009 16:36:20
Bydliště: Kly

Re: Nebezpečná místa na nové D1

Příspěvek od Mario »

Jelikoz s potkavacima svetlama muzete jet bezpecne max 60, pri vyuziti principu opatrnosti bych v noci na dalnici daleko nedojel.. Na prazdne dalnici v noci a 130 na tachometru je ta zatacka neprijemne prekvapeni. Kazdopadne minimalne jedno auto na tom useku uz bouralo, a to je otevren kratce. Lidsky zivot ma mnohem vetsi hodnotu, nez nejaka dopravni znacka, tak bych ji tam proste dal..
Warcz
Příspěvky: 2090
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Nebezpečná místa na nové D1

Příspěvek od Warcz »

Ja myslim že 1 zatačka je na 130 druhá uznávám 100Km/h. Najdu doma video jak jsem ji řezal 130. Teď to u sebe nemám
Michel
Příspěvky: 203
Registrován: 22.3.2009 9:50:35
Bydliště: Havířov

Re: Nebezpečná místa na nové D1

Příspěvek od Michel »

A právě proto by bylo nejlepší a nejbezpečnější, kdyby u té druhé zatáčky byla tak 80-ka. V zahraničí se to tak často dělá - že před nájezdem bývá snížená rychlost vzhledem k parametrům připojovacích ramp...
Mario
Příspěvky: 877
Registrován: 23.3.2009 16:36:20
Bydliště: Kly

Re: Nebezpečná místa na nové D1

Příspěvek od Mario »

Nejen v zahraničí, ale třeba i kolem Olomouce apod... Zatím mi nikdo neodepsal, tak nevím... :(
Warcz
Příspěvky: 2090
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Nebezpečná místa na nové D1

Příspěvek od Warcz »

Takže už jsem video našel:

Starší:
http://www.youtube.com/watch?v=aG2yfq0euQY

Novější:
http://www.youtube.com/watch?v=dPIFdmqOLz4

Teď čekam vlnu kritiky na muj styl jizdy...
Rallyman
Příspěvky: 63
Registrován: 15.3.2009 22:23:10

Re: Nebezpečná místa na nové D1

Příspěvek od Rallyman »

Mě příde vážně směšné řešit nějaké napojení na novou luxusní D1, která splnuje nejpřísnější normy, kdybyste chtěli fakt hranu tak se to tam dá projet i ve 190km/h
A třeba tady http://www.mapy.cz/?query=#mm=F@dm=1332 ... 73216@z=15 absolutně nevyhovující připojovací pruh krásně zakončený mostem označené absolutně nijak, kdo to nezná má prostě problém,, podobných je v celé Praze x, nebo krásné kosy na křižovatkách D1 v Brně,,, Toho si ale nikdo nevšímá a jezdí se vesele dál.
Warcz
Příspěvky: 2090
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Nebezpečná místa na nové D1

Příspěvek od Warcz »

No 190 ne ale myslím že 130dá. Za ideálních podmínek ano...
Mario
Příspěvky: 877
Registrován: 23.3.2009 16:36:20
Bydliště: Kly

Re: Nebezpečná místa na nové D1

Příspěvek od Mario »

Takže tady je vyjádření ŘSD:
Petr Janovský píše:Vážený pane,
k Vašemu příspěvku na diskuzním fóru na http://www.ceskedalnice.cz Vám sdělujeme následující:

Ad 1) Dopravní značení na přivaděči Bělotín (R48) je v souladu s platnou legislativou a respektuje projekt, který byl schválen Dopravní policií a Ministerstvem vnitra. Od napojení z Bělotína je rychlost omezena na 100km/h, která platí v celé délce až po připojení na D1, tedy i v popisované zatáčce. Nicméně označení červenými šipkami zvážíme a projednáme s projektantem.

Ad 2) Úprava značení a doplnění svislého dopravního značení u odbočení na Lipník (MÚK Lipník n.B.) o vodorovné značení v podobě nápisů na vozovku byla projednána a schválena na ministerstvu vnitra v červnu 2009 a realizace proběhne do konce tohoto roku za předpokladu vhodných klimatických podmínek.

S pozdravem

Ing. Petr JANOVSKÝ
hlavní inženýr stavby D4704
Odpovědět

Zpět na „D1“